خداحافظی کنایه آمیز و نه چندان دوستانه خامنه‌ای با دولت روحانی

خامنه‌ای: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهدبی بی سی :آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در آخرین دیدار خود با اعضای دولت حسن روحانی از "اعتماد" دولت دوازدهم به کشورهای غربی انتقاد کرد و گفت دولت آینده باید از این "تجربه" استفاده کند.

دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی روز ۱۴ مرداد به پایان می‌رسد و ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور سوگند می‌خورد.

آیت‌الله خامنه‌ای به حسن روحانی و کابینه‌اش گفت که به صورت مکرر به آنها درباره "بی‌اعتمادی به غرب" هشدار داده و از آنها انتقاد کرد که "هرجا موضوعات را به توافق و مذاکره با غرب و آمریکا موکول کردید، آنجا ماندید و نتوانستید پیش بروید."

او گفت "در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد."
وداع با عتاب با یک رئیس جمهور دیگر
رهبر جمهوری اسلامی بعد از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ لحن انتقادی خود از این توافق را تشدید کرد و بارها دولت را مسئول وضعیت پیش‌آمده خواند.

انتقاد آقای خامنه‌ای از موضع دولت در برجام در حالی مطرح می‌شود که او به صراحت گفته است سیاست خارجی در ایران "از بالاترین سطح مدیریت و هدایت" می‌شود و "پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است."
محمدجواد ظریف در دیدار با خامنه‌ای - او در آخرین ماه‌های وزارتش به دلیل مصاحبه‌ای جنجالی به شدت مورد انتقاد رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفتمذاکره‌کنندگان ایران در جریان مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ و همین طور گفت‌وگوهای اخیر در وین برای احیای برجام، بارها گفته‌اند که تمام جزئیات هرگونه توافقی نیاز به تایید رهبر جمهوری اسلامی دارد.

با وجود این آقای خامنه‌ای این بار هم تمام مسئولیت ناکامی برجام را به گردن دولت انداخت و گفت "شماها هم هرجایی که کارهایتان را منوط کردید به غرب ناموفق ماندید، هرجایی که بدون اعتماد به غرب حرکت کردید،‌ موفق شدید."

تمام روسای جمهوری که در طول ۳۲ سال رهبری آیت‌الله خامنه‌ای به قدرت رسیدند در نهایت با او دچار اختلاف نظر جدی شدند و یا با محدودیت‌های شدید حتی در زندگی روزمره خود روبرو شدند، یا این که اجازه ادامه فعالیت جدی سیاسی را نگرفتند.

او در دیدار با حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش آنها را سرزنش کرد که بیش از دولت‌های گذشته به غرب اعتماد کرده‌اند.
تایید شرط ایران برای آمریکا
آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار گزارش‌های اخیر درباره شرط ایران برای آمریکا در مذاکرات وین را هم تایید کرد.

او با انتقاد از موضع آمریکایی‌ها در این مذاکرات گفت "الان هم که به آنها گفته می‌شود بایستی تضمین بدهید، می‌گویند نه... می‌گویند ما تضمین نمی‌دهیم که نقض نکنیم، نمی‌توانیم چنین تضمینی بدهیم."

روزنامه ‌آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده بود که ایران در مذاکرات وین خواهان گنجاندن یک بند شده که خروج احتمالی دوباره آمریکا از برجام را مشروط به تایید سازمان ملل متحد کند.

آن طور که آقای خامنه‌ای خود تایید کرده، جمهوری اسلامی در پی آن است که در صورت توافق، راه خروج از برجام را برای دولت‌های آتی آمریکا ببندد.

