ایران: از ابلهان سودمند تا ترکان حرفه‌ای

 ایندیپندنت فارسی - امیر طاهری :پس از «انتخابات» جمعه گذشته در ایران، انتظار می‌رفت که دکان مشاطه‌گری جمهوری اسلامی به‌کلی تخته شود. با این حال، برخلاف انتظار، در روزهای گذشته شاهد کوشش‌هایی برای آغاز دوری تازه از مشاطه‌گری بوده‌ایم. اگر بازی سوفسطایی آیت‌الله علی خامنه‌ای را کنار بگذاریم- بازی‌ای که در آن مدعی شد آراء باطله نیز در تایید رژیم خمینی‌گرا بوده است- با چند رده متفاوت از مشاطه‌گران روبه‌رو می‌شویم. 
 
در نخستین رده، کسانی هستند که لنین آنان را «ابلهان سودمند» می‌نامید. ابلهان سودمند استعداد خاصی برای خودفریبی دارند، به‌ویژه وقتی با افراد یا گروه‌هایی روبه‌رو می‌شوند که با قاطعیت تمام از موضع خاص خود حمایت می‌کنند. به گفته لنین، ابلهان سودمند حتی حاضرند طنابی را که برای دار زدن آنان لازم است، شخصا فراهم کنند. در سال‌های اخیر ابلهان سودمند را در حال تظاهرات یا توییت‌زنی در حمایت از انواع و اقسام دژخیمان از صدام حسین و معمر القذافی گرفته، تا کیم ایل سونگ دیده‌ایم. بدین‌سان، شگفتی‌آور نیست اگر نظام خمینی‌گرا در تهران نیز گروهی از این ابلهان را به خود جلب کند. نکته تراژیک اینجاست که بسیاری از این ابلهان از روی حسن نیت، اگر نخواهیم بگوییم خوش‌باوری، از دژخیمانی که خود را مظلوم جلوه می‌دهند، حمایت می‌کنند. 
در رده دوم مشاطه‌گران، کسانی هستند که کارل اشمیت، فیلسوف سیاسی آلمانی، آنان را «همسفران» می‌خواند. این همسفران نیز از طبقات و فرهنگ‌های گوناگون می‌آیند تا سوار قطاری بشوند که رانندگی آن در اختیار دیگری است. این دیگری ممکن است دیو باشد یا فرشته. آنچه برای همسفران مهم است، مسیر قطار است. اگر ایستگاه مورد علاقه همسفران در این مسیر قرار داشته باشد، دیگر مهم نیست که مقصد نهایی کدام است یا در جریان سفر چه فجایعی ممکن است رخ بدهد. بدین‌سان، بسیار کسانی که به دلایل گوناگون، مثلا دشمن آمریکا هستند یا ضد یهود یا ضد سلطنت یا ضد دموکراسی، به آسانی برای سفر در قطار جمهوری اسلامی بلیت می‌خرند. در سال‌های اخیر دیده‌ایم که بسیاری از این همسفران، مانند رهبران مفلوک حزب توده یا ملی-مذهبی‌های ساده‌لوح در همین قطار شیطانی جان یا حداقل آزادی خود را از دست داده‌اند. با این حال، جمهوری اسلامی، این قطار شیطانی، هنوز هم کسانی را می‌یابد که حاضرند بلیت بخرند و به قطار بپیوندند.
 
در رده سوم، آنانی هستند که شاید بتوان لقب «بازرگانان طهارت» را نصیبشان کرد. این بازرگانان طهارت می‌خواهند خود را پاک و منزه جلوه دهند و در نتیجه حاضرند هر پلشتی و پلیدی را درمورد یک نظام یا یک حزب پلشت و پلید توجیه کنند. اکثریت آنان حاضر نیستند در جمهوری اسلامی یا کره شمالی یا کوبا زندگی یا سرمایه‌گذاری کنند. اما برای آنان مشاطه‌گری رژیم‌هایی مانند سه رژیم ذکرشده، نوعی تصدیق طهارت به‌شمار می‌آید.
 
