واکنش بریتانیا به حمله به نفتکش اسرائیلی :ایران مسئول این حمله عمدی و هدفمند است

دامینیک راب حمله به نفتکش در جنوب دریای عمان را "عمدی، هدفمند و در تناقض آشکار با قوانین بین‌المللی" توصیف کردبی بی سی :دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ایران را به عنوان مسئول حمله به کشتی تحت مدیریت اسرائیل در دریای عمان معرفی کرد.

آقای راب این حمله را "عمدی، هدفمند و در تناقض آشکار با قوانین بین‌المللی" توصیف کرد.

در حمله روز پنج‌شنبه به یک نفتکش تحت مدیریت یک میلیارد اسرائیلی، یک بریتانیایی و یک شهروند رومانی کشته شدند. اسرائیل ایران را به انجام این حمله متهم کرده اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بررسی‌های این کشور نشان می‌دهد که ایران در روز ۲۹ ژوئیه "به احتمال زیاد با یک یا چند پهپاد به نفتکش مرسر استریت در آب‌های بین‌المللی در نزدیکی عمان" حمله کرده است.

آقای راب به ایران هشدار داد که باید چنین حملاتی را متوقف کند و اعلام کرد که بریتانیا در حال همکاری با شرکای بین‌المللی خود برای نشان دادن "واکنشی هماهنگ به این حمله غیر قابل قبول" است.
"اشتباه بزرگ"
نفتالی بنت: بگذارید به صراحت اعلام کنم، ایران مسئول حمله به کشتی استصبح امروز وزارت امور خارجه ایران دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش اسرائیلی در جنوب دریای عمان را رد کرد و آن را "اتهام‌زنی‌ واهی علیه ایران" خواند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اتهامات را "بچه‌گانه و در چارچوب لابی اجاره‌ای و شناخته شده رژیم اشغالگر قدس در آمریکا" توصیف کرد.

اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در جلسه کابینه اسرائیل با اشاره به تکذیب ایران گفت: "الان شنیدم که ایران، در اقدامی بزدلانه، تلاش می‌کند از مسئولیت حمله شانه خالی کند. بگذارید به صراحت اعلام کنم، ایران مسئول حمله به کشتی است."

آقای بنت حمله به کشتی اسرائیلی را "اشتباهی بزرگ" خواند و تهدید کرد که "ما در هر صورت می‌دانیم که به شیوه خودمان چه درسی به ایران بدهیم."

کشتی مرسر استریت، تحت مدیریت شرکت زودیاک متعلق به ایال اوفر، میلیاردر اسرائیلی، روز پنج‌شنبه گذشته در جنوب دریای عمان هدف قرار گرفت.

پیش از این هم کشتی‌های اسرائیلی در آب‌های جنوب ایران هدف قرار گرفته بودند اما این اولین حمله‌ای است که کشته به جا گذاشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مقام‌های اسرائیلی را به "فرافکنی" متهم کرده و گفته است که جمهوری اسلامی نباید در "این دام" بیفتد.
محل حمله به نفتکش مرسر استریتاما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل امروز اعلام کرد که "شواهد اطلاعاتی" درباره درباره دست داشتن ایران در این حمله موجود است و گفت که از جامعه بین‌الملل انتظار دارد "به روشنی اعلام کنند که ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است."

پیشتر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل هم پیشتر ایران را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت خوانده بود و گفته بود "ایران فقط مشکل اسرائیل نیست، یک مشکل جهانی است و رفتار آن به آزادی کشتیرانی و تجارت نیز لطمه می‌زند."

آقای لیپید روز شنبه ۳۱ ژوئیه اعلام کرد که با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره این رخداد صحبت کرده و در توییتی نوشت: "با یکدیگر علیه تروریسم ایران که تهدیدی برای همه ماست، همکاری می کنیم."

او از گفت‌و‌گو با همتایانش در بریتانیا و رومانی هم خبر داد که شهروندانش در این حمله کشته شده‌اند.

