لاله گل؛ زنی ترک‌تبار علیه باورهای مذهبی‎

 لاله گل در یک برنامه تلویزیونی در مورد کتابش در هلندرادیو فردا ، رزیتا ناظر
به‌تازگی چاپ اولین کتاب یک نویسنده زن جوان هلندی ترک‌تبار در هلند و برخی دیگر از کشورهای اروپایی جنجال‌برانگیز شده و برای نویسنده‌اش تهدیدهای جانی هم در پی داشته است.

لاله گل، زن جوان ۲۴ ساله که در خانواده‌ای مهاجر در هلند به دنیا آمده، در کتاب تازه منتشرشده خود با عنوان «می‌خواهم زندگی کنم» به بحرانی نسبتاً تکراری اما مهم و سرنوشت‌ساز پرداخته است که هنوز راه‌حلی قطعی برای آن حتی در دولت‌های اروپایی به دست نیامده است.

این کتاب که تا حدود بسیار زیادی برگرفته از زندگی واقعی خود نویسنده است و سیر زندگی کودکی، نوجوانی و جوانی یک زن را در جامعه ترک‌تباران مسلمان هلند روایت می‌کند، در همین مدت کمی که از انتشارش می‌گذرد، پرفروش شده و قرار است به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شود.

این اولین بار نیست که کتاب یک زن جوان خارجی‌تبار در کشورهای اروپایی جنجالی می‌شود. چندی پیش نیز انتشار کتاب سارا عمر، نویسنده دانمارکی کردتبار، که تابوهای زندگی مهاجران مسلمان در اروپا را شکسته بود، خبرساز شده بود.
لاله گل کیست؟
لاله گل سال ۱۹۹۷ در خانواده‌ای اهل ترکیه در آمستردام به دنیا آمده است. او در محله‌ای نسبتاً محروم بزرگ شد که در آن‌جا فقط با افرادی از جامعه مهاجران ترکیه ارتباط داشت.

در مدرسه نیز باز هم با مهاجران بود که به غیر از مهاجران مسیحی سورینام، بقیه مثل خود لاله گل از خانواده مهاجران مسلمان بودند. در این گونه مدارس، بومیان (در این‌جا هلندی‌ها) فقط همان معلمان و کارکنان مدارس هستند.

این درهم‌تنیدگی در جامعه مهاجران در شرایطی بود که لاله گل مثل بسیاری از فرزندان خانواده‌های کم‌درآمد مهاجر در خانه نیز امکانات چندانی نداشت و حریم خصوصی از او سلب شده بود. این زندگی سراسر اجتماعی، بر محور دین اسلام و فرهنگ ترک بنا شده بود.

در تعطیلات آخر هفته هم به کلاس قرآنی که توسط خود مهاجران برپا شده بود می‌رفت؛ کلاس‌هایی که ظاهراً برای آموزش قرآن است، اما در عمل به کلاس‌هایی عقیدتی برای «نفرت‌ورزی از آمریکا و اسرائیل» تبدیل می‌شود. در این کلاس‌ها که تحت تأثیر تبلیغات حکومتی دولت رجب طیب اردوغان در ترکیه است، حتی تحریم محصولات فرانسوی پس از اظهارات اخیر امانوئل مکرون درباره اسلام نیز تبلیغ می‌شود.

با این حال لاله گل دختری نبود که در قید این تبلیغات و محیط اطرافش محدود بماند، او در همان نوجوانی کتابخانه را کشف کرد و با اشتیاق بسیار به خواندن کتاب‌های مختلف پرداخت. همچنین با یک پسر هلندی آشنا شد و از طریق او به فضای یک خانواده هلندی راه یافت و با زندگی متفاوت با زندگی خانواده خود آشنا شد.

آشنایی با این خانواده هلندی به او بیشتر آموخت که دنیای دیگری، فرهنگ دیگری و شیوه دیگری برای زندگی نیز در اطرافش وجود دارد.

اما محدودیت‌ها در خانواده لاله گل به حدی بود که او همه تحولات فکری و روحی خود را در خانه و از چشم خانواده‌اش پنهان می‌کرد. او حتی تا پیش از انتشار کتابش به خانواده‌اش نگفته بود که ایمان مذهبی‌اش را از دست داده است.
نوشتن و تهدیدهای پس از آن
پس از خواندن کتاب‌های بسیار، لاله گل به نوشتن نیز علاقه‌مند شد و در کلاس‌های نویسندگی یک نویسنده معروف و شناخته‌شده هلندی (Kees ’t Hart) ثبت‌نام کرد. در این کلاس‌ها بود که انگیزه نوشتنِ زندگی خود در قالب یک رمان در او پدید آمد.

