مشخص شدن عامل اصلی جاسوسی در نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران

ایران وایر :بهنام قلی پور
یکی از تازه‌ترین تحقیقات پلیس می‌گوید ترور «محسن فخری‌زاده» و «علی صیاد شیرازی» و خراب‌کاری در مراکز هسته‌ای نتیجه «جاسوسی» برخی از اعضای نیرو‌های مسلح بوده است. در این تحقیق که نتیجه مصاحبه با ۲۰۰ نفر از صاحب‌نظران حوزه امنیت و حفاظت جمهوری اسلامی است، «مشکلات اقتصادی» از مهم‌ترین عوامل گسترش پدیده «جاسوسی» در میان این نیرو‌ها عنوان شده است.

***

 محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع بود و در حالی که ریاست سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی (مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران) را برعهده داشت، در هفتم آذر ۱۳۹۹ ترور شد و جان خود را از دست داد.

علی صیاد شیرازی یکی از امرای نیروی زمینی ارتش بود که ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ در تهران ترور شد.

 در سال‌های اخیر در کنار ترور‌ برخی از فرماندهان نظامی و دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، در برخی از مراکز نظامی و مرتبط با برنامه موشکی و هسته‌ای نظام هم انفجار‌هایی رخ داده که منجر به بروز خسارت‌های جدی در این تاسیسات شده است.

انگشت اتهام مقام‌های جمهوری اسلامی پس از این اتفاقات همواره متوجه اسراییل بوده و موساد را عامل این حملات و ترور‌ها معرفی کرده‌اند.

 از ده‌ها ترور و خراب‌کاری و انفجاری که در ایران رخ داده، تاکنون عامل یا عاملان اصلی آن‌ها شناسایی و بازداشت نشده‌اند و نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی در شناسایی و بازداشت آن‌ها ناکام بوده‌اند.

 آخرین این ناکامی‌‌ها مربوط به پرونده ترور محسن فخری‌زاده است که مقام‌های وزارت اطلاعات به طور تلویحی اعلام کردند؛ عامل اصلی این ترور یک عضو نیرو‌های مسلح بوده و تلاش‌ها برای دستگیری او و هم‌دستانش هم بی‌نتیجه مانده است.

 آنچه که در این سال‌ها در مورد پرونده ترور‌ها، انفجار‌ها و خراب‌کاری‌ها مورد توجه مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی بوده، معرفی اسراییل به عنوان عامل اصلی این اقدامات است تا از این طریق بتوانند جمهوری اسلامی را یکی از «قربانیان ترور دولتی» در جامعه جهانی معرفی می‌‌کنند.

این در حالی است که مهم‌ترین نکته مغفول مانده در این وقایع، نقش اعضای نیرو‌های مسلح در فراهم کردن مقدمات این ترور‌ها و خراب‌کاری‌هاست که مقام‌های تهران به هیچ وجه مایل نیستند درباره این مساله سخن بگویند.

 موضوع جاسوسی در نیرو‌‌های مسلح به عنوان زمینه‌ساز اصلی این اتفاقات از جمله خطوط قرمز به شدت غلیظ در نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی است که مجازات آن اعدام است.

 از کم و کیف و آمار جاسوسی در نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی اطلاعات چندانی در دسترس نیست و از سرنوشت آن‌ دسته از نظامی‌ها که با چنین اتهامی مواجه می‌شوند هم اطلاعات زیادی وجود ندارد و تنها در سال‌های اخیر مقام‌های قضایی به انتشار خبر اعدام یک یا دو نفر از این نظامی‌ها به اتهام جاسوسی خبر داده‌اند، بی‌آنکه به هویت و اتهام دقیق این افراد اشاره‌ای کرده باشند.

اما در اقدامی کم‌سابقه فصلنامه «مطالعات حفاظت و امنیت نیروی انتظامی» که زیر نظر پلیس ایران منتشر می‌شود، تحقیقی از ریشه‌ها و عوامل و زمینه‌ها جاسوسی در نیرو‌های مسلح ایران منتشر کرده که در نوع خود کم‌نظیر و نایاب است.

 این تحقیق ماحصل مصاحبه با ۲۰۰ نفر از تحلیل‌گران و صاحب‌نظران امور اطلاعاتی و امنیتی و حفاظتی در جمهوری اسلامی است.

