معاون رئیس‌جمهور ایران: دماوند اثر ملی است و امکان واگذاری آن به سازمان اوقاف وجود ندارد

عکس مجید بهزاد از دماوندبی بی سی :معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور ایران در واکنش به انتشار خبر "واگذاری بخشی از کوه دماوند" به سازمان اوقاف گفته این کوه اثر ملی است و "بر اساس قانون هیچ‌گونه امکان واگذاری آن وجود ندارد."

روزنامه همشهری در گزارشی خبر داده که بخشی از کوه و قله دماوند با حکم دیوان عالی کشور به نام سازمان اوقاف سند زده شده است. معاون رییس‌جمهور ایران این اقدام را خلاف قانون توصیف کرده است.

در واکنش به این خبر مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران به ایلنا وجود سند برای کوه دماوند را تکذیب کرده و گفته سند مربوط به چند روستای واقع در مراتع دماوند است: "قله دماوند وقف نیست، بلکه موقوفه یکی از یال‌های دماوند است که به عنوان مرتع ملار شناخته شده است."

روزنامه همشهری امروز پنجم مرداد نوشته از ۱۱ سند مالکیت این کوه، ۱۰ سند آن در اختیار اداره منابع طبیعی و یک سند آن در اختیار سازمان اوقاف است.

قله دماوند یک اثر ملی طبیعی است و از نظر اداره منابع طبیعی ایران واگذاری آن به یک نهاد "غیرقانونی" است.

معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور ایران و رییس سابق سازمان محیط زیست در واکنش به این گزارش همشهری گفته است: "اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. اثر طبیعی ملی عالی‌ترین رده حفاظتی است که بر اساس قانون هیچ‌گونه امکان واگذاری یا بهره‌برداری ندارد."
اداره منابع طبیعی مازندران و سازمان اوقاف بر سر مالکیت یک یازدهم کوه دماوند جدال حقوقی داشته‌اند که ظاهرا تصمیم‌گیری در این باره به دیوان عالی کشور سپرده شده و این نهاد به نفع سازمان اوقاف رای داده است.

قله دماوند، بلندترین کوه ایران، از مهم‌ترین منابع طبیعی کشور و منطقه حفاظت شده است که سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین میراث ملی طبیعی ایران ثبت شد. حفاظت از این قله بر عهده سازمان جنگل‌ها و مراتع زیر نظر وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی است.

محمد نژاد رجبعلی ‌بیشه، از مدیران منابع طبیعی استان مازندران به همشهری گفته که سازمان اوقاف با رای دیوان عالی کشور "بدون توجه به نظرات سازمان جنگل‌ها و مراتع یک پلاک دماوند را به‌ عنوان موقوفه ثبت کرده است".

سازمان اوقاف و امور خیریه یکی از ثروتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است و زیر نظر نهاد رهبری جمهوری اسلامی اداره می‌شود. رئیس این سازمان با پیشنهاد وزیر ارشاد و تأیید رهبر ایران منصوب می‌شود.
پاسخ اوقاف چه بود؟
مدیر اوقاف مازندران به خبرگزاری ایلنا گفته واقعیت چیز دیگری است و کسانی از ماجراهای پیش آمده پیرامون جنگل آقمشهد "قصد سواستفاده" دارند.

ابراهیم حیدری جناسمی گفته این منطقه در سال ۱۳۴۱ و قبل از انقلاب وقف شده و "همه اسناد آن موجود است. این وقف برای خیرات و مبرات و برای مردم سکنه این منطقه است."

او همچنین گفته عده‌ای قصد داشته‌اند از پوکه‌های [آتش‌فشانی] مراتع دماوند سودجویی کنند و با ماشین بار بزنند که اوقاف جلوی آنها را گرفته است.

مدیر اوقاف مازندران خطاب به کسانی که نگران این منابع طبیعی و مخصوصا جنگل آقمشهد هستند، گفت که به جای پیگیری این مسائل به سازمان منابع طبیعی فشار بیاورند که از جنگل‌ها و مراتع به درستی نگهداری کند تا از بین نرود.
هفته گذشته واگذاری بیش از پنج هزار هکتار از زمین‌های جنگل سفید به سازمان اوقاف باعث انتقاد گسترده شدماجرای جنگل آق‌مشهد چیست؟
نزاع اداره منابع طبیعی و جنگل‌ها با سازمان‌های مختلف بر سر تصرف اراضی طبیعتی تازگی ندارد.

