گونه دلتای کرونا : مقاوم به واکسن، مسری مثل آبله مرغان

دویچه وله :نتیجه مطالعه‌ای در آمریکا بیانگر مقاومت بیشتر گونه‌های دلتا در قبال کارائی واکسن است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید ضریب شیوع گونه دلتای مشابه آبله مرغان است که از چند متری و از طریق هوا سرایت می‌کند.

برگزاری جشن بزرگی در ماساچوست آمریکا با ابتلای اکثر شرکت کنندگان به کرونا همراه شد. نکته مهم این که سه چهارم مبتلاشدگان هر دو نوبت واکسن را تزریق کرده بودند. مجموعا ۴۶۹ نفر از حاضران کرونا گرفتند که ۷۴درصدشان واکسن زده و نسبت به مصونیت خود اطمینان داشتند. آزمایش‌های دقیق در مورد ۱۳۳ نفر از این عده، نشان داد که ۹۰ درصد آنها به گونه دلتا آلوده شده‌اند.

گزارش داخلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) که در واشنگتن پست منتشر شده، تاکید می‌کند که میزان گونه دلتا نزد افراد مبتلا به مراتب بیشتر و سرایت عفونت ساده‌تر است. در بخشی از این گزارش آمده است: «باید اذعان کنیم که مبارزه عوض شده است.» مرکز یاد شده می‌گوید گونه دلتا مثل آبله مرغان مسری است؛ می‌تواند از فاصله چند متری از طریق هوا منتشر و منتقل شود.

خانم راشل ولنسکی، مدیر CDC نتیجه پژوهش مراسم ماساچوست را نگران‌کننده و تامل‌برانگیز دانسته است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها اخیرا پروتکل‌های بهداشتی جدیدی بر اساس شیوع سویه دلتا ارائه کرده که از جمله شامل استفاده از ماسک در فضاهای بسته ولو برای افراد واکسینه شده است.

این مرکز البته اثربخشی و کارایی واکسن‌های موجود علیه کرونا را زیر سوال نبرده و تاکید دارد که واکسن‌ها هم‌چنان عامل اصلی محافظت از ویروس حتی در قبال گونه‌های دلتا هستند.

پیش‌تر اعلام شده که ۸۰درصد از موارد ابتلا به کرونا در ایالات متحده، به واریانت دلتا مربوط هستند. این میزان می‌تواند در هفته‌های اخیر و به ویژه پس از کند شدن یا توقف کمپین واکسیناسیون عمومی بیشتر شده باشد. بایدن از زمان آغاز دوره ریاست‌ جمهوری خود، مشوق‌های مختلفی را برای واکسیناسیون به شهروندان ارائه کرده است؛ از آبجوی مجانی و بلیت بخت‌آزمایی گرفته تا کارت ورودی مسابقات بیسبال.

حدود ۴۹ درصد از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری آمریکا هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. میانگین واکسیناسیون در ایالت‌های شمالی حدود ۷۰ درصد است و در ایالت‌های جنوبی و غربی زیر ۴۰ درصد. هم اینک میانگین ابتلای روزانه به سویه دلتای ویروس کرونا به ۶۰ هزار نفر رسیده که نرخ نگران‌کننده‌ای است.

جو بایدن، روند کنونی را "اپیدمی واکسن‌نزده‌ها" خوانده و گفته است: «واقعا دلیلی وجود ندارد که مردم به خاطر کرونا بمیرند.»

او در تازه‌ترین تلاش برای ترغیب شهروندان به تزریق واکسن، پاداش ۱۰۰ دلاری به هر داوطلب را پیشنهاد کرده است.
+5
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  seperh1400 - میامی، ایالات متحده امریکا
  خفه شید ، دروغگوها ، کرونا یک دروغ و حقه کثیف در دست تمام دولتهاست،
  19
  6
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۸
  ۴۰
  داش آکل2 - تهران، ایران
  بعله دلتا خیلی بده ولی از اون بدتر و کشنده تر حماقته.
  1
  15
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.