ادعای نادرست سایت اقتصاد برتر درباره فروش گران‌ترین ملک جهان توسط رضا پهلوی

فکت نامه : این گزارش به پیشنهاد یکی از مخاطبان فکت‌نامه نوشته شده که از ما خواسته بود صحت و سقم مطلبی را که در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ در سایت روزنامه «اقتصاد برتر» منتشر شده بررسی کنیم.

عنوان این گزارش این است: «رضا پهلوی گرانترین زمین جهان را فروخت». این مطلب در برخی دیگر از پایگاه‌های خبری داخل ایران مانند قطره، تی‌نیور و…نیز منتشر شده است.

در این گزارش به جز یک تصویر اطلاعاتی درباره این زمین ارائه نشده و صرفا ادعاهایی درباره ثروت خانواده پهلوی مطرح شده که نویسنده مدعی است منبع آنها نشریه «فورچون» است. ما نمی‌دانیم نویسنده این گزارش دقیقا به چه مطلبی در این سایت استناد کرده، اما اگر منظور گزارشی است که در تاریخ ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۸ (۶ مرداد ۱۳۹۷) درباره فروش گران‌ترین ملک در لس‌آنجلس منتشر شده، در آن هیچ اشاره‌ای به ثروت آخرین شاه ایران و خانواده‌اش نشده است.
اما ماجرای این زمین چیست؟
از طریق جست‌وجوی عکس اطلاعات موثقی در سایت‌های معتبر، مانند بلومبرگ، فوربز و فورچون باره این ملک پیدا کردیم. این ملک در غرب لس‌آنجلس و در ارتفاعات مشرف به بورلی‌هیلز واقع شده است. آدرس دقیق آن را می‌توانید از طریق این لینک در نقشه گوگل‌ پیدا کنید.

این زمین که معروف به «کوهستان بورلی‌هیلز» است،  تابستان ۱۳۹۷ به قیمت پایه یک میلیارد دلار برای فروش عرضه شد. در آن زمان گفته شد که این گران‌ترین ملک در سراسر دنیا است. البته مشتری با این قیمت برای آن پیدا نشد. یک سال بعد به تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸، سرانجام به قیمت ۱۰۰ هزار دلار به فروش رفت. این قیمت یک ده هزارم قیمت پایه یک میلیارد دلاری است که یک سال پیش‌تر تعیین شده بود.

اما اطلاعات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد این ملک اصلا به فروش نرفته است. سایت Realtor که در زمینه خرید و فروش ملک فعال است نوشته این ملک در ۲۰ سال گذشته فروخته نشده است. همچنین در اسناد ثبتی در مورد این زمین نام مالک هنوز «چارلز شانون دیکنز» است که ملک را در سال ۲۰۰۰ خریداری کرده است.
آیا این زمین گران‌ترین ملک در سراسر دنیا است؟
خیر. شاید این ملک در مقطعی گران‌ترین ملک قیمت‌گذاری شده باشد، اما گران‌ترین ملک فروخته شده در جهان نیست. سایت بیزینس‌اینسایدر فهرست ۱۶ معامله بزرگ را بعد از سال ۲۰۱۰ در آمریکا منتشر کرده که در آن املاک به قیمت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به فروش رفته‌اند. از جمله یک ملک بزرگ در بورلی‌هیلز که زمستان پارسال به قیمت ۱۶۵ میلیون دلار به فروش رفته است.
مالک این زمین کیست؟
آن طور که در گزارش‌های بلومبرگ و لس‌آنجلس تایمز آمده شمس پهلوی، خواهر آخرین شاه ایران، حدود ۱۰ سال پیش از انقلاب در اواخر دهه ۱۹۷۰ خریداری می‌کند که در آن ساختمان بسازد. اما بعد از انقلاب، این زمین بی‌استفاده می‌ماند تا اینکه در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) آن را به «مِرو گریفین» شومن تلویزیونی و مالک رسانه واگذار می‌‌شود. قیمت واگذاری در گزارش‌ها ذکر نشده، اما گریفین ۱۰ سال بعد (۱۹۹۷) این ملک را به قیمت ۸ میلیون دلار به یک آمریکایی ثروتمند دیگر به نام مارک آر.هیوز می‌فروشد. هیوز در سال ۲۰۰۰ می‌میرد و ملک او به فردی به نام «چارلز شانون دیکنز» فروخته می‌شود. این فرد هنوز در رکوردهای رسمی مالک این زمین است.
جمع‌بندی

