برادر قاضی منصوری: تهدید شده ام که پرونده را پیگیری نکنم

برادر قاضی منصوری اعلام گفت: اخیراً در دفاع از اقدام سفارت جمهوری اسلامی ایران در رومانی مبنی بر اخراج قاضی منصوری از محل سفارت و همچنین گویی وزارت خارجه از تبدیل منصوری به یک خاشقچی برای ایران جلوگیری کرده است که در امتداد نیوز انتشار یافته لازم است جهت روشن شدن افکار عمومی مواردی بیان شود؛ نمی‌دانم اگر این قتل یکی از عزیزان این نویسنده بود باز هم همین اعتقاد را داشت؟

وی به انصاف نیوز گفت: بعد از اعلام نام حجت الاسلام غلامرضا منصوری به عنوان متهم ردیف نهم در پرونده‌ی طبری با اینکه ایشان آن زمان در بیمارستانی در خارج از کشور بستری بودند و دستگاه‌های امنیتی و قضایی نیز مطلع بودند و کارشناسان پرونده‌ی ایشان نیز به کررات با ایشان تلفنی حتی بصورت تصویری در تماس بودند ولی بعد از اعلام نام وی به عنوان یکی از متهمین در رسانه ملی، قاضی منصوری در پیام تصویری مواضع و اعتقادات خودش را اعلام کرده و گفتند که تا فردا به سفارت جمهوری اسلامی در کشور محل اقامت‌شان می‌روند و از جمله آماده شدند تا کمتر از چند ساعت به سفارت ایران در رومانی جهت برگشت به کشور بروند که سفیر اعلام کرده بود شما ۴۸ ساعت دیگر بیایید تا به بهانه‌ی حقوق بشر مشکلی برای شما و سفارت به وجود نیاید.

به گفته‌ی وی: هر چند قاضی منصوری بنا به هماهنگی که با سفیر انجام داده بود همان ۴۸ ساعت بعد به سفارت مراجعه کرد ولی آنچه در فیلم منتشره از قاضی منصوری قبل از قتل ایشان موجود و قابل انکار نیست حاکی از آن است که قاضی منصوری ۴۸ ساعت بعد در روز چهارشنبه با پای پیاده و بدون هیچ مزاحمتی خیابان‌های مسیر سفارت در شهر بخارست را طی کرده و وقتی به سفارت نزدیک می‌شوند همراه ایشان از لحظه نزدیک شدن قاضی منصوری به سفارت فیلم می‌گیرد. فیلم تهیه شده در حالی که هیچ کس در خیابان‌های منتهی به سفارت منتظر ایشان نبود و بدون مزاحمت هیچ کسی و گروهی به سفارت وارد شدند چون نه کسی از حضور ایشان در رومانی اطلاع داشت و نه ایشان را می‌شناختند و خودشان نیز محل اقامت‌شان را به غیر از سفیر و کارکنان سفارت به کسی اطلاع نداده بودند.

برادر قاضی منصوری ادامه داد: حتی دو شبانه روزی که در سفارت بودند مشکلی به وجود نیامد و افراد و گروهی که سفیر اعلام کرده بود ممکن است تحت عنوان حقوق بشر مزاحم قاضی منصوری یا سفارت شوند در واقع ساخته‌ی ذهن خود سفیر بوده است و چنین کسانی هیچ موقع به سفارت نزدیک نشدند و زمانی که سفیر ایران در بخارست قصد اخراج و تحویل قاضی منصوری را به پلیس رومانی داشت و قصد خود را اجرا کرد، پلیس رومانی در زمان دستگیری منصوری در پاسخ به اعتراض ایشان مبنی بر اینکه من در سفارت کشورم منتظر تمهید مقدمات برگشت به کشورم هستم، اعلام کرده بود که خود سفارت شما را به ما معرفی و اعلام کرده است که شما از ایران تحت تعقیب هستید و الا ما علم غیب نداریم و شما را نمی‌شناسیم و حتی بعد از اعلام دستگیری ایشان در رومانی نیز گزارشی از تجمع و یا هر گونه مشکلی در مقابل سفارت گزارش نشده ولی وقتی دیگر اجازه‌ی اقامت به وی در سفارت داده نشد و حضور وی در رومانی اطلاع رسانی شد، قاضی منصوری در کشوری غریب بدون پناه ماند.

وی گفت: قاضی منصوری قبل از این که به استخدام قوه قضاییه درآید مدتی به عنوان رایزن فرهنگی در سفارت ایران در کشور سوریه کار کرده بود و خود می‌گفت تجربه‌ی آشنایی با کلاس‌های آموزشی پلیس بین الملل را نیز داشته است و همین تجربه یکی از راه‌های موفقیت او در کشف جرائم بود؛ یعنی زمانی که مسئولیت دادگاه‌های جنایی در مشهد و استان فارس را داشتند. کاملاً به امور دیپلماتیک و وظایفی که سفارتخانه‌ها در مورد اتباع کشور خودشان دارند آگاه بودند. پرواضح است که سفارتخانه‌ها در کشور میزبان وظایف محافظت از منافع شهروندان خود، حمایت، مشاوره، آسان کردن فعالیت‌ها و کمک به شهروندان خود را دارند که در کشور میزبان زندگی یا به آن سفر کرده‌اند.

