مردی که در عکس به تصویر آمده، تصویری از خود مرگ است

وقتی صحبت از میرزا رضا کرمانی قاتل ناصرالدین‌شاه قاجار به میان می‌آید، لاجرم تصویر نشسته او بر پله‌های کاخ گلستان همراه با نظمیه‌چی‌ای که کنارش ایستاده و به زنجیرش کشیده، در ذهن‌مان هویدا می‌شود. اما شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که نظر خود میرزا درباره این عکس تاریخی چیست، او در آغاز وصیت‌نامه طولانی‌اش در شرح این عکس چنین نوشته است:

«... مردی که در عکس به تصویر آمده، تصویری از خود مرگ است که باید به دیگران بفهماند شکست‌ناپذیری قانون را در برابر قاتلان، در برابر بدنامی و در برابر میرزا رضا کرمانی. انسانِ در زنجیر حیوان درنده‌خویی بیش نیست، مجنونی است که عملی مکروه و شرم‌آور از او سر زده است که همانا قطع شجره حیات یک انسان است.

عزم من در کشتن که با چکاندن ماشه جزم شد، مشابه عزم عکاس بود که چهره‌اش را ندیدم. در هم شدن شیشه‌ها در لحظه گرفتن عکس و صدای تیکِ آن، گستردگی طنین انفجاری را به خود گرفت و آن انفجار در نهانخانه‌های تاریک درون وجدانم برجای ماند و در پس هاله‌ای از دود و غبار شلیک گلوله که در میان نگاه‌های وحشت‌زده و فریاد زن‌ها خود را پراکند. در این شب راز و نیاز، ضجه و زاری است که طنین می‌افکند.

من مردی مذهبی هستم، نظمیه‌چی که حلقه‌های پیچیده به همِ زنجیر بر روی سینه‌ام را نگه می‌دارد، همان کسی است که قیمومیت نظم حاکم و تعالی خلل‌ناپذیر رعایت قانون را بر عهده دارد. تفنگ او با هیکل و کلاه کج‌نهاده‌اش هم‌خوانی ندارد، او حتی با نگاهی پدرانه مرا می‌نگرد. هیچ کینه‌ای از او به دل ندارم و نه حتی از کسانی که مرا به ضربات چوب انداختند، تمسخرم کردند و حقوق اجتماعی‌ام را سلب کردند...» (زندگی و مرگ میرزا رضا کرمانی، ثالث، ۱۳۸۳، ۳۵-۳۶)
+56
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  هرجا که سخن از بدبختی و فلاکت و قحطی هست بدونه شک پای آخوند در میان است . پس باید این فاسدین و قوم شوم را از صحنه ی دنیا پاک کنیم .
  8
  152
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  خیلی از صنایع و هنر مدرن زمان ناصرالدین شاه وارد ایران شد و حتی ایران رو در زمینه راه اندازی اون صنایع و هنر جزو اولینهای دنیا کرد. مثل مخابرات و قطار و ترن شهری و تئاتر و نقاشی مدرن و عکاسی و سینما و اتومبیل و دانشگاه(دارالفنون). بعضیا میگن کار امیرکبیر بوده اما اولا امیر کبیر در دوران محدودی بوده و دوما اگه شاه نمیخواست کسی نمیتونست انجام بده. اینکه با میون آوردن زنبارگی یک شاه خوش مذاق رو خراب میکنن کار جالبی نیست. ناصرالدین شاه حتی به طاهره قره العین رهبر بهاییها ازادی بیان داد اما امیر کبیر در دین متعصب بود و مخفیانه به رییس پلیس اونزمان دستور داد خفش کنن.
  51
  22
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. امیر کبیر آدم خشکه مذهبی نبود ..اینکه جلوی بابی ها را گرفت بیشتر بخاطر مسئله تفرقه و ناامن شدن جامعه بود چون درگیری در همه جا بوجود اومده بود. ..
  9
  17
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زاده تهران - هامبورگ، آلمان
  چقدر شبیه مموتی هستش!!!!
