سرانجام آرتین ایران‌نژاد، در کنار خانواده اش آرام گرفت

آرتین در آغوش مادربزرگش به خاک سپرده شدبی بی سی :آرتین ایران‌نژاد، کودک ۱۵ ماهه پناهجوی کرد ایرانی در کنار مادر، پدر، خواهر و برادرش در سردشت دفن شد تا خانواده پنج‌نفری آنان بعد از یک سال در زیر خاک کنار هم باشند.

رسول ایران‌نژاد ٣٥ سالە، شیوا محمد پناهی ٣٥ سالە، آنیتا ۹ سالە، آرمین ٦ سالە و آرتین پانزدە ماهە روز ٦ آبان ( ٢٧ اکتبر) سال گذشتە هنگام عبور از کانال مانش جان باختند.

آن زمان جسد چهار عضو خانواده به شهر سردشت آذربایجان غربی بازگردانده شد اما اثری از آرتین نبود. تا اینکه دو ماه بعد در جنوب غرب نروژ، هزار کیلومتر دورتر از محل حادثه، او را پیدا کردند.

پس از پایان تحقیقات پلیس نروژ و اطمینان از هویتش، جسد آرتین ایران‌نژاد دیروز صبح، جمعه اول مردادماه، به ایران بازگردانده و به خاک سپرده شد.
نهایت نیان (راست) می‌گوید لباسی را که در آخرین روزهای زندگی آرتین (سمت چپ) به تن داشته برای خود نگه داشته است. این همان لباسی است که آرتین بعد از روزها سرگردانی در دریا با آن شناسایی اولیه شدنهایت نیان، خاله مادر آرتین که در نروژ زندگی می‌کند و نمونه دی‌ان‌ای او به روشن شدن هویت آرتین کمک کرد، به بی‌بی‌سی گفت لباسی را که آرتین هنگام مرگ بر تن داشت، پیش خود نگه داشته و آرتین برای همیشه در قلب و ذهن او زندگی خواهد کرد. او می‌گوید آرتین یک نماد برای پناهندگان در تمام جهان است.

یک عضو خانواده ایران‌نژاد که در سردشت به استقبال جسد آرتین رفته بود، به بی‌بی‌سی گفت که بازگشت آرتین هم برایشان خوشایند بوده و هم بسیار دردناک. او گفت آرتین تنها فرزند خانواده ایران‌نژاد نیست و فرزند همه مردم کردستان و ایران است.

در مراسم تشییع این کودک نوپا، امام جماعت یکی از مساجد سردشت با ابراز تاسف از مرگ این خانواده گفت که در سال جاری صدها شهروند کرد، ایران را به مقصد اروپا ترک کرده‌اند که بیشتر آنها جوان هستند.

از زمان مرگ خانواده ایران‌نژاد در کانال مانش صدها پناهجو از ایران و افغانستان با قایق‌های کوچک بادی خود را به بریتانیا رسانده‌اند. دولت بریتانیا می‌گوید در هشت ماه گذشته ۸ هزار و ۴۶۰ پناهجو از طریق دریا وارد این کشور شده‌اند.

دوشنبه گذشته ۴۳۰ نفر با قایق خود را از فرانسه به بریتانیا رسانده‌اند که بیشترین آمار ثبت شده در یک روز است.

پیش‌بینی می‌شود که بحران اقتصادی در ایران و پیشروی‌های طالبان در افغانستان باعث مهاجرت شهروندان بیشتری از این دو کشور به اروپا شود.
مسیر سفر خانواده پناهجوی ایرانی
+48
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  واقعا آدم باید از سنگ باشد ،که بتواند جلوی اشک و غم و اندوه اش را بگیر.خامنه ای روز رستاخیز نزدیک است .به خدا تو و مزدوران ات را ،حتی از قبر ،بیرون خواهیم کشید و طعمه شغال و کفتارها تان میکنیم.لعنت به کسانی که این انقلاب شوم را برای ما رقم زدند
  3
  101
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۶
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  چقدر درد آور. ای لعنت ابدی بر تو و ۴۰۰ دزد ایران ویران کنت باد علی چلاق. امیدوارم بزودی بسزای عملت برسی که ایرانیها را آواره و از کشور رانده کردی.
  8
  96
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.