ماینرهای چینی در راه ایران برای استخراج بیت کوین

یکی از مراکز غیرقانونی تولید بیت‌کوین در ایراندویچه وله :مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به ورود استخراج کنندگان رمزارز از چین به ایران به علت گرانی برق در آن کشور هشدار داده‌اند. این در حالی است که بزرگترین مزرعه ماینینگ رمزارز در ایران با مشارکت چین در رفسنجان فعالیت دارد.

تولید بیتکوین و دیگر انواع رمزارزها نیاز به برق بسیار دارد. می‌گویند برق مورد نیاز برای تولید یک بیت کوین برابر با مصرف برق ۲۴ سال یک خانوار در تهران است.

اکنون، خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به احتمال ورود استخراج‌کنندگان رمزارز از چین به خاک این کشور هشدار داده‌اند.

سایت "انتخاب" با انتشار مقاله‌ای با عنوان "ماینرهای فراری از چین در راه ایران هستند" به پدیده احتمال حضور بیشتر شهروندان چینی در ایران پرداخته است.

محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر علت استقبال ماینرهای بین‌المللی و از جمله ماینرهای چینی از تولید رمزارز در ایران را ارزانی برق در ایران می‌داند.

گفته می‌شود دولت جمهوری اسلامی برای مصرف برق برخی از مراکز و از جمله برای مدارس و مساجد یارانه پیش‌بینی کرده است. همین موضوع باعث آن شده که استخراج‌کنندگان رمزارز فعالیت خود را در مدارس و مساجد ایران دنبال کنند.
هشدار دیرهنگام؟
جمهوری اسلامی ایران از جمله با کمبود برق در کشور روبه‌رو است. قطعی‌برق در تهران و دیگر نقاط این کشور بر دیگر معضلات مردم افزوده است. مسسولان جمهوری اسلامی مدعی هستند که علت قطعی برق، کمبود گاز برای بهره‌گیری از ظرفیت نیروگاه‌ها است. اما کم نیستند کسانی که یکی از علت‌های اصلی کمبود برق در ایران را ناشی از تولید رمزارزها در این کشور می‌دانند.

در همین رابطه، مدیرعامل توانیر با ارسال نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت به «ورود گسترده دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز از چین به کشور» هشدار داده است.

مدیرعامل توانیر در حالی از ورود دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز سخن گفته که این دستگاه‌ها بدون ماینرها نمی‌توانند تولید داشته باشند.
سیستم فرسوده و غیرحرفه‌ای توزیع برق در برخی از مناطق ایرانخبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی "ایرنا" رسما نسبت به ورود چینی‌ها به ایران هشدار داده است. خبرنگار این خبرگزاری در مقاله‌ای با عنوان "باز شدن پای چینی‌ها به مزارع بیت‌کوین ایران" به همین موضوع پرداخته و می‌گوید علت را باید در برق ارزان ایران جست.

موضوعی که به باور این خبرگزاری «برای صنعت برق ایران ضرر و برای استخراج‌کنندگان چینی، سودی سرشار دارد.»

آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه‌های ایران از آن حکایت دارد که هزینه تولید یک بیت‌کوین در ایران حدود ۲۷۰۰ دلار است. این در حالی است که تولید کننده می‌تواند با احتساب برق ارزان و یارانه‌ای ایران سه برابر هزینه سود کسب کند.

ایرنا در ادامه این گزارش میزان مورد نیاز برق برای تولید یک واحد بیت‌کوین را معادل ۷۲ مگاوات‌ساعت برق اعلام کرده است.

همین خبرگزاری نوشته است: «اکنون استخراج‌کنندگانی از کشور چین در جای جای ایران حضور یافته و اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند.»

گفته می‌شود که دولت چین اخیرا برای تولید رمزارز در آن کشور محدودیت‌های جدی پیش‌بینی کرده است. ایرنا می‌نویسد که دولت چین از مقامات محلی آن کشور در خواست کرده قیمت حامل‌های انرژی را افزایش داده و با تصویب "قوانین زیست محیطی سختگیرانه" مانع از تولید رمزارز در آن کشور شوند.

در ایران هم برق ارزان‌تر است و هم ایجاد آلودگی برای محیط زیست هزینه چندانی ندارد. از این رو، مدیرعامل توانیر از احتمال فرار ماینرهای چینی به ایران گفته است.
مزرعه‌ماینینگ با حضور چینی‌ها
سهیل نیکزاد، یکی از فعالان در عرصه استخراج ارزهای مجازی درباره حضور چینی‌ها به ایرنا گفته است: «آن طور که اطلاع دارم، یکی دو مزرعه ماینینگ با حضور چینی‌ها یا تأسیس شده یا در حال تأسیس است.»
تولید بیت‌کوین در ایرانعلی بخشی، رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران نیز به خبرنگار همان خبرگزاری گفته است که به استثنای چینی‌ها، حضور دیگر "استخراج‌کنندگان بین‌المللی" نیز در ایران زیاد است.

کشور چین به‌رغم به رسمیت نشناختن رمزارزها، یکی از تولیدکنندگان اصلی بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. رسانه‌های ایران حتی مدعی شده‌اند که "بیش از ۵۰ درصد ظرفیت استخراج رمزارزها در کل دنیا" متعلق به این کشور است.

یکی از مزارع تولید رمزارز در ایران "مزرعه بیت‌کوین رفسنجان" است. مزرعه‌ای که با اطلاع و همراهی خود دولت ایران ایجاد شده است.

موضوع این مزرعه در سایه ناخشنودی فعالان صنعت استخراج رمزارز در ایران بازتاب وسیع یافت. در حالی که ماینرهای ایرانی از موانع مختلف بر سر تولید رمزارز در ایران شاکی هستند، مزرعه رفسنجان با سرمایه‌گذاری چین راه‌اندازی شده است.

در دی ماه سال گذشته و پس از قطعی مکرر برق در ایران، مصطفی رجبی مشهدی، عضو هیات مدیره شرکت توانیر انگشت اتهام را متوجه مردم ایران کرده و مدعی شده بود که مصرف زیاد مردم باعث کمبود برق شده است. او گفته بود: «اگر مردم ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی کنند مشکل قطعی برق نخواهیم داشت.» او همچنین از مردم خواست تا با خاموش کردن لامپ‌های اضافی، پوشیدن لباس گرم در خانه و کم کردن درجه حرارت منزل و محل کار با مسئولان همکاری کنند.

هشدار مدیرعامل توانیر در شرایطی عنوان می‌شود که قطعی برق و آلودگی هوا به موازات بحران بی‌آبی صدای اعتراض مردم را بلند کرده است.

بنا بر اطلاعات منتشر شده در روزنامه "هفت صبح"، مزرعه بیت‌کوین کرمان، روزانه ۱۲۰ مگاوات‌ساعت برق برای تولید ۱/۷ واحد بیت‌کوین مصرف می‌کند. این میزان برق برای تامین مصرف سالانه ۳۹ خانوار در تهران کفایت می‌کند.
+55
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  جمهوری اسلامی قاتل و چین کثیف و سواستفاده گر . نفرت دارم از چین و تولیداتش
  1
  41
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  ۴۰
  داش آکل2 - تهران، ایران
  جمهوری استفراغی و دوستانشون مثله زالو افتادن به ایران. به امید روزی که ایران از شر این دزدان جنایتکار خودی و نا خودی رها بشه.
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.