روحانیِ منتقد جمهوری اسلامی: عمامه از سر برمی‌دارم و کلاه ایران‌دوستی بر سر می‌گذارم

ایران وایر :«عین‌الله رضازاده جویباری»، روحانی منتقد جمهوری اسلامی اعلام کرد در اعتراض به سیاست‌ورزی‌های روحانیون شیعه و به خاطر تزلزل بنیان‌های دین در اندیشه انسان ایرانی عصر حاضر، در یازدهم شهریور ۱۳۹۹ «عمامه» - به منظور لباس روحانیت - از سر برمی‌دارد و کلاه شرف ایران‌دوستی و میهن‌پرستی بر سر می‌گذارد.
او هم‌چنین به «اراده» و «خواست» مردم ایران در جهت «آزادی‌خواهی» اشاره کرده است.

این روحانی منتقد طی دهه‌های گذشته بارها بازداشت و زندانی شده است. یکی از اتهامات او که بارها در بازداشت‌هایش تکرار شده‌، «نشر اکاذیب» بوده است.

***

بنا بر اخبار «ایران‌وایر»، روحانی منتقد حکومت ایران به نام عین‌الله رضازاده جویباری که اولین‌بار در سال ۱۳۶۹ به خاطر مخالفت با مساله «ولایت فقیه» و رهبری آیت‌الله «علی خامنه‌ای» بازداشت شده بود، پس از سال‌ها فشارهای امنیتی، بازداشت، زندان و بعد تبعید، تصمیم گرفت که لباس روحانیت از تن در آورد.

او اولین‌بار در سال ۱۳۶۹ بازداشت و در بند ویژه روحانیت زندان مرکزی قم نگه‌داری شد  اما آخرین بار نبود. این روحانی در سال ۱۳۸۱ بارها بازداشت و هر بار بین یک هفته تا دو ماه زندانی شد.
او در سال ۱۳۸۵ پس از نوشتن نامه‌ای ۲۰۰ صفحه‌ای به علی خامنه‌ای از صحن حرم «حضرت زینب»، خواهر امام سوم شیعیان در سوریه، توسط عده‌ای لباس شخصی ربوده و به زندان فرستاده شد. گفته می‌شود پس از تحمل یک سال زندان، او با عفو رهبر جمهوری اسلامی از زندان آزاد شد.

عین‌الله رضازاده جویباری باز هم به زندان افتاد. این‌بار در سال ۱۳۹۶ بود که ماموران وزارت اطلاعات استان او را از خانه‌اش ربودند و به حبس بردند. حکم اولیه برای او هشت سال حبس و دو سال تبعید معین شده بود که بعد با عفو دوباره رهبر جمهوری اسلامی، پس از سپری کردن یک سال در زندان ساری، به تبعید در «تکاب» محکوم و به این شهرستان فرستاده شد.

پرونده قضایی این روحانی منتقد هم‌چنان باز است. ماموران وزارت اطلاعات او را در شب چهلم کشته‌شده‌های آبان ۱۳۹۸، ساعت چهار صبح در خانه‌اش بازداشت کردند. پنج شب را در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه گذراند و ۱۳ شب را در زندان میاندوآب اعتصاب غذا و دارو کرد. این پرونده هم‌چنان در حال بررسی است.