بالأخره رمان او با نام «می‌خواهم زندگی کنم» توسط یک ناشر هلندی (Prometheus) در سیصد صفحه منتشر شد و در کمتر از یک ماه به فهرست ده رمان پرفروش هلند راه یافت و حتی به جایگاه اول این فهرست رسید.
«بصری»، راوی این رمان، مادرش را یک «خمینی با آلت زنانه» و یک «استالین اسلامگرا» توصیف می‌کند. همچنین پدرش او را به یک مدرسه قرآنی می‌فرستد که یک انجمن (Milli Görüs) نزدیک به حزب حاکم ترکیه آن را اداره می‌کند.

راوی یک برادر هم دارد. وقتی از او می‌خواهد برای به دست آوردن همان آزادی‌هایی که دارد به او کمک کند، برادرش می‌گوید: «تو شبیه من نیستی، تو یک دختری.»

نویسنده در این رمان، سختی‌ها و دشواری‌های زندگی یک دختر جوان را در خانواده‌ای مذهبی و متحجر با جزئیات بسیار شرح می‌دهد و این پرسش را از زبان راوی مطرح می‌کند که «آیا زندگی مصیب‌بار من خدا[ی خانواده‌ام] را خوشحال می‌کند؟»

اما استقبال هلندی‌ها از این رمان و نویسنده‌اش با خشم بسیاری از گروه‌های مسلمان همراه شد، به طوری که خود لاله گل در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز مورد توهین قرار گرفت و به مرگ تهدید شد.

این تهدیدها به‌حدی بود که نه تنها او به زندگی نسبتاً مخفی روی آورد بلکه پلیس هم برخی از تهدیدکنندگان را بازداشت کرد. در اول آوریل گذشته، یک جوان نوزده ساله به دلیل تهدید لاله گل بازداشت شد و سه هفته بعد نیز یک نوجوان پانزده ساله بلژیکی پس از تهدید لاله گل در اینترنت، توسط پلیس بازداشت شد.

او همچنین از سوی خانواده‌اش طرد شد: «والدینم می‌گویند به خاطر کاری که انجام داده‌ام از من متنفرند. آن‌ها فکر می‌کنند من یک عوضی ناشکر و یک فاحشه‌ام.»

لاله گل در مصاحبه‌های متعددی که تاکنون با رسانه‌ها انجام داده تأکید کرده که هدفش از نوشتن این رمان، آگاه کردن هلندی‌ها از سرنوشت زنان مهاجر در این کشور است. او که واقعاً انتظار چنین خشمی از سوی مسلمانان هلند را نداشته است، گفته که چنین رفتاری فقط تأییدکننده آن چیزی است که او روایت کرده است.
اردوغان در پی نفوذ در اروپا
با جدی‌تر شدن تهدیدها علیه لاله گل، برخی مقام‌های هلند نیز خواستار تأمین امنیت این نویسنده جوان شده‌اند، ضمن‌آن‌که این تهدیدها در کشورهای دیگر به‌ویژه فرانسه نیز بازتاب داشته است.

لاله گل در گفت‌وگو با نشریه لوپوئن چاپ پاریس گفته است که آپارتمان خانواده‌اش در هلند شبیه یک جزیره خارجی محصور در اقیانوس هلند است. او می‌گوید: «در خانواده من همه‌چیز تابوست. والدین من هیچ ارتباطی با خارج از جامعه ترکیه ندارند و فقط تلویزیون‌های ترکیه را تماشا می‌کنند. آنان از نظر ذهنی در ترکیه زندگی می‌کنند.»

رمان «می‌خواهم زندگی کنم» همچنین معضل نفوذ ترکیه در جوامع اروپایی از طریق سرمایه‌گذاری در میان مهاجران اهل ترکیه در اروپا را مطرح می‌سازد.

ترکیه که در زمان دولت رجب طیب‌ اردوغان روزبه‌روز بیشتر از اروپا فاصله گرفته و بحران‌های مختلفی را در روابطش با کشورهای اروپایی تجربه کرده، مدت‌ها با سرمایه‌گذاری مذهبی و به‌ویژه ایجاد مسجدهایی در اروپا نگرانی دولت‌های غربی را پدید آورده است.

