سایت اقتصاد برتر : رضا پهلوی گرانترین زمین دنیا را فروخت

سایت اقتصادبرتر - تهران ۲۶ خرداد ۹۹
خبر فروش زمین یک میلیارد دلاری رضا پهلوی ( گران ترین زمین جهان ) در لوس آنجلس بار دیگر توجه همگان را به دارایی های نجومی خارج شده از ایران در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی جلب کرده است .

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از فورچون که ابر ثروتمندان جهان را رصد می کنند بازماندگان شاه سابق را در ردیف چند ابر ثروتمند جهان قرار داده اند که ثروت آنها در حقیقت دارایی های به غارت رفته مردم ایران است .
کرونیکل اینکوایر می نویسد شاه سابق ایران بطور سیستماتیک در طول سی و هفت سال سلطنت همه ساله بیش از یک میلیارد دلار از کشور خارج و در بانک های سوئیس و امریکا ذخیره می کرد .
خانواده شاه ثروتمند ترین خانواده حکومتگر تاریخ ایران هستند .

همسر شاه سابق ایران که تابعیت هم زمان فرانسه و امریکا را دارد از موفق ترین قمارخانه دارهای مونت کارلو ، لاس وگاس و ماکائو می باشد و مالک چندین شرکت هتل های زنجیره ای است . وی از سهامداران عمده چندین شرکت برتر ساختمانی بوده و در بانکداری نیز فعال است . ثروت این زن هشتاد و دو ساله بالغ بر بیست میلیارد دلار تخمین زده می شود !

فرزندش هم در بسیاری از فعالیت های اقتصادی مادر شریک است و علاوه بر آن سرمایه کلانی را در شهرک سازی در جنوب اسپانیا و در خرید و فروش املاک لاکچری کالیفرنیا به کار انداخته است .

به نوشته فورچون رضا پهلوی که تابعیت آمریکایی دارد هم زمان تابعیت پاناما را هم اخذ کرده و برای فرار از مالیات شرکت های سرمایه گذاری خود را در پاناما ثبت کرده است .

این خانواده ابر ثروتمند بسیار خسیس هستند و نه تنها به ایرانیان فراری و پناهنده کوچک ترین کمک مالی نمی کنند بلکه برای شرکت در مهمانی ها و مراسمی که دعوت می شوند تقاضای پول می کنند !
اما ثروت این خانواده از کجا آمده است ؟
رضاخان ۴ همسر و ۱۱ فرزند داشت. فرزندان و نوه‌های وی به همراه همسرانشان در دهه ۵۰ خانواده‌ای با حدود ۲۵ عضو بزرگ‌سال را تشکیل دادند که ثروتمندترین خانواده ایران محسوب می‌شد.

در میان پهلوی‌ها کسانی هم بودند که در این ثروت‌اندوزی شریک نبودند؛ ازجمله علیرضا پهلوی (پنجمین فرزند رضاخان) که سال ۳۳ فوت شد و حمیدرضا پهلوی (آخرین فرزند رضاخان) که سال ۴۰ از خانواده سلطنتی طرد و عنوان شاهزادگی از وی سلب شد.

بنیاد پهلوی و اعضای این خانواده صاحب یا سهامدار عمده ۱۷ بانک و بیمه، ۲۵ کارخانه صنایع فلزی، ۸ کارخانه مواد معدنی، ۱۰ کارخانه سازنده مصالح ساختمانی، ۴۳ کارخانه صنایع غذایی، ۴۷ شرکت خدماتی و ۲۶ فقره سرمایه‌گذاری و فعالیت عمده تجاری دیگر در ایران بودند. املاک و سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای نیز در خارج از کشور داشتند؛ ازجمله اراضی وسیع محمدرضا پهلوی در اسپانیا. حالا ثروت پهلوی‌ها درمجموع چقدر بود؟
همه شرکت‌های بزرگ ایران
شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که بنیاد پهلوی و اعضای خانواده پهلوی در آن مالک اصلی یا سهامدار عمده بودند هیچ‌یک کوچک نبودند؛ امثال خودروسازی ایران ناسیونال بودند و جنرال موتورز ایران، جیپ، هپکو، گروه کارخانه‌های آلومینیوم ایران، بی اف گودریج ایران، سیمان تهران، گچ تهران، شرکت آتی‌ساز، خانه‌سازی اسکان ایران، قند مرودشت، شرکت انبارهای ایران و شرکت خدمات دریایی ایران.