  7
  16
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. در اینکه از ناصرلدین شاه. یک گاندی ایرانی‌ و خدای ایران مدرن می‌‌کنید.دیگر نمی‌‌شود کاری کرد.تاریخ برای شما مثل پشمک می‌‌ماند. راست و دروغ مهم نیست. مهم فقط لیس بزنیم و شیرین به مذاق ما. ولی‌ یک جواب به ما بدکار هستید. امیر کبیر ۱۹۵۱ میلادی از همه کار‌ها بر کنار و به کاشان تبعید شد. و در ژانویه ۱۳۵۲ در حمام فین به قتل رسید. طاهره قره العین در سال ۱۳۵۲ میلادی با ۲۷ بهاهی دیگر اعدام شد. البته در ماه اگوست. به جرم سو قصد به جان شاه. ماه اگوست ۷ ماه بعد ماه ژانویه است. حالا یک امیر کبیر .که هفت ماه قبل از طاهره قره العین اعدام شده.از توی قبر به رهیس پلیس خود .دستور اعدام طاهره قره العین داد. دیگر این جواب ..به ما، در اینجا بدهکار هستی‌.اگر هم حاضر نیستی‌.پس شروع به فحش خواهر و مادر .به ما.:)
  9
  24
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دوست عزیز. در کامنت شما؛ تاریخ ها اشتباه درج شده . در مورد طاهره ؛ ایشان قبل از تشکیل جنبش بهاییان اعدام شد . هر چند که بهاییان بعد ها او را از پیشگامان مذهب خویش عنوان کردند.
  1
  5
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من با بخش هایی از کامنت شما موافقم. در مجموع ناصرالدین شاه خصوصا بعد از مسافرت به فرنگ و پاریس ؛ شدیدا به تحولات و فرهنگ غرب تمایل پیدا کرد . و چراغ سبز به اصلاحات داد .یک نمونه جالب در رابطه با مشاهده رقص باله در اپرای پاریس بود؛ تا حدی که آن سبک لباس را مد حرمسرا کرد. امیر کبیر در اصلاحات و در مقیاس آن زمان نقش فعالی داشت . در عین عده ای سرکوب جنبش بابیان توسط او را بیش از حد خشونت آمیز میبینند . و حتی بابیان صلح جویی که دستی در ترور نداشتند شدیدا مجازات شدند
  4
  2
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. منظور باب بود. قرة العین با اسم فاطمه بارقانی. ۲۶ اگوست ۱۳۵۲ با چادر خودش خفه کردند.یعنی‌ ۷ ماه بعد از کشتن امیر کبیر. امیر کبیر او را نکشت.او را هم میشود.اگر کمی‌ از مذهبی‌ بودنش گذشت کنیم. ژاندارک ایران دانیم. بعضی‌ مواقع خود را فاطمه می‌‌دانست. ولی‌ شاعر.نویسنده. اولی‌ زنی‌ در ایران در قزوین که بدون چادر به خیابان می‌‌آمد. چند زنی‌ را محکوم و خواهان برابری زن و مرد بود.زندگی‌ او در دانشگاه باکو.و روسیه هنوز قسمتی‌ از رشته تاریخ است. در سالا اخیر.بسیاری از محققین .تاریخ نویسان .آرام آرام .زندگی‌ او را روشن. و همه او را در این میان آغاز فمنیسموس می‌‌دانند.آذر نفیس می‌‌نویسد. اولین زنی‌ در ایران. که برای اولین بار. اسلام را زیر پرسش و نقش زن را در اسلام نه تنها قبول نداشت .بلکه مبارزه می‌‌کرد. ولی‌ گفتم. هدف این بود.که امیر کبیر نقشی‌ نداشت. امیر کبیر در این زمان ۷ ماه بود.که دیگر زنده نبود.البته باید بگویم. این دوست کمی‌ هم حق دارد. بعد از بازداشت پیش ناصرلدین شاه برند. و او گفت.سیما او را دوست دارم. کسی‌ به او آزار نرسند. و یک سال دست حفاظت بر سر او.
  4
  5
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. امروزه تمامی‌ محققین بی‌ طرف.اعتقاد که ایران تا به امروز.هنوز کشتن امیر کبیر را جبران نکرده.رفتن ناصر به اروپا .ربطی‌ به خودش نداشت.بلکه فشار نخست وزیر دوم.تنها کسی‌ در سلسله قاجار حرفی‌ برای گفتن. عباس میرزا بود.که آغاز ایران نوین از ازربهیجان شروع. که همین ناصر آن‌ها متوقف کرد. ناصر ۲۵ زن. ۱۴ پسر. و دها دختر داشت. که با مالیات ملت زندگی‌. و میلیون آخوند فاسد. که امیر کبیر یک تنه با آنها می‌‌جنگید. ناصر بعضی‌ وقتها حمایت .بعضی‌ وقتها خیر.برای خرج دربار. مثل همین آخوندها. حکومت را می‌‌فروخت. اینقدر پول بده به دربار.تبریز مال شما.سیاست خارجی‌ بسیار ضعیف. فقط یک جنگ.که در آن هم هرات از دست داد.رفتن او به اروپا. تحت فشار امیر دولو جانشین امیر کبیر بود. که بعد از باز گشت. تمامی‌ رفرم‌ها اروپا رد و حاضر به رفرم نبود.در زمان او باری اولین بار ایران مقروض شد. ۶ درصد سود بانکی‌.به خاطر شکست قرارداد تنباکو با انگلستان. که ایران را ونزوللا آن زمان کرد. که اثر آن تا زمان احمد شاه و رضا شاه طول کشید.
