ویدیوی دردناک کشتن ۲۲ کوماندوی افغان تسلیم شده توسط طالبان

 تیراندازی طالبان به روی کماندوهای افغان هنگام تسلیم شدن یورونیوز :شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی به قلم سه خبرنگار خود نحوه کشته شدن ۲۲ کماندوی افغان هنگام محاصره توسط نیروهای طالبان و حین تسلیم شدن را روایت کرده است.

نویسندگان گزارش روایت خود را با آنچه در یک ویدئو به تصویر کشیده شده اینگونه آغاز می‌کنند: صدایی که فریاد کشان از کماندوها می‌خواهد که تسلیم شوید و پس از آن چند مرد از داخل یک ساختمان بیرون می‌آیند؛ به وضوح مشخص است که آنها مسلح نیستند.

و سپس رگبار گلوله که به سوی این افراد سرازیر می‌شود؛ دست کم دوازده نفر در میان فریاد‌های «الله اکبر» تیرباران می‌شوند.
این تنها بخشی از کشتار بی‌ر حمانه کماندوها به دست طالبان است که در این ویدئو به تصویر کشیده شده؛ چرا که منابع مطلع شمار افرادی را که در این تیرباران به قتل رسیدند بیش از بیست نفر عنوان کرده است.

قربانیان اعضای یک یگان ویژه از نیروهای دولتی افغانستان بودند؛ مهاجمان و جلادان آنها: شبه‌نظامیان طالبان. این کشتار بی‌رحمانه روز شانزدهم ژوئن در شهر دولت‌ آباد ولایت فاریاب در نزدیکی مرز افغانستان با ترکمنستان روی داده است.

سی‌ان‌ان در این گزارش تاکید می‌کند که چند ویدئو از حادثه یاد شده را دریافت کرده و در خصوص آن با شاهدان گفتگو کرده است.

ویدئوهایی که سی‌ان‌ان به آن استناد کرده نشان می‌دهند که اجساد کماندوها را در محوطه بیرونی یک بازار محلی پراکنده شده‌اند.

شاهدان گفته‌‌اند که مهمات این کماندوها پس از نبردهای شدید برای در دست گرفتن کنترل شهر تمام شده و آنها توسط جنگجویان طالبان محاصره شده بودند.

در یک ویدئوی ۴۵ ثانیه‌ای دیگر صدای فردی شنیده می‌شود که به زبان پشتو می‌گوید: «به سوی آنها شلیک نکنید! التماس می‌کنم؛ به سوی آنها شلیک نکنید!»

وی سپس می‌پرسد: «چگونه ممکن است که دست یک پشتون به خون افغان‌ها آلوده شود؟» پشتون‌ یکی از گروه‌های قومی اصلی در افغانستان است.

در پایان ویدئو صدای فرد دیگری خارج از تصویر شنیده می‌شود که می‌گوید: «همه چیز آنها را بردارید!» در ویدیویی دیگر صدای مردی شنیده می‌شود که می‌گوید: «جلیقه ضد گلوله را از بدنش جدا کنید!» و سپس جنگجویی در تصویر دیده می‌شود که در حال جداکردن تجهیزات از بدن یکی از کماندوها است.

در گزارش سی‌ان‌‌ان آمده است: صلیب سرخ پس از این حادثه تایید کرد که جسد دست کم ۲۲ کماندو که هنگام تسلیم شدن با رگبار گلوله طالبان کشته شدند، تحویل گرفته شده است.

کشتار این تعداد از نیروهای ویژه ارتش افغانستان آن هم هنگام تسلیم شدن کاملا با ادعای طالبان مبنی بر تشویق سربازان دولتی برای زمین گذاشتن سلاح و عدم مقاومت در برابر پیش‌روی‌ها در تضاد است.

آنها حتی پیش‌تر مدعی شده بودند که در مواردی به سربازان پول داده بودند تا دست از مقاومت بردارند و به خانه‌های خود باز گردند.

طالبان سه روز پس از نبردها در دولت‌ آباد ویدیویی را منتشر کردند که در آن تصرف سلاح‌ها و کامیون‌های نظامی به تصویر کشیده شده بود.

آنها در این ویدئو ادعا کرده بودند که نیروهای «گارد واشنگتن»، یک گروه کماندویی ویژهِ آموزش دیده توسط سیا برای تعقیب طالبان در دولت آبادِ فاریاب را خلع سلاح و زنده دستگیر کرده‌اند.»