با این حساب تردیدی نیست که ادعای مطرح شده در روزنامه «اقتصاد برتر» یک ادعای خلاف واقع است. اولا این ملک متعلق به رضا پهلوی نبوده و نیست. ۴۰ سال پیش و در زمان انقلاب شمس پهلوی، خواهر آخرین شاه ایران و عمه رضا پهلوی این ملک را خریداری کرده و ۳۳ سال پیش آن را فروخته است.

ما اطلاعات دقیقی از قیمت خرید و فروش این ملک توسط شمس پهلوی نداریم، اما می‌دانیم که از ۳۳ سال پیش به این طرف این ملک، مالکان دیگری داشته که ربطی به خانواده پهلوی نداشته‌اند.

از سوی دیگر بر خلاف آنچه در گزارش ادعا شده این ملک گران‌ترین زمین فروخته شده نبوده است، بلکه در مقطعی گران‌ترین زمین قیمت‌گذاری شده بود.

فکت‌نامه این ادعای مطرح شده در روزنامه اقتصاد برتر را که «رضا پهلوی گرانترین زمین جهان را فروخت» نادرست می‌داند.
+74
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  اصلا در این موارد نباید به سایتهایی مثل اقتصاد برتر که از داخل ایران هستند، استناد یا اعتماد کرد.
  8
  102
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۷
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  اگر همش را با هم جمعه کنیم و ضربدر ۲ کنیم یک هزارم دزدی‌های خامنه‌ای و جمهوری اسلامی نمی‌شود
  13
  119
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۱
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  برای تمام عاقلان دنیا اصل بر این است که تمام اخبار ج.ا دروغ است مگر اینکه عکس ثابت شود،تا حالا ابدا اثباتی نداشتم.خودشان معتقد هستند که برای حفظ بیضه اسلام هر کاری مجاز است.باسم اسلام هر کاری میکنند که دزدی ،قتل و غارت امری عادی شده است
  7
  63
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴
  ۳۵
  dada mehrdad - تهران، ایران

