اعتراضات مردمی از خوزستان به اکثر استانهای دیگر گسترش پیدا کرد+ ویدیو

 تصویری از تظاهرات شنبه در بجنورد، خراسان شمالیرادیو فردا :در حالی که گزارش‌ها از گسترده شدن اعتراضات در ایران و برگزاری تجمعات اعتراضی در تبریز، سقز کردستان، بجنورد در خراسان شمالی و استان البرز طی روز و شامگاه شنبه، دوم مرداد، حکایت دارند، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، می‌گوید که در شادگان خوزستان به ۴ نفر از مأموران «نیروی انتظامی» شلیک شده است.

خبرگزاری فارس می‌نویسد که «این مأموران در جایگاه سوخت مشغول سوخت‌گیری خودرو بودند که توسط دو موتورسوار مسلح به رگبار بسته شدند» و «چهار مأمور» اکنون مجروح شده‌اند. تأیید مستقل این خبر در حال حاضر میسر نیست.

روز شنبه ناآرامی‌های خوزستان وارد دهمین روز خود شد؛ ناآرامی‌هایی که با اعتراض با بی‌آبی در غرب استان آغاز شد و به اعتراضات سیاسی در شرق خوزستان کشیده شد.

در حالی که در روزهای اخیر دامنه اعتراض‌ها برای همبستگی با معترضان خوزستانی به استان‌های بوشهر، تهران، اصفهان، لرستان و کرمانشاه کشیده شده بود، روز شنبه شهر بجنورد در خراسان شمالی نیز شاهد تجمع اعتراضی بود که در آن، معترضان شعارهای «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «جمهوری اسلامی، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم» و «بجنوردی باغیرت، حمایت، حمایت» سر داده‌اند.بجنوردبرخی ویدئوها نیز حاکی از آن هستند که در پی متشنج شدن وضعیت در شهر سقز کردستان، برق این شهر قطع شده و نیروهای امنیتی در سطح شهر مستقر شده‌اند.
قطعی برق در سقزخبرهای تأییدنشده‌ای هم از برخی ناآرامی‌ها در شهر ایلام منتشر شده است. گفته می‌شود اعتراضات این شهر در همبستگی با مردم خوزستان و با حضور چشمگیر زنان انجام شده است.
از استان البرز نیز خبر می‌رسد که گروهی از معترضان شنبه شب جاده محمدشهر یه کیانمهر را در این استان در حمایت از اعتراضات خوزستان برای ساعاتی بستند.
استان البرز ،بستن جاده محمدشهر به کیانمهرپیش از گسترش اعتراضات به شهرهای یادشده، جمعی از مردم تبریز عصر شنبه برای اعلام همبستگی با اعتراضات خوزستان که وارد دهمین روز خود شده است، اقدام به تظاهرات کردند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از حمله موتورسواران نیروی انتظامی به میان معترضان خبر می‌دهد. برخی از معترضان در واکنش به حمله نیروهای یگان ویژه شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر داده‌اند.

ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از بازداشت ۷ نفر از فعالان سیاسی و مدنی تبریز در آستانه اعتراضات روز شنبه خبر داده‌است.
تبریزحزب اراده ملت ایران، شاخه خوزستان روز یک‌شنبه ۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای ریشه بحران‌های امروز خوزستان را «مدیریت‌های ناکارآمد محلی و ملی بر منابع آب عنوان کرده که حاصل آن تنش آبی بیش از ۷۰۰ روستا و خشک شدن تالاب‌های استان است».

در ادامه این بیانیه هم‌چنین با اشاره به اعتراض‌های اخیر مردم خوزستان گفته شده که بیام این اعتراض‌ها بازنگری جدی در رویکردهای تبعیض‌آمیز علیه خوزستان و قربانی کردن این استان استراتژیک در پای «منافع مافیای کثیف آب» است و بر توقف تمامی طرح‌های انتقال آب از سر شاخه‌های کارون و دز تاکید شده است.

بحران بی‌آبی در خوزستان که تابستان امسال شدت بیشتری یافته علاوه بر عدم دسترسی شهروندان این استان به آب آشامیدنی به کشاورزی و دامداری که منبع درآمد و معیشت بسیاری از خانوارهای این منطقه به شمار می‌رود آسیب جدی وارد کرده است.

از جمله در هفته‌های گذشته تصاویر متعددی از مرگ گاومیش‌ها و گزارش‌های بسیاری از گله شهروندان از مرگ دام‌هایشان به دلیل نبود آب در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است.

با وجود وعده‌ها مبنی بر بهبود وضعیت آب خوزستان در گزارش اخیر خبرگزاری ایلنا آمده است که به گفته دامداران خوزستانی تاکنون هیچ مسئولی برای جبران تلف شدن گاومیش‌ها و زمین‌های کشاورزی‌شان قول مساعدی نداده‌ و با وجود ارائه مدارک و مستندات، حتی فیلم و تصاویر کشته شدن گاو‌میش‌ها برای جبران خسارت از آن‌ها «لاشه» این حیوانات خواسته شده است.

