پاسداری که در جنگ سوریه حضور داشت امروز اولین مدال طلای ایران در المپیک را کسب کرد

جواد فروغی پرستار است و صاحب دو فرزند. او در لحظه بالارفتن پرچم ایران، با حالت سلام واحترام نظامی مقابل دوربین ایستاد.ایران وایر :پیام یونسی پور
«جواد فروغی» تیرانداز ۴۲ ساله «دهلرانی»، با جابجا کردن تمامی رکوردها و خلق شگفتی در دومین روز المپیک، کاروان ایران را به اولین مدال طلای المپیک توکیو رساند.

امروز او علاوه بر ثبت رکورد المپیک و کسب مدال طلای تپانچه ۱۰ متر بادی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، توانست مسن‌ترین ورزشکار ایران در تاریخ این رقابت ها با ۴۱ سال سن تبدیل شود که مدال المپیک را کسب کرده بود. پیش از او مرحوم محمود نامجو در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن با ۳۸ سال سن به مدال برنز رسید و مسن‌ترین مدال آور ورزش ایران محسوب می‌شد.

جواد فروغی تنها نماینده ایران در فینال ماده تپانچه بادی ۱۰ متر مردان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود. آخرین تصویری که از او به یاد داشتیم، حضورش در برنامه «عصر جدید» و ارزیابی یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه بود.

اما هیچ‌کس انتظار نداشت اویی که به نوجوان حاضر در این برنامه می‌گفت: «اگر خواستی تیراندازی را اصولی یاد بگیری، بیا پیش خودم»، اولین مدال طلای تاریخ رشته تیراندازی ایران را هم کسب کند.

جواد فروغی در مرحله نخست این مسابقات با کسب امتیاز ۵۸۰.۲۳ در رده پنجم قرار گرفت. با توجه به اینکه ۸ تیرانداز برتر راهی فینال می‌شوند، بدین ترتیب فروغی گام به فینال گذاشت. در رقابت مرحله مقدماتی ۳۶ تیرانداز حضور داشتند.

سپس در فینال این ماده، با  ورزشکاران کشورهای هند، چین، آلمان، اوکراین، کره و صربستان برای کسب مدال مبارزه کرد و بالاتر از دامیر صربستانی و ژانگ وی چینی که در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند، مدال طلا را به گردان انداخت.

جواد فروغی پرستار است و صاحب دو فرزند. او در لحظه بالارفتن پرچم ایران، با حالت سلام واحترام نظامی مقابل دوربین ایستاد.
جواد فروغی پاسداری که در جنگ سوریه حضور داشتخبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، از عبارت «پاسدارِ پرستار» برای معرفی «جواد فروغی» استفاده کرده است.

«جواد فروغی» تیرانداز ۴۲ ساله «دهلرانی در دومین روز المپیک، کاروان ایران را به اولین مدال طلای المپیک توکیو رساند.

***

جواد فروغی، امروز  شنبه دوم مرداد ۱۴۰۰ در رشته  تپانچه بادی ۱۰ متر به مدال طلای رقابت‌های المپیک توکیو رسید. این نخستین مدال طلای ایران در رقابت‌های تیراندازی با تفنگ بادی بود.

فارس، او را یکی از اعضای سپاه پاسداران معرفی کرده است که در جنگ‌های داخلی سوریه به عنوان نیروی مستشاری سپاه قدس، برای «بشار اسد» جنگید.

خبرگزاری سپاه پاسداران مدعی شده است که پیش از آغاز رقابت‌های المپیک توکیو، «محسن نصر اصفهانی» سرمربی‌ تیم‌ ملی تپانچه اعتقاد داشت نباید بر اساس مدال جهانی روی مدال المپیک حساب کرد، اما براساس گفته این رسانه، جواد فروغی معادله‌های سرمربی‌اش را هم بر هم زد.

در فیلمی که خبرگزاری فارس از یک مصاحبه قدیمی جواد فروغی، پیش از همه‌گیری کرونا منتشر کرده است، این تیرانداز سپاه پاسداران مدعی می‌شود که در سوریه در کنار عملیات‌های نظامی، امور پرستاری از مجروحین را هم انجام می‌داد.او گفته بود در طول جنگ، «بیمار و مجروح داعشی» را درمان کرده است.

جواد فروغی در این گفت‌وگو گفته است: «من در طول درمان مجروحین داعشی، روی برخورد با آن‌ها به همکارانم تاکید داشتم و می‌گفتم بسیار با مهربانی رفتار کنید.»

ورزشکار وابسته به سپاه پاسداران مدعی شده بود که «دین او» می‌گوید با اسرا مهربان باشید.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر به مخالفان بشار اسد نیز از عنوان «نیروهای داعش» استفاده کرده است.

خبرگزاری فارس ادای احترام نظامی جواد فروغی به پرچم ایران در زمان اهدای مدال‌ها را نشانه‌ای از «پاسدار بودن» او دانست و نوشت: «طلای فروغی پاداشی بزرگ برای ورزشکاری بود که علاوه بر تمرین، با توکل با پروردگار معامله کرد.»