 ۹۳.۶ درصد از این افراد گفته‌اند که علت روی آوردن برخی از اعضای نیرو‌های مسلح به جاسوسی وجود «تنگنا‌ها و مشکلات معیشتی» در زندگی آن‌هاست.
 ۹۳.۶ درصد از این افراد گفته‌اند که علت روی آوردن برخی از اعضای نیرو‌های مسلح به جاسوسی وجود «تنگنا‌ها و مشکلات معیشتی» در زندگی آن‌هاست. اعضای نیروی‌های مسلح در ایران هم‌چون بسیاری دیگر از طبقات مردم سال‌هاست که با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما انعکاس مشکلات آن‌ها در رسانه‌ها ممنوع است و می‌تواند پیگرد قضایی به دنبال داشته باشد.

 شرکت‌کنندگان در این تحقیق همچنین گفته‌اند ۹۵.۱ درصد کسانی که در نیرو‌های مسلح اقدام به جاسوسی می‌کنند، به «شهوات» آلوده شده‌اند.

 این تحقیق همچنین «غفلت و غرور خودی‌ها» با ۹۱.۲ درصد، «تشخیص ندادن جبهه حق از باطل» با ۹۴.۳ درصد و «ناآگاهی و جهالت» با ۸۶.۹ درصد را از دیگر عوامل گرایش به جاسوسی در نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی اعلام کرده است.

پلیس در پایان این تحقیق خود به منظور مقابله با گسترش چنین پدیده‌ای، به نهاد‌‌های بالادست پیشنهاد کرده «چتر نظارت و کنترل بر نیرو‌های مسلح» را گسترده‌تر کرده و سیاست «تشویق و تنبیه» را شدت بخشند.

فصلنامه پلیس در همین شماره خود تحقیق دیگری با عنوان  «نارسایی‌های ناظر بر جرم‌انگاری جاسوسی در حقوق کیفری ایران» منتشر کرده است.

 بحث اصلی و اساسی این تحقیق این است که قوانین جمهوری اسلامی در حوزه تعیین مصادیق جاسوسی و مجازات‌‌های مرتبط با آن دارای ابهام‌های فراوانی است.

این تحقیق اعلام کرده «یکی از ایراد‌های مهم در زمینه قوانین کیفری جاسوسی در ایران شفاف نبودن مصادیق آن است که همین مساله منجر به بروز اختلاف‌هایی میان حقوق‌دان‌ها شده است.»

 به نوشته این فصلنامه پلیس «سیاست کیفری ایران درباره نحوه تفکیک جرم جاسوسی از خیانت به کشور فاقد شفافیت لازم است.»

 مطالعات سیاست کیفری در ایران هم در حوزه جرایم جاسوسی نشان می‌دهد که «قانون‌گذار در مورد مهم‌ترین مسائل مربوط به این جرم مبهم و غیرشفاف عمل کرده» که این وضعیت منجر به بروز اختلاف در میان جامعه حقوقی ایران شده است.

پلیس همچنین اعلام کرده «سیاست کیفری ایران درباره نحوه تفکیک جرم جاسوسی از خیانت به کشور فاقد شفافیت لازم است.»

 دو فصلنامه «علمی مطالعات حقوق بشر اسلامی» هم سال گذشته در همین رابطه تحقیقی منتشر کرده و جرایم علیه امنیت خارجی را به دو مقوله جاسوسی و خیانت تقسیم کرده است.

 آن‌طور که این فصلنامه نوشته «برای تشخیص جاسوسی و خیانت ضابطه دقیقی وجود ندارد و بر همین اساس در برخی موارد مشخص نیست یک جرم خاص مصداق جاسوسی است یا خیانت به کشور؟»

 این فصلنامه نوشته «هرگاه تبعه یک کشور مبادرت به اقدام علیه امنیت خارجی کشور خویش کند، عمل او خیانت نام دارد؛ اما اگر از سوی تبعه کشور خارجی انجام شود، جاسوسی نام دارد.»

