چرا آمریکا جلوی رسیدن نفت کش های ایرانی به ونزوئلا را نگرفت؟

اسپوتنیک: در حالی که پنج نفت کش ایرانی در حال حرکت به سمت ونزولا بودند ایالات متحده آمریکا چند ناو و هواپیمای خود را به سمت مسیر حرکت این کشتی ها اعزام کرد وبسیاری باور داشتند که آمریکا تصمیم دارد جلوی رسیدن این کشتی ها به را بگیرد.
 
می توان گفت تهدید های لفظی متقابل میان مسئولین سیاسی دو کشور هم مزید بر علت شد تا بسیاری نفس ها را در سینه حبس کنند و تصور کنند درگیری ای میان دو طرف در پیش است.
 
البته رسانه های مخالف جمهوری اسلامی ایران هم تلاش زیادی برای کوبیدن بر طبل جنگ نمودند و امیدوار بودند این چالش موجب ایجاد درگیری فیما بین ایران و آمریکا شود.
 
به هر حال نان آنها در روغن داغ چنین جنگی مزه دار است.
 
بعد از اینکه کشتی های ایرانی یکی پس از دیگری به ونزولا رسیدند و شروع کردند محموله های خود را خالی کردن این رسانه ها شروع کردند اخباری را منتشر کنند مبنی بر اینکه یک توافق پشت پرده میان ایران و ایالات متحده بوده که ایرانی ها با خیال راحت این کشتی ها را به سمت ونزولا ارسال کردند.
 
حتی در یکی از مناظره های تلوزیونی که در این زمینه بنده با یکی از مشاوران آقای ترامپ داشتم ایشان اظهار می داشتند آمریکا به دلیل مسایل انسان دوستانه جلوی رسیدن این سوخت به ونزولا را نگرفت.
 
بنده با شوخی گفتم یعنی خودت هم این حرف ات را باور می کنی تا تصور کنی دیگران قبول می کنند آقای ترامپ بویی از انسانیت برده؟
 
ایشان نتوانست در این زمینه پاسخ دهد، چون مشخص بود خودش هم باور نداشت.
واقعت امر بعید به نظر می آید ایران بخواهد با آمریکا برای کمک رسانی به ونزولا مذاکره راه بیاندازد چون مسایل بسیار مهم تر فیما بین طرفین وجود دارد که اگر بنا به مذاکره باشد احتمال اینکه بخواهند بر آن مذاکره کنند بسیار زیاد است.
 
اگر هم آمریکا خواسته باشد توجه انسان دوستانه ای نسبت به مردم ونزولا داشته باشد قطعا بسیار راحت تر و منطقی تر به نظر می آید که شرکت های آمریکایی که قبلا نیز سوخت ونزولا را تامین می کردند چنین کاری انجام دهند.
در واقع اصل اختلاف میان آمریکا و ونزولا هم به این دلیل پیش آمد که رهبر سابق ونزولا مرحوم هوگو چاوز تصمیم گرفت کاری را انجام دهد که مصدق هفتاد سال پیش در ایران انجام داده بود، یعنی نفت ونزولا را ملی کند و دست کمپانی های آمریکایی که بر ثروت ونزولا مسلط بودند را کوتاه کنند.
 
آنها هم دقیقا همان کاری را که آن زمان با ایران انجام دادند با ونزولا انجام دادند، یعنی خرید نفت ونزولا را تحریم کردند و ونزولا را محاصره اقتصادی نمودند.
 
به هر حال بحث، بحث یک دلار و دو دلار نیست بحث چند صد ملیارد دلار است که شرکت های آمریکایی به جیب می زدند و از دست دادند.
 
همه هم می دانند که وقتی بحث پول و دلار پیش می آید دیگر آقای ترامپ حتی پدر و مادر خود را نمی شناسد، چه برسد به مردم ونزولا.
 
اگر هم توافقی پشت پرده وجود داشت قطعا ایرانی ها نیاز نداشتند پنج نفت کش بفرستند تا یک و نیم ملیون بشکه سوخت به ونزولا برسانند، این کار را با یک یا دو نفت کش غول پیکر می توانستند انجام دهند.
 
فراموش نکنید ایران یکی از بزرگترین ناوگان نفت کش های جهان را در اختیار دارد و چندین ابر نفت کش در این ناوگان هستند که می توانستند به تنهایی چنین کاری را انجام دهند.
به نظر می آید هدف اصلی و ظاهری ایرانی ها کمک به همپیمان خود و رساندن سوخت به مردم ونزولا بود اما این عملیات ایرانی ها اهداف نهفته ای هم در پی داشت که ایرانی ها با قدم هایی که برداشتند نشان دادند خواستار آن هستند که این اهداف محقق گردد:
 
1 – ایرانی ها به خوبی میدانستند که پس از ماجرای توقیف کشتی ایرانی در تنگه جبل الطارق و واکنش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به انگلیسی ها، همه حساب کار دستشان آمده و همه متوجه هستند که توقیف کشتی های ایرانی بی پاسخ نخواهد ماند و به همین دلیل هم برای هر اقدام خود دو بار فکر خواهند کرد.
 
