خودداری از مبارزه با اسراییل؛ پاداش به شرط پیام نتانیاهو

ایران وایر - پیام یونسی‌پور : «سامان عبدولی»، کشتی‌گیر اندیمشکی و برادر کوچک‌تر «سعید عبدولی» و یکی از قهرمانان کشتی‌ فرنگی ایران، هفته گذشته در گفت‌وگو با «عصر جنوب» سفره دل خود را پس از دو سال باز کرد و گفت که این روزها برای گذران زندگی خود با مشکل مواجه شده است.
 
او مدعی شده بود، پس از پذیرفتن دستور مقامات مبنی بر مبارزه نکردن با حریف اسراییلی، دیگر هیچ‌کس جواب او را نمی‌دهد و حتی برخی از مقامات او را مسخره می‌کنند.
 
در همین راستا، یکی از مدیران سابق فدراسیون کشتی ایران، فایل صوتی برای «ایران‌وایر» ارسال کرده است که در آن در مورد زندگی سامان عبدولی و آنچه از سال ۲۰۱۹ تاکنون بر او گذشته است، توضیحاتی می‌دهد.
 
نام این مقام بلندپایه سابق فدراسیون کشتی به دلیل مخاطرات احتمالی در ایران، نزد ایران‌وایر محفوظ است.
 داستان مبارزه نکردن ورزشکاران ایرانی و اسراییلی، به یکی از موضوعات بغرنج ورزش ایران، در مواجه با نهادها و فدراسیون‌های ورزشی بین‌المللی تبدیل شده است.
 
از سال ۱۹۸۳ که «على‌ اکبر ولایتى»، وزیر امور خارجه وقت ایران دستور بازگشت تمام کاروان کشتی‌ ایران از شوروی را صادر کرد تا به امروز، هیچ ورزشکار ایرانی زیر پرچم ایران با حریف اسراییلی خود مواجه نشده است.
 
سال ۱۹۸۳ در رقابت های کشتی آزاد و فرنگی جهان در «کی‌یف» شوروی، «بیژن سیف‌خانى»، فرنگى کار گیلانى وزن ۷۴ کیلوگرم مقابل «رابینسون کوناشویلى»، کشتی‌گیر اسراییلی کشتی می‌گیرد و در نهایت با نتیجه ۷ بر ۴ پیروز می‌شود.
 
وزیر خارجه ایران دستور بازگشت کاروان ایران را داد و همان‌جا، نقطه پایان رقابت ورزشکاران ایرانی و اسراییلی تاکنون شد.
 
پروپاگاندای جمهوری اسلامی تا سال‌ها، در توصیف ممنوعیت مبارزه ورزشکاران ایرانی و اسراییلی از عبارت همیشگی «در حمایت از مردم مظلوم فلسطین» استفاده می‌کرد. اما پس از تغییر اساسنامه کمیته بین‌المللی المپیک و تاکید بر جدایی ورزش از اعتقادات مذهبی، گرایش‌های رنگی و نژادی، تعصبات قومیتی و دستورالعمل‌های سیاسی، ورزشکاران ایرانی مجبور شدند برای مبارزه نکردن با حریفان اسراییلی، از مصدومیت بهانه‌‌ای بسازند.
 
تصمیم مبارزه نکردن با ورزشکاران اسراییلی هم پرهزینه بوده است. از تعلیق فدراسیون جودو ایران تا تهدید کمیته بین‌المللی المپیک برای به تعلیق کشیدن تمامیت و کلیت ورزش.
 
تصور عمومی از ورزشکارانی که مقابل حریفان اسراییلی حاضر به مبارزه نشده‌اند هم این است که حاکمیت از آن‌ها به شکلی ویژه قدردانی می‌کند.
 
نمونه‌ آن را «آرش میراسماعیلی» می‌دانند که از مبارزه نکردن با حریف اسراییلی خود در رقابت‌های المپیک به جایزه ۱۲۵ هزار دلاری «سیدمحمد خاتمی» رییس‌جمهور وقت، هبه شدن یک مجموعه ورزشی در محله نارمک توسط «محمدباقر قالیباف» شهردار وقت و پاداش‌های ویژه از سوی نهادهای حکومتی رسید.
 