این در حالی است که دولت فعلی در آمریکا قانونا نمی‌تواند تضمینی برای عملکرد دولت‌های آتی بدهد.
+12
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  زر الکی‌ می‌‌زند. اینجوری می‌‌خواهد بگوید. دیگران مقصر هستند تمامی‌ دردی .که ما می‌‌کشیم.این ابلیس دستی در آن دارد. زمان امام امت هم اینجوری بود. یک عده می‌‌گفتند. نه با با .امام خودش خوب است. دور و بری‌ها بد بستند. خیر اینجور نیست. باید .یک منجلاب بودار وجود داشته باشد. تا مگس به دورش جمع شود. منطق شیخ علی‌.منطق حضرت آدم است. جنایت خدا عرب را.به گردن دیگران می‌‌اندازد.
  5
  81
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  خوشبختانه الان دگه اون روستایی که در روستا به شغل چوپانی مشغول است میداند مشکلات مملکت بخاطر تحریمها، خرج پول مملکت در خارج از کشور، خرج پول مملکت برای امور دینی و چیزهایی که کاملا از ید رییس جمهور خارج است و اینها در دست جناب رهبر مف عول است. اگه سیاست های غلط که "میدان" یعنی تروریزم پروری و دخالت در امور کشورها، حاکم و برتر بر دیپلماسی"نبود ایا تحریمهای کمرشکن اتفاق میافتاد؟ در اینجا مسول اصلی و بانی مشکلات کسی است که هیچ وقت احساس مسولیت نمیکند.
  5
  52
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  مرتیکه دوروی الدنگ, همه کثافتکاری ها رو خودش میکنه اونوقت طعنه به روحانی میزنه. البته اینها همشون سرشون تو یه آخوره. می بینم روزی رو که همتون رو با عمامه هاتون دار بزنن. مرحوم رضا شاه درختهای خیابون پهلوی رو برای همین کاشت.
  4
  63
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  خداحافظی برای تو هم،چون روال اینه که نود سال هشتاد سال سلولهای خاکستری مغزت شروع میکنه به مرگ ، اما تو همچنان فکر می کنی جوونی . فاجعه برای سنین پیری این نیست که اون پیره بلکه اینه که اون جوانه. و فاجعه برای یه کشور اینه که یه پیر رهبر اون باشه
  5
  37
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  واقعا مسخره ترین مملکت رو از نظر سیاسی داریم. سیرکه جای مملکت. هر رییس جمهوری غیر از خامنه ای یه انگی چیزی بهش چسبیده از روز اول. بنی صدر، اون تیپ چون گه رجائی هم دو ماه بیشتر نبود وگرنه اونهم الان همین بود. رفسنجانی بی بصیرت، خاتمی ممنوع التصویر، احمدی نژاد جریان انحرافی حالا هم این حسن کلید بعنوان اعتماد کننده به امریکا و لابد جاسوس. خامنه ای روز تحلیف میگه ببین داداش! رییس جمهور شدی، راه دزدی خودت و دور و بری هات بازه. منتها فقط یه وظیفه داری و اونهم اینه که من هر چی بارت کردم حرف نزنی و تمام تقصیر ها رو به گردن میگیری
  3
  55
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  این دیگه چقدر وقیح تشریف داره!! یادش رفته با افتخار قمبل قهرمانانه کرد واسه اوباما، اونم چند میلیارد دلار پول نقد بابت قمبل براش فرستاد
  5
  36
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  شما تضمین بدهید که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را کنار می گذارید به حزب الله و حماس اسلحه نمی دهید آمریکا هم تضمین می کند که از برجام خارج نشود نمیشه که جمهوری اسلامی بخواهد به این سیاست خارجی احمقانه اش ادامه بدهد بعد انمتظار داشته باشه آمریکا عکس العملی نشان ندهد
  3
  21
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  خیلی مسخره است، پشت پرده چه می گذرد؟ مشکل ایران همیشه این بوده است، که هژمونی سیاسی و قدرت واقعی همیشه در دست یک نفر باید باشد، در دموکراسی و پارلمان برخاسته از احزاب ازاد، و دولت انتخابی مردم قدرت هستند، و هژمونی سیاسی در دست احزاب منتخب مردم است، زنده باد دموکراسی ایرانی( مدل اروپایی)،
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران
  ..تو ش.ر.ا.ف.ت همتون تمام بدبختی های ایران و منطقه و حتی جهات از وجود شما ناکسان بی کس بی وجود است. .. تو شرافت تمام دولتمردان بعد از سال ۱۳۵۷ با خمینی و خامنه ایی و...... خمینی در کانادا که دادنش کیفیت بهتری داشته باشه.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.