اگر نام‌ها به نظرتان آشناست بازهم هست: شرکت لیزینگ ایران، شرکت هتل‌های ایران، بنگاه بخت‌آزمایی ملی، شرکت افست، شرکت حفاری سد ایران، شرکت ماشین‌آلات عمران، شرکت تولید ابریشم ایران، شرکت عمران روستایی ایران، شرکت خانه‌سازی و توسعه تهران بزرگ، شرکت پلاست ایران، کارخانه حریر پارس، کارخانه‌های مداد ایران، نورد و لوله اهواز، مرکز بین‌المللی پروژه‌های ایران، ایرانشهر فینانس، بانک اعتبارات ایران، بانک توسعه و سرمایه‌گذاری ایران، بانک ایرانشهر، بانک عمران، بانک داریوش و…

درواقع کارخانه و شرکت بزرگی در ایران نبود که پهلوی‌ها در آن نباشند. علاوه بر این‌ها خانواده پهلوی ۷۰ درصد سهام تمامی هتل‌های ایران را در اختیار داشتند.
سازمان املاک و مستغلات پهلوی
داستان بنیاد پهلوی چه بود؟ یک و نیم میلیون هکتار زمینی که رضاخان به قیمت ناچیز و به‌زور تصاحب کرده بود پس از عزل وی و در اوایل سلطنت محمدرضا برای فرونشاندن خشم مردم و نمایندگان به دولت وقت واگذار شد.

ولی سال ۱۳۲۸ شاه لایحه‌ای به مجلس برد تا بیش از ۴۴ هزار سند مالکیت این اراضی را پس بگیرد. تا سال‌ها این املاک به همراه اراضی وسیع دیگری زیر نظر «سازمان املاک و مستغلات پهلوی» اداره می‌شد و این سازمان سال ۱۳۳۷ شد «بنیاد پهلوی».

این بنیاد به اداره موقوفه‌های رضاخان و محمدرضا و دیگر اعضای خاندان پهلوی اختصاص داشت ولی به دلیل نفوذ پهلوی‌ها و ثروت بادآورده زیاد در دهه ۵۰ عملاً بخش بزرگی از اقتصاد ایران را قبضه کرد و ثروت سرشاری در اختیار خانواده پهلوی گذاشت.
لینک مرتبط:
+59
رأی دهید
-163

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  یه روش پناهندگی داریم تو کانادا به اسم اسپانسری. یعنی شرکتایی یا افرادی اسپانسر میشن یه پناهنده بیاد کانادا. این شرکت یا فرد تضمین میکنه حداقل به مدت ۱ سال هزینه های این پناهنده رو بده و شرائط ادغام رو فراهم کنه. البته بعضی افراد تو ایران اسمشو مهاجرت میزارن برا اینکه با کلاس جلوه بدن. مبلغ اسپانسری برا یه خانواده ی ۴ نفره ی مهاجر بدبخت فلک زده ی پناهنده حدودا ۶۰ هزار دلار کانادا هستش. یعنی با ۶۰ هزار دلار میشه اسپانسر شد و ۴ نفر رو از یونان اورد کانادا. اتفاقا چیز عجیبی نیست و خیلیا رو میشناسم از همین طریق اوردن. شرکتایی که مبغلی از سودشون رو برا اسپانسر شدن میدن زیادن تو کانادا. با یک میلیارد دلار حدودا ۲۱۷۰ نفر رو میشه اورد کانادا. چند روز پیش خبری خوندم که طبق معمول و طبق همون رسمی که تو ایرانه فلان شاهزاده قلابی رفته بوده یونان برا سر کشی به مهاجرای بدبخت و اواره ایرانی. اما سوال اینه ایا پلهوی ها که گفته مشه حدود ۳۵ میلیارد دلار همگی ثروت دارن ایا نمیتونن ۳۴ میلیارد دلار رو خرج اسپانسری مهاجرای بدبخت و اواره کنن و با ۱ میلیارد دلار سر کنن؟ .
  147
  30
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  منظورم از کامنت بالایی خانوار بود نه نفر. با یک میلیارد دلار کانادا میشه ۸۶۶۷۰ نفر رو اورد. و اینکه یک میلیارد دلار کانادا میشه حدودا یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کانادا. باز خوبه ثروت پهلوی ها همش متعلق به مردمه نه خودشون.
  133
  25
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
  ۴۰
  Afshin51 - کلن، آلمان