کتاب «می‌خواهم زندگی کنم» به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه این سیاست اردوغان منجر به کشانده شدن این خانواده‌ها به سوی افراط‌گرایی و دشوار شدن وضعیت زندگی فرزندان آنان در جوامع آزاد اروپایی می‌شود.‌
+113
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  بسیاری از اسلام ستیزان مقیم کشورهای غربی، همچون سلمان رشدی، حرثی علی، ارشاد منجی و لاله گل مسلمانان شناسنامه‌ای و محصول برداشتهای ارتجاعی و عقب‌افتادة سنت‌گرایان کشورهای خود می‌باشند. این قبیل اشخاص، همین که چشمشان به دنیای دیگری باز می‌شود و از تنگنای خفقان سیاسی یا دینی خلاص می‌شوند ، با ضدیت هر چه بیشتر گذشتة خود را نفی می‌کنند، و از آنجائی که هر کس درک و برداشت و قرائت خود را از دین و مذهب، مساوی حقیقت دین تصور می‌کند ، وقتی در مواجهه با حقایق روزگار به واهی و بی‌پایه بودن اعتقادات مذهبی خود پی می‌برند، آن را به اصل و اساس دین تعمیم و تسری می‌دهند و می‌پندارند دین همان است که خود به آن باور داشته و عمل می‌کردند . به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد که ما مسلمانان با تفکیک اصل و اساس دین، که همانا کتاب الهی و سنت رسول است، از حشو و خرافاتی که در طول قرنها بر قامت دین روئیده است، زمینه‌ چنین عکس‌العمل‌های افراطی و ضد دین را زائل سازیم . افراط‌گرائی ، هم در دفاع خشن و متعصبانه از دین جلوه می‌کند م در ضدیت بی‌پروا و مغرضانه با آن ؛ و هر دو، مولد و موجد یکدیگر هستند.
  109
  23
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۲
  ۷۴
  hassan5 - تهران، ایران

  در المان ترک هایی زندگی میکنند که پس از سه نسل زندگی در المان هنوز بچه های خودشان را که ساز ناجور بزنند را میکشند . ایدئولوژی اسلام علاوه بر آنکه مسئول عقب ماندگی مسلمانان میباشد ، بجوامع دیگر هم آسیب میزند
  20
  130
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۰
  ۴۲
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  توهین به خانواده، مذهب و فرهنگ شرقی توسط خانم های جوان مسلمان در اروپا خوراک رسانه های جمعی آنهاست، در دهه ۹۰ اکثر خانم های ایرانی مجرد و متاهل در سوئد همینگونه بودند بطوری که متاسفانه بدنام شده بودنداما . در لندن کمتر به چشم میخورد .
  83
  14
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۴
  ۴۲
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  نمی دانم چرا اکثر خانم هایی که از این طریق میخواهند به شهرت برسند بد قیافه و نامربوط هستند
  97
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۲
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. این خشونت ها و تهدید ها و به قتل رساندن همگی از خود قران آمده و از دستورات دین اسلام است چیزی نیست که پیروان دین از خودشان ابداع کرده باشند .دقیقا دستورات پیامبرشان را اجرا میکنند همانندداعش که گردن کافرین را میزنند و خون مرتد را میریزند و بدستور پیامبرشان هر کسی که اسلام نیاورد باید سرش را از بدن جدا کنند اینها همه دستور ....است و پیامبر
  12
  79
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۴
  ۴۶
  iranmona - لیدز، انگلستان

