وزیر خارجه اسرائیل: حمله به نفتکش کار ایران است، باید به آن پاسخ سختی داد

رادیو فردا :وزیر خارجه اسرائیل روز جمعه هشتم مرداد گفت، حمله به کشتی متعلق به یکی از شرکت‌های این کشور در سواحل عمان، کار ایران بوده و می‌بایست «پاسخ سختی» به جمهوری اسلامی داده شود.

ساعاتی پیش از این بیانیه اعلام شده بود که نفتکش مرسر استریت، تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته است و در جریان حمله به این کشتی٬ دو نفر از خدمه آن کشته شده‌اند.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای تصریح کرد که به وزیر خارجه بریتانیا گفته است می‌بایست به حمله‌ای که به کشته‌شدن دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی منجر شد، واکنش سختی نشان داده شود.

یائیر لاپید تاکید کرد، ایران نه تنها مشکل اسرائیل است بلکه صادر کننده تروریسم، ویرانی و بی‌ثباتی است که به همه ما آسیب می‌رساند. جهان نباید در مقابل تروریسم ایران که به آزادی کشتیرانی نیز لطمه می‌زند، سکوت کند.

به دنبال انتشار گزارش‌ها در خصوص حمله به نفتکش مرسر استریت، شبکه تلویزیونی «العالم» وابسته به حکومت ایران نیز گزارش داد که نیروهای «مقاومت» در سوریه مسئول حمله به این نفتکش هستند.

العالم می‌گوید، حمله به این نفتکش در پاسخ به حمله اسرائیل به فرودگاه ضبعه منطقه قصیر سوریه صورت گرفته که در آن دو نفر از «عناصر مقاومت» کشته شده بودند.

این در حالی است که منابع مطلع آمریکایی و اروپایی به رویترز نیز گفته‌اند که مظنون اصلی حمله به این نفتکش، ایران است اما هنوز برای اعلام نظر قطعی در این باره زود است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا هم به رویترز گفته است که این نفتکش با یک پهپاد مورد حمله قرار گرفته است.

در همین حال، شرکت دریانوردی «زودیاک» در بیانیه‌ای کشته شدن دو خدمه این کشتی را تایید کرد.

طبق این بیانیه، پس از این حمله، نیروی دریایی آمریکا به کمک نفتکش مرسر استریت آمده و آن را تا ساحل اسکورت کرده است.

دولت بریتانیا نیز تایید کرده است که یک شهروند این کشور در سانحه‌ای در نزدیکی سواحل عمان کشته شده است.
همزمان، پایگاه خبری «تایمز اسرائیل» نیز تایید کرده است که این نفتکش در اجاره شرکت اسرائیلی «زودیاک ماریتایم» متعلق به ایال اوفِر تاجر معروف اسرائیلی است.

نیویورک تایمز هم به نقل از مقامات اسرائیل گزارش داد حمله به این کشتی باری به‌وسیله «چند پهپاد» از سوی حکومت ایران در سواحل عمان انجام شده است.

زودیاک در اطلاعیه‌ای گفته است این کشتی تحت مدیریت این شرکت است و با پرچم لیبریا تردد می‌کند اما مالک اصلی آن یک ژاپنی است.

واحد عملیات تجاری نیروی دریایی بریتانیا هم ضمن تایید وقوع این حمله گفت که تحقیقات درباره آن را آغاز کرده است.

بر این اساس، نفتکش مزبور با نام «مِرسِر استریت» شامگاه پنجشنبه در نزدیکی جزیره «مصیره» در سواحل شمال شرقی عمان هدف حمله قرار گرفت. مقامات عمان هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.

دفتر مدیریت دریانوردی زودیاک در لندن نیز روز جمعه در توییتی نوشت در زمان حادثه، این کشتی در شمال اقیانوس هند حرکت می‌کرد و بدون محموله از دارالسلام عازم فجیره بود.

این نخستین بار نیست که یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی آب‌های ایران هدف حمله قرار می‌گیرد.