طالبان به سی‌ان‌ان گفته که ویدیوهای مرتبط با کشته شدن کماندوها جعلی و نوعی تبلیغات دولتی برای تشویق مردم به تسلیم نشدن است.

سخنگوی طالبان همچنین در این خصوص بدون ارائه هیچ مدرکی گفته که این گروه شبه‌نظامی هنوز ۲۴ کماندوی دستگیر شده در ولایت فاریاب را در اسارت خود دارد.

این در حالیست که وزارت دفاع افغانستان دستگیری و اسارت کماندوها به دست طالبان را رد و تاکید کرده که این بخش از نیروهای ویژه کشته شده‌اند.

سی‌ان‌ان هم در گزارش خود با چند شاهد ماجرا در دولت آباد گفتگو کرده که همگی این نکته را یادآور شدند که نیروهای طالبان در کمال بی‌رحمی و خونسردی به روی کماندوها آتش گشودند و آنها را کشتند.
+86
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  امیدوارم که جنگی بین طالبان با بسیج و سپاه در بگیرد که از هر دو طرف تلف شوند به نفع منطقه و انسانیت است.
  33
  238
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۴
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا. رفیق،. هرچند که نه به دعای تو و نه به دعای من بارانی نخواهد بارید، اما امیدوارم که هرگز جنگی بین هیچ ملتی و گروهی در هیچ کجای جهان در نگیرد، امیدوارم که انسانی جایی کشته نشود، امیدوارم که کسی در هیچ کجای این دنیای خراب برای مرام و عقیده زندانی و شکنجه نشود، بگذار بین ما و آنها فرقی باشد رفیق!
  18
  54
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  ج.ا ، طالبان ، داعش اسلام راستین و خمینی ، خلخالی ، خاتمی ها ، روحانی ، جنتی ، رییسی و بن لادن مسلمان واقعی میباشند .بقول خمینی برای حفظ بیضه اسلام هر کاری مباح است ، کشتن ۲۲ نفر که رقمی نیست!؟!
  6
  78
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۰
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  من نمی ونم اینها چرا تسلیم مرگ می شوند. لااقل برای زنده ماندن بجنگ و جندین تن از این طالبان منحوس را از بین ببر تا دنیا از شرسون راحت بشوند. تسلیم به مرگ چرا؟؟؟
  6
  69
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۸
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  کاش حکومت نابود میشد و شما دوستان و گروهی از چاپلوسان هدایت و رهبری کشور رو به دست میگرفتید. مطمئنم ایران شکوفا خواهد شد
  53
  8
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۲
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  این جانیان مسلمان با نام الله هر جنایتی را مرتکب میشوند . نباید دادگاه تصمیم برای قتل گروهی از انسانها بگیرد ؟ الله و بعد قتل گروهی انسانها . اسلامه دیگر
  3
  55
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۱
  ۲۹
  Lincoln - کورنوال، انگلستان

  در طول تاریخ الله اصغر ساختگی بجز قتل،کشتار،تجاوز، تباهی،تبعیض و . برای جامعه بشری به ارمغان نیاورده است.
  5
  52
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۴
  ۴۱
  JkFarzad - منچستر، انگلستان