با این وجود، بسیاری از ورزشکارانی که به دستور مقامات، از مبارزه با حریف اسراییلی سر باز می‌زنند، نه‌تنها شانس کسب مدال و جوایز نقدی داخلی و خارجی را از دست می‌دهند، بلکه حتی پاداش یا غرامتی بابت این تصمیم اجباری دریافت نکرده‌اند.
 
در پیام صوتی که منبع مطلع ایران‌وایر و یکی از مدیران سابق فدراسیون کشتی ایران ارسال کرده است، به خوبی در مورد این موضوع اشاره شده است: «اصلا تصور نکنید که همه ورزشکاران ایران چنین سرنوشتی دارند. سه یا چهار نفر هستند که در این چند سال به خوبی برای مبارزه نکردن با حریف اسراییلی‌شان از پاداش‌ها سیراب شدند. بقیه ورزشکاران چنین سرنوشتی ندارند.»
 
او به نام آرش میراسماعیلی، رییس کنونی فدراسیون جودو و «آرین غلامی»، شطرنج‌باز محبوب آیت‌الله «علی خامنه‌ای» و «قاسم سلیمانی» اشاره می‌کند. آرین غلامی با استفاده از قوانین خاص مسابقات شطرنج، عامدانه مقابل حریفان اسراییلی قرار می‌گیرد و پس از انصراف از مسابقات، بارها از سوی سپاه پاسداران مورد تقدیر نقدی و معنوی قرار گرفته است.
 
اما این مقام مطلع در مورد «علی‌رضا کریمی» کشتی‌گیر تیم ملی ایران نظر دیگری دارد: «اساسا قرار نبود هیچ پاداشی به علی‌رضا هم داده شود. وقتی به علی‌رضا گفتند باید تعمدانه در بازی قبل ببازی، شب از هتل مسابقات بیرون رفت و یک استوری در اینستاگرامش منتشر کرد. بعد از آن هم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسراییل برای علی‌رضا پیام فرستاد. ما آن روزها نگران بودیم که مبادا با علی‌رضا برخورد امنیتی شود. اما ورق برگشت. همه جا دعوتش کردند، تقدیر کردند، جایزه نقدی دادند. اگر نتانیاهو آن صحبت‌ها را نکرده بود، اصلا خبری از پاداش و تقدیر برای این پسر نمی‌شد. درست مثل سامان. مگر وضعیت سامان و علی‌رضا فرقی با هم داشت؟»
 
او سامان را این‌گونه معرفی می‌کند: «همه برادرش سعید عبدولی را می‌شناسند. اما سامان هم از سال ۱۳۷۸ کشتی را در رده‌های نونهالان آغاز کرد. اوایل دهه ۸۰ خورشیدی بود که به مسابقات حرفه‌ای نونهالان کشور رسید. آن‌ها یک خانواده پرجمعیت ۱۰ نفره بودند. ۵ برادر و ۳ خواهر که پسرها همه کشتی می‌گرفتند. من تک به تک‌شان را می‌شناسم. برادر کوچک‌ترش همین الان در اردوی آماده‌سازی است و باید به رقابت‌های مجارستان برود. از سال ۱۳۸۶ عضو تیم ملی شد و تا سالِ قبل، از ۱۰ تورنمنت جهانی و آسیایی ۱۰ مدال گرفت؛ دست خالی برنمی‌گشت. یا طلا می‌گرفت یا دوم و سوم می‌شد.»
 
در فایل صوتی که به دست ایران‌وایر رسیده است، به تورنمنتی که در آن از مبارزه با حریف اسراییلی منع شد، اشاره می‌شود: «در مسابقات جهانی اسپانیا، کشتی‌گیرهای ترکیه و روسیه را برد. اگر اشتباه نکنم، در بازی با حریف ژاپنی مشخص شد که ممکن است به رقیب اسراییلی بخورد. نماینده حراست که همراه تیم بود، او را کنار کشید و فقط یک کلمه گفت باید ببازی. همین و بس.»
 
او اشاره می‌کند که این موضوع برای تمامی کشتی‌گیران ایرانی طبیعی شده است: «این دستور به حدی برای ورزشکاران رشته کشتی عادی شده است که نه خوشحال می‌شوند، نه ناراحت. حتی وقتی می‌شوند که باید ببازی، دیگر شوکه هم نمی‌شوند. باخت تعمدانه یا مصدومیت‌های نمایشی، جزیی از کشتی ایران در مسابقات بین‌المللی که اسراییلی‌ها حضور دارند، شده است. ما کشتی‌گیری داشتیم که خودش را به بیهوشی زد و برایش آمبولانس آوردند. راننده آمبولانس چند دقیقه بعد برگشت و گفت این بنده خدا از ما سالم‌تر است. تا ما حرکت کردیم، بلند شد و سرجایش نشست.»
 
