رد پای گوگوش و فردین در سریال امام علی

روزیاتو نوشت: به تازگی خبرهایی مبنی بر سانسور بسیار زیاد سریال امام علی (ع) به گوش می‌رسد. محمد بیک زاده، تهیه کننده این سریال راجع به سانسورهایی که بر روی این سریال انجام شده، گفتگویی با روزنامه فرهیختگان داشته است. به گفته این تهیه کننده این سریال به اندازه ۱۸۰ تا ۲۰۰ دقیقه یا سه قسمت و بیشتر از آن سانسور داشته است.
 
محمد بیک زاده دلیل این سانسور این طور عنوان می‌کند که در آن زمان و هنگام، ابوذر طاقت نداشت تا کسی کوچکترین کج روی‌ای نسبت به عدالت داشته باشد. گفته شد که ممکن است حرف‌های ابوذر به خیلی‌ها بر بخورد و چنان شد که صحنه‌های مربوط به ابوذر از سریال حذف شد. البته قائم مقام وقت سازمان تلاش بسیاری انجام داد تا این میزان کم از نقش ابوذر نیز باقی بماند.
 
از بیک زاده سوال شد که آیا حذفیات اختیاری بود یا اجباری که او پاسخ داد ما صحنه اضافه‌ای نگرفته بودیم که بخواهیم آن‌ها را حذف کنیم. ابوذر در ۴ قسمت در سریال امام علی (ع) حضور داشت که بجز چند صحنه جزئی چیزی از آن را در سریال نداریم. دیالوگ‌های ابوذر دیالوگ‌های بسیار تندی بودند. به حدی که شاید امروز با شنیدن آن‌ها به من هم برمی‌خورد.
بیک زاده همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با گذشت زمان و تغییر مدیران شرایط پخش این قسمت‌ها فراهم می‌شد یا خیر گفت: «خیر، هر چه زمان به جلوتر رفت آدم‌های ما بیشتر شبیه بنی امیه و بنی عباس شدند و بیشتر به آن‌ها بر می‌خورد.» جالب اینجاست که سخنان بیک زاده پس از ۲۰ سال از پخش سریال گفته می‌شود.
 
ساخت این سریال حواشی دیگر هم داشت که بیک زاده به طور مختصر به آن‌ها پرداخته است. او در مورد انتخاب فردین برای نقش مالک اشتر گفت: «ابتدا برای این نقش صحبت از فردین شده بود. البته برای بسیاری از نقش‌ها ما چندین نفر از بازیگران قبل از انقلاب را در نظر داشتیم. آن روزها هم مثل امروز نبود و حرف من را گوش می‌کردند. توانستیم برای خیلی‌ها مجوز بازی بگیریم اما برای بازی فردین به او اجازه ندادند. علت آن هم بسیار ساده است. ما قهرمان زنده نمی‌خواهیم. فردین برای توده مردم قهرمان بود.»
 
او در این رابطه ادامه می‌دهد: «من در نظر داشتم خانم فائقه آتشین (گوگوش) نقش قطام را بازی کند. اما نه به ایشان و نه به فردین اجازه بازی ندادند. به جای فردین، علی آزاد را پذیرفتند. در حالی که اگر به سینمای قبل از انقلاب نگاه کنیم فردین نماد جوانمردی و آزادگی بود و علی آزاد سمبل نامردی و ناجوانمردی. علی آزاد توانست نقش ابن عباس را بازی کند. توانستیم مجوز بازی فخری خوروش و داود رشیدی را نیز بگیریم ولی در مورد آن دو نفر ناموفق بودیم.»

داود میرباقری از هنرمندان به نامی است که او را با آثار زیبایش در حوزه سریال‌های در حوزه دین می‌شناسیم. سریال امام علی (ع) از سریال‌های فاخر صدا و سیما پس از انقلاب محسوب شده و پخش آن از سال ۱۳۷۵ شروع شد. داریوش ارجمند، علی فتحی، محمد رضا شریفی نیا، سیروس گرجستانی، اکبر عبدی، آزیتا حاجیان، شهره لرستانی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، پرویز پرستویی و ویشکا آسایش از بازیگرانی بودند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند.
+47
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خیلیها ارزو دارند این داستانها علی و حسین و حسن را در ایران به تمام رسانند و نامی ازاین مفتخورهای جنایتکار بر زبان نه اید در ایران عزیزمان. حتی اکثر عربها مخالف این هستند که نامی از علی و حسن و حسین برده شود و داستانهای من در اوردی در مورد این پدر و پسران گفته شود. دوستان دیگر راه و روش پیامبران و امامانانشان به درد این زمان که ما در ان زندگی میکنیم نمی خورد چون اکثر ان پیامبران و اماما" شعور و عقل و دانش مردم این روزی را نداشته اند همه انها متکی بر خرافه گوئی و مذهبی که ساخته و پرداخته خودشان بوده , بوده اند. مردم اگر حامی و پشتیبان مذهب سیاسی نباشند بخودی خود این مذهب از بین میرود و در زباله دان تاریخ می افتد.
  14
  77
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  واقعیت اینست که علی رکوردار جنایت در سراسر دنیا بعنوان یک جلاد رسمی است و با دست های مبارکش خون بیش از 20000 هزار نفر را ریخته و در کشورهای عربی به او جلاد العرب میگویند. در طول تاریخ حتی هیچکس سر این همه مگس را نبریده که علی مردم بیگناه را گردن زده است. گناه اکثر این بیگناهان این بود که نمی خواستند یک پنجم از اموال خودشان را به عنوان باج به مفتخوران اسلامی بدهند یا در چپاول ها و جنایات و دزدی های اسلامی شرکت کنند. علی حتی قاتل زنش فاطمه است و گر نه شبانه و در خفا او را در جای مجهولی دفن نمی کرد. برای کسی که سربریدن یک حرفه است بریدن سر فاطمه کاری ندارد
  12
  68
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اخذ یک پنجم (خمس) اموال که قدم اوله، بعدش میگن حالا که دادی و یادگرفتی دادن خوبه حالا یک هشتم (زکات) هم رد کن بیاد و بعد میرسیم به سهم امام و رد مظالم و خیرات و مبرات و صدقه و کمک به مردم مظلوم فلسطین و لبنان و یمن و۰۰۰و۰۰۰! فقط اولیش سخت بود بعد عادت میکنی!
  2
  32
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  افسوس که اصغر قاتل را زمان پهلوی اعدام کرده بودند، وگرنه بهتر از همه نقش امام را بازی میکرد.
  7
  36
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بهتر که زنده یاد فردین جای اون مالک اشتر کلاش بازی نکرد و کلا سریال دینی بازی نکرد
  3
  35
  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.