  با سپاس بابت تصحیح خبر فوق و دید حرفه ای که داشتین
  9
  64
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  شاه وقتی فرار کرد از ایران ۳۰ میلیارد دلار خارج از ایران پول داشته این پول ملت بد بخت بود الان فکو فامیل دارو دستش دارن عشق حال می‌کنن با اون پول
  106
  17
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. عزیز جان از دروغ چه نتیجه ای می خواهید بگیرید؟ تمام درامد ارزی ایران در زمان پهلوی ها کمی بیشتر از 30 بیلیون دلار بوده است. چگونه یعنی تمام پول را یکسره شاه بالا کشیده است!؟ در عصر احمدی نژاد در امد ارزی ایران بیش از 800 بیلیون دلار بوده است. این پول حالا کجاست؟ میزان پول گمشده در رژیم اخوندی از تمام 30 بیلیون درامد ارزی زمان شاه بیشتر هست. جناب رزم جو. شما که احتمالا توده ای و چپول هستی در امریکا چه میکنی؟ پول سوسیال میگیری؟
  5
  70
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اولاً ۳۰ میلیارد نبود و ۱۳۰ میلیارد بود. ثانیاً مقداری را بین ما، طرفدارانش پخش کرد که ما هم با این ثروت کلان زندگی شاهانه داشته باشیم. ثالثاً، شما هم تا نفس آخرت حسرت بکش و به جارو کردن زمین مک دونالد مشغول باش و به حداقل حقوق راضی باش چون خودت انقلاب کردی و این به سرت آمد. وگرنه شاه مرض داشت که پول بدزدد و بیاورد خارج بین ما قسمت کند؟ خوب در همان ایران میماند و به خدمات غیر قابل انکارش ادامه میداد.
  10
  62
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. عزیز من شما بیست میلیون دلار بذاری توی بانک خرج یه خانواده رو میگیری ...بخور بخوابش رو یکی دیگه میکنه دعواش رو شما میکنید؟ خود رضا میگه 60 میلیون دلار بوده خود همون پول کافی بوده براش که ده جا سرمایه گذاری کنه ...یه کور و کچل هم چهل سال پیش 60 میلیون داشت میداد دست بانک براش سهام میخرید الان صد برابر شده بود. مهم اینه که این خانواده هیچ کاری برای ایرانیهای داخل امریکا نکردند حالا فرض کن رضا پهلوی شاه شما هست توی امریکا درسته؟ این شاه چه کار مفیدی برای مردمش میکنه؟ برو ببین همون امام فرقه اسمائیلیه "پرنس آقاخان" چه کارهایی برای مردمش میکنه . مال شما آخرین خدمتی که کرد براتون روی صندلی بالانس زد
  44
  6
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. جلوی حرف حساب اگر ورراجی کنه دیگه از پر رویی و نفهمی اش هست!
  7
  13
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. نمنه؟خانواده شاه پول نداشت وقتیکه اومد آمریکا؟کجا زندگی میکنی؟نکنه از ایران هستی نوشتی آمریکا؟تو آمریکا باشی و ندونی اونها کجای نیویورک و لوس آنجلس و واشنگتن ملک و املاک خریده بودند؟والا حرفهات هم نوبره هم خنده دار. درضمن ما نگفتیم الان دزدی نمیشه ولی انصاف هم خوب چیزیه.الانهم ده برابرشو میخورن ولی انکار نکن که اونها هم همینکارو کردن.خدمات شاه؟مگه خودش زمین بیل میزد؟اگه طرفداراش بیل زدن بلد هستن بیا نیویورک بیل بدم دستت به ماهم خدمت کنی.
  33
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  ارتش شاه ارتش رژه بود. دیدیم که جلوی یه عده مردم عادی چطوری کم آورد ! بختیار نبود که اول تسلیم شد بلکه ارتش بود. بختیار بعد که دید پشتش خالی شد فرار کرد. زمان انقلاب میخواستند چند تا تانک بفرستند توی شهر چندین روز طول کشیده بود! چون ارتش مشکل سوخت داشت!! ارتشی که از پول نفت درست کنی همین میشه دیگه!!. زمانی که جنگ شروع شد تانکهای چیفتن رو نمیتونستند به خوزستان منتقل کنند چون تانکبر براش نداشتند!! رفتند پیش اصغر قندچی براشون ماکهای جنگی جور کرد تا تونستند چیفتن رو به خوزستان برسونند!! یعنی تانکی که بیست سال توی ارتش بود هنوز تکلیفش معلوم نبود که جنگ بشه چطوری میخواد به جبهه برسه!!! ارتش پنجم دنیا ! زارت!!
  30
  2
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. بیل زدن ننگ و عار نیست، منتهی در ایام کرونا صلاح نیست مسافرت کنیم. شما لطف کن و بیلت را برایم Fedex کن تا اینجا برایت بزنم، فقط مطمئن شو که دسته اش آلوده نباشد!
  4
  9
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بالانس را برای ما نزد، جواب شما ملت نمک نشناس بود که میگفت “ بیلاخ، خیال کردین من هم مثل پدر و پدر بزرگم خر میشم که از جونم مایه بزارم و در عوض اخراجم کنین”!