در چهارمین رده، گروه سوار شو- پیاده شو یا به قول انگلیسی‌ها هیچ‌هایکرها قرار دارند. آنان در کنار جاده قدم می‌زنند و هرگاه فرصت پیش آمد، سوار اتومبیلی می‌شوند که آنان را چند منزل یا چند فرسنگ به مقصد نزدیک‌تر می‌کند. جمهوری اسلامی از این نوع هیچ‌هایکرها زیاد داشته است. یاسر عرفات در آغاز حکومت آیت‌الله خمینی به تهران آمد و با یک چک چند رقمی برگشت تا چند ماه بعد، پس از گرفتن چک درشت‌تری از صدام حسین، به حمایت از عراق برای «نابودی عجم» برخیزد.
 
هیچ‌هایکرهای دیگر مانند حماس، جبهه خلق برای آزادی فلسطین، حرکت محرومان لبنان، انصارالله یمن، فارک در کلمبیا، چاویست‌های ونزوئلا و هواداران ایوو مورالس در بولیوی نیز به نوبه خود از جمهوری اسلامی برای مدتی سواری گرفته‌اند. 
 
رده پنجم تعلق دارد به مبارزان اجاره‌ای، مانند حزب‌الله لبنان، حشد الشعبی عراق و بسیار افراد و گروهک‌های ایرانی و غیرایرانی که با اخاذی از جمهوری اسلامی- گاه در چارچوب پرداخت‌های نقدی و گاه با قراردادهای پر نان و آب- از این رژیم غیر قابل دفاع، دفاع می‌کنند. در همان حال، وقتی می‌رسیم به آزمایش وفاداری واقعی آنان به جمهوری اسلامی، با تصویری دیگر روبه‌رو می‌شویم. مثلا حزب‌الله لبنان هر سال بیش از ۸۰۰ میلیون دلار از تهران می‌گیرد، اما حاضر نیست آقای خامنه‌ای را به‌عنوان «مرجع تقلید» و «اعلم العلما» شیعه در لبنان به رسمیت بشناسد. مبارزان اجاره‌ای ایرانی‌الاصل نیز در سمینارها و بحث‌های تلویزیونی از جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند، اما در همان حال، در پژوهشکده‌های آمریکایی هوادار اسرائیل، در نقش تحلیلگر، برای برافکندن رژیم برنامه ارائه می‌دهند. 
 
ششمین رده مشاطه‌گران را می‌توان «ترکان حرفه‌ای» نامید. این اصطلاح را تالیران، دولتمرد فرانسوی قرون هجدهم و نوزدهم، عرضه کرد و اطلاق می‌شد به کسانی که از تجارت با امپراتوری عثمانی سود می‌بردند. ترکان حرفه‌ای پیش از سفر به عثمانی یک سبیل دوآتشه به تقلید از پاشاهای قسطنطنیه می‌گذاشتند، یک تسبیح اسلامی در دست می‌گرفتند و کشیدن قلیان را تمرین می‌کردند تا هنگام ورود به قلمرو «سلطان- خلیفه» جزو «خودی‌ها» به شمار آیند. یک نمونه جالب از ترکان حرفه‌ای را چندی پیش در یک کنفرانس در فضای مجازی دیدم- یک خانم فرانسوی که پدرش سال‌ها وکیل سفارت جمهوری اسلامی در پاریس بوده است. یک روسری هرمس، احتمالا به قیمت ۱۰۰۰ دلار به‌عنوان حجاب، غیبت هرگونه آرایش و یک قیافه معصوم و حق به‌جانب، به این خانم امکان می‌داد که جمهوری اسلامی را «یک دموکراسی سکولار در حال تحول» بخواند. نمونه‌ای دیگر از این ترکان حرفه‌ای یک لرد انگلیسی است که اداره بخش مهمی از اموال رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی را در لندن برعهده دارد. او نیز هنگام سفر به تهران، کراوات‌های گران‌قیمت را کنار می‌گذارد، یک تسبیح به دست می‌گیرد و پیراهن بی‌یقه می‌پوشد و به‌ محض ورود به تهران برای «ادای احترام» به آرامگاه «امام» خمینی می‌رود. 
 