ایران و اسرائیل در ماه های اخیر چند بار یکدیگر را به حمله به کشتی‌های تجاری متهم کرده‌اند.
+34
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  خوردین نوش جون. اینها همه حاصل توطئه ملکه انگلیس در ایران است. دندتون درد چشمتون کور نبایستی ایران را داغون میکردید. این همون غول خارج شده از چراغ جادوست که از کنترولتون خارج شده. مصیبتی بنام دین, آخوند رذل و مردم ساده دل زود باور۵۷ که دنیای خود و فرزندان ایران زمین را برای آخرت نادیده خراب کردند. بس کنید از تولید, صادر و حمایت آخوند انگلیسی تن لش خانه ویرانکن.
  3
  37
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
  ۳۳
  Janhamin - تهران، ایران
  بریتانیا . هههههه. سگ‌کی باشه که بخواد واکنش نشون بده. بخواد واق واق کنه تو همون واق اول حسابش رسیده است مثل همون کشتی انگلیس که ایران گرفتش. به واق دوم نمیرسه کارش. اربابش رو زدن گفت که چیزی نشده فقط چند نفر سر درد مقطعی گرفتن. نه خیر . بفرمایید چند تا بچه هم زاییدین تو موشکباران الاسد. حالا جماعت مستربین به واق واق افتاده. ایران زده زورش رسیده بازم میزنه دمش گرم. اب رو بریزین همون جا که میسوزه...🤣🤣🤣
  21
  18
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::Janhamin - تهران، ایران::]. آخه ... خود سردارای پامنقلی سپاه چارپایان هم اعتراف کردن قبل حمله به عین الاسد به نیروهای آمریکایی اطلاع داده بودیم، باز شما جیره خوارای حکومت از افتخار موشک باران عین الاسد و این مضخرفات حرف میزنید خخ
  10
  6
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۱
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  کار ایران هست شکی نیست ولی بیایین ثابت کنید؟ مثل اسرائیل که اتمی ایران رو میزنه فیزیک‌دانان رو ترور میکنه و . و رد پا نمی ذاره
  5
  9
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  ۳۰
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  [::Janhamin - تهران، ایران::]:))))))))))))))))))))بابا تو دیگه کی هستی نفر دوم نظامتون و کتلت کردن بیابونو موشک باران کردین؟؟؟؟؟فخری قورمه رو مثه هندونه ترکوندن چرا هیچ غلطی نکردبن؟؟؟:)))))))))))))) ذات اثنی عشر همینه بوگندو لجن بی بته دروغگو و مزخرف باف..
  6
  6
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  خب دیگه مار تو آستینتون پرورش دادید،اصلا حکومت آخوندی توسط همین انگلیس کثیف مهندسی شد.چون‌شاه مرحوم طرحهای بلند پروازانه ای برای پیشرفت و مدرنیزه کردن ایران داشت،و بجای باج دادن به انگلیس،قیمت نفت رو گرون کرد و بیشتر متمایل به آمریکا بود.انگلیس هم اونزمان خیلی فشار مالی نفت رو حس کرد ،در نتیجه خمینی که یک آخوند هندی زاده و بیسواد بود رو به اشکال مختلف بهش تریبون دادن،و از بیشعوری و مذهبی بودن و اکثریت بیسواد مردم ایران اون زمان هم نهایت استفاده رو کردن و از طرفی چون روسیه هم دنبال کمونیستی کردن ایران با حمایت از چپی ها بود،انگلیس ترجیح داد حکومتی مذهبی سرکار بیاد تا هم شاه برداشته بشه،هم ایران عقب مونده بمونه و هم جلوی کمونیستی شدن ایران و قدرت گرفتن روسیه (شوروی) گرفته بشه.جرقه این انقلاب اینجور زده شد. انتظار داشتن یک حکومت عقب مونده مذهبی ولی تسلیم و باج بده سرکار بیاد که کاملا اینجور نشد و برای خودشونم تا حدی شر شد.حالا بخورید.
  1
  6
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.