2 – از لحظه اول حرکت کشتی های ایرانی آنها جی پی اس خود را روشن کردند و مقصد خود را مشخص نمودند و مسیری را انتخاب کردند که در اختیار ایالات متحده و متحدین آن قرار دارد تا سطح چالش را برای همه بالا ببرند، به این ترتیب می توان گفت به قول معروف هدف به نوعی رو کم کنی هم به حساب می آمد.
 
3 – حدود شصت تا هفتاد روز طول کشید تا این کشتی ها به مقصد برسد و قطعا آمریکایی ها طی این مدت از بسیاری متحدین و دوستان خود خواستند اجازه عبور این کشتی ها را صادر نکنند، به هر حال این کشتی ها علاوه بر تنگه هرمز از تنگه باب المندب و کانال سوئز و تنگه جبل الطارق هم عبور کردند و آمریکایی ها بدون رویارویی با ایران می توانستند مثلا جلوی عبور این کشتی ها از کانال سوئز و یا تنگه جبل الطارق را بگیرند، اما کشورهای دوست و یا همپیمان آمریکا حاضر نشدند با این کشور همکاری کنند چون کاملا متوجه عواقب همکاری با آمریکا بودند.
 
4 – مشخص است هدف اصلی ایرانی ها این بود که به کل جهانیان ثابت کنند آمریکا آنقدر هم که ادعا می کند توانمند نیست و اگر همکاری و همدلی در جهان وجود داشته باشد می توان در مقابل رفتار های قلدر معابانه سیاستمداران این کشور ایستاد.
 
5 – ایران و ونزولا ذیل تحریم های اقتصادی شورای امنیت و مجامع بین المللی قرار ندارند و فقط ذیل تحریم های اقتصادی آمریکا قرار دارند، ایرانی ها با این حرکت خود خواستند به همه جهان و مخصوصا آمریکایی ها بفهمانند که اگر دیگران را تحریم می کنند به این معنا نیست که آنها نمی توانند با یکدیگر تعامل کنند و شرایط امروزه به سمت و سویی پیش می رود که کشورهای تحریم شده توسط ایالات متحده خود یک قطب اقتصادی در جهان به شمار می آیند و آنها می توانند با همدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.
 
6 – آمریکایی ها می توانند هر قانونی که دلشان بخواهد برای خودشان تدوین کنند، به هر حال آنها نهاد های قانون گذاری دارند که در امور داخلی شان تصمیم می گیرند و کسی حق دخالت در امور داخلی آنها را ندارد اما آنها حق ندارند برای دیگران خط و نشان بکشند و یا اینکه قوانین خود را بر دیگر کشورها تحمیل کنند.
 
7 – آمریکایی ها بخوبی متوجه بودند که جلوگیری از حرکت کشتی های ایرانی به نوعی یک جرم بین المللی به حساب می آید و ایران می تواند در این زمینه در مجامع بین المللی بر علیه آمریکا مدعی باشد، همچنین چنین عملی این بهانه را به ایران می دهد که دست به چنین کاری بزند و کشتی های تجاری آمریکا در منطقه را توقیف کند.
 
بدیهی است آمریکایی ها به هیچ وجه تمایل نداشتند وارد یک چنین جنگی با ایران شوند چون بخوبی متوجه بودند که به ضرر آنها است، ایرانی ها چیزی برای باختن نداشتند.
 
