«طولانی‌ترین تونل خاورمیانه» در آزادراه تهران - شمال افتتاح شد

نمایی از تونل البرزرادیو فردا :تونل البرز در منطقه دو آزاد راه تهران - شمال که گفته می‌شود به طول ۶.۵ کیلومتر، طولانی‌ترین تونل خاورمیانه است، روز پنج‌شنبه هفتم مرداد با پیام تصویری حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، افتتاح شد.

مقامات وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گویند برای احداث این تونل و جاده‌هایی که به آن راه می‌یابند، بیش از چهار هزار میلیارد تومان هزینه شده است و این تونل مدت سفر در آزاد راه تهران - شمال را ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

این تونل، پروژه مشترک وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان است و هر کدام ۵۰ درصد از هزینه‌های ساخت آن را پرداخت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، تونل البرز که مسیر رفت آن هم‌اکنون به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده، تونلی سه قلو و دارای تونل‌های مجزا برای مسیرهای رفت، برگشت و سرویس است و «متخصصان و مهندسان ایرانی آن را ساخته‌اند».

آزاد راه تهران- شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر دارای چهار قطعه یا منطقه است که قطعه نخست آن اسفند سال ۹۸ به طول ۳۲ کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
+36
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  باشه مهندس - اسن، آلمان

  تونل مرگ به همت ایرانی افتتاح شد
  29
  56
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  من امروز از این جاده بشمال امدم و تونل بسته بود، از بالایش رد شدم و از ابتدا تا انتهایش که پل زنگوله باشد ۲۰ دقیقه زمان برد ، حالا با استفاده از این تونل ۶/۵ کیلومتری چگونه راه ۴۵ دقیقه کمتر خواهد شد؟!؟ ج.ا دروغ میگوید ، لطفا شما گول نخورید ، ج.ا یک روده راست ندارد.
  23
  71
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  وجود ابن تونل حد اکثر ۱۰ دقیقه تاثیر دارد .
  17
  50
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  ناگفته نماند که تونل درازتر از این هم داریم ولی بخاطر زیرزمینی بودنش نمیتوان رسانه‌ایش کرد. فقط همین کافیه که بدانید توش پر است از موشک‌های دوربرد.
  80
  33
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک::]. چیزهای دراز همیشه توجه شما، خواهر مهربانم را جلب کرده است!
  15
  85
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  محل بسیار مناسبی هست که تمام آیات عظام و طلاب را به آنجا دعوت کنیم و با بستن ورودی و خروجی خودمان به تهران بازگردیم!
  7
  69
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶
  ۴۳
  Persian-joker - روتردام، هلند

  شک ندارم از چهار میلیاد هزینه ای که صحبت شده فقط شاید اونم شاید نیم میلیار هزینه شده باشه و بقیه صد در صد دزدی شده . مگه داریم توی ایران برای جایی هزینه بشه ده برابرش رو ندزدن؟
  7
  57
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  زحمت کشیدن‌! آنقدر دزدی کردند که تونلی که می شد ۲ ساله ساخت ۳۰ سال است دارند می سازند تازه یک باندش را تمام کردند. اینها احتمالا شمال ویلا سازی می کنند و برای تبلیغ که تهران به شمال شده ۴۵ دقیقه این ویدیو را گذاشته اند. آزاد راه ۴ فلز دارد . : فاز۱ و ۴ باز شده و و فاز دو را دارند کار می‌کنند. سخترین فازش که فاز ۳ است اصلا طرح و نقشه ندارند که بخواهند شروع کنند و اکر شروع کنند با این سرعت ۱۵ سال طول میکشد تمام شود . من طراح تونل ۱۶ را میشناسم که در فاز یک است و این اطلاعات را او‌بمن داده است. بابا با این سرعت فقط این تبلیغات بدرد دلال‌ها و بساز بفروشهای که خود را مهندس می نامند و بلد نیستند اسمشان را بنویسند میخورد.
  7
  41
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. اولین تونل ۶.۵ کیلومتر، طولانی ترین تونل خاورمیانه ، انگار که ۶۵ کیلومتری است. حداقل توی تونل تزیین بود یک چیزی.در اتریش چندین تونل بیش از ۲۰ کیلومتری زیبایی هست اینقدر پوز و تبلیغات نکردن. چند سال پیش توی تهران توش نماز هم خواندن. اینجا نمازی انجام نشد؟ در ضمن ۴۵ دقیقه کمتر بخاطر اینکه اگر این تونل نبود مجبور بودن دور کوه بطور شیبدار ادمه بدهند .مثل جاده کندوان ، از کرج به چالوس. یا سه خط طلایی برای رسیدن قطار به پل ورسک.
  3
  5
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  سلام علیکم. عرض شود خدمت شما که این گزارش اشتباه هست. ما تونل داریم اون سرش ناپیدا و کاملا زیر کوه ساخته شده توش کانتینر هست پر از مووووووشک. پلم شده آک بند. زیر همین تونل جدید هم تونل احداثی داریم.
  12
  5
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۷
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. سلام محمد خان. انتظار چنین حرف از شما را نداشتم . فکر کردم آدم منطقی هستی ولی حرفهات شبیه حرفهای چندش آور آقای فاطی هست.اگر آن تونل وجود هم داشته باشه و هر کس هم بدونه پس خاک عالم بر سر اول تا أخر نظام و سپاه همرا با وزارت اطلاعات. با چنین امنیتی که کشورهای دیگر رخنه میکنن ،صندوق صندوق مدارک سری و فوق سری را میدزدن و دانشمندان هسته ای را ترور میکنند و مسئولان یا خانمش را بغل کرده و خوابیده یا با زن دیگری در حال معاشقه است. متاسفم هم برای شما و هم برای ایران
  4
  1
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.