  حکومت اسلامی بعد از چهل سال غارت و حیف و میل داراییهای کشور و نابودی و انهدام بسیاری از زیر ساختهای مدنی ،اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی کشور که حاصل حکومت پهلوی و مدیران خدمتگزار و دلسوز آن دوران بود بود حال برای موجه نشان دادن بیعرضگی ،خیانت و غارت و خرابکاریهای وسیع روی به افسانه سازیهای احمقانه جهت تخریب وجهه دولت گذشته نموده غافل از اینکه غیر از درصد ناچیزی از خودفروختگان حکومت فعلی هیچکس دیگر برای مزخرفات و دروغهای این قوم تبهکار تره هم خرد نمی کند .مرگ بر حکومت ملایان
  20
  185
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  ببین دیگه چقدر نادانند اونهایى که هر ماه پول میریزند به حساب سلطنت طلبها ، منفور ترین ، دزد ترین ، بى عرضه ترین ، حزب اللهى ترین ، پررو ترین ، و مهمترین عامل ایجاد جمهورى اسلامى همین پهلوى ها بودن و هستند
  152
  34
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  باور نمی کنم این گذارش در مورد ثروت خانواده شاه سابق ایران به هیچ عنوان راست باشد !
  33
  185
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  ثروت و دارایی های خانواده پهلوی در مقابل دزدی های اقوام و انصار طویله رهبری در ایران بسیار ناچیز است فقط اموال پسر خامنه ای شارلاتان دزد مجتبی خامنه ای 160 میلیارد دلار تخمین زده میشود
  23
  180
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  هر چه دارند نوش جونشون گوارا وجود بخاطر خدمات که به ایران کردن ولی دیگه از پس کشور پهناوری مثل ایران دیگه بر نمیان این سرمایه ادامه اش دست برادران سپاهی و کمپانی شیعه افتاده که در همه جا دنیا سرمایه گذاری میکنن و ما هم طبق معمول نگاه میکنیم و هیچ
  28
  150
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان

