عذرخواهی استاندار هرمزگان پس از تخریب خانه زنی در بندرعباس

دویچه وله :به دنبال تخریب خانه یک زن سرپرست خانواده توسط شهرداری بندرعباس و خودسوزی زن، استاندار هرمزگان از خانواده بی‌سرپناه و مردم این استان عذرخواهی کرد. او گفت با عوامل این اقدام برخورد «جدی» می‌شود.

روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) به دنبال انتشار خبر تخریب خانه یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط ماموران شهرداری و «یگان حفاظ اراضی مسکن»، فریدون همتی استاندار هرمزگان از مردم این استان و خانواده یاد شده به خاطر این اقدام عذرخواهی کرد.

رسانه‌های ایران نوشته‌اند او از خبر تخریب خانه این زن زمانی مطلع شد که مشغول سرکشی به وضعیت راه‌های شرق هرمزگان و بازدید از پروژه نفتی در جاسک و سیریک بوده است. استاندار هرمزگان با شهردار بندرعباس تماس گرفته و ضمن انتقاد از این اقدام، خواستار پیگرد عوامل تخریب خانه این زن شده است.

او گفته است اگرچه «اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد» اما چند مامور شهرداری با «بی‌تدبیری» «چهره کارکنان شهرداری را خدشه‌دار کرده‌اند که بنده به ‌جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم.»

همتی این اقدام را باعث جریحه‌دارشدن افکار عمومی دانسته و به شهرداری دستور داده است تا ضمن «دلجویی» از  زن و کودکان او «به شکل مقتضی این عمل نادرست را جبران کند و کمیته امداد نیز مشکل مسکن این زن و فرزندانش پیگیری و رفع کند.»
فیلمی که بحث‌انگیز شد
روز پنج‌شنبه ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن  مأموران شهرداری در بندرعباس در حال تخریب یک آلونک دیده می‌شوند. طبق گزارش‌ها، این آلونک متعلق به یک زن سرپرست خانواده بوده که همراه با فرزندانش در آنجا سکونت داشته است. در این ویدئو دو زن دیده می‌شوند که به مأمور شهرداری التماس می‌کنند، آلونک را خراب نکند. در پس‌زمینه ویدئو نیز صدای کودکی شنیده می‌شود که با هق‌هق گریه خطاب به مأمورانی که در حال کندن پلاستیک روی سقف هستند، می‌گوید: «تو را خدا، نکَن.»

ساعاتی پس از اشتراک گسترده این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، شهردار بندرعباس به سایت خبری "رکنا" گفته، علت تخریب آلونک این زن "زمین تصرفی" بوده است. او با اشاره به "تذکر‌های" پیشین به این زن عنوان کرده: «این زمین‌ها متعلق به مسکن و شهرسازی است و به قصد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز این تخریب صورت گرفته است. این خانواده مجوز ساخت خانه نداشتند و غیر قانونی آن محل را بنا کرده بودند.»

در همین حال رکنا به نقل از موحدی‌نژاد، معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس نوشته این زن در لحظات تخریب آلونکش "ناگهان اقدام به خودسوزی کرد." این مقام مسئول اضافه کرده این زن به بیمارستان منتقل شده و "دچار ۱۸ درصد سوختگی شده که بیشتر در دست چپ" او بوده است.

خردادماه امسال آسیه پناهی، زنی اهل کرمانشاه، اندکی پس از مقاومت در برابر مأموران شهرداری که با بولدوزر قصد تخریب خانه‌اش را داشتند، جان باخت.

مسئله مسکن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقشار کم درآمد در ایران است. تیرماه امسال روزنامه "آفتاب یزد" در مطلبی تحت عنوان "رواج پدیده‌های عجیب در بازار مسکن" برخی از این پدیده‌های نوظهور را برشمرده و نوشته که سال‌های گذشته با افزایش اجاره‌بها و پدیده‌هایی چون "افزایش حاشیه‌نشینی، اجاره کانکس و ماشین خوابی" روبرو بودیم، امسال ولی با پدیده‌های جدیدی مثل اجاره اتاق خواب، اجاره انباری در برج‌های مسکونی، اجاره مغازه‌ها برای شب‌خوابی کارگران، پشتبام خوابی و اجاره منزل به چند خانوار مواجه هستیم.
+5
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Ary@mard - ما لاگا، اسپانیا
  البته به انقلابیون ۵۷ یا توله زاده ها چه ربطی داره،یا برادران ارزشی پاچه خوار،فاصله بندرعباس تا تهران خیلی بیشتره نسبت به لواسان،
  1
  5
  جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