  . [::دیارکو - قره تپه، آذربایجان::] خوب قیافه شون مثل مسلمانهای کثیف هستند که مثل کرم در خودشون و عقایدشان و مذهب کثیف و‌غاحشه پرست ‌وزن سیتز می‌تواند .چی میگی‌ برای خودت .....میکنی ؟؟؟؟.
  19
  52
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::] رفیق: اون چیزی که بنده ازنوشته شما دستگیرم شد اینه! تلاش دارید که بگویید چهره واقعی دین این نیست که در سبد خرید و فروش مردم قرار داره. اصرار دارید که مسلمانان باید واقعیت های دین رو از خرافات تفکیک بکنند. پرسش بنده از سرکار یا آقا اینه: بزرگوار: این درختی که ۱۴۰۰ سال پیش برای نجات انسانها کاشته شده محصولش تا حالا چه بوده؟ آیا شما یک کشور و جامعه اسلامی رو سراغ دارید, که خوبی های این دین ایده آل در آن حتی بصورت نسبی نهادینه شده باشه؟ مگه این درخت محمدی به اندازه کافی با خون انسانها آبیاری نشده؟ آیا شما به غیر از جور و جفا و خشونت چیز مثبتی در آن دیده ای؟ بنده برخلاف شما اعتقاد دارم که خرافات این دین برقامت مردم بینوا چون علف هرز رشد کرده. ایران رو ببینید که چگونه توسط دین سالاران قامتش خمیده شده. شما ُرشدی رو ضد اسلام میدونید. من میگم سلمان رشدی باید محبوبیت خودش رو مدیون خمینی بدونه. چیز خاصی در کتابش دیده نمیشه. بنده چند بار کتاب رُشدی رو خوندم چیزی دستگیرم نشد. با احترام
  5
  31
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  کیانپور - ونکوور، کانادا::]. لاله گل و سلمان رشدی و .. محصول برداشت ارتجاعی نیستند ، اینها اون پوستین کهنه ( به قول اخوان ثالث ) رو نپوشیدن اینها از بین نزدیک ۲ میلیارد مثل شما مسلمان شناسنامه ای شجاعت درآوردن اون پوستین کهنه رو داشتن ، تعداد مسلمانان غیر شناسنامه ای به تعداد انگشتان دست هم نمیرسه همه ارثی مسلمانند ، میگن نزدیک پنج هزار دین مختلف تو دنیا هست ، پنج هزار !!!!!! و همه شون هم فکر می‌کنند خودشون بهترینند تو هر دینی یه تعداد بعد از سی ، چهل سال تحقیق به یقین رسیدن که بهترینند در حالی که هیچ حقیقتی تو هیچکدومشون نیست ،دنیا به امثال این دختر شجاع نیاز داره
  2
  29
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  می‌ بینید. پای زن و فشار به زن در اسلام پیش میاد. کسانی‌ با هم متحد.که زمانی‌ .در ایران بحث راجع به شیوه حکومت است.حاضر هستند. مثل داراکولا گلوی هم بجوند و خون همدیگر را بنوشند.از پان ترکیست گرفته. تا مذهبی‌ لیبرال.تا مریدان ریش مقدس. کسانی‌ که عقیده. ترک بودن فقط خوب است.بقیه احمق هستند.از لبیرال مذهبی‌ که ترک را تجزیه طلب و خاهن می‌‌دند. ولی‌ می‌‌گویف اسلام خوب است. تکلیف مریدان ریش مقدس هم.که مقدس است. همه با هم زوزه .یکی‌ از این‌ها این کتاب را نخوانده. شجاع دختری که شیوه اندیشه مسلمان را تشریح کرده. نه ترک گفت،نه عرب. آن ایرانی‌.جمله از این تلختر.که یک دختر راجع به مادر خود گوید. خمینی با آلت تناسلی‌ دیگر؟ اصلا درک می‌‌کند. چه فاجعه در پشت شیوه زندگی‌ ما مسلمان‌ها وجود دارد؟ به جای تحسین در شجاعت. همه چوب در دست. نه آقا الکی‌ می‌‌گوید. اسلام اینجوری نیست. کجا اینجوری نیست. شب وروز قتل ناموسی. در ایران. در ترکیه. در کشور‌ها عربی‌. در برلین. فرانکفورت. بروکسل تجربه نمی‌‌کنیم؟ پس اگر این اسلام نیست چیست ؟ سر خود کلاه می‌‌گذارید؟
  7
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  اون طرف که کانادا که دوباره سر منبر رفته. ما در اسلام این چیزها نداریم. نماز به کمرت بزند.مگر در ایران یک به یک قوانین اسلام نیست؟ پدفیلی از کجا میاد. ؟بعد مرگ من. هیچ کس اجازه همخابه شدن با زنان رسول نیست. مگر کنیزی نیست؟ و خودخواهی‌ و غیرت اسلامی؟ مگر در سوره نسا آیه آیه ۲۴ نمی‌‌گوید. مرد پول دار می‌‌تواند ۷ تا زن .ولی‌ زن پولدار اجازه ندارد. مگر ما همین را در ایران نداریم.مگر در همین سوره نسا نمی‌‌گوید. کتک بزنید. اگر تمکین نمی‌‌کنند. ۸ درصد از ۴۰ سوره.فقط و فقط راجع به زن. چطور کتک بزنید به اسیر و کنیزی برید. چکار کنید. اگر تحمل بوی گند شما را ندارند و نمی‌‌خواند با شما مردان همخابه شوند. بعد با کمال پروهی ادعا، نه آقا .ربطی‌ به اسلام ندارد.خرافات است. اون امام گور به گور شده.اگر یک حرف درست زد. که گفت. اسلام چیزی است. که من گویم. بقیه اسلام امریکاهی است.