هفتمین و آخرین گروه مشاطه‌گران، غالبا ایرانی‌اند. آنان را می‌توان «دلزدگان از خویش» نامید- کسانی که با ایرانی بودن خود مشکل دارند و می‌کوشند بگویند اصولا چیزی به نام ملت ایران وجود نداشته است و ندارد. علاقه آنان به مسلک خمینی‌گرایی به‌خاطر نفرتی است که این مسلک و پیروان آن، همواره در قبال ایران و ایرانی‌گری یا ایرانشهری ابراز کرده‌اند. بسیاری از این مشاطه‌گران دارای سوابق چپ‌گرایی و هواداری شوروی یا چین کمونیست هستند. کینه آنان نسبت به محمدرضاشاه و به‌طور کلی تمامی نهاد شاهنشاهی ایران در طول تاریخ، چارچوبی است که دور افکار و آرمان‌های خود براساس مارکسیسم بدفهمیده ‌شده و شعارهای صدتا یک غاز ضدیت با امپریالیسم قرار می‌دهند.  
 
بسیار کسانی که جزو یکی از گروه‌های یاد شده قرار دارند، گاه در لباس منتقد نظام خمینی‌گرا نیز ظاهر می‌شوند تا به خیال خود، با عرضه یک بی‌طرفی مجازی، مشروعیتی به‌دست آورند. مثلا یک استاد ایرانی‌الاصل دانشگاه در ایالات متحده، از یک سو می‌گوید: انتخابات ریاست جمهوری اسلامی از آغاز تا پایان مهندسی‌شده بود، اما بلافاصله، برگزاری همین انتخابات را به مردم ایران تبریک می‌گوید. یک کمونیست پیر با شعار «نه به رئیسی» در یک پایتخت اروپایی ظاهر می‌شود و سپس در سفارت جمهوری اسلامی رای خود را -احتمالا به همان رئیسی- به صندوق می‌اندازد. 
 
دو دوزه‌بازی یکی از ویژگی‌های همه کسانی است که در رده‌های بالا یاد کردیم. 
 
ایران ما امروز نخستین کشوری نیست که با چنین مشاطه‌گرانی روبه‌رو است. تاریخ پر است از نمونه‌هایی از همه رده‌های ذکرشده- عناصری که فضای سیاسی را آلوده می‌کنند، بسیاری از مردم را به گمراهی می‌کشانند و در بعضی موارد تراژدی‌های بزرگ تاریخی مانند نازیسم در آلمان، استالینیسم در شوروی و مائوئیسم در چین را، لااقل برای مدتی، از دید جهانیان پنهان نگاه می‌دارند.
 
خوشبختانه، ضربه شدیدی که «انتخابات» جمعه گذشته به جمهوری فکسنی اسلامی وارد کرد، بسیاری از مشاطه‌گران آن را نیز متزلزل کرده است. درحالی‌که مرحله‌ای تازه از مبارزات ملت ایران برای پس گرفتن آزادی و حقوق ملی خود آغاز می‌شود، همه مشاطه‌گران، از ابلهان سودمند گرفته تا ترکان حرفه‌ای، ناچار خواهند بود به این پرسش پاسخ دهند: آیا روی اسب نیمه‌مرده شرط‌بندی نکرده‌ایم؟        
 
دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مقاله، نظر نویسنده بوده و سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی‌کند.
+82
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  اصحاب کهف - کلن، آلمان