  1
  4
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  میرزا رضا کرمانی آخوند نبوده در اون دوران بیشتر ایرانیها اینطوری لباس میپوشیدند. میرزا رضا یک بیزنس من بوده که قاجاریه بهش ظلم میکنند و در نهایت به این نتیجه میرسه که باید ریشه این ظلم رو بخشکاند.
  3
  12
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اینکه شاه برود لندن او را به اپرا ببرند از لنگ و پاچه خوشش بیاید بعد زنهای خودش را مجبور کند بدون دانستن اپرا فقط تنبان سکسی آنرا به تن کنند اصلاحات است؟ ..اون که رفت زنهای اروپا رو دید چرا برنگشت زنهای خودش رو کم بکنه تعدادش رو؟ چرا بهشون یاد نداد تمیز باشند سیبلها رو بتراشند؟ حالا بار اول نمیدونست دنیا چه خبر هست ...چرا بار دوم سوم با خودش بجای زن غلامبچه هایی میبرد که باعث میشد رزونامه های اروپا اونرو مسخره و بچه باز بدونند؟ در حالی که خودش دائم دنبال دید زدن و لمس زنهای اروپایی بوده ...این شاهی بوده که از بچگی معلم فرانسوی داشته فرانسه رو سلیس حرف میزده. ! نه عزیزم ...اینا همه خودخواه و هوسباز بودند..امروز هم همون هست بجای شاه آقازاده داری که میره خودش حال میکنه ولی به تو میگه غرب اخ هست برای تو خوب نیست ولی برای زن اون خوب هست که چادرش رو دربیاره بیکینی بپوشه توی ساحل حال بکنه ...وقتی ارضا شده چادر رو بپوشه بیاد برای تو احکام بگه!
  2
  10
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. بدبختی خود گاندی هم نوکر و مزدور انگلیس بود
  6
  7
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. در سال 1268 دستور قتل مخفیانه طاهره رو به کلانتر داد و در همون سال عذل و کشته شد. دلیل کشتن طاهره این بود که ناصرالدین شاه از این زن خوشش میومد و بهش پیشنهاد ازدواج هم داده بود و ترسید این باعث رواج بهاییت و بابیت بشه. در کل مهم نیست. شاید امیر کبیر حق داشته از یک دین و مذهب تازه ساخته شده بترسه. چون کلیه ادیان و مذاهب مزخرفاتی بیش نیستن. موضوع ما ناصرالدین شاه بود که میتونی درباره خدماتش در ایران سرچی بزنی و تحقیق بی طرفانه ای بکنی. مثلا اینکه ایران سومین کشور راه انداز مخابرات در دنیا بوده. نقاشان مدرنی مثل کمال الملک به خواست ناصرالدین شاه پدید اومدن. خیلی از دستگاههای موسیقی سنتی عصرجدید ایران در زمان اون و فتحعلی شاه به وجود اومد. بیس شاعری و داستان نویسی مدرن در عصر اینها به وجود اومد و در زمان پهلوی رشد که نکرد بلکه شدیدا افت کرد. در زمان جمهوری اسلامی کلا هنر و ادبیات محو شدن. قاجارها صدها سال در سلسله های مختلف تورک خانواده اشرافی داشتن. و 1شبه شاه نشدن. سالها جنگیدن و ایران رو تجمیع کردن.
  8
  4
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. مرسی از کامنت شما . بسیار جالب بود
  1
  1
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. در مجموع دوران قاجار دوران سیاهی بود . استبداد سیاسی ؛ ارتجاع اسلامی . متاسفانه رشد کشور بعد از انقلاب بسمت دوران قاجار بوده .
  1
  2
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. در مورد گاندی کم لطفی میکنید . تحصیلاتش در انگلستان بود؛ در آفریقای جنوبی کار کرد و گرایش به فرهنگ غرب و لباس غربی داشت ؛ اما به خود انتقادی رسید و سیاسی شد. او هرگز نوکر انگلیس و مزدور مانند اکثر وزیران ایرانی نبود.
