عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : ما نرمال نمی‌شویم ، پس تحریم‌ها باقی می‌مانند

رادیو فرانسه :حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفتگو با ایرنا درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم پیش‌بینی کرد که ابراهیم رئیسی در قبال آمریکا نه سیاست انعطاف، بلکه سیاست مقاومت را اتخاذ خواهد کرد و تحریم‌های اصلی آمریکا به قوت خود باقی خواهند ماند، چون جمهوری اسلامی مایل یا قادر نیست به رژیمی "نرمال" دست کم در  عرصه سیاست خارجی تبدیل شود.

مصباحی مقدم یادآوری کرده است که اولاً "سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از سوی شورای عالی امنیت ملی تعیین می‌شود" و ثانیاً "رئیس جمهوری هم رئیس شورای عالی امنیت ملی است." او سپس نتیجه گرفته است : "پیش بینی من از رویکرد دولت سیدابراهیم رئیسی مقاومت برابر استکبار جهانی" و ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

مصباحی مقدم در ادامه افزوده است : "پیش بینی [می‌کنم] که آمریکایی‌ها، تحریم‌ها را برنخواهند داشت و اگر بر فرض لازم باشد اقدامی انجام دهند، ممکن است بخشی از تحریم‌ها را کاهش دهند نه این‌که تحریم‌ها را به صورت جدی بردارند. چرا که تحریم اهرم فشاری برای اعمال سیاست‌های آنها است."

مصباحی مقدم تأئید کرده است که هدف فشارهای آمریکا "نرمالیزه (عادی) کردن سیاست خارجی ایران است." و چون، به گفته مصباحی مقدم، عادی شدن به معنای "خضوع" در مقابل آمریکا است و "چنین موضوعی"، یعنی "نرمالیزه" یا "عادی" شدن رژیم و سیاست خارجی آن، "با مبانی نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست"، بنابراین او "انتظار چندانی ندارد که روابط ایران و آمریکا رو به بهبودی بگذارد."

با این حال، خود مصباحی مقدم با استناد به "نظرسنجی‌ها" اعتراف کرده است که مشکلات اقتصادی و معیشتی دغدغه اصلی مردم ایران است، بی آنکه خود او بپذیرد که رفع این مشکلات نیازمند یک رابطه "نرمال" با جهان است.

مصباحی مقدم گفته است : " مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند در نظرسنجی‌ها غالبا مشکلات اقتصادی و معیشتی عنوان شده است و دولت سیزدهم باید حل این مشکلات را در دستور کار خود قرار دهد و آنها را برطرف کند." البته مصباحی مقدم نگفته است که چگونه ابراهیم رئیسی قرار است این مشکلات اقتصادی را برطرف کند، در حالی که به گفته وی دولت رئیسی و رژیم ایران قصد دارند به سیاست‌های خصمانه خود در قبال آمریکا ادامه بدهند و تحریم‌های آمریکا نیز به گفته خود او به قوت خود باقی خواهند مان، چون جمهوری اسلامی نمی تواند یا نمی‌خواهد "نرمالیزه" یا "عادی" بشود. 
+3
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  اقای مصباحی فقط (مشکلات ملت ایران اقتصادی معیشتی) نیست بلکه ملت ایران مشکلات سیاسی اجتماعی و عدم تامین جانی و اجتماعی دارد . نظام اسلامی فقط بفکر منافع فردی و گروهی خودش بوده و با ملت معترض ایران مشابه دشمن برخورد میکند.
  3
  26
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۳
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  خب راست میگه، ذات یه غده سرطانی رو نمیشه عوض کرد، فقط باید اون غده رو درآورد و به زباله دان تاریخ فرستاد. رژیم نامشروع و سرطانی جمهوری اسلامی هم محکوم به سقوط هستش و دست و پا زدن ها هیچ فایده ای نداره.
  2
  31
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۹
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  بمیر, اخوک در پیتی! نقطه سر خط.
  2
  25
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۰
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  خوک کثیف عمامه بسر
  3
  14
  شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.