دانشجویان نخبه ایرانی قربانی تنش بین جمهوری اسلامی و آمریکا

العربیه: دانشجویان نخبه ایرانی که با صرف هزینه‌های مادی و معنوی فراوان موفق به کسب پذیرش و دریافت بورس از دانشگاه‌های آمریکا شده‌اند، در آخرین مرحله پیش از ورود به دانشگاه، یعنی مرحله اخذ ویزای آمریکا، گرفتار رفتارهای نامتعارف حکومت کشورشان شده و بعضا از ادامه تحصیل باز می‌مانند.
 
تمام متقاضیان ورود به ایالات متحده باید از مرحله‌ای تحت عنوان «فرآیند اداری» عبور کنند، که در حقیقت مرحله گزینش برای رد یا اعطای ویزاست. دانشجویان ایرانی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. با این وجود، طولانی شدن دوران فرآیند اداری برای دانشجویان ایرانی، که در برخی موارد حتی چند سال نیز طول می‌کشد، باعث شده تا این دانشجویان شانس خود را برای ادامه تحصیل از دست بدهند.
 
طی سال‌های اخیر، با افزایش درگیری‌ها میان دولت آمریکا با جمهوری اسلامی بر سر شماری از مسائل، از جمله برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران، مداخله نظامی سپاه پاسداران در خاورمیانه، و افزایش فعالیت‌های «جاسوسی و تروریستی» رژیم ایران در اروپا و آمریکا و کانادا، فرآیند اداری اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی بسیار دشوارتر و طولانی‌تر از قبل شده است.
 
آمار ارائه‌شده توسط وبسایت سفارت ایالات متحده در ایروان پایتخت ارمنستان به خوبی از پیچیده‌تر شدن پروسه اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی خبر می‌دهد. در جایی که فقط در ژوئیه 2019، این سفارت 450 ویزای دانشجویی برای اتباع ایرانی صادر کرده بود، از ابتدای سال 2021 تاکنون این سفارتخانه فقط 21 ویزای دانشجویی برای ایرانیان صادر کرده است.
 
لازم به ذکر است که محدویت‌های مربوط به بغرنج همه‌گیری کرونا پیشاپیش بیشتر دانشجویان ایرانی متقاضی ویزای آمریکا را مجبور کرده بود تا حداقل برای دو یا سه ترم ورود خود به دانشگاه را به تعویق بیندازند، و طبق مقررات آکادمیک بیش از این امکان عقب انداختن حضور خود در مراکز آموزش عالی آمریکا را ندارند، و بنابراین شانس‌شان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را از دست خواهند داد.
 
بدین ترتیب، رفتارهای نامتعارف جمهوری اسلامی در ایران و سطح جهان باعث تبعیض فراگیر علیه دانشجویان ایرانی در مقایسه با دانشجویان دیگر ملل جهان؛ عدم تمایل هیات علمی دانشگاه‌های آمریکا به دادن پذیرش به این دانشجویان بابت مشکلات اخذ ویزا؛ و از دست دادن پذیرش و بودجه دانشگاه برای دانشجویان ایرانی بابت طولانی شدن فرآیند اداری در آمریکا انجامیده است.
+58
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع ازمون اعزام میزاشتن چون بعضی رشته هاواقعا نبود.الان همه تخصص هاامده ایران. امااینا برای دوره زبان هم ویزا گرفتن،البته دانشگاه خارج میده چون شهریه میگیره امااداره مهاجرت مخالفت میکنه چون میگه مگه ایران اموزشگاه زبان نداره!؟دانشگاه نداره؟اینهاهمه رقابتهای کاذبه که اتفاقا اخوندا هم تبلیغش میکنن هزاران شرکت مهاجرت رو تهران باز کردن برای همین .ملت نیست ،گله هست،یکی میره بقیه دنبالش
  18
  5
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. این همه قصه تعریف کردی که چی؟مردم میخوان از کشور برن به شماهاچه؟
  2
  17
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  بر خلاف آنچه رسانه ها میگویند دولت آمریکا و مخصوصا دموکراتها پشت پرده دوست حکومت اشغالگر اسلامی هستند و جنگ زرگری آنها هم فقط برای گول زدن مردم است. مردم ایران هم از داخل ایران و‌هم از خارج از کشور به‌ گروگان‌گرفته شده اند. مگر ندیدید نمایش مضحک موشک باران پایگاه خالی آمریکا را در عراق و یا چراغ سبز دولت بایدن به حکومت اسلامی برای مسلح کردن طالبان را؟ آمریکایی ها به کمک حکومت تروریستی اسلامی سالی میلیون ها دلار اسلحه به اعراب میفروشند و حکومت اشغالگر هم به کمک تحریم ها منابع ایران را انحصاری بالا میکشد. چه بیزنسی بهتر از این؟؟؟ بخاطر همین سیاست دولت آمریکا مشکلی با ورود انگل زاده هایی مثل پسر معصومه ابتکار ندارد ولی ورود ایرانیان روشنفکر و مخالف را به آمریکا تحمل نمیکنند، حتی بر خلاف تمام ساکنان اتحادیه اروپا که با پاسپورت اروپایی بدون ویزا به آمریکا سفر میکنند ولی ایرانیان دارای پاسپورت اروپایی باید درخواست ویزا کنند و در صف بایستند. هموطن ما به گروگان گرفته شده ایم هم از داخل وهم از خارج از ایران و تنها راه نجات اتحاد است.
  0
  8
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. ۵خط کامنت شد این همه! اونوقت به سیل میلیونی راهیان خارج نمیگی این همه؟
  5
  0
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.