  1
  5
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ناصرالدین یک بار زیر درختی خواب بود، یک بچه انجا بازی می کرد، و از صدای بازی ان بچه ی بیگناه بیدار شد و ناصر مغول وار شمشیر کشید و چنان به زیر گلوی بچه فرو کرد که به درخت دوخته شد، انگاه ناصر خنده ای کرد و رو به قزاق هایش کرد و گفت : بچه را اینجوری ساکت کنید،اینها شاه نبودند، بلکه لات و مغول بودند که فرهنگ و روحیه مردم را خراب کردند، تو می‌گویی فرانسوی یاد داشت، ولی به گواه تاریخ فارسی بلد نبود و از مترجم( بقول خودش دیلماج! ) استفاده می کرد، قاجار ها خودشان را شاه می خواندند، ولی از نظر ما ایرانیان انها هیچ و پوچ بودند، مخابرات و قطار هم خودمان واز بودجه ی خودمان اوردیم، ناصر با سفرهای پر هزینه به اروپا خزانه را خالی کرد، ایرانی باش!
  4
  1
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. شما تندروی میکنی. ناصرالدین شاه تربیت فرانسوی داشت و ادبیات کلاسیک فرانسه را میدانست ضمنا نقاش و عکاس هم بود در سفرهایش به اروپا براحتی با روسای اروپا ارتباط میگیرد که برای کشور بسته ای مثل ایران بعید است منتها در ته شخصیت خود تعصبات ایرانی را دارد مثلا با اینکه زنهای زیبای اروپا رو میرود میبیند وقتی برمیگردد تلاش زیادی برای به روز کردن زنهای خودش نمیکند و بار دوم و سوم هم با خودش غلامبچه به اروپا میبرد !! یک عامل هم عقب ماندگی و تعصب مردم بوده ..شما فرض کن شاه بیاید زنهای خودش را زیبا کند فوری حرف در میاوردند که زنهای خودش رو "ج" کرده و بی غیرت است پس لیاقت شاهی ندارد !! خیلی جامعه خرابی بوده
  2
  1
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. همون احمدشاه با اینکه بچه بود اونزمان فیلمش هست رفته انگلیس چقدر باشخصیت رفتار میکنه. آخرشم به احترام مردم ایران به نفع جمهوری شدن ایران استعفا میده و سلطنت قاجار رو از بین میبره.
  2
  1
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. شانست خوبه هرچی بارت میکنم منتشر نمیکنن شهرستانی.
  3
  2
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. گفتم که من دهاتی هستم و تو مرا هی شهرستانی خطاب می کنی!!! ، توی ترکیه ده وجود ندارد؟! تیمور خودش اهل کجا بود؟ از آن گذشته چرا فحش می دهی؟ به همان ترکی بنویس، نترس من ترکی مانند آنادیلی بلدم، در برابر حقایق تاریخی لنگ انداختی، هی فحش می دهی، ...
  2
  1
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. کاربر گرامی متاسفانه تمام تاریخی که خوانده ایم و به ما معرفی شده دروغ و بر عکس است توصیه میکنم بیشتر در باره گاندی تحقیق کنید و خیانتی که به پارسی زبانان هند کرد و زبان انگلیسی را جایگزین آن کرد بیشتر بخوانید .در ضمن گاندی تحصیلاتی نداشت و فقط برای گاندی شدن زیر نظر اربابانش آموزش دید ،گاندی اون کسی نیست که به ما گفتند فقط توصیه میکنم هر چیزی را به این راحتی قبول نکنید و اصلا به تاریخی که بخوردمان داده اند اعتماد نکنید
  1
  1
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. هندوستان دارای چندین زبانه که فقط مردم اون ایالت میفهمن. فارسی رو مدتی پادشاهان گورکانی (گورخانی) که از تورکهای ایران بودن در دربار و دهلی نو ترویج دادن. این دلیل نمیشه مردم هند فارس بشن چون خود فارسی یکی از ریشه هاش سانسکریت هندیه. توقعاتی داریا!
  4
  2
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو که ایرانی نیستی پس نظر نده تو تجزیه طلب و تفرقه اندازی پس سکوت کن
  2
  2
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو کسی هستی که بین ایرانیان تفرقه و جدایی میاندازی و شهری و دهاتی را از هم جدا میدانی و فکر میکنی که روستایی ها یا شهرستانی ها آدم نیستند دقیقا همانند یهودی ها که خودشان را قوم برتر میدانند و بقیه ی انسانها را گاو و گوسفند میدانند و باید کشته شوند . دوستان یهودی من به آنها توهین نمیکنم منظورم صهیونیست ها و کابالیست ها هستند
  1
  2
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. جواب حرف منطقی رو با منطق بده نه سفسطه
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. همه ی این پادشاهان دون کیشوت تو هی تو دربار فارسی می ساختند، و هی اینجا و اون جا مطابق با آن نقشه ای که روی دیوار خانه ات نصب کردی، فارسی رشد می دادند، بابامجان ساغول! یعنی اینها چرا به تو خیانت می کردند و به جای ترکی، هی فارسی رشد می دادند، پس به تو هم خیانت کردند، برو نقشه ات را بنداز تو اشغالی!
  2
  0
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.