عربستان حتی به اندازه مسافران یک هواپیما اجازه سفر حج به ایرانی ها نداد

دویچه وله :عربستان امسال به ۶۰ هزار نفر اجازه زیارت مکه را داد. این کشور مقررات کرونایی شدیدی برای سفر حج گذاشت و سهمیه‌ای نیز برای زائران خارجی در نظر گرفته بود، اما به ایرانی‌ها حتی به اندازه مسافران یک هواپیما اجازه زیارت نداد.

 حج برای مسلمانان با محدودیت شدید همراه می‌شود. تا قبل از کرونا سالانه بیش از دو میلیون نفر به زیارت مکه می‌رفتند. سال گذشته تنها به ۱۰ هزار و امسال به حدود ۶۰ هزار نفر اجازه شرکت در این مراسم داده شد.

عربستان تمهیدات بهداشتی بسیار سختی برای زیارت مکه گذاشته است. عبدالفتاح مشحات، از وزارت حج عربستان در برنامه تلویزیونی العربیه گفته است که «زائران باید از قبل در این کشور بوده باشند و اجازه ندارند به طور خاص برای حج وارد عربستان شوند». او تاکید کرده که هدف عربستان رسیدن به مهار کامل بیماری کرونا و رساندن تعداد مبتلایان به صفر است.

فقط زائرانی که حداقل دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند یا بیماری را ازسر گذارنده‌اند می‌توانند به زیارت بروند. مدیر بخش بهداشت مکه هم گفته است که تیم‌های پزشکی آماده خواهند بود که بلافاصله از هرگونه مورد مشکوک به کرونا مراقبت کنند. بنا بر گفته او افراد مشکوک به ابتلا به کرونا قرنطینه می شوند، آزمایش می‌شوند و در صورت تأیید بیماری، در یک کلینیک تحت درمان قرار خواهند گرفت.
ایرانی‌ها امسال هم بازماندند
علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت درباره سهمیه ایران از سفر حج گفته است که عربستان سهمیه‌ای در حدود دو تا سه هزار نفر برای هر کشور درنظر گرفته و وزارت بهداشت عربستان در بیانه‌ای اعلام کرده بود که «حج را با ۶۵ هزار نفر برگزار خواهد کرد که ۱۵ هزار نفر از جمعیت ساکن در این کشور و باقی از دیگر کشورهای اسلامی خواهند بود.»

به گفته علیرضا رشیدیان بین نمایندگان ایران و عربستان در چند مرحله درکشورهای در عراق و عمان مذاکراتی صورت گرفته که یکی از محورهای مذاکره نیز حج بوده است و ایران رسما درخواست کرده که به زائران ایرانی اجازه حج داده شود. اما حتی «به اندازه یک هواپیما» هم به آنها اجازه فرستان زائر داده نشده و «هفته گذشته اعلام کردند میسر نیست.»

در عربستان تاکنون بیش از نیم میلیون نفر کرونا گرفته و ۸۰۰۰ نفر جان خود را بر اثر آن از دست داده‌اند.  اما این کشور می‌گوید می‌خواهد با اقدامات موثر نه تنها از شهروندان خود محافظت کند، بلکه از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان جلوگیری کند. جمعیت ۳۴ میلیونی عربستان حدودا ۲۰ میلیون دوز واکسن دریافت کرده است.
+128
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  امسال دکان الله مثل همیشه رونق خودش رو نداره. امیدوارم روزی برسد که حتی یک نفر هم به بتکده الله نرود
  15
  111
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  به امید اون روزی که به هیچکس راه نده. عراق و سوریه همین کارو بکنید
  7
  102
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
  ۶۱
  zavareh - رودسر، ایران

  ترس کرونا؟! آن الله موهومی که توان محافظت از زوار و میهمانان خانه خود را نداشته باشد بدرد لای جرز دیوار هم نمی خورد.
  12
  112
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  چه بهتر! یک عده جمع بشن با اون‌وضع تحقیر آمیز نیمه لخت و حوله بندازن شونشون دور یک مکعب مسخره بچرخند که زمانی بتکده بود و بعد هم محمد سنگ سیاهی که برای اعراب قبل اسلام بود رو توش گذاشت و هنوز هم میلیاردها ابله به سمت اون سنگ سجده میکنند!
  11
  49
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  از یک طرف میگن الله عرب همه جا هست ولی وجود کعبه به عنوان خانه الله در تناقض با این جمله است .یعنی مکانی به نام کعبه که بخاطر همین اعتقاد که باعث شده درامدی که عربستان از این راه کسب میکنه از فروش پول نفت ایران بیشتر باشه و شیخ سلمان و محمد بن سلمان شاهانه زندگی کنند و گرونترین کاخ پاریس را محمد بن سلمان بخرد و لذت ببرد .
  8
  48
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ای مسلمین، بدانید که هر بار از توالت منزل خود استفاده میکنید به اندازه ۳ بار حج واجب ثواب کرده اید!
  6
  48
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  امان‌از‌‌‌ روزی که آدم بی‌دین و بیخدا قدرت بگیره. البته هیچ وقت نه در گذشته نه در حال چنین آدمهایی قدرت نداشتن .
  49
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ویروس کورونا شاید بهترین چیزی بوده که برای بشر معاصر اتفاق افتاده. پته خیلی ها رو ریخت رو اب. همین که میبینید اخوندها دارن زور میزنن مردم رو بکشن توی امامزاده ها خودش خیلی حرفه
  3
  37
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  ایزد یکتا را سپاس. به امید روزی که به هیچ ایرانی احمق و نادان و بی غیرت که حاضره پولش را به اعراب بده تا برای آبادی کشورش و محله هزینه کنه، اصلا اجازه ورود برای مراسم مضحک حج را ندهد. دشمن شود سبب خیر اگر ایزد یکتا خواهد. ایرانی احمق ایزد یکتا همان همسایه بینا ت است که هزینه درمان ندارد و یا شهری که کتابخانه و یا بیمارستان درست حسابی ندارد. پولت را برای فرهنگ سازی استفاده کن نه فرهنگ ستیزی
  6
  42
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  بد نیست اینطوری نسل حاجی و حاجی بازی تو ایران ور میفته ،مشهد هم دروازه رو ببنده کلاً میریم به سمت دوران زیبای ایران زرتشت
  5
  43
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  به امید روزی که التماس کنند و حتی یک ایرانی حاضر نباشد که بتکده برود!
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  میره یه کشور دیگه،فرقی نداره مثل همون طواف که دنبال هم راه افتادن میرن ،هیچ کس از خود نمی پرسه چرا،بلکه بدنبال دیگران
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.