عین‌الله رضازاده جویباری حالا با انتشار نامه‌ای خبر داده است که لباس روحانیت از تن در آورده است. در بخشی از این نامه که در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، آمده است: «آقایان فقه شیعه را دستاویز قدرت‌طلبی خود کردند به نام ولایت فقیه؛ احکام اولیه اسلامی را قربانی بقای حکومت خود کردند به نام اولویت وجوب حفظ نظام؛ راست‌گویی و درست‌کاری مرجعیت شیعه را قربانی مطامع خود کردند به نام خدعه؛ نان را از سفر عائله اسلام دزدیدند، به نام مبارزه با کفر. نه تنها سیاست این مملکت دینی نشد بلکه دین به مقاصد پست سیاسیون به ظاهر روحانی آلوده شد. آقایان علما و فقهای شیعه! ملت این سکوت شما را به همراهی تعبیر خواهد کرد. مخالفت آرام و بی‌هزینه، تنها دامن شما را تطهیر خواهد کرد. این جماعت نه تنها کسوت روحانیت را بی‌آبرو کرده‌اند که حرمت دین را نیز شکسته‌اند. این‌جانب نه تنها این کسوت را مایه ننگ خود می‌شمارم بلکه در پیشگاه ملت ایران و خون‌های به ناحق ریخته شده جوانان رشید این مرز و بوم، شهدایی که برای آرمان آزادی این ملت جانبازی کرده‌اند، دوستان و هم‌رزمان شهید و برادران شهیدم، از بابت گذشته خود در این کسوت عذر می‌خواهم.»

او هم‌چنین در ادامه نامه خود افزوده است: «اعتقاد راسخ داشتم که تنها راه نجات تتمه آبروی روحانیت شیعه، تطهیر این کسوت از آلودگی‌های اشتغالات سیاسی است. اما اکنون دغدغه این جانب، نه آبروی روحانیت که تزلزل بنیان‌های دین در اندیشه انسان ایرانی عصر حاضر است.»

این روحانی سابق در پایان نامه خود به صراحت اعلام کرده است: «عمامه از سر برمی‌دارم و کلاه شرف ایران‌دوستی و میهن‌پرستی بر سر می‌گذارم و در برابر اراده و خواست آزادانه ملت ایران که در آینده نه چندان دور تحقق خواهد یافت، سر تعظیم فرود می‌آوردم.»‌
+35
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  اینهم از فرصت طلبی و سودجویی شما آخوندهاست، حالا که فهمیدید موقعیتتون در خطره این حرفها را میزنید. حنای شما دیگر رنگی ندارد.
  8
  23
  شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اخوندهای که حالا در راس نظام و مسئولیتهای کم و بیش بزرگ دارند توصیه های این اخوند را بپذیرند و دست از لج بازی و حماقت بردارند و به صف ملت بپیوندن تا دیر نشده است !
  1
  14
  شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  تنها راه نجات تتمه آبروی روحانیت شیعه...اخه این فرقه انحراف کی ابرو داشته و عیر از دروغ ریا و مرده پرستی چی برای ایران به ارمغان اورده..تو اخوندی هیچوقت ادم نمیشی چه در جل و عبای اخوندی چه بی جل و عبا،هیچوقت هم ایرانی دیگر نمیشی از روزی که جل و عبای اخوندی تن کردی و با این چرندیات هم که هیچ ۱۰۰ بار هم بپری تو چاه زمزم به قول خودت تطهیر نمیشی، اخوند نمونش کروبی است که برای مصلحت ظام ایطور سر ملت را شیره مالی یا اخوند بی جل و عبا موسوی است از عاملان قتل و عامهای سال ۶۷ و جنایات سالهای طلای امام کره سیک
  1
  12
  شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::kevinpalang - مالمو، سوئد::]. دوست عزیز شما به چه دلیل و برهانی تهمت میزنی. یک انسان آگاه و متعهد از مسیر اشتباهی که رفته به آغوش هم وطنانش برگشته. کجای این مسئله عجیبه. چرا ما همیشه باید جنبه منفی مسئله را در نظر بگیریم. اگر همه یا اکثریت بزرگی از روحانیون این کار را میکردن خوشحال نمی شدیم؟
  2
  11
  شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  ۲۹
  colombo - پاریس، فرانسه
  افسوس‌ آنانکه‌ هنوز میپندارند‌ تفاوت‌ در‌ کلاه‌ و‌ عمامه‌ و‌ تاج‌ است‌ و‌ نه‌ در‌ مغزی‌ که‌ زیر‌ آنها‌ نهفته؛
  1
  9
  شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
  نظر شما چیست؟