جواد فروغی، پرستار پاسدار و تیرانداز وابسته به نیروی «قدس» سپاه

ایران وایر - پیام یونسی‌پور : «جواد فروغی»، تیرانداز وابسته به نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصاحبه با خبرنگاران، منتقدانِ حضور یک عضو سپاه در رقابت‌های المپیک را «مغرضان» نامید و گفت: «آن‌ها متعلق به مردم ایران نیستند.» 

تیرانداز سپاه قدس در رقابت‌های المپیک توکیو هم‌چنین گفت این منتقدان را هرگز نمی‌بخشد.
 
***
 
آرایه‌های کلامی حلقه‌های نظام جمهوری اسلامی شبیه به هم هستند. نه دایره کلمات‌شان وسعتی دارد و نه دیدگاه‌شان برای نقد یا هجوم شفاهی.
 «محمود احمدی‌نژاد» در سال ۱۳۸۸ منتقدان و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را «خس و خاشاک» خواند. خرداد ۱۴۰۰، آیت‌الله «علی خامنه‌ای» منتقدان شورای نگهبان و مشوقان تحریم انتخابات ریاست جمهوری را با واژگانی مانند «متعدیان حدود و ثغورِ نظام»، «هنجارشکن» و «دروغ‌گویان» توصیف کرد. 
او در بخشی از سخنرانی‌ خود نیز گفت: «این جور نیست که هر چه در فضای مجازی برجسته شد، حتماً خواست مردم است. نه خیر، گاهی یک چیزی را برجسته می‌کنند؛ بزرگ می‌کنند.»
 
جواد فروغی با کارنامه‌ای که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های وابسته یا نزدیک به سپاه پاسداران رونمایی کرده‌اند، پرستار پاسداری است که سابقه حضور در جنگ‌های سوریه در لباس نیروی قدس و نیز بیمارستان «بقیه‌الله» سپاه را دارد.
 
او پس از دریافت مدال طلایش، در دو مصاحبه که به صورت مستقیم از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شدند، مدالش را به رهبر جمهوری اسلامی تقدیم و آرزو کرد آیت‌الله علی خامنه‌ای این پیش‌کش او را بپذیرد.
 
پس عجیب نیست که فروغی نیز با ادبیاتی برگرفته از مقام اول جمهوری اسلامی، منتقدانش را مغرض بنامد.
 
او امروز در مرحله دوم مسابقات تپانچه میکس المپیک توکیو، همراه با «هانیه رستمیان» از رسیدن به مرحله بعد باز ماند.
 
«تسنیم»، دیگر رسانه سپاه پاسداران دلیل حذف تیرانداز سپاه در این مسابقات را «عملکرد ضعیف» هانیه رستمیان دانست.
 
همین خبرگزاری مدعی شده است که امروز (سه‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰) خبرنگاران و عکاسان خارجی حاضر در رقابت‌های المپیک توکیو برای تهیه گزارش و تصویر جواد فروغی به سالن رقابت‌های تیراندازی رفته بودند.
 
تصاویری که این خبرگزاری منتشر کرده است، نشان می‌دهند چهار عکاس و یک فیلم‌بردار در سالن رقابت‌ها حضور دارند. این تعداد حتی از ایده‌آل رقابت‌های انتخابی المپیک هم کمتر به نظر می‌رسد.
 
امروز «الهام هاشمی»، سرمربی تیم تیراندازی ایران ابراز امیدواری کرد که پس از کسب مدال طلای جواد فروغی، برخی از ضعف‌های سخت‌افزاری این رشته ورزشی در ایران برطرف شوند. 
او به صورت نمونه به ترخیص نشدن لوله اسلحه‌های ورزشکاران از گمرک ایران اشاره کرد. پیش از این نیز فدراسیون تیراندازی مدعی شده بود برخی از تیراندازان کاروان المپیک ایران به دلیل نداشتن تیر، با تفنگ خالی تمرین می‌کنند.
 