برادر قاضی منصوری ادامه داد: در زمینه‌سازی قتل خاشقچی و قاضی منصوری شباهت‌هایی با تفاوت اینکه خواسته و ناخواسته، وجود دارد و موضوع نگران کننده این است که واقعاً زمینه‌ساز این قتل که بود با چه هدفی صورت گرفت؟ هر چند در سرنوشت منجر به قتل هر دو یکسانند و ظاهراً از خاشقچی جسدی باقی نماند تا به خانواده‌اش تحویل شود و از عزیز ما نیز بعد از نزدیک به دوماه جسدی تحویل شد که فقط روی چهره‌اش از بین رفته بود ولی تمام بدن سالم بود و بگونه‌ای نبود که به نظر برسد از بلندی پرت شده چون حتی دندان‌ها همه سالم و هیچ شکستگی ظاهری در بدن دیده نمی‌شد و تاکنون هیچ عکس و فیلمی از صحنه‌ی اعلامی قتل تحویلمان نشده است. شاید هم وجود نداشته باشد و مجدداً اصرار داریم از باب «لا یهدر امر مسلم هدرا»، نگذارند خون یک مسلمان ارزان هدر شود هرچند قضات خود را موظف به احقاق حق و عدالت می‌دانند و دستگاه قضایی باید فارغ از اتهام ثابت نشده‌ای که به ایشان زده شده بود به عنوان مدعی در قتل همکار سابق‌شان علت سهل انگاری دستگاه قضایی و پلیس رومانی در حفاظت از جان قاضی منصوری که در اختیار آنها بود را مجدانه بخواهند و همچنین احیاناً کسانی که در داخل کشور به این قتل کمک کرده‌اند را پیگیری، شناسایی و با آنها برخورد کنند هرچند این قتل در خارج از کشور اتفاق افتاده است و ظاهراً کمترین همکاری از کشور رومانی گزارش نمی‌شود

وی افزود: در یک سالی که از آن قتل گذشته است، پرونده‌ای نیز در دادگاه جنایی تهران تشکیل شده و تاکنون خروجی آن نشان دادن ترجمه‌ی گزارشی بوده که ظاهراً همراه جسد از رومانی ارسال شده بود و دیگر هیچ! علاوه بر این موارد، اخیراً فردی از طرف کسی پیامی تهدید آمیز ارسال کرده مبنی بر عواقب اینکه در صورتی که پرونده‌ی برادرم را پیگیری کنم عواقب ناگوار برای ما در انتظار است و علی رغم اطلاع به آن مقامات و موجود بودن فایل صوتی پیام آورنده، تاکنون اقدام و عکس‌العملی که رفع اتهام از کس شود به عمل نیاورده‌اند.
+4
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  درسته نباید پیگیری کنید چون وظیفه شما نیست مردیکه نادان. هر‌کشوری قانون خودش‌رو داره و دستگاه قضایی خودش اینکار‌رو انجام میده شما حق‌نداری مجزا پیگیری کنی وقتی تو بیابون تنها بودی میتونی بدون اعتنا به قانون هرکار دوست داشتی انجام بدی.
  39
  2
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۷
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  بدرک. هر چه به کائنات عطا کنی مثل بوم رنگ بسمت خودت بر میگردد. بکشید حالا. یه اخوک کمتر زندگی زیباتر.
  1
  30
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۴
  ۵۲
  آذرمهری - تهران، ایران

  منصوری زاده روستای پطرو از توابع زاوه تربت حیدریه بود . مدتی قاضی بود در شهرستان مهنه و بعد تربت حیدریه مهمترین مشگل منصوری این بود بچه دار نمی شد و زنان بسیاری را مثلا صیغه کرده بود و زنی که زیبا بود و حائز شرایط از دید این منصوری رد نمی شد باج و رشوه بسیاری گرفت و تبعید شد مشهد در مشهد زمین خواری را شروع کرد و بعد حکومت دید استعداد لازمه را دارد برای خدمت سرمداران حکومتی در راه اختلاس و فساد به تهران منتقل شد چون تجربه زمین خواری داشت در موضوع لواسان مامور شد . خانه ای خریده بود در تهران در سال 90 دلار 3000 تومانی منصوری ماهی 270 میلیون قسط خونه را میداد ببینید درامد این ملعون رو با اطمینان بگم خانواده اون دنبال خون این ملعون نیستند بلکه دنبال گنجهای مخفی خونه در اسپانیا و فرانسه و پولهای انباشه اون تو ایران هستند چون فقط یک فرزند خوانده دختر داره و بقیه ارث به برادر و خواهرش میرسه . الان حتما یا فاطی بدون اینکه حتی بدانند منصوری کی بود هزار دروغ و هزار حدیث جعلی میسازند . بقدری این جماعت کثیف هستند که حیف اسم امیزاد بر ایشان
  1
  33
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۰
  ۵۲
  آذرمهری - تهران، ایران
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. تو که منصوری را نمی شناسی فقط ....شو . من همشهری و هم روستایی منصوری هستم . ولی تو مزدور خارج نشین چطور به خودت اجازه میدی مثل ....دائم روی هر چیزی بشینی ارباب بزرگترتون یا فاطی بشما دون پایگان اموزش نداده ؟
  1
  14
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  خدا صبرت بدهد بقول (خر خالی)ملا خلخالی اگه برادرتان آدم خوبی بود میره بهشت و اگه آدم بدی بود میره جهنم اینهمه آدمها رو قضاوت کردحق وناحق وخود قضاوت شد چه حق بود وچه ناحق و در نهایت پاداشش را گرفت
  0
  1
  یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.