او می‌گوید سامان عبدولی، عامدانه مقابل حریف ژاپنی‌ خود شکست خورد، اما از شانس بدش، حریف اسراییلی هم باخت و در قرعه بازنده‌ها باز هم باید با هم مبارزه می‌کردند: «او خودش را مثل بقیه به مصدومیت زد. بدشانس بود که نتانیاهو برایش پیام نداد و فراموش شد.»
 
منبع ایران‌وایر در این فایل صوتی مدعی می‌شود که «براساس شنیده‌هایش» سامان عبدولی بارها به بیت رهبری رفته تا نسبت به گرفتن حداقل حق و حقوقش اقدام کند: «من شنیده‌ام که برای گرفتن حقش به خیلی از ادارات و نهادهای دولتی و حکومتی رفته است. نمی‌دانم چقدر صحت دارد. اما به نظرم خواسته ناحقی هم ندارد. اگر در رقابت‌های جهانی اسپانیا قهرمان می‌شد، به جایزه نقدی ۵۰۰ هزار دلاری می‌رسید. خب اجازه نمی‌دهید ورزشکار کشتی‌اش را بگیرد و جایزه ۵۰۰ هزار دلاری را بگیرد، لااقل بعد از بازی‌ها جبران کنید.»
 
سامان عبدولی در مصاحبه خود با عصر جنوب گفته بود مسئولین به حرف‌های او می‌خندند و تمسخرش می‌کنند.
 
مدیر سابق فدراسیون کشتی ایران در این فایل صوتی گفته است: «تصور عمومی این است که کشتی‌گیرها هم مثل فوتبالیست‌‌ها پول می‌گیرند. نه این طور نیست. کشتی‌گیر تیم ملی قراردادش تا همین دو سال قبل سالی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بود. تازگی‌ها قرارداد ۵۰ میلیون تومانی می‌بندند که قیمت یک پراید هم نیست. تازه این قرارداد کشتی‌گیر ملی‌پوش است، نه کشتی‌گیرهای ساده. من شخصا بعد از این‌که ماجرای سامان را شنیدم، در مورد زندگی‌اش تحقیق کردم و فهمیدم همسرش در خانه، لباس بچگانه می‌فروشد.»
 
او در پایان این فایل صوتی، بدون نام بردن از کشتی‌گیر مورد نظر گفته است: «شاید راضی نباشد اسمش را ببرم. یکی از همین بچه‌هایی که با فشار حراست مقابل حریف اسراییلی بازی نکرد، یک سال قبل ۵۰۰ هزار تومان پول دستی از کسی گرفته و نمی‌تواند پس بدهد.»
 
آرین غلامی، شطرنج‌باز محبوب سپاه پاسداران اما پس از آنکه آخرین بار مقابل حریف اسراییلی حاضر نشد، از سوی بیت علی خامنه‌ای، بسیج دانشجویان، دفتر حمایت از فلسطین، ستاد امر به معروف، جهاد اکبر حضرت امام و نماینده ولی فقیه در مازندران مورد تقدیر قرار گرفت.
+86
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  این هم یک نمونه دیگر از خیانت های اخوندهای جنایتکار و انگلیسی به ورزشکاران و کشورمان است. با حضور نیافتن در مقابل ورزشکاران اسرائیلی هم ورزشکار اسرائیلی برنده خواهد بود و هم ورزشکار ایرانی سرخورده و نا موفق در رشته ای که سالها زحمت برای آن کشیده است.
  7
  108
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  نابود باد برادران قاچاقچی سپاه که باعث حفظ این نظام‌ اسلامی هستند
  7
  84
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  متاسفانه کشور اسرائیل شرعیت نداره و همون یهودی های باقیمانده از‌جنگ جهانی دوم هست که اینها رو‌آوردن کشور فلسطین به عنوان جنگ‌زده و آواره که‌پس ‌از‌مدتی با حمایت کشورهای آمریکایی اروپایی مدعی مالکیت فلسطین شد.
  119
  13
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  چی‌شد ؟‌وقتی‌در مورد چگونگی تشکیل کشور اسرائیل صحبت‌کردم یک گروه بهشون برخورد و آتیشی شدید. مگر غیر از اینه؟ چرا حقیقت رو دارید برعکس نشون میدید؟. آدمهایی که منفی دادن و‌ حرف حق‌رو قبول‌ندارن همین بهتر که زور بالای سرشون باشه اینجور‌ آدمها با صحبت‌درست نمیشن فقط‌چوب تر حکومت ایران براشون مناسبه. هنوز قدرت ندارید و این قدر شر و ور میگید وای به‌روزی که شماها قدرت بگیرید. یک‌مثال قدیمی داریم میگه. شتر در خواب بیند پنبه دانه. لوپ لوپ بخورید. و من الله توفیق
  71
  6
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  خود فلسطینی ها یا لبنانی ها با اسراییلی ها تو رشته های مختلف ورزشی مسابقه میدن و تو لیگ فوتبال اسراییل کلی بازیکن از فلسطین هستش، اونوقت رژیم نامشروع و جعلی جمهوری اسلامی شده کاسه داغ تر از آش و کل تلاش و زحمت ورزشکاران ایرانی رو به فنا میده و نمیذاره مسابقه بدن..
  5
  58
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی

  عزراعیل هر سال داره مدال طلای المپیک در رشته کودک کشی رو‌ میگیره دیگه بسشه بابا
  45
  15
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  یک فلان فلان شده. پدر سوخته ۴۲ سال پش نعره زد.کشور اسرائیل شرعیت نداره . یک مشت دیوانه با خدا و بی‌ خدا. هم ته ریش گذاشتند. چپیه فلسطینی. اور کت نظامی. و فریاد. یا اماما یا اماما . از ماه بیا . پاهین.ملت مظلوم فلسطین را نجات بده. کودک خوزستانی. سیستانی . این‌ها از تشنگی چنان زاری می‌‌کشد. که در مقایسه رفتار ، یزید با سالار این ها. مثل این می‌‌ماند. که یزید .سالار را به مصرف. ۱۰ بشگه آبجو دعوت کرد. ولی‌ برای لب تشنه او. اشگ تمساح می‌‌ریزند. و هنوز که هنوز.کشور اسرائیل شرعیت نداره . نتیجه برای ما. زمین سوخته. دریاچه‌ها خشگ. هر چه کوه بود فروختند. حتا پلنگ مازندران.که ۳ میلیون سال با موقیت زاد و ولد کرد. جان سالم از دست این‌ها نبرد.هنوز هم می‌‌گویند .کشور اسرائیل شرعیت نداره . انگار همه دنیا منتظر فرمان این‌ها هستند. قرار هم بود. که راه قدس از کربلا گذرد. و کاخ سفید هم حسنیه شود. قم و مشد شدند .قم نو و مشد نو. خودشان دلال محبت.ولی کشور اسرائیل شرعیت نداره. زرشگ
  6
  50
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::] شما توضیح بده ببینیم بس چرا تمام اعراب با اسرائیلی ها مسابقه میدن حتی فلسطینیهای خائن به کشورشون ومفت خورها را حالا این اخوندهای مفت خور ما زمانی که همین فلسطییهای مفتخور را با لباس ارتش ایران وارد ایران کردن با دسیسه اروپا و امریکا و مردم را به گلوله بستن و میاداختن تقصیر شاه و اخر سر هم خمینی فاسد چند میلیون دلار به یاسر عرفات داد.
  3
  20
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. خو را آماده کرده ؟ یک ماه دیگر باید برای لب تشنه حسین و بچه فلسطینی تشنه عزاداری کنید. عجبا که برای لب تشنه قاتلین ایرانی‌‌ها گریه و زاری. ولی سرب داغ .بر قلب کودک تشنه خوزستان و سیستان. دیگر آبرو باقی‌ مانده. که اشگ تمساح. برای کودک فلسطینی؟ نادان ‌ها سخن زیاد. همیشه حرف مفت.با کمال میل. همیشه دهان باز و باز.در کاسه سر خالی‌ هستند.به خود کمک و همیشه در بین خود. و به خود دروغ و ریا. همیشه پشت هم را دارند .چرا؟ همیشه تنها. ضعیف .بی‌ اراده. به دین دلیل غمگین نیستیم .اگر احمقی ما را تفسیر کند. احمق با سلاح فقط قادر به یک کار است. ملت را زجر دهد.
  3
  15
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عقب افتادگی ذهنی وقتی با تعصب مذهبی همراه شد باعث این آش شله قلمکار میشود
  1
  16
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. اولا که ... به شرع که میگی شرعیت نداره. دوما اجداد گشاد فلسطینی ها با دست خودشون زمینها رو فروختن که بشبنن تو سایه قلیونشون رو بکشن. سوم هم این که خوبی امیر پاور از تررررررنتو!؟ حودتو مسخره کن بابا
  3
  16
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۴