در فروردین‌ماه سال جاری نیز یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی امارت‌نشین فجیره در امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفت، و در همان زمان هم تلویزیون دولتی اسرائیل به نقل از مقام‌های این کشور، انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت.
+77
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  یه بازی بچه گون این دو کشور شروع کردند و برا هم بلوف میاند. خاک بر سر هر دو رژیم. یکی از اون یکی خرتر.سرمایه و بودجه مردم را چکار میکنند.
  53
  60
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۶
  ۴۴
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  هه هه هه هه هه هه هه جواب سخت ها ها ها ها ها جواب سخت کلی خندیدیم
  129
  31
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۷
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  این حق اسرائیل است که به شرارتهای تروریستی طویله رهبری پاسخ دهد و من احتمال میدهم 5 شنبه تا یکشنبه آینده ارتش مقتدر اسرائیل مواضع تروریستهای طویله رهبری در خاک سوریه بمباران کند
  30
  117
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۳
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  حمله به کشتی رو خود اسرائیل اولین بار شروع کرد.
  120
  30
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  مثل همیشه سپاهیان عربپرست ضد ایرانی را بفرستید بهشت مسلمونا برای حوری البته این دفعه تعداد بیشتر
  19
  47
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۷
  ۴۷
  Abu Sam - دبی، امارات متحده عربی
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی , صحیح هست و اگه میتونه جواب بده.فعلا خلیج فارس دست ماست
  38
  19
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۵
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا

  محمد ۱۹۷۵ از دبی کامنت میذاره بعد اون پایین مایینا با یه اکانت دیگه از خودش تشکر میکنه و جواب خودش رو میده🤣🤣 یعنی ابله تر از این مزدوران سایبری جمهوری داعشی اسلامی من ندیدم. با اینکارا میخان عنتقام سخت بگیرن.
  16
  50
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  دقیقا.هر کدام ۱۰ تا اسم دارند. آنقدر نادان هستند. که حتا شیوه و عادت نوشتن را هم عوض نمی‌‌کنند.خیام در یک رباعی .طعنه به مولا این‌ها زد. که در نج اول بلاغه نوشت. زمین ۴ گوش است.اگر تا اخر روید. پرتاب می‌‌شوید.در جهنم. خیام در پاسخ فرمودند. گاوی در آسمان نامش پروین.گاوی دگر نهفته در زیر زمین. چشم خرد را باز کن از روی یقین. زیر و زبر گاو مشتی خر بین. بعد از ۱۰۰۰ سال از رباعی خیام. انگار امروز از ۱۰۰۰ سال پیش جدیدتر است.فقط کافی‌ امت ارشاد را دید. از دم. از پان ایرانیست پراگی این‌ها گرفته. تا این که هر روز از یک جزیره به جزیره دیگر مسافرت می‌‌کند. نمی‌‌دانم اگر خیام زنده می‌‌بود. شاید امروز این رباعی را تکمیل می‌‌کرد. با کمال ادب به خیام. پیشنهاد تکمیل. بجز گاو در آسمان با نام پروین و گاو دگر نهفته در روی زمان. آمدند. در ایران زمین. ۱۰۰۰ سال بعد از مرگ منی‌ .دوباره آمدند . یک مشت گاوک در در روی زمین. که دیدند گاو بزرگ .در روی ستارکی، نزدیک تر از پروین.
  6
  12
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  [::varied - ریزه، ترکیه::]. حالا شما زیاد احساساتی نشو .آرام باش .نگران نباش چیزی که باید اتفاق بیفته .میفته .ولی مطمئی تو ایرانی هستی ؟. موفق باشی
  27
  7
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۹
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. حرف حساب..اینها فقط مردم گیر آوردند و به هم نان قرض می‌دهند. اسرائیل برای پیشبرد سیاست های تهاجمی و شهرک سازیهاش به یک لولو خور خوره به اسم ایران احتیاج داره و ایران هم به یک دشمن -برای توجیه ساخت موشک و...دعوا زرگری و تنها مردم دو کشور هستند که باید هزینه این دو رژیم احمق را بدهند
  7
  11
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. نترس با شما کاری ندارد. اون فقط نیروگاه اتمی‌ می‌‌زند. و پاسدار شخم می‌‌زند.ولی خدا وکیلی .اگر دوباره عصبی شدید. تلافی آن را .سر ملت ایران در نیاورید. ما یک ارتش سوم لازم داریم. زمانی‌ که شما دوست دارید .از اسراهیل انتقام بگیرید. از خود ما ایرانی‌‌ها دفاع کند.و اسم جدید هم مبارک .ابو سام. حال چرا آبو چرا سام. ؟ آبو که دشمن عرب جدا طلب در کربلا خوزستان است. سام که انکل سام است.قاطی کرده؟
  8
  12
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  من حرف بدی‌نزدم که شما دوستان ناراحت میشید حقیقت رو گفتم واقعا و‌قصد کل و کل کردن نداشتم به هر حال همه هموطن‌هستیم و وطن پرست. حداقل در این مورد باید همه میدونیم که کی اول شروع کرد.
  1
  1
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.