با این وجود، جواد فروغی پیش از این و پس از کسب مدال طلای تپانچه المپیک گفته بود: «در زیرزمین بیمارستان بقیه‌الله، تمرین تیراندازی می‌کردیم.» 
این ادعای او با واکنش‌هایی از سوی کاربران فضای مجازی مواجه شد.
 
فروغی امروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها پس از حمله به منتقدانش و غیر ایرانی دانستن آن‌ها گفته است: «اگر بگویم تمرکزم به هم نریخته بود، دروغ گفته‌ام.»
 
طی روزهای آغازین رقابت‌های المپیک توکیو، از عبارت‌هایی مانند «بی‌وطن» یا «مغرضان غیرایرانی» از سوی رسانه‌های جمهوری اسلامی و ورزشکار سپاه پاسداران برای افرادی مانند «کیمیا علیزاده»، دختر تکواندوکار ایرانی و عضو تیم پناهندگان و هم‌چنین منتقدان جواد فروغی استفاده شده است.
 
«خودی» و «غیرخودی» از کلیدواژه‌های ادبیاتی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شناخته می‌شوند.
 
او سال ۱۳۷۸ گفته بود: «گفته می‌شود خودی و غیر خودی. حالا خودی و غیرخودی داریم یا نداریم؟ بله؛ جریان خودی داریم، جریان غیرخودی هم داریم.»  
 
پانزدهم مرداد ۱۳۸۲، او در یک سخنرانی‌ گفت: «ظریفی از دوستان ما می‌گفت این مساله‌ خودی و غیرخودی را که شما مطرح کردید، همه قبول کردند.»
 
همین دسته‌بندی در مورد کیمیا علیزاده و «سعید مولایی» نیز استفاده می‌شود. سعید مولایی پس از آن‌ که به اجبار مقامات حراست وزارت ورزش و جوانان، از مبارزه با جودوکار اسرائیلی منع شد، به کشور آلمان اعلام پناهندگی کرد. رسانه‌های جمهوری اسلامی این دو نفر را با عناوینی چون «خائن»، «وطن‌فروش» و «بی‌وطن» خطاب می‌کنند.­
 
هم‌‌زمان با سخنان جواد فروغی در مورد مغرضان و غیرایرانی‌هایی که مدال طلای او را به واسطه وابستگی به سپاه قدس زیر سوال برده‌اند، کمپین «اتحاد برای نوید» در نامه‌ای رسمی خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک، با ارایه ادله‌ای مانند عضویت او در شاخه برون مرزی سپاه که مورد تحریم اتحادیه اروپا نیز هست، خواهان پس گرفتن مدالش از سوی کمیته برگزاری مسابقات شدند.
+112
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  پویا ۸۷۹۰ - تهران، ایران. حالا فهمیدی کار ما چیه تو خارج کشور که دست مزدورانی مثل شما را رو کنیم.
  9
  94
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۶
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  این تپانچه بادی رو گرفته دستش بعد انگشتش رو فشار داده رو ماشه و یک تیر پرتاب کرده!!! تنها عضله ای که این وسط ورزیده شده عضله همان انگشتی است که رو ماشه فشار آورده، کلی عرق ریخت با این ورزش کردنش!!! حاضرم شرط ببندم صد متر نمیتونه بدوه و به نفس نفس نیافته
  14
  74
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲
  ۵۱
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  معلومه تیر خلاص زن خوبی بوده
  7
  59
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  [::Alphabet - پترس، یونان::]. خیلی زحمت کشیدید ..اولا مزدور من نیستم ولی تو شاید بوده باشی و یا هستس که فراری شدی ..دوما سایت های خبری داخل هم این خبر را رفتند که این کیه و چکار ه است ،اگر تو واقعا عرضه چنین کاری داشتی ،دنبال دانشجو ها و جوانان و بچه های اینها در خارج از کشور میگفتی، و رسوا میکردی .الکی دور بر ندار .دلم به حالت سوخت .خیلی ضعیف و کوچک هستی .اما موفق باشی هر کجا که هستی
  42
  3
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  [::saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا::]. اخه چرا الکی حرف می‌زنید و به این راحتی تهمت.تو از کجا میدونی؟؟چرا هموز انتقاد و بحث کردن را باتوجه به اقامت این همه ساله در اروپا،حداقل از آنها یاد نگرفتید .مثل آخوندها و منافقین فقط برچسب نزنید .این راه مبارزه نیست
  35
  3
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک

  من با جمهوری اسلامی مخالفم ولی به نظرم همه اعضای سپاه خائن نیستند آدم خوب هم بینشون هست. شما از کجا میدونین که این بابا آدمکش و ...هست؟ تهمت خوب نیست . بالاخره یک طلا گرفت و مغرضان عزیز سر را بر بالین بگذارند و .....هه هه هه
  32
  9
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  [::پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران::]. حالا دیدی عرضه دارم. اون منم که دلم بحالت میسوزه که عاطل و باطلی. نشستی تا زیر پاتم جارو کنند هر چه داری را ازت بگیرند. میگی کشتند و بردند به من چه ولی نوبت تو هم میرسه. حتی تویی که برای خودشون کار میکنی. رسانهای داخلی بخاطر افشاگری ماها مجبور به اقرار شدند. چه برای خائنین و بنجل زاده ها و چه برای انتقال آب خوزستان به کویت و بصره عراق. در ضمن مزدور معلومه خیلی خفنی که هنوز تهران را با "ط" مینویسی.
  2
  17
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. عکس این بابا توی سال ٨٨ روی پشت بوم پایگاه بسیج با تفنگ جنگی و کلاه ضد شورش داره دست یه دست میشه بابا.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  مهم اینه چه الان چه بعد از سرنگونی این شیاطین هر کدوم از مزدورانشون رو دیدیم به تلافی تیرخلاصی رو وارد بدن کثیفشون کنیم.
  3
  8
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. میشه لطف کنید آدرس اون عکس ایشون رو بدین کجا میشه دید؟
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::paniranist - پراگ، چک::]. لاس خشگه با سپاه؟ سردار چطور؟ پوتین سوت می‌‌زد.تا مسکو می‌‌دوید. من نگفتم.ظریف خودتان بود. اره تو بمیری. توی سپاه هم خوب وجود دارد. یک ارگان فاشیست .که تا گردن. سلاح به دست. تا ملت را سرکوب کند. اگر خوب میان آنها وجود داشت. که سپاهی نمی‌‌شدند.ادمکش است .چون مدال خود را به یک ادمکش هدیه می‌‌دهد.نشنیده.؟ لاشخور با لاشخور .کبوتر با کبوتر کند. بازی. چقدر شما امت شیخ علی‌ به همین راحتی‌ می‌‌توان شناخت. دیگر چه در چنته داری؟ ساکن ۴۶ ساله اروپا؟ تقاضا خبر مثبت هم که از این سایت داری؟ خوب اینجا چکار می‌‌کنی‌؟ دولت امام زمان ۳۲ کانال خبر مثبت دارد. به دو روز نکشید. بدو اسم را عوض کن. از اسلاو شروع کردی. رسیدی به پراگ. هدف بعدی ؟ لهستان یا رمانی ؟
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران::]. کم کم داره ازت خوشم میاد.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. نکش پسر اینقدر میمیریا! لااقل اول کامنت بده بعد بکش.
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. توی این سایت لینک نمیشه گذاشت ولی یک عکس هست که با کلاشینکوف رو پشت بوم پایگاه بسیج همین اقا رو میبینی. اتفاقا یکی از اولین عکسهای سال ٨٨ بود که نشون میداد از بالای پشت بوم به مردم تیراندازی میکنن. ضمنا کسی که مدالش رو به یک قاتل به اسم خامنه ای "پیشکش" میکنه از اون قاتل بدتر نباشه بهتر نیست. شما توی گوگل "شباهت بسیجی خیابان آزادی با تیرانداز المپیکی" رو سرچ کن
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.