  البته بد نبود اشاره به معنای مشاطه گری هم می‌شد که تلویحا بمعنی ماله کشی و بزک دوزک هست
  3
  30
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  خامنه ای ابله درازگوش باید قبل مرگ به سزای اعمالش برسه
  8
  41
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  بایستی این را هم به دیدگاه نویسنده اضافه کرد که نظام اسلامی از عده ای بی سواد، بی شعور و نالایق که فقط در فکر غارت و زورگویی به مردم هستند تشکیل شده است و هیچ منطقی را نمی پذیرند. آنها دیر یا زود نابودی حکومت خود را رقم خواهند زد.
  7
  41
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  خنده دارترین جملهُ دنیا همین آخرین جمله است:«دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مقاله، نظر نویسنده بوده و سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی‌کند.»(!) اگر این جاسوس نویسندهُ درپیتی تان است،پس نوشته او بایدنماینده و بازتابی ازاهداف سیاسی دیپندنت(نه ایندیپندنت)باشد واگر او نویسنده تان نیست،پس به چه حقی مقاله ای چنین سراسر توهین آمیزمی نویسد؟
  63
  5
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  وآنگهی،بنده هم می توانم فریب خوردگان راتقسیم بندی کنم:1-جاسوسی که از انگلیس پول میگیرد که بنام مزدور شناخته شده است و هدفی جز نابودی کشوری که درآن زاییده شده و بالیده،ندارد.فقط مقاله های سفیهانه می نویسد2- فردی که دراصل یک پناهنده بیش نبوده ولی خود را بسان ببر می بیند(ببرکاغذی)که دراینجا هم کم مشاهده نمی شوند
  59
  7
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  3-بیسوادان هوچیگر غربگدا که شیپورچی شده و آب درآسیاب دشمنان می ریزند4-کسانیکه از دوست یا برادر یا همسایه خود در ایران زخم خورده و اکنون درخارج از کشور مفلسی بیش نیست و بخاطر همین افلاس و درماندگی می خواهد ایرانی دیگر وجود نداشته باشد(حتی خواستار ریختن بمب اتم بر ایران می شوند!)5-مالداران بی غم و طرفداران سلطنت که نانشان در نابودی کشور است(تا وقتی برمیگردند آبادی دوبارهُ مملکت را بنام خود بزنند)
  55
  4
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. ایران از زمانی‌ زخم خورد.که شما آخوند‌ها و آخوند دوستان نعره می‌‌کشید .و ایران ایران می‌‌کنید. ولی‌ در پشت چهره آلوده. ۱۵۰۰ خیانت به ایران نقش دارد. زمانی‌ که پنهان.رسول شما با عروسش ازدواج کرد.از زمانی‌. که پنهان رسول شما و امامان شما دها زن و برده زن ایرانی‌ داشتند. زمانی‌ که پنهان که نگفتید. علی‌ در جنگ قادسیه مشاور عمر بود.از زمانی‌ .که نگفتید.علی‌ و حسن نام فرزندان خود را ابوکر.عمر. عثمان گذاشتند.از زمانی‌ خیانت به ایران.که فقط روضه برای حسین و نه برای ابوکر ابن علی‌ و عمر ابن علی‌ .فرزندان دیگر علی‌ خواندید. که در کربلا کشته شدند. زمانی‌ بج ایران خیانت. که نگفتید.علی‌ دخترش آام کلثوم را به عمر و دختری هم از او گرفت. نگفتید. که علی‌ بعد از مرگ ابوبکر یکی‌ از زنان ابوکر را گرفت. تا نشان دهد. خلفا عرب.زمانی‌ که پای ایران وسط آید.پشت همدیگر را دارند.
  6
  28
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. نگفتید که فرش بهرستان به طول ۱۴۰ و از طلا.علی‌ شما بین ۴ قبیله جرار تقسیم کرد. نگفتید که سالار شما. شکم زنان ایرانی‌ را پاره می‌‌کرد. تا شرط بندی برای جنسیت کودک کند. از ۱۲۰ هزار کشته ایرانی‌ وطن پرست.که در ۳ مرحله به دست ولید.ابن قاص و علی‌ در مداهن و مراغه سخن نگفتید. نگفتید. که حسن شما در قبال کنیز ایرانی. و مال و منال. امامت .رکن ۵ اسلام را زد. ، بعد از صلح حسن. ملیات مردم نگون بخت اهواز و داربگرد فارس به کیسه او رفت. از تجاوز سالار شما در طبرستان.که دیگر سخن نمی‌‌گویم. آنقدر وقیح .که مدعی.این مقاله توهین آمیز است؟ که در اینجا هوچی گر است؟
  9
  25
  جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.