با توجه به این شرایط می توان گفت کل ماجرا به دلیل بی باکی ایرانی ها از آمریکایی ها بود و نه هیچ توافق پشت پرده ای میان طرفین و در حال حاضر زمینه برای دیگر کشورها فراهم شده تا اقتدار و بی باکی خود را نشان دهند.
+31
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان
  من طرفدار رژیم ایران نیستم ولی از این بابت خوشحال هستم دو تا کشور دارند معامله می کنند ، آمریکا دنبال منفعت خودش هست . فعلا می بینیم که ایران هر کاری می خواهد انجام می دهد و هیچ کس هم جلویش را نمی تواند بگیرد . از زدن هواپیما ی ۲۵۰ میلیون دلاری آمریکا ، مزاحمت ایجاد کردن برای ناو ها ،زدن پایگاه آمریکا، زدن پالایشگاه عربستان ، یمن ، عراق ، سوریه ، افغانستان، لبنان و هواپیما اوکراینی اینها در چندین سال پیش نمونه شاخ و شانه کشیدن برای دنیا هست و باید قبول کرد هر چند سرمایه های میلیارد دلاری هزینه میشه ولی ایران هم داره نشان می دهد بی کار نشسته و چه کارهای می کند . فرستادن ۵ نفتکش با روشن بودن تمام دستگاهها رصد کردن اینبار ایران به ترامپ نشان داد که حتی تحریم ها را در حیاط خلوت آمریکا دور می زند و هیچ کس هم نمی تواند جلوگیری کند . چه بخواهیم و نخواهیم نشان دادن قدرت هست و خوب هم دارند نشان می دهند .
  36
  40
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  آآخوند و امریکا بر سر افغانستان و عراق و بعضی از مسائل توافق پنهانی کرده اند.
  26
  13
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۴
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  (با توجه به این شرایط می توان گفت کل ماجرا به دلیل بی باکی ایرانی ها از آمریکایی ها بود و نه هیچ توافق پشت پرده ای میان طرفین) بابا بی باکککککککککککککک . قاسم سلیمانی هم بی باک بود . همچین زدن باکشو ترکوندن که خودشم هنوز نمیدونه مرده .
  30
  38
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹
  ۵۱
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  والا بی باک که اسمه مهدی بود . تکواندو کار ایرانی .. این چیز ها میتونه درست باشه. ولی بیشتر شبیح بی این بووددد که دون پاچیدن براشون تا به موقش خوب حالشونو بگیرن ....
  9
  25
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
  ۶۰
  داریوش شیرازی - تهران، ایران
  ان بالا را نمیخواندم فکر میکردم نوشته کیهان است و نه برادران ارزشی روسی . گفته :. بحث یک دلار و دو دلار نیست بحث چند صد ملیارد دلار است که شرکت های آمریکایی به جیب می زدند و از دست دادند. و در جای دیگر . *قطعا ایرانی ها نیاز نداشتند پنج نفت کش بفرستند تا یک و نیم ملیون بشکه سوخت به ونزولا برسانند، این کار را با یک یا دو نفت کش غول پیکر می توانستند انجام دهند چند صد میلیون دلار انوقت یک و نیم میلیون بشکه ؟؟؟ هر بشکه نفت دریای شمال که بهترین خرید را دارد ۶۰ دلار است بنابر این میشود ۹۰ میلیون دلار . این چند صد ملیارد از کجا . کارشناسان بر این هستند که این اندازه دستکم یک ماه مصرف مردم را تامین میکند و برای ۹۰ میلیون دلار امریکا خود را وارد درگیری نمیکند ما میگیم ترسیده شما هم بگین ترسیده . این رو کم کنی را بهتر است در اموزش بهتر بهداشت مسکن و ولوله کشی اب برای هممیهنانمان در جنوب بکنند اینجوری رو کم کنند بهتره این اقتداره نه اینکه کار تجاری را که هر روز انجام میشود انجام بدهند و در بوق و کرنا بدمند
  14
  18
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۷
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::همایون شایان - اسلو، نروژ::]. دیدی که نفتکش ها رسیدن به ونزوئلا و ترامپ هم هیچ پخی نتونست بخوره
  27
  14
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. شما وقتی "من طرفدار رژیم نیستم ولی" شروع میکنی معلومه کدوم وری هستی!
  10
  21
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بخاطر اینکه اخوندها یا ترامپ را فریب داده بودن یا اینکه واقعا" امریکایها جرات و قدرت و توان جنگ دیگر را در خاورمیانه ندارند.
  11
  6
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هیچوقت امریکا نگفته این حکومت را می خواهد بر اندازی کند. امریکائیان اکثرا تاجرند و فقط می خواهند که این ها به منافع ان ها لطمه نزنند و گر نه براندازی وجود ندارد و اگر منافع امریکا را تامین کنند به راحتی با همدیگر کنار می ایند
  5
  23
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  چون سیاست های آمریکا استراتژیک است نه کوتاه مدت. اونها هیجانی تصمیم نمی گیرند
  7
  23
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  شماها خودتون بزرکش میکنید اینهمه کشورای دنیا به همدیگر نفتکش میفرستند حالا اینم یکیش دیگه بوق کرنا نداره..شاید برای کشتیرانی ایران مهمه چون تاحالا از این کارها نکرده و مسیر دوری نرفته باشه ولی توی دنیا مهم نیست. اگه بار سلاح و موشک بود قضیه فرق داشت
  16
  12
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آمریکا تنهای با تحریم ایران و ونزولا دهنشان را سرویس کرده و اقتصاد آنها را نابود. آنها اگر بخواهند چیزی را ثابت کنند و یا نکنند هیچ اهمیتی ندارد چون هیچ کس دیگر نمی تواند با ان دو کشور مبادله کند و مورد تحریم قرار گیرد.
  5
  11
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  اینها را خود امریکا اورده و داره ایران و منطقه را دولا سه لا میچاپه انوقت برای مردم دم از شاخ شکستن امریکا میگی خودتون را مسخره کردید این همه اختلاس کار کیه پول کجا میره امریکا و اروپا و کانادا کی میبره عن زاده های اخوندها که تو امریکا و اروپا و کانادا هستن برو خودتون مسخره کنید بقیش را نمگیم اونیکه میفهمه میدونه و اونی که نمیفهم خیال بافی کنه
  0
  1
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  نظر شما چیست؟