گفتگو با مریم روحانی، مشهورترین دختر ترمیم‌کننده رنگ خودرو در ایران

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران ۴۹ درصد جمعیت کل کشور را زنان تشکیل می‌دهند و از همین رو بحث اشتغال آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اگرچه شاید از نظر گروهی، مشاغل اداری و پشت میزنشینی برای زنان مناسب‌تر باشد اما زنان و دخترانی هم هستند که به دنبال کارهای مورد علاقه خود و متفاوت با مشاغل مرسوم برای زنان می‌روند.

یکی از این دختران، مریم روحانی است که در سال ۱۳۶۶ در روستای «آغمزار» بجنورد در استان خراسان شمالی متولد شد.

او در ابتدا آرایشگاه زنانه‌ای در شهر بجنورد به راه انداخت اما علاقه‌اش به خودرو باعث شد که دنبال دیتیلینگ خودرو (پولیش و احیای رنگ) برود و برای رسیدن به آرزوی خود، راهی پر فراز و نشیب را طی کند.
وی در این باره به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «اول آمدم تهران و مراکز دیتیلینگ خودرو را گشتم و با آنها صحبت کردم. اما همه‌ من را مسخره می‌کردند و می‌گفتند این کار به درد یک خانم نمی‌خورد و نمی‌توانید انجامش بدهید چون جثه‌ شما ریز و دستانتان کوچک است و خسته‌ می‌شوید.»

اما گویا فرهنگ مردسالار مختص به ایران نیست و زمانی که مریم برای گذراندن دوره‌های حرفه‌ای راهی استانبول می‌شود، در آنجا هم با برخوردی مشابه روبرو می‌شود.

خانم روحانی در این باره می‌گوید: «وقتی که برای دوره دیدن به استانبول رفتم، گفتند که چون خانم هستی به تو آموزش نمی‌دهیم.»

در نهایت پس از یک هفته، مریم با اثبات ریزبینی و مهارتش، آنها را وادار می‌کند که دوره‌ آموزشی‌اش را برگزار کنند. اما اینجا پایان مشکلات مریم نبود.

او پس از اتمام دوره به ایران برمی‌گردد و مغازه‌ای را برای انجام کار دیتیلینگ اجاره و تجهیز می‌کند، اما عاقبت مجبور می‌شود پس از سه ماه آن را واگذار کند.

مریم درباره علت رهایی مغازه‌اش می‌گوید: «اینجا که مغازه گرفتم هیچ کس نمی‌آمد. مشتریانی هم که می‌آمدند، چند نفر پیدا می‌شدند و می‌گفتند که ماشین دست خانم نده، خرابش می‌کند و کار خانم‌ها به درد نمی‌خورد.»

حالا با گذشت یک سال و نیم از فعالیت حرفه‌ای مریم به عنوان دیتیلر خودرو در تهران، او تبدیل به یکی از استادکاران ماهر در این زمینه شده است و حتی دوره‌های آموزشی برای دختران و پسران علاقمند به این حرفه را برگزار می‌کند.
«اینجا که مغازه گرفتم هیچ کس نمی‌آمد. مشتریانی هم که می‌آمدند، چند نفر پیدا می‌شدند و می‌گفتند که ماشین دست خانم نده، خرابش می‌کند و کار خانم‌ها به درد نمی‌خورد.»در این میان، نکته حائز اهمیت این است که تعداد دخترانی که چون مریم آرزوی انجام کارهای غیرمتعارفی چون دیتیلینگ خودرو دارند، کم نیست.

وی در این باره می‌گوید: «خیلی از خانم‌هایی که با من در ارتباط هستند، از تمام شهرها آمده‌اند و من هم کار را به آنها آموزش دادم.»

بر اساس گزارش سال گذشته مرکز آمار ایران، در بین جمعیت حدود ۲۴ میلیونی شاغل در این کشور، تنها چهار میلیون و ۴۲۰ هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند؛ بدین ترتیب سهم زنان ایرانی از اشتغال ۱۸ درصد است.
+72
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  یارو دوس دخترشو برده دم دستش آنلاین باشه. معروفترین دخترش نقاش ماشین!! از فردا مکانیک و صافکارا دختر میارن ماهی1تومن میدن باهاش عشق و حال هم میکنن میگن آوردیم معروف بشه. یعنی تو ذره ای فکر کن خانوما صافکار و مکانیک بشن. جوک جالبی بود!. نگاه کودکانه اینترنتی به هر موضوعی.
  81
  13
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۶
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  ولی‌ ناخن‌های بلند و لاک زدنت اینو نمیگه ،دم حرف زدنت گرم حالا باز نزدیک انتخاباته آخوند شروع کرده با این دختری خوشگل و لات تبلیغ که بگه زن‌ها ازادن.
  18
  22
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۴
  ۵۴
  abadannl - روتردام، هلند
  آفرین به این اراده. موفق باشی.
  2
  21
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  مردم بدی داریم. خودشون میگن زن باید آزاد باشه بعد این خانوم میاد یه کاری رو یاد میگیره چند تا دختر رو میاره بهشون یاد میده تا از پدر و برادر و شوهر کتک نخورند بتونند روی پای خودشون بیاستند این بالا مسخرش میکنند بهش تهمت میزنند!!
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  نظر شما چیست؟