  8
  19
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. متاسفانه آقای کیانپور از آندسته مسلمانانی هستند که یکبار هم قران را نخوانده اند و اگر هم خوانده به عربی خوانده و معنی آنرا خوب متوجه نشده قران را باید به فارسی خواند تا متوجه آیات آن که سراسر خشونت و خونریزی و به اسارت و بردگی گرفتن و تجاوز و گردن زدن و قطع عضو هست بشوند ،متاسفانه مسلمانان ناآگاهی همانند ایشان کورکورانه و از روی ترس از آتش جهنمی که الله وعده داده چشم بسته قران را قبول میکنند و به آن باور دارند ،قران کتاب ترس و تهدید و کشتار و تجاوز و بردگی ست
  6
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. اعضاء داعش مشروب نمیخورند، مسلمان مشروب نمیخورد. "بقره 219 ". در داعش همجنسگرایی ممنوع است' دراسلام لواط اعدام دارد. "قوم لوط 160". داعش تعدد زوجات دارد. "آیه 3 نسا". داعش نماز میخواند. "آیه 3 بقره ". داعش روزه میگیرد. "آیه 187 بقره ". داعش قرآن میخواند. "آیه 24 محمد ". داعش حجاب اسلامی دارد. "آیه 59 احزاب ". داعش برده و کنیز دارد. "آیه 24 نسا، و 6 مومنین و 75 نحل". داعش دست دزد را قطع میکند. "آیه 38 مائده ". داعش غیر مسلمان را کافر میداند. "آیه 85 آل عمران ". داعش گردن میزند. "آیه 4 محمد ". داعش کسانی را که مسلمان نمیشوند را گردن میزند. "آیه 24 توبه". شعار داعش : الله اکبر . نماد داعش : لا اله الا الله محمد رسول الله . خودتان را فریب ندهید داعش آئینه تمام نمای اسلام و قرآن است
  6
  16
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. زنان در دوران عده حق خروج از خانه را ندارند. طلاق۱. ۲۲. زنان مطلقه برای ازدواج مجدد باید ۳ماه صبر کنند ولی مردها نه. طلاق۱و۴- بقره۲۲۸. ۲۳. استفاده ابزاری از زنان جهت تبلیغ بهشت. نبا۳۳-دخان۵۴-صافات۴۸و۴۹-واقعه۲۲و۲۳و۲۴و۳۵و۳۶و۳۷-رحمان ۵۶و۵۸و۷۰و۷۲و۷۴. ۲۴. زنان حق طلاق ندارند. بقره۲۲۸تا۲۳۶-احزاب۲۸و۴۹-طلاق۱. ۲۵.مجوز کشتار کافران. بقره۱۹۱بقره۱۹۱.محمد۴.انفال۱۲.توبه۱۲۳
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. جرات میکنم اینجا بنویسم دینت و کتابتو وردار برو چون میدونم دستت نمیرسه بگی مرتدم و منو بکشی؍ اینه دین تو!. ضمنا اسمتو عوض کن بذار مثلا . یالبیک ابوالفضل؍ بیشتر بهت میاد
  2
  9
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. سوره الانفال / آیه 12. و آنگاه را که پروردگارت به فرشتگان وحی کرد: من با شمایم. شما مومنان را به پایداری وادارید. من در دلهای کافران بیم خواهم افکند. بر گردنهایشان بزنید و انگشتانشان را قطع کنید. سورهُ توبه آیه 5. پس چون ماههای حرام به سر آمد آنگاه مشرکان را هر جا یافتید به قتل رسانید. و آنها را دستگیر و محاصره کنید . و هر سو در کمین آنها باشید. چنانچه توبه کردند و نماز به پای داشتند و زکات دادند پس از آنها دست بدارید. که خدا آمرزنده و مهربان است. سوره توبه آیه 12. اگر پس از بستن پیمان، سوگند خود شکستند و در دین شما طعن زدند، با پیشوایان کفر قتال کنید . سوره (بقره) آیه 191. هرجا که آنها را بیابید بکشید و از آنجا که شما را رانده اند، برانیدشان، که فتنه از قتل بدتر است. و در مسجد الحرام با آنها مجنگید مگر آنکه با شما بجنگند. و چون با شما جنگیدند بکشیدشان که این است پاداش کافران
  4
  7
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] رفیق: اَگه کسی که خاب باشه میشه بیدارش کرد. وای چه مصیبتی میشه , اَگه کسی خودش رو بخاب بزنه! اونموقع با زنگ ناقوس ساعت بیگ بن هم نمیشه بیدارش کرد.