  طرف اینجا هیچ کاری نمیکنه برای کشور ایران آخر سر هم کلی اختلاس میکنه میره کانادا زندگی میکنه . حالا شاه که کلی کار کرده و کشور رو به یه ابر قدرت و از سنتی به صنعتی از مصرف کننده به مونتاژ کننده و کم کم داشت تولید کننده میشد. از بی سواد به با سواد و برای جوانان هدف گذاشته بود و اگر لایق بودن بورسیه میدادن . مدیر و مسئول ها واقعا وظیفه شناس و دلسوز. و چیزهای دیگه که سن من دیگه قد نمیده . اگر نصف ایران هم میبرد و میفروخت بازم در مقایسه با این آقا و آقا زاده‌ها کم که نه هیچی نبرده بوده
  23
  133
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۹
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  با یک جستجوی سآده در اینترنت . فکر نکنم نویسنده در این مقاله در زمینه فروش این زمین اطلاعات واقعی داده . بیشتر این نوشته سیاسی بنظر میرسه تا واقعی
  19
  158
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  این انشاء مجتبی خامنه ای کلاس پنجم ب در مورد بدیهای حکومت شاه و بالطبع خوبی جمهوری آخوندی است
  17
  158
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  مطابق با آنچه که اینجا نوشته شده خانواده پهلوی صاحب کارخانه، بانک، شرکت تولیدی، تجارتخانه و کلی تاسیسات صنعتی و اقتصادی بودند و این خودش نشان میدهد که اینها انسانهایی متفکر و سازنده بودند و سرمایه را انبار نمی کردند و صرف جنگ و خونریزی و پرورش تروریسم نمی کردند تمام فعالیتهای آنها دیگران را هم صاحب شغل و درآمد میکرد ولی حالا سرمایه مملکت صرف ساختن امامزاده هایی میشه که وجود خارجی نداشته اند و معدن خرافات نیز هستند تمام آن کارخانه ها و اموال که مصادره شد همه در حال حاضر یا نابود شده اند و یا در حال نابودی هستند و تمام شاغلین همه بیکار و بدبخت شده اند فقط رشد اقتصادی ایران رو در آن موقع مقایسه کنید با این چهل سال آنوقت به واقعیت پی میبرید، ملتی که با مشتهای گره کرده انقلاب میکنه با دستهای باز گدایی خواهد کرد (چرچیل)
  15
  86
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  امروز که گند دزدی های حکومتیان آخوندی بلند شده، اگر سایت وابسته به حکومت غیر از این مینوشت باید تعجب میکردیم. بالاخره باید به شکلی سرپوش روی آبروی ریخته و نداشته بگذارند تا این وسط عده ای احمق هم این دروغ ها را باور کنند و دزد اصلی فراموش شود.
  15
  84
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. برات متاسفم که مجبوری با شستن ظروف در رستوران و دریافت چندرغاز از سفارت جمهوری اسلامی در غربت گذران کنی و حسرت میلیاردها دلار ثروت پهلوی ها و طرفدارانشان همچون من را بخوری. اگر آب پیدا کردی لطفاً بریز همانجا که مموتی میگفت!
  20
  82
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  دکتر بنی صدر میگه اول انقلاب رفتیم آمار درآوردیم 31 میلیارد دلار شاه خارج کرده حالا اقوامش به کنار.. اون پول به دلار امروزی حدود 400 میلیارد باید بشه چون دلار هم تورم داشته...در ضمن میگه شمس ویلای مهر شهر رو قبل از رفتن به خارج توی بانک گرو میذاره 600 میلیون تومن میگیره میره بعد چند سال از شکایت میکنه که ویلا رو پس بگیره!!
  84
  19
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  رضا پهلوی میگه 60 میلیون دلار هست. با همینش هم میتونستی به چند ایرانی یه کمکهایی بکنی
  86
  18
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۴
  ۴۲
  Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  حتی اگر خبر صحت هم داشته باشه کاملا نوش جونشان اولا پول مردم رو نخوردن و مردم در رفاه زندگی کردن دوما جمهوری اسلامی کلًا بر اساس اختلاس و دزدی اموال بدبخت مردم بنا شده و این اختلاس گران تعدادشوش قابل شمارش نیست
  16
  64
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش

  جمع ساندیس خوران نظام جمع هست هر جا خبری از خانواده شاه فقید ایران باشه حمله . میکنن کاملا هماهنگ.اصلا به فرض بگیرم این خبر دورغ درست باشه نوش جانشون باشد. حداقل خدمت کردن مثل آخوند و آخوند زاده نبودن که برای نابودی ایران و ایرانی آماده با. شن ایرانی واقعی بودن دلسوز کشور بودن نه مثل این موجودات عجیب و غریب که اصلا . معلوم نیست مال کجا هستن.به امید پیروزی ایران و ایرانی از دست آخوند و آخوندزاده.
  13
  67
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من به هیچ صورت چون اطلاع ندارم نمیتوانم بگویم که این امارها تا چه اندازه درست و یا غلط هستند ولی این را میدانم که همه ساله مجله فورچون لیست میلیاردرهای دنیا را منتشر می کند و هرگز اسم رضا پهلوی را در لیست ندیده ام
  7
  56
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۶
  ۴۵
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا

  احتمالا این مقاله از روزنامه کیهان است چون پر از دروغهای شاخدار است. مثلا نوشته فرح 20 میلیارد ثروت دارد! مجله فوربز لیست تمام ثروتمندان ساکن در کشورهای آزاد را دارد و هر سال آن را به روز میکند . تاکنون هیچ اسمی از خاندان پهلوی در آن لیست نبوده.
  7
  51
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  صددرصد دروغه. وزارت اطلاعات و عناصر سپاه طی یک ماه گذشته تمام تلاششون رو کردند که اخبار جعلی بسازند اخبار جعلی از وزیرخارجه زمان شاه بگیر تا حتی برای بنی صدر. چنین زمینی اگر فروخته میشد در اخبار آمریکا یا حداقل کالیفرنیا می آمد پس مشخصه خبری میسازند درباره زمینی که وجود خارجی نداره بعد ربطش میدن به پسر شاه حالا یکی بیاد ثابت کنه این دروغه. والا اگر زمینی میداشت شاه قطعا تو این همه مدت که نیاز مالی داشتند می فروختند بخصوص زمانی که قیمت ها قبل از بحران مالی 2008 سرسام آور بالا بود . خلاصه اینکه به نظر من این اخبار برای طرفدارای رژیم و بخصوص بسیجی ها کاربرد داره که اطلاعاتی از خارج از کشور ندارند و رسانه های زنجیره ای رژیم قطعا تبلیغات رو شروع میکنند که اموال مردم ایران دزدیده شده و هدف هم فقط یک چیز هستش میخوان بگن خامنه ای و مسئولین حکومت فاسد اسلامی دزد نیستند .
  4
  49
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  فقط دولت فاسد احمدی نژاد به اندازه 50 سال قبلش نفت فروخت و پولش معلوم نشد کجا رفت. شاه اگر پولی داشت برای مملکت سرمایه کرد برید از اون بازرگان فاسد و نون حروم خور بپرسید که شاه در کجاها سرمایه گذاری کرده بود به نام ایران نه خودش و چطورحتی تا دولت فاسد احمدی نژاد هنوز داشتند سهام بنز و سهام شرکتهای بزرگ و شرکتهای نفتی انگلیسی و سایر شرکتها رو می فروختند و میریختن تو کیسه ولایت فاسد فقیه. الان فک میکنید اختلافشون با انگلیس چیه؟ اختلاف مالی و گروگانگیری هایی که از انگلیسها میکنند فقط و فقط بخاطر دعوای حقوقی درباره سهام یک شرکت نفتی در دریای شمال هستش که قسمتی از آن مال ایران و سرمایه گذاری ایران هستش. البته قبلا آقایون پولهایی که برای خرید تانکها و اسلحه های پیشرفته شاه هزینه کرده بود رو نقد دریافت کردند و هاپولی کردند هیچکس هم نفهمید کجا رفت. نمونه دیگه خسارتی بود که از آمریکا برای سرنگونی هواپیمای مسافربری گرفتند. به اسم باقی ماندگان و کشته شدگان گرفته شد ولی صداش رو هم درنیاوردن و کل پولها رو بالا کشیدن و یک خط خبر درباره خسارتی که گرفته شد حرف نمیزنند.
  7
  48
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  کاملا خبر دروغ هستش و هیچ خبر فروش درباره همچین ملکی در کالیفرنیا و بازار ملک و املاک کالیفرنیا وجود نداره. حتی اگر هم باشه بازم نوش جونشون گوارای وجودشون .
  6
  43
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  این عکس هم اصلا مال لس انجلس و کالیفرنیا نیست . این یک زمین چمن در اطراف تهران هستش که بیشتر پلان های تبلیغاتی در اینجا گرفته میشه.
  6
  44
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  دزد و دزدی دین و آئین نمی شناسد بیدین و با دین و کراواتی و عمامه ای و کمونیست و مجاهد ووو ندارد می درانند و می چاپند و نوش جان می کنند
  31
  10
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  اگر همچین چیزی هم باشه اسمش بنیاده. بنیاد پهلوی یعنی موقوفات پهلوی که تحت مدیریت و نظارت خودشون در امور غیر شخصی باید خرج و دخل بشه. ایشالا در راه سرنگونی جمهوری اسلامی خرج میشه.
  10
  33
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۴
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. در کانادا یک فارسی زبان پیدا نمیشه شمارو از لحاظ انشا نویسی کمک کنه؟ فکر کنم کلا به خاطر امتحان انشا از ایران فرار کردی و پناهندگی گرفتی.
  7
  34
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۴
  ۳۵
  dada mehrdad - تهران، ایران