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. شتر در خواب بیند پنبه دانه. گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه. فعلا شماها دانه دانه را بخورید بفکر آینده چه خواهد شد نباشید. به امثال شماها دانه دانه میدهند ولی خودشان گونی گونی میخورند . اینجا سرتان کلاه رفت. درضمن اگر ببینم چی نوشتی حتما پاسخت را درست و بی غرض خواهم داد مگر اینکه بیهوده باشد.
  3
  12
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. زمین‌رو‌ فروختن به قیمت بالا هم فروختن قبول. کوچه و خیابون و دشت و کوه رو که نفروختن ولی‌طرف همه رو بالا کشید
  3
  3
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. [::siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. آفرین معنی‌لوپ لوپ بنده رو به خوبی درک کردی واقعا دست مریزاد. من‌شما رو‌نمیشناسم‌ ولی بعنوان یک‌هموطن بهتون احترام‌میزازم و واقعا همتون رو دوست‌دارم ولی در کل میگم کشور یا حکومتی که انقلاب بشه ۵۰ سال عقب میفته. ما یکبار تجربه رو داشتیم و الان هم جایگزینی ندارن و اتفاقی بیفته بازم حداقل ۵۰ سال عقب میفتیم.ولی به هر حال من طرفدار گروه خاصی نیستم هر کدوم مشکلات خاص خودشونو دارن. در ضمن بنده شاید به هر‌نوع حکومت یا آدم‌سیاسی بی احترامی کنم ولی به خودم اجازه نمیدم‌در مورد ادیان مردم نظر بدم و توهین کنم. یک گروه‌میان‌اینجا به اسلام و دین توهین و فحاشی میکنن من مشکلم اینه فقط..هر‌کس‌مشکلی‌داره که نباید فورا به دین اهانت کنه البته منظور‌شما نیستید کلا گفتم. آزادی بیان با توهین به ادیان فرق‌داره.
  3
  4
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. اعراب همیشه جنگ ستیری داشتن چون گرسنه بودن و تشنه در صحرای پهناور گرم و سوزان شنی بدون هیچ رودخانه ای.لذا برای تصاحب مال مردم فتنه ها شروع شد وبعد تحقیر و بعد جنگ و خوریزی. جنگها و غارتگری ها رفته رفته از بین قبیله ها وسعت گرفت و حمله ها به کشورهای دیگر برای درامد بیشتر ادامه پیدا کرد.تا اینکه اعمال و رفتار خودشان را هم در کشورهای دیگر ترویج کردن.بعد از چندین قرن کشورهای دورتر با تکنولوژی جدیدتر همه سرزمین اعراب را بکمک خود اعراب سودجو تصاحب کردن. اما فلسطین منطقه‌ای بود از مناطق اسرائیلی و فلسطینی وهمچنین بخش‌هایی از اردن، لبنان و سوریه که تحت قیومت بریتانیا بود. پادشاهی اسرائیل خود بدو قسمت پادشاهی اسرائیل در شمال و پادشاهی یهود در جنوب تقسیم شده بود.سال ۱۹۴۷ بریتانیا تصمیم گرفت فلسطین را از قیومتش خارج کند و به سازمان ملل سپرد.که در همان سال طرح تقسیم فلسطین بین اعراب و یهود به تصویب رسید. بیت‌المقدس را که شامل بیت‌اللحم می‌شد تحت کنترل نیروهای بین‌المللی قرارگرفت.
  1
  1
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۲
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. یهودیها این طرح راقبول کردن اما رهبران عرب فلسطین قبول نکردن. کشورهای عرب و همسایه فلسطین نیز با طرح تقسیم مخالفت کردند که این شروع جنگها شد تا با امروز.
  1
  1
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.