  2
  17
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. کاش از رو برن! نمیرن که!
  4
  14
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم من مطلقا سلطنت طلب نیستم ده ها انتقاد هم به ان رژیم داشتم. اما یک موی گندیده ی شاه سابق را به هزار تا آخوند نمی دهم. ضمنا من از دروغ متنفرم و فقط از این جنبه به مسئله دخول کرده ام. من مبارزه مردانه را می پسندم و از دروغ و خدعه و نیرنگ بیزارم
  1
  26
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  چه عجب این سایت ایرانیان یکبار فقط یکبار هم شده بجای کپی کردن چشم بسته اخبار حداقل رفت دنبالش و خبر درست رو از یه جای دیگه هم کپی کرد.
  2
  10
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::] نکنه انتظار داشتی خانواده شاه بیاد برای شماها یه کاری هم بکنه؟ اگر حتی دروغ شما رو هم درست حساب کنیم و بگیم اینا 60 میلیون دلار داشتند اون موقع بازم واسه یک شاه مملکت این رقم در حد حقوق ماهیانه و تلاشهایی که برای ساختن ایران کرده بازم هیچی نیست. آقا ما به همین رهبر یا ولی فقیه شخص شما حاضرین ماهیانه 60 میلیون دلار بدیم دست از سر مردم برداره . فقط یک قلم دو میلیارد دلار از حساب مردم ایران کشیدن بیرون و جنوب لبنان رو به بهترین و لوکسترین شکل ساختند. یعنی هزینه فقط حزب الله لبنان تو این 40 سال برابری میکنه با کل هزینه های خانواده تمام شاهان قبلی ایران. آخه دزدی فرق نداره حداقل محمدرضا شاه اگر 60 میلیون دلار که هیچ یک میلیارد دلار هم برداشته باشه باز خرج خودش کرده ولی اینا خودشون که 90 میلیارد دلار فقط دارایی های رهبر عنقلابی شماست در داخل و در خارج از ایران هم همه جا لونه زنبور ساخته ولایت شیطان شما. عدالت همینه به نظر من نوش جان شاه و خانواده اش.هرچی نگاه میکنم و مقایسه میکنم می بینم زمان شاه دزدی نشده و اصلا ما نمیدونستیم دزدی یعنی چی با این دادگاهها.
  1
  18
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] 30 میلیارد رو برو از کسایی که رفتند اموال و سهام ها و املاک حکومت ایران در خارج از کشور رو یواشکی فروختند و آوردن داخل ایران بپرس کجا هست. سهام مرسدس بنز ،کلی سهام شرکتهای نفتی و املاک و خریدهایی که شاه کرده بود رو با ضرر فروختند و کنسل کردند و بی سروصدا پولهای رو مثلا برگردونند ولی کجا خرج شد؟ تو جیب کی رفت؟ آقایان یزدی و خامنه ای و رفسنجانی و وزرای خارجه و اقتصاد بعد انقلاب باید پاسخ بدهند.شما بگو قرامتی که برای سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا پرداخت شد کجا رفت؟ به خانواده هاشون که چیزی ندادن پس کی گرفت؟یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بعد از همین توافق هسته مستقیم به ایران آوردند ولی چرا هیچ حرف و خبری از طرف رهبر و مقامات ایران زده نشد؟گندش وقتی بالا آمد که ترامپ برملا کرد شما بگو تو جیب کی رفت؟ مگه این پول بلوکه شده ایران از زمان شاه نبود؟ مگه نمیگی پول مردم هستش کی گرفت و کی بالا کشید مردم که یک ریالش رو ندیدن.
  2
  14
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اون زارتی که نوشتی تقدیم بنی صدر باد که چادر سرش کرد و فرار کرد. نوشتی "ارتش را با پول نفت درست کرد"، پس میخواستی از بابا بزرگ تو قرض کند و ارتش تاسیس کند؟ تو الف بچه ....و بیسواد به خودت اجازه میدهی که به آن بزرگمردانی که ایران را ساختند توهین کنی؟ در عالم بیسوادی و بی‌اطلاعی به من توصیه میکردی که مطالعه کنم؟
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان
  رضا بى عرضه معلوم نیست چند بیلیون بیلیون پول داده تا این لو رفتگى رو براش ماست مالى کنند ،
  8
  3
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۶
  ۳۵
  dada mehrdad - تهران، ایران
  در اینجا یک نوع همکاری عناصر جمهوری اسلامی با توده ایها و مجاهدین کاملا مشهود است
  3
  8
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۶
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. از شما خیلی چیزا داد گرفتم ممنونم.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. جواب های کوبنده و بسیار عالی.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  نظر شما چیست؟