  از سایت ایرانیان انگلستان انتظار میره که هر خبری رو توی سایت باز نشر نکنه این خبر از اساس کذبه
  7
  38
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۹
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این خبر نمیتونه درست باشه، چون منبعش سایت اقتصاد برتره که از خود ایران آپدیت میشه‌.
  3
  36
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۸
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. خانواده شاه اگه چیزی هم برده باشند، مال بوده. ولی شما مجاهدهای دربدر با خودتون جان هزاران جوان ایرانی را با خودتون بردین و ازشون گرفتین.
  6
  29
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۴
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ها ، زدم تو خال ، مگه نه ، توى بدبخت هم از همون گروهى که پول میریزى به حساب سلطنت طلبها ، آخه بنده خدا اینهمه ظرف میشورى..... این چندر غاز پولتو چرا میدى پهلویها بخورن و به ریشت بخندن
  30
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. باز سر و کله تو پیدا شد که تبلیغات ضد پهلوی بکنی؟ از بنی صدر وارفته تر کسی پیدا نمیشد که حکومت از تو یک طرفدار براش بسازه؟.
  9
  29
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  از منبع معلوم الحال مشخصه که بهتر از این نمیگن که دزدیهای خودشون رو مخفی کنن . همه میدونن وقتی شاه از ایران رفت تو هیچ جای دنیا تابعیت نداشت و حتا همون امریکا وگرنه همون اول برای مداوا میرفت امریکا و هر جایی از دنیا هم که رفت سهام خرید برای ثروتمند شدن ایران خرید وگرنه همون چاههای نفت شمال انگلستان دست خودشون بود نه ایران و چند تا از کارخونه هایی که اسم بردید توی اراک هستن و ما سالهای سال بصورت رایگان تو خونه های سازمانی ماشین سازی اراک بصورت رایگان زندگی کردیم و سالهای بعد بصورت رایگان زمین دادن که بریم برای خودمون بسازیم و خونه ها رو بازم به پرسنل جدید بدن که با خصوصی شدن زمان احمدی نزاد تمام خونه ها رو فروختن
  6
  26
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  معاون اسبق وزارت نفت با بیان اینکه کل درآمد نفتی ایران در طول 103 سال گذشته در سال 91 تاکنون حدود یکهزار و 116 میلیارد دلار بوده است، اعلام کرد: با افزایش بهای طلای سیاه، درآمد نفتی در دولت نهم و دهم تاکنون به 531 میلیارد دلار رسیده است. از سال 1290 تا 1357 یعنی سال‌های پیش از انقلاب (67 سال) کل درآمد ایران حاصل از نفت حدود 132 میلیارد دلار بوده است. شاهنشاه با این مبلغ تمام ایران رو آباد کرد و تو تمام کشورها برای ایران سهام خرید و هنوز سودش رو جمهوری اسلامی میگیره و ازش خبری نداریم . حالا جمهوری اسلامی با این 1000 میلیارد دلار چیکار کرده که ایه گذاریش رو شاه انجام نداده جز کارهای تروریستی
  5
  25
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. ببین حاجی میلیونر، از انتخاب اسم کاربریت پیداست که چقدر حسرت ثروتمند شدن داری.
  5
  19
