رسوایی مالی : واتیکان برای اولین بار اعلام کرد که ۵۰۰۰ ملک و مستغلات در اروپا دارد

کاردینال آنجلو بچیو متهم به اختلاس و سواستفاده از اموال واتیکان به نفع خود و نزدیکانش استدویچه وله :دادرسی پرونده املاک و مستغلات یک کاردینال با نفوذ واتیکان آغاز می‌شود. واتیکان برای روشنگری در این زمینه فهرست دارایی‌ها و املاک خود را برای اولین بار منتشر کرد. این دولت بیش از ۵۰۰۰ فقره ملک و مستغلات در اروپا دارد.

روز سه‌شنبه آینده ۲۷ ژوئیه، دادگاه بررسی املاک و دارایی‌های یک کاردینال پرقدرت واتیکان شروع می‌شود. چند روز قبل از آغاز به کار دادگاه، اداره اموال واتیکان (آپسا) ترازنامه سالانه خود را که شامل املاک و مستغلات و درآمد ناشی از آنهاست برای اولین بار منتشر کرد.

این اسناد از جمله نشان می‌دهد که واتیکان ۴۰۵۱ ملک در ایتالیا و ۱۱۲۰ملک در لندن، پاریس، ژنو و لوزان دارد. طبق داده‌های آپسا سود این املاک در سال گذشته کمی کمتر از ۵۱ میلیون یورو بوده است. ارزش این دارایی‌ها معادل یک میلیارد و ۸۰۰ هزار یورو است.

خوان آنتونیو گوئررو، رئیس دبیرخانه اقتصادی واتیکان با اشاره به انتشار این اسناد گفته است که پاپ فرانسیس تلاش‌های بی‌سابقه‌ای برای ایجاد شفافیت در امور مالی واتیکان انجام می‌دهد. او در این باره گفته است: «فرهنگ ما رازداری است، اما آموخته‌ایم که شفافیت  می‌تواند از ما در امور اقتصادی بهتر محافظت کند.»
فروش املاک و مستغلات پرونده اختلاس
رسوایی خرید یک ملک گران‌قیمت در منطقه چلسی در لندن است که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برملا شد. ۱۰ نفر متهم به دست داشتن دراختلاس هستند، از جمله آنجلو بچیو، کاردینال پرنفوذ ایتالیایی که به اتهام اختلاس، سو استفاده از قدرت و تلاش برای اعمال نفوذ بر شاهدان دادگاهی می‌شود.

اتهام او این است که بخشی درآمد ناشی از املاک و مستغلات واتیکان را به جیب خود ریخته و همچنین از صندوق‌های خیریه برای خود و نزدیکانش برداشت کرده است. بچیو همه اتهامات را رد کرده است و خود را بی‌گناه می‌داند.

با برملا شدن این رسوایی مالی، پاپ فرانسیس در ماه نوامبر گذشته نظارت مالی را از دبیرخانه دولت واتیکان گرفته و ‌آنرا به آپسا داد. رئیس این نهاد در گزارشی اعلام کرده علیه کسانی که به اعتبار و "تقدس" واتیکان آسیب رسانده‌اند ، اقدامات قانونی صورت می‌گیرد. همچنین املاک یاد شده به فروش خواهند رسید.

این گزارش سه زمینه را برجسته کرده است: "املاک و مستغلات، سرمایه گذاری‌ها و سایر فعالیت‌ها". گزارش شامل فعالیت‌ها با اوراق بهادار و سرمایه گذاری در اوراق بهادار بین المللی، مشاوره و دسترسی به بازارهای سرمایه برای شواری واتیکان و سایر موسسات آن است. "سایر فعالیت‌ها" مربوط به خدمات دفاتر خرید، حسابداری، درآمدها و پرداخت‌ها و همچنین آژانس مسافرتی "Peregrinatio Ad Petri Sedem" است که تهیه بلیط و سازماندهی سفرهای اعضای واتیکان را بر عهده دارد.

این اسناد نشان می دهد که تنها حدود ۱۴ درصد از املاک و مستغلات واتیکان با قیمت‌های بازار اجاره داده می‌شود. ۸۶ درصد باقی‌مانده بیشتر توسط خود واتیکان به عنوان فضای مسکونی یا اداری با قیمت‌های پایین استفاده می‌شود.
+40
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  چقدر شبیه به مسئولین جمهوری اسلامیه ...
  1
  22
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران
  مسیحیت یا اسلام یا هر مذهب ساختگی دیگر همه برای فریب دادن مردم است. روحانیون با وعده هایی دروغین بهشت و جهنم جیب مردم ساده را خالی می کنند و خود با ثروت های آنها بهترین لذات زمینی را می بیند دقیقا مانند آخوندهای شیعه که سالها با دروغگویی به زندگی نکبت بار خود و مفتخوری گذران می کنند.
  4
  19
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  گدا گشنه.دلش خوش است.ملک و ملاک دارد. یک نگاه به آستان قدس رضوی ما بکن،.تا درک کنی‌.ملک و ملاک دزدیدن .چی‌ است؟ برید آنجا یاد بگیرید. در مقابل آخوند‌ها ما. مثل مویز و قلندر است
  0
  19
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این تازه بخش بسیار کوچیک ای از اموال این متقلبین هست. شما برو سئول، واقعا هر ٥٠٠ متر یه کلیسا است خوب اینها متعلق به کی است؟ بیا برو سن دیگو ساحل لاهویا. شاید یکی از گرونترین مناطق دنیا. از بغل خونه های چندین ده میلیون دلاری رد میشی میرسی به گُل منطقه! میبینی یه صلیب و یه کلیسا گذاشتن به اسم سربازان ولی به رسم کلیسا. اقا جان! دین و بساط خدافروشی هر وقت قدرت گرفت بشر رو بیچاره کرد
  0
  1
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.