آماده‌ شدن پیش‌نویس توافق‌نامه ۲۰ ساله ایران و روسیه

العربیه :کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، از ادامه توافق‌نامه 20 ساله نظامی، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی ایران و روسیه خبر داد و اعلام کرد نامه‌نگاری‌هایی در این زمینه بین علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری «جام جم»، سه‌شنبه 22 تیر، جلالی گفت: «ایران در سال 1379 قراردادی 20 ساله را با روسیه امضا کرد که در مجلس ایران هم به تصویب رسید و مقرر شد اگر یکی از دو کشور نسبت به قرارداد و تمدید آن مطلبی دارند یکسال قبل از اتمام مطرح کنند، در غیر این‌صورت هر 5 سال یکبار تمدید خواهد شد.»

او همچنین با اشاره به نامه‌ خامنه‌ای به پوتین در همین باره گفت: «با توجه به این نامه و پاسخی که پوتین داده است، تصمیم بر این است این قرارداد را بیش از دو دهه یا بیشتر تمدید کنیم.»

جلالی از تدوین پیش‌نویس این قرارداد و ارسال آن به روسیه خبر داد و گفت: «بعد از ماه‌ها بررسی در سفارت ایران، پیش‌نویسی را تهیه و به وزارت امور خارجه ارسال کردیم، تا پس از جمع‌بندی نهایی آن را در اختیار طرف روس قرار دهیم.»

سفیر ایران در روسیه با اشاره به اینکه این قرارداد یک موافقت‌نامه است و احتیاج به تصویب مجلس ایران دارد گفت: «بعد از انجام مذاکرات این قرارداد برای تصویب نهایی به دولت و مجلس تحویل داده خواهد شد.»

در سال 99 نیز ایران قراردادی 25 ساله با چین امضا کرد که افشای برخی از مفاد آن باعث خشم و اعتراض مردم ایران شد.

شهرام شریعتی، دبیرکل خانه صنعت و معدن تهران اعلام کرده بود «سرمایه‌گذاری یا بهره‌برداری از معادن ایران از جمله معادن طلا، بخشی از سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین است.»

شایان توجه است که بهره‌برداری چین از حق ماهیگیری در آب‌های منطقه‌ای ایران در جنوب این کشور، عملا باعث بیکاری ماهیگیران منطقه و صدمه شدید به چرخه حیات آبزیان در منطقه شد و اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت.
+106
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  خیلی بیخود. رهبر چلاق برای خودش کرد. ایران فروشی نیست. بزودی همتون بدرک واصل خواهید شد و ملت بزرگ ایران از شر شما تروریست ها رها خواهند شد. معلومه بد جوری ترسیدید که قردادهای احمقانه با کشورهای خائن میبندید.
  6
  45
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  به هر حال خامنه ای انگل نوکر پوتین و روس ها هستش، داره نقش کاسه لیس بودن واسه اونا رو به درستی انجام میده، اگه چیزی هم ته اش موند، بدید به ونزوئلایی کوبایی، گناه دارن..
  7
  37
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  اگر‌آمریکا بد عهدی و نامردی نمیکرد و زیر برجام نمیزد هم منطقه آروم‌ بود هم وضعیت اقتصادی مردم بهتر بود. با این کار کثیف آمریکا ...در عوض ایران هم با روسیه و چین قرارداد طولانی امضا کرد حالا آمریکا و نوکران اروپایی باید ببینن و بسوزن. کار‌جالبی کرد ایران دمش گرم
  50
  19
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  مردم اهل غرغر با اخوندها دو لبه یه قیچی شدن. خوب با هم کار می کنن. اهل غر هستن نه دانایی،،از صبح تاشب دنبال پول، شب هم بیان اینستا فیک بخونن توی همه چیزهم کامنت بزارن طوریکه که درست توی دریایی از حرفهای نامربوط غرق بشه،این دوره دوره وقاحته،
  25
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
  ۴۴
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  به به باز هم رفیق با معرفت و لوطی آقا پوتین از نسل سید حسن رزاز /پوریای ولی/حسین رمضون یخی/آمین آقا فرزانه/طیب/پهلوان محمد مالانی
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.