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. چندساله فارسی اصلا ننوشتم. خیلی کم مینویسم. بعدم شما اگه پاتون دانشگاه باز شده میدونی که تو دانشگاه باید علمی و با قواعد ادبی بنویسی. چه فارسی چه انگلیسی. نمیتونی کوچه خیابونی بنویسی. البته منظورم دانشگاه بدر بخوره مثل امیر کبیر شریف تهران علم و صنعت. احتمالا شما دانشگاه های پیام نور ازاد رفتین با نوع نگارش علمی اشنا نیستین. ببین اون مدرکی که از دانشگاه های یالقوز اباد سفلی بهتون دادن ر هیچکی قبول نداره. من یکی یه بیسواد رو بهتر میدونم تا کسی که عمرشو برا گرفتن مدرک از این دانشگاه ها تلف کردن.
  14
  6
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. دوما من پناهندگی نیومدم. میدونی چطوری میشه پناهنده رو از یه شخصی که تحصیلی اومده تشخیص داد؟. یه پناهنده رفتارش پر لمپین بازی و چاپلوسی و پاچه خوری و خیابونیه. وقتی یک خط کامنت مینویسه میشه تشخیص داد. یه پناهنده گرسنه هست. هرجای دنیا بره این گرسنگی باهاشه و هرچقدر بهش بدن سیر نمیشه. یه پناهنده وقتی میره المان اولین کارش اینه به مرکل فحش میده. یه پناهنده وقتی میره بریتانیا اولین کارش اینه بوریس جانسون رو در حد خدا میپرسته. یه پناهنده وقتی میرسه کانادا اولین کارش اینه ببینه کدوم حزب مخالف مهاجراست. یه پناهنده خودشو خیلی وقته گم کرده. رفتارش برگرفته از سرگردمیه. یه پناهنده نمیخواد چشماشو باز کنه و ببینه که مرکل دستشو گرفت از یونان اورد المان. اما چون پناهنده و گرسنه هست همیشه میترسه گرسنه بمونه. برا همین اولین کارش بعد رسیدن به المان اینه که با مهاجرت مخالفت میکنه. مثلا ارین بوی اسمشو میزاره تا قاطی این احزاب دست راستی افراطی بشن. هنوز یادم نرفته تو المان یه ایرانی اومد مهاجرا رو به رگبار بست. اینه عاقبت چنین پناهنده هایی.
  13
  6
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. تو نروژ کسی که مهاجرا رو به رگبار بست خودش نروژی بود باچشمای ابی. تو نیوزلند کسی که مسجد رو به رگبار بست یه نیوزلندی بود با چشمای ابی و پوست روشن. کسی که چند ماه پیش تو المان به قلیون خونه حمله کرد یه المانی بومی بود با چشمای روشن و ابی. اما تنها غیر بومی و چشم و مو سیاهی که اسلحه برداشت مهاجرا رو کشت یه ایرانی بود. دلیلش به نظر من همون گرسنگیه. ترس از قطع شدن پول ولفیر یا همون پول دولتی. میترسه گرسنه بمونه. و چون هنوز اهلی نشده و اون خوی وحشیگری تو خون و پوستشه شروع میکنه به رفتارهای غیر طبیعی. مثلا اسلحه برمیداره میره مهاجر میکشه. و برا اینکه کارشو توجیه کنه میگه ما اریایی هستیم با المانیا همنژادیم پس به همین علت میشن کاسه لیس نژادپرستا. تازه اون نژاد پرستا حرفشون از کشتن ایرانی عرب ترک باهمه. نگفته ایرانیا رو نمیکشیم. شخصی که چند ماه پیش به مهاجرین حمله کرد مانیفستشو ببین. هیچ فرقی بین ایرانی عرب افریقایی ترک نزاشته. همشونو انگل و حیوان نامیده و گفته المانو از وجود این حیوانات باید پاک کرد. حالا برین کفششونو لیس بزنین اریاین بوی.
  15
  8
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  مردم ایران هم از این خاندان دزد و کودتایی به عنوان نجات خود یاد می کنند. مطمن باسید هیچ اینده روشنی در انتظار ایران نیست به این شعور سیاسی
