نام خیابانی در تهران به نام صمد بهرنگی تغییر یافت / انتقاد شدید روزنامه کیهان

روزنامه کیهان از تغییر نام یک خیابان در تهران به نام صمد بهرنگی که از او به عنوان «مبلغ اندیشه‌های مارکسیستی» نام برده، انتقاد کرد.

شورای شهر تهران روز یک‌شنبه، ۳۰ خرداد با نامگذاری کوچه‌هایی به نام صمد بهرنگی، مهدی آذریزدی، هوشنگ مرادی کرمانی و جبار باغچه‌بان در حوالی خیابان حجاب موافقت کرد.

یک روز پس از این مصوبه شورای شهر تهران، روزنامه کیهان وابسته به بیت رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه، ۳۱ خرداد در یادداشتی، این اقدام را به دلیل «کسب آرای نامزدهای متمایل به جبهه انقلاب در انتخابات ۲۸ خرداد» عنوان کرد و هدف شورا را «انتقام‌گیری از مردم» دانست.

در ادامه این یادداشت آمده است: «هر چند که آثار صمد بهرنگی به دلیل فضای آزاد بعد از پیروزی انقلاب امکان انتشار یافتند، اما جای سؤال است که چرا اعضای شورای شهر نام وی را که از نویسندگان محبوب گروهک‌های مارکسیستی بود برای یک معبر انتخاب کردند.»

صمد بهرنگی داستان‌نویس، مترجم و منتقد اجتماعی، سال ۱۳۱۸ در تبریز به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۷ در رود ارس غرق و جسدش چند روز بعد پیدا شد.

کتاب «ماهی سیاه کوچولو» مشهورترین اثر این نویسنده تا مدت‌ها به عنوان بیانه غیررسمی سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران به شمار می‌رفت.

صمد بهرنگی گرایش به افکار چپ داشت.
+39
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بی‌ دلیل نبود. فرخ نگهدار این همه.به ما پند می‌‌داد.‌ای امت بدوید پای صندق ری. آش از کاسه داغتر. خود بسیجی‌ها ناا امید از این همه .مسخره بازی به نام انتخابات. چپی ما . آنقدر حرص انتخابات را می‌‌خورد. که خودشان نخوردند. البته هر مرید فرخ از خودش پرسش کند.؟ اگر صمد زنده بود. و این موضع را در مقابل یک دولت فاشیستی مذهبی‌ می‌‌دید. چه می‌‌گفت؟ از ماهی‌ سیاه کوچولو شجاع صمد. که از اقیانوس بزرگ هم. ترس نداشت. این فرخ کرد. یک قورباغه. چاق. تنبل که آنقدر پشه خورده. که دیگر از جای خود تکان نمی‌‌خورد. نمی‌‌دانم یک سر شده. برای ما. پهلوی بهشت نبود. ولی در مقایسه با آخوندا مثل مقایسه نروژ با آفریقا همان جزیره در اروپا. آن زمان اسلحه در دست. و ژاندارم ترور.می‌ گفتند مبارزه با امپریالیست. امروز می‌‌گویند. به پای صندوق ری شیخ علی‌ روید. حتا خانوماشون. با دامن کوتاه آرایش غلیظ و با چادر در کیف دستی جلوی سفارت صف بسته. اینجاست که گویند. فقط گوساکه احمق.قصاب خود را،خود انتخاب می‌‌کند،
  3
  19
  ‌سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. فرخ نگهدار هیچی نیست که تو این و آن را به او منتسب کنی و بکوبی، صمد بهرنگی هم یک کتاب اشغال بی سرو ته نوشته، که چی اینقدر بزرگش می کنید، جملات بی سر وته و بدون فعل و تهوع اور، هر دو فکر چریکی توی مغزشان، ولشان کن اشغال های پوسیده را، افکار خودت چیست، نظرت نسبت به دموکراسی چیست؟ دنبال حکومت دیکتاتوری هستی؟
  1
  0
  شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.