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر تلاش کرده است در رشته‌های مختلف ورزشی، ورزشکارانی که گرایش‌هایی به دیدگاه‌های این سازمان نظامی دارند را برای پیشبرد اهداف خود جذب کند.
+37
رأی دهید
-121

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  ایشون ۲سال تمرین کردن تو کشور سوریه. مبارکشون باشه. کارتن خواب های عزیز هم بجای کامنت و کفر گویی بیجا اگه تو یک‌رشته خاص تمرین میکردین حالا حداقل تو کمپ پناهندگان جایگاه بهتری داشتید.
  138
  24
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  شغل او یعنی پرستاری نشان میدهد که قلبی رئوف دارد و از جنس خونخواران بسیج و سپاهی نیست. با این همه او در یک رشته ی ورزشی قهرمان است و قابل احترام و باید بر او ارج بگذاریم اما این دلیلی بر درستی عقاید او نیست.
  43
  87
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  در ارتش ایران بدون کلاه و یونیفرم نظامی دادن سلام نظامی هم اشتباه و هم توهین محسوب میشه ،به این آتش به اختیارهای بیشعور بد نیست این چیزهای مقدماتی را یاد بدهند.در پوشش پرستار تو سوریه فقط تمرین تیراندازی میکرده.
  24
  95
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک

  تا چشمتون دربیاد
  59
  14
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  تو خیابونای سوریه و ایران اونقدر مغز کودکان و جوونای بیگناه رو به تنهایی زده که دیگه بازیهای المپیک واسش حکم دستگرمی رو داره..
  16
  55
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران

  آیا این احساس رو واسه زندانیان سیاسی یا مخالفان ایرانی رژیم هم دارند؟ متاسفانه احساس نزدیکی اینا به داعشی ها یا طالبان حیرت انگیره در حالیکه بیمارستانهای سپاه و عناصر سپاه و اطلاعات بدترین رفتارها رو با مخالفان ایرانی رژیم انجام میدن که نمونه اخیرش فرستادن زندانیان سیاسی به تیمارستانها و تزریق مواد فلج کننده توسط همین پاسدارهای پرستار هستش…
  9
  39
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام هم همینطور شد! مدال طلای غزوه، چپاول و سر بریدن در بیابان‌های اطراف مکه را به رسول دادند. قبلا هم در مصاحبه‌ای گفته بود که اول دشمن را سر میبریدم و بعد از روی شفقت آنها را به داخل خیمه برده، سر‌هایشان را میدوختم! بعضا اشتباه هم رخ میداد و سر یکی را به بدن دیگری میدوختم و احتمالا شجره سید علی به یکی از همین هیولا‌ها می‌رسد.
  13
  37
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  سلام نظامی بی کلاه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
  8
  24
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  مهم نیست طرف چکاره است مهم طلایی است که برای ایران ثبت شد در المپیک قبلی هم بادیگارد پوتین مدال طلای بوکس را به دست آورد و همه در روسیه خوشحال شدند حتی مخالفان پوتین در المپیک سیاست جایی ندارد و همه یک کشور هستیم
  36
  14
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. [::paniranist - پراگ، چک::]. [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. جیره خورهای .....ماله کشی میکنید؟ میلیونها از این مدالها فدای کف پای یک انسان بی گناه. ..... به این افتخارات پوشالی. شما به جیره خوریتون افتخار کنید براتون کافیه. سایت ها پر شدن از .....جیره خور حکومت. عده ای گشنه....
  5
  28
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  سایت یوکی فکر نمیکنید وقتشه این جیره خورها و طرفدار مخفیهای دقلباز جمهوری اسلامی رو در سایت مسدود کنید. اینها همشون پتانسیل ..... و غارت دارن. اینا با خون ملت ایران و سایر مردم دنیا ارتزاق میشن. ما چرا باید مجبور باشیم نظرات این انگلها رو بخونیم. این معنی آزادی نیست.
  5
  24
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. اگر یک افسر گشتاپوی آلمان نازی هم طلا میبرد اون رو افتخاری برای آلمان میدونستید؟!
  4
  29
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
  ۳۶
  berahneh - پاریس، فرانسه
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. جواب دادن به تو‌یعنی وقت تلف کردن، خواستم یه چیزی بنویسم ولی به خدا اصلا حوصله جواب دادنت رو‌ ندارم!
  5
  21
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۹
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. نمیانم چرا از زبان رک تو در بسیاری از گفتگوها خیلی خوشم می اید. من متوه این نکته نشده بودم که مگر زیر زمین بیمارستان جای تمرین تیراندازی است؟ مگر اینکه یکی از کسانی باشد که از فراز پشت بام ها تک تیرانداز بوده است و خونخواری افتخار ندارد
  1
  3
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مخلصم. بنده هم افکار شما رو دوس دارم. دل به دل راه داره. حمید از آمریکا و رضا از شهر کرد هم تیریپ فکریشون با بنده و شما نزدیکه.
  1
  4
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.