  18
  4
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. به مرگ عمه هردوتامون نفهمیدم چی نوشتی. NOVA Shop زیاد میری؟ حیفی کم مصرف کن عزیزم.
  3
  12
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ادعا نیست کوچولو صد تا مثل تو رو به عنوان ....میخرم و آزاد میکنم ، ....
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۰
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد
  فاسد ، دزد و خائن‌ترین حکومت در ایران حکومت پهلوی بوده،
  14
  7
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  طرف چقدر بامزه است . دکتر بنی صدر. دکتر چی‌؟ لیسیدن ماتحت آخوند.؟ هر چه می‌‌کشیم از دست این ال احمدا.شریعتی ها. بنی‌ صدر‌ها است. که ۴۰ سال "..." در کاغذ شکلات پیچیدند. و به اسم شکلات سوویس به خورد ملت. هنوز می‌‌گوید. دکتر بنی‌ صدر
  5
  10
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  کسی‌ که اسمش خیار باشد. عقلش هم خیاری است. از نمونه هلندی. مزه هیچ چیز نمی‌‌داد . خالی‌ خالی‌. فقط مزه آب،
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  تا وقتی یک عده از مردم ایران توسط عوام فریب های نامرئی عاشق مهره سوخته هستند و انرژی خود را بی خود به هدر داده و جمهوری اسلامی بیشتر تقویت شده و چاپاچاپ ادامه یابد . کشور نه مال شاه هست نه مال شیخ ! .
  6
  4
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  بعد از چهل سال غارت ایران و به زمین گرم نشوندن مردم ایران راهی جز عذر بدتر از گناه پیدا نکردند برای مردم و دست به دامان سایت های نفوذی خودی ها شدند که شاید بار کوچکی از این همه سرقت و خرابی از دوششان کم شود . مردم ما همه بیاد دارند که زمان شاه صدها برابر امروز زندگی خوبتر و آرامش بیشتری داشتند . این هم از اون دروغ هایی است که پشت سر مرده میگن چون مطمئن هستند که مرده نیست که حرف یزند و دفاع کند و کسی اکنون در ایران نمی تواند از اینها دفاع کند و آخرش سر از اوین و چوبه دار در میارند !!لعنت به آخوند جنایت کار وطن فروش خائن دروغگو .
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  پس سلطنت طلبان دیگه ناراحت نش که گفته میشه: چاپید شاه!
  5
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  من اصلا کاری با مقدار ثروت این آقا ندارم بلاخره شاهزاده است و حتما میلیونر هست ولی ما باید بیدارشویم و بفهمیم یک میلیونر هیچوقت نمی تواند رهبری حرکت مردمی که ار فقر به ستوه آمدند را بر عهده بگیرد من قول شرف می دهم که اگر جمهوری اسلامی سقوط هم کند ایشون برای زندگی به ایران باز نخواهد گشت نه ایشون نه هیچ یک از میلیونرهای مقیم آمریکا . پس از رویابیرون بیاییم و بفهمیم رهبر از داخل خود کشور ظهور خواهد کرد حالا آن رهبر کیه نمی دانیم ولی تا دو سال قبل از انقلاب کسی خمینی را نمی شناخت . لنین هم همینطور و دیگر رهبران . رهبر در وسط آن حرکت هست که خودش را نشان می دهد
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
  نظر شما چیست؟