  افغانستان داشت درست می‌شود، اگر مردم افغانستان حرکت نکنند به فنا میره
  2
  53
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۶
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ظریف بزودی با طالبان پشتو صحبت می‌کند ، یک دامن تو‌تنش می‌کنند که براش برقصه
  5
  47
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  حکومت ج.ا. داره با این جانیان لاس میزنه و امثال فاطی بی شرف طرفدار این قوم ظالم هستند
  5
  47
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۰
  ۴۸
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. واقعا با این ....در حد صفر ایرانی هستی؟ یا از دشمنان ایران؟ چرا باید بین دو کشور همسایه جنگ و خونریزی در بگیره؟
  23
  10
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  خلایق هر چی لایق ، برای بیست سال طالبان قدرت نداشت ، افغان‌ها چه کردن ، فساد و پارتی بازی و رشوه از کشورشون بالا میرفت ، با خیلی‌هاشون تو انگلیس همصحبت شدم یه ریز از بودن نظامشان خارجی در کشورشون گله داشتن و طرفدار طالبان بودند
  4
  24
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. هدایت یک کشور رو آدم‌های نابغه باید به دست بگیرن تا وضع هر کشوری درست بشه نه آدم هایی که بر اساس دوریی و قساوت و مثلا طهارت برگزیده میشن. ما منتقدانی هستیم که از وضع موجود ایراد میگیریم چون جامعه و کشورمون حالش خوب نیست و ادعا یی برای گردوندن جامعه نداریم چون کارمون نیست.
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  هر وقت صدای الله اکبر به هوا بر می خیزد جنایتی در حال انجام شدن است. راستی مسلمانان چرا تشنه خون و جنایتند؟ چرا دین بیابان گردها با جنگ و آدمکشی، تجاوز، غارت و ویرانی سرشته شده؟ کاش بانی این جنایت بنام دین هنوز زنده بود و می شد او و ذهن بیمارش را مورد تحقیق قرار میداد تا متوجه شویم چرا اینگونه مالیخولیائی فکر میکند.
  1
  27
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. [::الفارد - وردینگ، انگلستان::]. من کجا در مورد جنگ ملت ایران با طالبان اظهار نظر کردم؟ سپاه و بسیج هیچ محبوبیتی در بین مردم ندارند و گمان نکنید که در صورت بروز جنگ مردم به حمایت از این ها خواهند پرداخت. حتی تعداد بیشماری از این ها که بالجبار سپاهی شده اند مخالف فرماندهان خود هستند و به ملتی که بپا خاسته خواهند پیوست. پس جنگ طالب با بسیجی به معنای تضعیف حکومت آخوند و پیروزی ملت هست و فکر نمیکنم شما مخالف با این آرزوی من باشید چرا که چهل سال صلح طلبی و مماشات ما ملت منجر به اوضاع فعلی کشور ما شده است.
  3
  17
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا. برادر من‌ شما فکر میکنی که مردم مثلا سوییس حکومت رو از‌کجا اوردند؟ از مریخ و کرات دیگه که نیاورده اند؟ اگر همین امروز شما هیئت دولت و وزرا ی سوییس رو ببری ایران سر کار، در مدت شش ماه به همین جا میرسی که امروز هستیم! . حکومت ها برآیند اکثریت مردم هستند‌ و هیچ دیکتاتوری هم از این قائده مستثنی نیست! شما تنها خدمتی که از دستت برای مردمت بر می‌آید، رساندن آگاهی است و ارزوی‌ روزهای‌ بهتر! من هم همینطور. به امید روزی که‌ شعور سیاسی و اجتماعی‌ ما هم برآیند بهتری‌ رو برای‌ مملکتمون رقم بزنه!
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::الفارد - وردینگ، انگلستان::]. دوست خوب، من هم همین امیدواری ها و آرزوهای شما را دارم. شاید سن شما بقدری نیست که دوران پهلوی را به خاطر بیاورید، اما اگر از بزرگتر های خود سوال کنید، رفته رفته مشابه مردم سویس فکر و عمل میکردیم که صاعقه نازل شد. تلاش پهلوی ها هم تعلیم و تربیت ملت متعصب ما بود که با وجود دست آوردهای بیشمار، نیمه کاره ماند. پس دوباره، دست در دست هم تلاش کنیم که طرز فکر و باورهای غلط مردم خود را تغییر بدهیم. و این دقیقاً همین کاریست که در این سایت و جاهای مشابه انجام میشود. به امید بازگشت پهلوی، یا رهبری مشابه پهلوی.
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا. دقیقا زدی وسط هدف، شاهنشاه از بچگی‌ در سوئیس بزرگ‌ شده بود و تحصیل کرده بود، و با سیستم اونجا بار اومده بود! یک سوئیسی برما حکومت می‌کرد و به روش و قائده سوئیس! همونطور که عرض کردم برآیند فکری ملت ما از شاه ۵۰‌ سال ناقابل یا چهل و اندی‌سال تا حالا عقب بود! نتیجه اش اینکه یه چمدون با ۶۰ میلیون دلار ناقابل و یه ملاقات سیاسی پیش پا افتاده و گمنام و ما فریب آب و برق مجانی را خوردیم و دنیا به ریش ما خندید، امام گشنه ها در ماه دیده شد و ما مبهوت، لیکن به همان مقدار هم بسنده نشد، ما رسیدیم به امروزی که چهل و اندی سال شاهنشاه در آخرین پیام پیش‌بینی کرده بود! . لیاقت و ارزش برآیند فکری دیروز ما حال امروز مملکت ماست! به حال امروز و شعور سیاسی و اجتماعی امروزمان باید اندیشید!
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.