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
  ۴۱
  ENSAN-ZAMIN - تبریز، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. داعش با اسراییل کاری ندارد؟
  8
  0
  ‌پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::] هانی‌ - اسلو، نروژ millionaire - منچستر، انگلستان. همه می دانند که من ضد نظام آخوندی هستم چرا که سران این حکومت را بهتر از شما ها می شناسم. شما خانم شنبلیله آیات را اشتباه ترجمه کردید که معلوم است از سایتها و مقالات منتقد دین برداشت کردید. در ضمن وقتی نیروهای آزاد سازی عراق سنگرهای داعش را پاک سازی می کردند موارد خلاف اسلام (شراب و غیره ) زیاد پیدا کردند لطفا مستند وهابی چه خبر را در یونوب ببینید. خمینی هم که ثابت شده عامل بریتانیا و مهره ای از هزار مهره استعمار بود ماجرای او هم با سلمان رشدی یک جنجال مضحک بود البته به دستور اربابانشان. Attila14 - استکهلم، سوئد وقتی خیرت ویلدرس می خواست برای سخنرانی بیاید استرالیا جنجال کرد که ممکن است از جانب تند رو ها مورد حمله قرار بگیرد ولی نماینده مسلمانان استرالیا گفت خطری او را تهدید نمی کند. شما هم لطفا جنجال نکنید. در پایان داعش و جمهوری اسلامی و دیگر تند روها با راستگراهای افراطی اروپا دستشون توی یک کاسه است و دور روی یک سکه هستند. مهم این است که فریب آنان را نخوریم و در تله آنان نیوفتیم.
  6
  4
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۵
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::] چرا حاشیه میری؟ لطفاً فقط در یک کلام بگو اسلام واقعی بعد از ۱۴۰۰ سال در کجای این کره خاکی نهانیده شده؟ سپاس
  0
  5
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. هیچ کجا دوست عزیز. چرا که دین داران این زمان دین ناشناسند. ابه دین خرافات اضافات و تحریفات زیادی وارد شده که بدتر موجب انحراف شده است. امام حسن می فرمایند مردم بندگان دنیایند و دین آویزه بر زبانشان. امام علی می فرمایند: در آن هنگام (یعنی زمان ما)باطل در مواضع خود جاى گیرد و استوار شود . مردمِ آن زمان گرگ باشند و فرمانروایانشان درنده و مردمان متوسط، خورنده و فقیران ، [همانند ]مُرده ، راستى بخشکد و دروغ برجوشد ، مردم ، به زبان با هم دوستى کنند ، و در دل با هم دشمنى ورزند ، فسق و فجور باعث نسب (شرافت) شود و پاکدامنى ، مایه شگفتى باشد و اسلام مانند پوستینِ وارونه پوشیده شود .
  4
  0
  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  ۷۴
  hassan5 - تهران، ایران
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. دوران ایدئولوژی ها بسر امده است.غول اسلام را از بطری تاریخ بیرون کشیدن،داعش ظهور خواهد کرد.بجلو نگاه کن ، از گذشته عبرت بگیر. اسلام جلوی پیشرفتت را گرفته و خواهد گرفت.بیشتر از این خودت را گول نزن. بقول قران ، باشد که بیاندیشی.
  0
  1
  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۳
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. قران را به فارسی بخوان
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. متاسفانه آقای کیانپور ترجمه آیات به زبان فارسی را متوجه نمیشود و قبول ندارند، بله کسانی که خودشان را به خواب زده اند سخت میشه بیدارشان کرد
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. شاید ضد نظام آخوندی باشید و علت آنهم را ما نمیدانیم ولی اسلام واقعی همین هست که در ایران اجرا میشود اسلام واقعی داعش و طالبان و القاعده هستند حکم پیامبرشان را اجرا میکنند ،آیه هایی که نوشتم را در قران جستجو کن ببین که همگی از قران آمده و چیزی مندرآوردی از خودم نیست ،شما ادعا میکنی با آخوند ضدیت دارید بله بین خود آخوندها و مسئولین نظام هم اختلاف عقیده هست ولی همه بخاطر نحوه توزیع و تقسیم غنایم هست و کی بیشتر برده و خورده و کی سهمش کمتر بوده
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.