ایرانیانی که با ویزای مسابقات فوتبال برای «ماه عسل» به روسیه رفتند

فرودگاه ونوکف، مسکو، عکس از آرشیودویچه وله :۳۸ مسافر ایرانی که با ویزای مخصوص تماشای مسابقات فوتبال به روسیه رفته بودند به خاطر گفتن دلایلی غیر از تماشای مسابقات، در فرودگاه مسکو نگه داشته شدند. به دلیل نبودن پرواز برگشت به تهران این مسافران در فرودگاه سرگردانند.

۳۸ مسافر ایرانی که ویزای مخصوص مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا را داشتند در فرودگاه مسکو نگه داشته شده و از ورود آنها به مسکو جلوگیری شد. این افراد عضو گروهی ۲۵۰ نفره بودند که با دریافت ویزای "فن‌آیدی" ویزای مخصوص تماشای مسابقات فوتبال راهی روسیه شده بودند.

۳۸ مسافری که به آنها اجازه ورود داده نشده، در پاسخ به پرسش مرزبانی روسیه درباره علت سفرشان، دلایلی غیر از تماشای مسابقات فوتبال ذکر کرده‌اند، مثل ماه عسل، گردشگری یا بازدید اقوام. تعدادی نیز کودک یا افراد مسنی بوده‌اند که قاعدتا نمی‌توانسته‌اند برای مسابقات فوتبال به روسیه رفته باشند.

کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو در ویدیویی که خبرگزاری ایرنا آن را منتشر کرده توضیح می‌دهد که مسافرانی که ویزای فن‌آیدی می‌گیرند نباید هنگام پرسش مرزبانی درباره علت سفرشان به روسیه دلایل دیگری غیر از مسابقات فوتبال عنوان کنند.

به گفته سفیر، شرکت‌های مسافرتی به درستی این افراد را راهنمایی و توجیه نکرده بودند.

این ۳۸ مسافر که روز جمعه ۲۸ خرداد با پرواز ایرفلوت به روسیه سفر کرده بودند به دلیل نبود پرواز برگشت به تهران در فرودگاه سرگردان شده‌اند.

سفیر ایران در مسکو در ویدیوی منتشر شده می‌گوید که سفارت ایران بلافاصله پس از اطلاع یافتن از این موضوع با وزارت خارجه روسیه تماس گرفته اما آنها گفته‌اند که موضوع به مرزبانی مربوط است و ربطی به وزارت خارجه ندارد.

به گفته کاظم جلالی، معاون سفیر شخصا به فرودگاه رفته و به مسافران اطمینان داده که مشکل آنها در حال پیگیری است.
سابقه بدرفتاری مرزبانی روسیه با ایرانیان
سفیر ایران در مسکو تاکید کرده که به مقامات روسیه درباره لزوم برخورد محترمانه با مسافران ایرانی تذکر داده شده است. او گفته قبل از کرونا نیز گزارش‌هایی از برخوردهای ناشایست مرزبانی روسیه با مسافران ایرانی ارائه شده بود و تاکید کرده که "ما اینها را بر نمی‌تابیم و عزت ایرانی قطعا باید حفظ شود".

روز پنجشنبه نیز مسافران دیگری که با پرواز شرکت ماهان به مسکو عزیمت کردند به خاطر همین مشکل از سوی پلیس مرزبانی فرودگاه ونوکف مسکو به تهران بازگشت داده شدند.

سفارت ایران در روسیه طی دو بیانیه اعلام کرده که "این سفارت به محض اطلاع از این مشکل با اعزام نماینده به فرودگاه رایزنی‌های گسترده‌ای با مقامات امنیتی و انتظامی مسئول جهت حل مشکل به‌وجود آمده به عمل آورد".

این سفارت‌خانه به مسافرانی که قصد عزیمت به روسیه را دارند، توصیه کرده "ضمن اطمینان از اعتبار و تجربه آژانس مسافرتی و مدارک لازم برای سفر، از قوانین و مقررات ورود به روسیه به طور کامل مطلع و نسبت به نوع ویزا و هدف سفر خود توجیه باشند" .
+34
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Pooia - بریزبن، استرالیا
  کشور دوست و برادر، روسیه هم ویزا رو برای ایرانی‌ها به زودی بر میداره
  7
  24
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۴
  ۴۶
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  وقتی کاظم جلالی سفیر ایران تو مسکو هست انتظار احترام داشتن مسخره هست ! این اقای جلالی اول چند دوره نماینده شاهرود بود تو مجلس و نوکر دست به سینه و تمام قد علی لاریجانی ، بعد لاریجانی گذاشتنش رئیس مرکز پژوهش ها که خوش خدمتی به اصطلاح تحقیقات در خصوص واگذاری دریای خزر به روسیه توسط مرکز تحت مدیریت ایشون شکل گرفت . آخر سر هم مزد مزدوری را گرفت و سفیر شد در روسیه یعنی همانجایی که براش انجام وظیفه کرده بود . تف به شرف نداشته مسئولانی که ایران عزیز و سرافراز ما در اشغال انهاست .
  6
  30
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.