 با وجود این اختلاف‌های حقوقی، عمده اعدام‌ها در جمهوری اسلامی تحت عنوان مجرمانه «جاسوسی» صورت می‌گیرد و معمولا از عنوان «خیانت» در پرونده‌های قضایی که رسانه‌ای می‌شود، استفاده نشده است
+62
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  منصوبین جمهوری اسلامی اینقدر بند تنبانشان شل است که برای وادار کردنشان به خیانت نیازی به صرف هزینه زیادی نیست! اما خیلی از این ترور ها، بیشتر یکدست سازی قدرت داخلی به نظر میرسد تا عملیات ترور خارجی! بعض از عوامل مخصوصا نظامی ها که دارای قدرت و مقبولیت نصبی میشوند، بطور مستقیم یا غیر مستقیم تحت عنوان ترور خارجی حذف میشوند تا هرگونه پتهدید بلقوه در نطفه خفه شود!. این تاکتیک در طول تاریخ زمامداری جمهوری اسلامی بارها اتفاق افتاده است!
  2
  66
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  پنجاه سال پیش آمریکایی ها از طریق ماهواره رفت و آمد و حتی صحبت های رهبران حزب کمونیست شوروی رو شنود میکردند برای همین جلسات محرمانه رو در اتاقهایی که دارای لایه ای از خلأ بود برگزار میکردند در این مورد کتاب و مقاله نوشته شد و حتی فیلم هم ساختند، برای یک کشوری مثل ایران که سگ صاحبش رو نمیشناسه و بی در و پیکره خارجی ها احتیاجی به جاسوس ندارند همه چیز رو و آشکاره
  4
  65
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
  ۵۳
  مهدی52 - روتردام، هلند
  این دقیقا همان چیزیه که مطمئنن اتفاق می افتاد وقتی سعی در از بردن حس وطنپرستی و‌ ارق ملی و پیشینه ملتی رو داشتی وبجای ملت امت را بکارگرفتی اولین چیزی که به سراغ اون ملت خواهد آمد بی هویتی و سردرگمی و بی ریشگی است و که از خاک فروشی و جنگل فروشی و دریا فروشی و حالا اطلاعات محرمانه فروشی به صورت کامیونی و در سطوح بالای مملکتی خواهد بود ،
  1
  16
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  سپاه چارپایان لات کوچه های خلوته که مردم تشنه لب رو گیر بیاره و به رگبار ببنده و چند تا بسیجی وطن فروش صادراتی مثل گروهبان گارسیا (جناب سروان هاهاهایی) به مونترال و رزم جو به آمریکا بفرسته تا واسشون ماله کشی کنن ورنه اسراییل و کشورهای غربی رنگ تنبون خامنه ای رو هم میدونن.
  2
  10
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰
  ۵۱
  ferdosirani - تهران، ایران
  خسته نباشند،. فخری زاده خواهر و مادرش تو ماشین باهاش کباب شدند، اونوقت نوشته زدن که "مشخص شدن عامل اصلی جاسوسی در نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران". بابا یه موقع تر نزنید که آب قطع هست. بنویسید کی، چه کسی؟. مسکل معیشتی که کل ایران دارن بجز آخوندها و کثافت زاده هاشون
  2
  8
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  شکم گرسنه دین و ایمان نداره! اینو قدیمی ها می‌گفتند! باید با آب طلا نوشت! . حالا آقای جمهوری اسلامی برو موشک بساز! و هی اف ۵ رنگ کن جای قناری بده بیرون! د آخه اخوند پفیوز ! تو که تو ۴۲ سال گذشته یکبار هم سر سفره خالی ننشستی! الان از کدام آلودگی به شهوات دم میزنی؟ هر چند وطن فروشی و جاسوسی برای اجانب رو توجیح نمیکنم، اما قصه غم انگیز و رقت باری است وقتی که کسی از روی گرسنگی و هزار و یک تنگنا به فروش وطن روی آورد اما غریب نیست! . چه بسا افرادی که از روی درماندگی و گرسنگی به خود فروشی رسیده اند! . اوج قدرت پوشالی و کرم خورده جمهوری اسلامی همین است و بس! . حالا بفرمایید و تفنگ حسن موسی بسازید! فقط و فقط مصرف داخلی دارد! گرنه از برای جهانیان و هر انسان آزاده ای، تشت شما دیرباز است که از بوم افتاده!
  0
  2
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  سفیر کبیر بریتانیا در دوران قاجار در گزارشش نوشت ، وقتی صدای جرینگ جرینگ لیره استرلینگ بیاید از فرد اول کشور تا وزیر و دربان و نوکر را می‌توان خرید ، سپاه پاسداران هم یک مشت تریاکی دزد هستند ، لذا برای موساد زحمت زیادی در عضو گیری نیست
  0
  2
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۹
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  گر حکم شود که مست گیرند - درشهرهرانکه هست گیرند. در خراب اباد دم و دستگاه ج.ا چند تا ادم سالم و بدردبخور هست؟که حالا از سربازان گمنام امام زمان توقع سلامت اخلاقی و … داشته باشیم.
  0
  2
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.