فرح پهلوی خطاب به نیروهای نظامی: خواسته‌های انسانی مردم ستمدیده را با گلوله پاسخ ندهید

 فرح پهلوی، ملکه سابق ایرانرادیو فردا :شهبانو فرح پهلوی در پیامی خطاب به نیروهای نظامی و انتظامی در واکنش به اعتراضات در استان خوزستان از آنها خواست به «خواسته‌های مردم ستمدیده» که برای دست یافتن «به ساده‌ترین خواسته‌های انسانی به خیابان‌ها آمده‌اند»، با گلوله پاسخ ندهند.

فرح پهلوی روز شنبه، دوم مرداد، به حوادث اخیر خوزستان واکنش نشان داده و با اشاره به «بحران بی‌آبی» و «گسترش روزافزون کرونا» و «آسیب‌هایی که در چهل و دو سال گذشته بر ایران و ایرانیان رفته»، ایستادگی مردم برای رسیدن به خواسته های برحق خودتان را ستایش و برای آن‌ها آرزوی پیروزی کرده است.

ملکه سابق ایران همچنین به مردم توصیه کرده است، برای این که بهانه‌ای به دست گردانندگان امور نیفتد تا آن‌جا که ممکن است از خشونت در برابر نیروهای حکومتی پرهیز کنند.

شهبانو فرح پهلوی که به مناسبت چهل و یکمین سالروز درگذشت محمدرضا پهلوی به قاهره می‌رود همچنین در پیام دیگری خطاب به محمدرضا پهلوی به سر دادن شعارهایی چون «شاهنشاه روحت شاد» در تجمعات اعتراضی اشاره کرده و می‌گوید: «نیستید که ببینید چگونه ایران پس از تحمل چهل و دو سال کشتار، زندان، شکنجه، جنگ، بی‌عدالتی، بیکاری، فساد، فقر، بیماری، بی‌آبی، اوضاع فجیع محیط زیست و ظلم و ستم بر زنان و جوانان، و دروغ و فریب، امروز به پا خاسته است.»

او در ادامه این پیام با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی برای «تحریف تاریخ» همچنین آورده است: «بسیاری از کسانی که اهمیت و ارزش برنامه‌هایی را که شما برای پیشرفت و تعالی ایران تدارک دیده بودید نادیده گرفتند، امروز از کرده‌ها و خطاهای گذشته پشیمانند.»

به دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در هفته گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌ها کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌اند.

بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند.

محمدرضا شاه پهلوی در روز ۵ مرداد ۱۳۵۹ در مصر درگذشت و پیکر او در مسجد رفاعی که یکی از مهم‌ترین مساجد قاهره است به خاک سپرده شد.
+136
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  چرا سال 57 این حرف رو به شوهرت نزدی؟
  79
  46
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  دیگ به دیگ میگه روت سیاه پس چرا به شوهرت نمیگفتی که مردم عادی رو نکشه یا به ساواکت نمیگفتی دست از آدم کشی بر داره.
  86
  45
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. شاه اشتباهاتی هم داشته ولی ۱. قابل قیاس با آخوندا نیست 2. سلسله پهلوی اگر نبود الان ایرانی نبود ، جنابعالی هم الان این جملات را با حروف مقدس العربی الفصیح مینوشتی . کاش یک مردی پیدا می‌شد از نسل رضا شاه بزرگ که این ماجراها رو فیصله میداد . و الا امیدی به اون رضا جون و ادا و اطواراش نیست.
  22
  40
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  خاندان کودتایی شما بیشتر از اینها کشتند
  31
  20
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::nooshin tehrani - روم، ایتالیا::]. نگفت. چون امید داشت.که شما از پشت بام پاهین بیاد.و دیگر عکس امام را در ماه نبینید. هنوز دست بر نمی‌‌دارید؟ ۴۲ سال کم است؟ یا ترس بر داشته.چون همه ملت در خیابان فریاد. رضا شاه روحت شاد
  17
  29
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
  ۵۳
  sabba - لندن، انگلستان
  زنده باد شهبانو سمبل نجابت فروتنی و انسانیت.
  10
  17
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  حالا بعضی ها که حرف از دیدن خمینی در ماه می زنند این را نمی دانند که این ایده خود ساواک بود و ساواک این شایعه را بین مردم پخش کرد تا طرفداران خمینی را یک مشت احمق جلوه بدهد و دیگران به آنها بخندند ولی برعکس اتفاق افتاد مردم دیدن خمینی در ماه را طبیعی می دیدند چون مردم ایران عادت دارند که وقتی عاشق فردی می شوند دیوانه وار او را می پرستند و مردم آن زمان عاشق خمینی شده بودند درست مثل امروز که مردم ما دیوانه وار عاشق شاه شدند و در تصورات خودشان فکر می کنند مردم آن زمان در بهشت برین زندگی می کردند و شاه هم فرشته ای مهربان از سویی خدا بود این طبیعت مردم ایران است
  15
  9
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۲
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  وااااااااااااااااااااااااااااااااای این هنوز زنده ست
  17
  8
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۳
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  برید با اون پسرت آقا رضا روزی صد هزار مرتبه خدارو شکر کنید به سرنوشت چایوشسکو و همسرش و و نیکلای دوم دچار نشدید رژیم جدید رومانی از طریق پخش مستقیم تلویزیون شبکه ۱رومانی صحنه تیرباران چاوشسکو و زنش رو نشون مردم که ۴۷سال دیکتاتور رومانی بود از این طرف کمونیست ها نیکلای دوم و ۴دختر زیر ۱۰سال ۱پسر شش سالشو تو یک کلبه در یکاترینبورگ سلاخی کردند و پادشاهشون که ۳۰۰ سال(رومانوف ها)بهشون حکومت کرد رو از بین بردند اونوقت شما با پسرت چمدان هاتون رو در طلای ملت کردید بردید مصر و پاناما عشق و حال انصافا رژیم نسبت به شما شرافتمندانه رفتار کرد
  4
  7
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  ماری جون أکو ساماش؟ رزیم دستش بهشون نرسید اونا در رفتن و الا سرنوشت پهلوی ها کمتر از چائوشسکو نبود و البته این ذات انقلابه . انقلاب یعنی آشفتگی و هرج و مرج اون هم در جوامع جهان سوم. بهمین خاطر راه عبور از جمهوری اسلامی مسیر قهرآمیز نیست . راحت با مبارزه منفی میشه اون را رام کرد البته بشرط اینکه ملت اِگ داشته باشه
  2
  3
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.