امروز جمعی از استادان دانشگاه و نهادهای مدنی در نامه‌ای به سران سه قوه خواستار لغو واگذاری یکی دیگر از منابع طبیعی ایران در مازندران به سازمان اوقاف شده‌اند.

در روزهای گذشته واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از زمین‌های جنگل آق‌مشهد (جنگل سفید) ساری به سازمان اوقاف خبرساز شده بود.

دادگاه اولیه درباره زمین‌های جنگل سفید به نفع اداره منابع طبیعی رای داده بود اما سازمان اوقاف پرونده را به دیوان عالی کشور برد و در نهایت حکم به نفع سازمان اوقاف صادر شد.

این اتفاق باعث انتقادهای گسترده از سازمان اوقاف شد. حتی خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران پرونده جنگل سفید را "زمین‌خواری" خواند و درباره اصالت سندهای اوقاف تشکیک کرد.

ایرنا نوشت: "رو شدن سند وقت ۵ هزار و ۶۰۰ متر زمین‌های جنگلی با توجه به آنچه که منع قانونی برای وقف اراضی ملی و دولتی بیان می‌شود، شائبه نفوذ یا جنگل‌خواری قانونی را در افکار عمومی ایجاد کرد."

امروز، ابراهیم رئیسی، در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال بر صیانت از اراضی ملی و طبیعی تاکید کرده و گفته منابع طبیعی "جزئی از حقوق مردم است و صیانت نکردن از اراضی ملی منتهی به ضایع شدن حقوق عصرها و نسل‌ها می‌شود."
+39
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  اموال اداره اوقاف فقط و فقط صرف تغذیه آخوندهای مفتخور میشود،در نظام اینده باید بملت واگذار شده و جزو اموال ملی قرار گیرد.وقتی پایگاه اقتصادی مفتخور ها که در راس ان اخوند ها قرار دارند قطع شود این شغل کثیف مسخره مضر جامعه خود بخود حذف میشود
  2
  18
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. گرامی جامعه نیاز به روحانیت دارد. ترویج فرهنگ اسلامی و هدایت جامعه به سمت معنویت از وظایفی است که باید به آن عمل کرد. هم اکنون در شرایطی هستیم که نیاز به پررنگ‌تر شدن نقش طلاب و روحانیون در جامعه احساس می‌شود، زیرا آنها می‌تواند با برقراری ارتباط معنوی با آحاد مردم، مردم را از نقشه‌های شوم دشمنان آگاه کنند و در راستای آرمان‌های کشور و نظام گام بردارند.
  17
  2
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  "بر اساس قانون هیچ‌گونه امکان واگذاری آن وجود ندارد."آره ولی کدوم قانون ؟ مملکتی که با بی قانونی و مافیایی داره اداره میشه و هیچ کس هم جوابگوش نیست ؟ مگه بسیاری از منابع و جزایر و معادن ایران ملی نیست چرا پس دو دستی دادین به انگلیس و روسیه و چین ؟ بر اساس کدوم قانون ؟ .
  1
  7
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. برادر روحانی عزیز!. سخنان شما همچون آبی گوارا در دل بیابان کربلا به دل مینشیند!. این مجنون تشنه٫ نیازمند ارشاد و راهنمایی شما بزرگوار است!. چطور یتوانم حضوری از فضیلات شما فیض ببرم؟. با تشکر این حقیر
  0
  3
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ترویج فرهنگ اسلامی یعنی دزدی راهزنی شیادی کلاه برداری افکار خلاصه شده در زیر ناف ووووو درسته اگر اینها را بخواهید روحانیت برایتان راهنما و معلم خوبی هستند
  1
  7
  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. نظر لطفتون رو میرسونه دوست عزیز. در خدمت شما هستم. تشریف بیارید کپنهاک مسجد امام علی. فقط بی‌زحمت حق‌الزحمه رو با موبایل پی پرداخت کنید. چون اینجا کارهای فرهنگی رو از طریق بانک انجام نمیدیم. دلیلش هم این هست که دانمارکیا اینقدر که بی‌فرهنگ هستند، این چیزها رو متوجه نمیشن و در سیستم بانکی ما اختلال بوجود میاد.
  2
  0
  دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. بله بزرگوار! حق و حقوق فضیلات و کرامات شما محفوظ و حضوری در خدمتتان بصورت ناقابل پرداخت میشود!. شما بفرمایید چه روزی و چه ساعتی
  0
  0
  ‌سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  نظر شما چیست؟