اصغر فرهادی: به جای عکس من، جملات دردمندانه‌ی آن مادر خوزستانی را در گوشه‌گوشه‌ی شهر نصب کنید

اصغر فرهادیرادیو فردا :اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی ادامه دارد. هنرمندان، زندانیان سیاسی و مردم شهرهای مختلف ایران از این اعتراض‌ها حمایت کرده‌اند. اصغر فرهادی می‌گوید، فریاد "مردم به ستو‌ه‌آمده از ظلم" همچنان با "گلوله پاسخ داده می‌شود."

اصغر فرهادی روز جمعه اول مرداد (۲۳ ژوئیه) در پیامی تحت عنوان "گوش کن!" خطاب به همکارانش در صفحه اینستاگرام نوشت: «در این روزهای تلخ که فریاد اعتراض‌های به حق مردمِ به ستوه آمده از ظلم، همچون تمام این سال‌ها با بازداشت و گلوله پاسخ داده می‌شود و بیش از پیش آنان را از یافتن گوشی شنوا ناامید می‌کند، میل قلبی‌ام آن است که به جای عکس من، جملات دردمندانه‌ی آن مادر خوزستانی در گوشه‌گوشه‌ی شهر نصب شود.»

او ادامه می‌دهد: «شاید این مظلومیت لحظه‌ای چشم‌های خواب‌زده را به عمق رنج این دوران باز کند.»
پیام این کارگردان مشهور ایرانی چند روز پس از دریافت جایزه جشنوار فیلم کن فرانسه منتشر شده است. در روزهای گذشته از آقای فرهادی انتقاد شده بود که در سخنان خود در جشنواره کن اشاره‌ای به اعتراض‌های مردم خوزستان نکرده بود.

حال او در پیامی به این مناسبت به صحبت‌های مادری خوزستانی اشاره کرده است که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای انتشار یافته بود.

این زن در بخشی از صحبت‌های خود فریاد می‌زند: «گوش کن! آقا تظاهرات کاملا مسالمت‌آمیز است، چرا تیراندازی می‌کنی، خاکت را نبردند، آبت را نبردند، گوش کن! ما آب و زمینمان را می‌خواهیم.»

صحبت‌های ساده این زن خوزستانی حتی حامیان حکومت ایران را نیز متوجه خود کرده است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با ارسال توییتی نوشته است: «مطالبه حق مردم است و شفاف برخورد کنید!»
بسیاری از هنرمندان و فعالان سیاسی کشور صحبت‌های این زن خوزستانی را نشانه‌ای از مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات خوزستان دانسته‌اند.

فرهادی هم در پیام خود به صحبت‌های این زن اشاره کرده است. پس از آنکه فیلم "قهرمان" به کارگردانی اصغر فرهادی توانست جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم کن را از آن خود کند شهرداری تهران بیلبوردهایی را با عکس او در نقاط مختلف پایتخت نصب کرد.

حال فرهادی نوشته است مایل است به جای عکس‌های او صحبت‌های مادر خوزستانی نصب شود.

شهرداری تهران در این ارتباط هنوز واکنش نشان نداده است.
حمایت زندانیان سیاسی از اعتراضات مردم خوزستان
در همین حال پنج زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج در نامه‌ای از معترضان خوزستانی حمایت کرده و خواستار پایان دادن به سرکوب آنان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز شنبه دوم مرداد (۲۴ ژوئیه)، حسن صادقی، سعید اقبالی، مطلب احمدیان، سعید ماسوری و محمد علی (پیروز) منصوری طی نامه‌ای ضمن حمایت از اعتراضات مردم خوزستان، سرکوب معترضان را محکوم کردند.

در بخشی از این نامه با اشاره به ریشه مشکلات خوزستان و سایر نقاط کشور آمده است، «[این‌ها] خود معلول علت بزرگتری است که عبارت از نظام مافیایی و سراسر فاسدی است که هیچ قانونی، حتی قانون نوشته خود را هم به رسمیت نمی‌شناسد و تنها برای بقا و حفظ نظام خود، کمترین حقی برای مردم و حاکمیت مردمی، یعنی مشارکت در سرنوشت خودشان، قائل نیست.

آخرین تحولات مربوط به خوزستان حکایت از آن دارد که اعتراضات به بی‌آبی، بی‌برقی و انتقال آب خوزستان هنوز ادامه دارد و به نقاط دیگر ایران نیز کشیده شده است.
+57
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  بیشرف چرا وقتی موقعیت و تریبون جهانی در مراسم داشتی خفه شده بودی مزدور هنرمند نما خفه بشو
  18
  65
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. گرامی ، طبیعتا اگه یک هنرمند ، نویسنده ، کارگردان فعال سیاسی باشه ارزشمند است ، اما قانونی در هیچ کجای دنیا نیست که همه باید فعال سیاسی باشند . برای نمونه شوروی هزاران ورزشکار ، هنرمند ، نویسنده در طول دوران دیکتاتوری خودش در جهان داشت ، تعدادی انگشت شمار واقعا سیاسی بودند
  14
  15
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  حتما همینکار را میکنیم. نیاز به گفتن تو نیست آقای فرهادی. قهرمانان ما همان خوزستانی های گرسنه هستند نه امفوترهایی مثل شما.
  9
  29
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  آقای فرهادی خیلی محافظه‌کار هستید، الان یادتان امد،شما میتوانستید، جایزتون رو به مردم خوزستان تقدیم کنید، میدانید چه دلگرمی به آنها میدادید، اصلأ می‌توانستید به نشانه اعتراض از گرفتن جایزه خودداری کنید، میدونید چه تاثیر شگرفی میداشت ،متاسفانه دیر فهمیدید،
  4
  17
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. چطور برای مردم مظلوم غزه و لبنان سیاسی میشود و نطق میکند ولی برای مردم کشورش خفه خون میگیرد ؟ وقتی از چیزی اطلاع ندارید طرفداری بیخود نکنید ،در ضمن الان همه افراد و همه چی ما ایرانی ها سیاسی است . شما دفاعیات جانانه ی این مزدور را از مردم غزه و لبنان البته از تروریستهای لبنان و فلسطین را ببینید بعد بگوئید هنرمند نباید سیاسی باشد
  0
  1
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. من از فرهادی دفاع نکردم ، ‌‌علاقه ای به فیلم هایش هم ندارم ، من مخالف قانون بندی هستم ، فرهادی تاکنون از رژیم دفاع نکرده ، مشکل شما این است که همه باید بر اساس بینش شما رفتار کنند که مهر قبولی بگیرند . برای مسیح علینژاد هم نظرات تند داشتید ، .
  2
  0
  دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.