این در حالی است که به گفته این دامداران نگهداری لاشه این حیوانات به خاطر بوی تعفن‌شان در هوای گرم و شرجی خوزستان تا زمان رسیدگی مسئولان برای آن‌ها غیرممکن است.
+149
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  با گسترش مبارزات یه تمام شهرها و استان های ایران عزیزمان کار آخوندها و نیروهای مزدور آنها را یکسره کنیم. حالا وقت کارزار و مقاومت است.
  12
  71
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  روز پیروزی ملت بر اهریمن سیاه پوش ملا دور نیست .
  12
  69
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  به این میگن شروع شروع انقلاب مردمی ، نه آن خوابی که ابر قدرتها برای ایران در یورش ۵۷ دیدن.این همان بویی است که که آن کار بر گفته بود و فاطی طبق روال معمول آنرا به تمسخر گرفته بود ، شاید تا حالا این بو را هم شنیده و هم حس کرده و خوب به مشامش رسیده باشد. محمد خان این همان روزیست که گفته بودم باید بترسید. اگرهمه با هم این اتحاد و همبستگی را داشته باشند دیگر سوراخ موشی پیدا نخواهید کرد.به امید روز پیروزی و سرافرازی برای ایران و ایرانی.
  3
  36
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  داره شبیه سال 57 میشه آنجا هم از شهرستانها شروع شد و شهر به شهر گسترش یافت و مردم تعجب می کردند که چرا حکومت سرکوب شدید انجام نمی دهد الان هم جمهوری اسلامی خشونت شدیدی را به کار نبرده آیا نمی تواند خشونت کند یا برنامه ای دیگر هست فعلا که کار خوب پیش می رود تا ببینیم آینده چه میشود ولی زمانی که تظاهراتها گسترش پیدا کند و میلیونی شود دیگر حکومت واقعا آچمز می شود و قدرت سرکوب را ازد ست می دهد و آن زمانی است که نظامیان باید به مردم بپیوندند و کار را یکسره کرد
  6
  24
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  امیدوارم این تظاهرات ها زهر خودش رو به رژیم بریزه تا خودشو درست کنه ولی تبدیل به انقلاب نشه. من با هر انقلابی مخالفم چه شورش ننگین ۵۷ باشه که تا امروز داریم چوبشو میخوریم چه شورش علیه ج ا باشه که فرداش اصلا معلوم نیست و رهبری هم نداره یک جورای همه چیز گاو تو گاوه.
  23
  11
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  ۴۰
  داش آکل2 - تهران، ایران
  امیدوارم ١٤٠٠ سال برندازی این حکومت کثافت اخوندی باشه.
  4
  18
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  در واقع اینکه حکومت اسلامی به چه شکلی ساقط میشه زیاد مهم نیست. مهمترین مسئله اینه که نگذاریم در فردای بعد از سقوط حکومت اسلامی اهداف و آرمانهای مردم ایران به بیراهه بره و باز مثل انقلاب 57 مسیر را گم کنیم. از همین حالا باید روشنگری کنیم که ما مردم ایران راهی جز تشکیل حکومت بر اساس دمکراسی نداریم. آزادی احزاب و تشکلات مردمی, آزادی قلم و سخن. سیستم پارلمانی با نمایندگانی از تمامی احزاب و غیره و غیره. به امید آن روز.
  2
  9
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. خیر مثل سال ۵۷ نمی‌‌شود. اون زمان.یک عده روی پشت بام دنبال عکس امام توی ماه می‌‌گشتند. جوان‌ها امروز از من و شما عاقل تر هستید. در گذشته دنبال ایران فردا می‌‌گردند. رضا شا روحت شاه را نمی‌‌شنوی ؟ یا نمی خواهی‌ بشنوی؟ مطمئن باش. اینبار مثل ۵۷ نیست. مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌‌ترسد، دیگر مثل سال ۵۷ فریب نمی‌‌خورند.اگر شما بذارید.
  4
  11
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. گرامی ، به شرایط انقلابی داریم نزدیک میشویم ، اما فقط ترکیب علم ، آگاهی ، فرهنگ ،و دمکراسی تضمین کننده موفقیت است ، در انقلاب شرم آور ۵۷ همانطور که اشاره کردید ، خرافات و جهل و مذهب حرف اول را میزد ، نقش مذهب در عصر کنونی کم رنگ شده ، اما در عین حال بی فرهنگی گسترش شگفت انگیزی دارد ، در خاکسپاری هنرمندان و نویسنده گان ۲۰ نفر هم شرکت نمیکنند اما برای فلان گنده لات ۲۵۰ هزار نفر می‌روند بهشت ذهرا ،
  1
  4
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. آره حتما، میگیم مجتبی رو رهبر کنن که جیره شما‌ها قطع نشه.
  2
  3
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. مشابه اسم کاربری شما زیاد زیارت کردیم در سالهای اخیر. اول میایید و وانمود می‌کنید که مخالف جمهوری اسلامی هستید و دو تا دشنام به مسئولین را هم چاشنی نوشته‌هاتون می‌کنین، اما نهایتا ملت را از انقلاب و براندازی نهی می‌کنید و میترسانید. ۴۲ سال مفت خوردن کافی نیست؟ یا مزه داده و مست از مال اندوزی خیال کردید مردم احمق هستند؟.
  2
  3
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. رژیم خودش رو درست کنه؟! بچه گول میزنید؟ اینهمه خون ریخته شده رو چطور درست خواهد کرد؟ با فرستادن جوجه سایبری هایی مثل شما که به خیال خود بلد هستید خوب ماله بکشید؟ به نظرم وقتش رسید که آیدی رو عوض کنید و با اسم جدید در خدمتتون باشیم.
  1
  3
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۳
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان. اجنبی یادت رفته که بی بی سی امام‌ را به ماه برد و پاریس از نجف به ایران نزدیکتر شده بود؟ . ما قریب به ۱۸۰ سال است که فریب میخوریم!
  5
  3
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.