کرونا در بریتانیا؛ از تعطیلی سراسری مدارس و میخانه‌ها تا حقوق ۲۵۰۰ پوندی به بیکاران

قفسه خیلی فروشگاه‌ها خالی شده بی بی سی :
تعطیلات آخر هفته در حالی در بریتانیا فرا رسیده که دولت پس از چند روز انتظار بالاخره دستور داده بسیاری از اماکن عمومی تعطیل شوند.
 
دانش‌آموزان قرار است از خانه درس بخوانند. درهای رستوران‌ها و میکده‌ها بسته است و تنها غذافروشی‌هایی بازند که می‌توان برای بردن خوراک به خانه از آنها خرید کرد.
 
فروشگاه‌های بزرگ تدابیر ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند که سالمندان و معلولان برای خرید اولویت داشته باشند. همچنین در بعضی فروشگاه‌ها برای مشتریان سقف خرید اقلام در نظر گرفته و تنوع اقلام هم کم شده است.
 
در روزهای قبل هجوم مشتریان سراسیمه که از ترس روز مبادای قرنطینه احتمالی می‌خواستند گنجه‌های آشپزخانه‌شان را پر کنند قفسه‌های بسیاری از فروشگاه‌ها را، به خصوص در بخش محصولات بهداشتی خالی کرد.
 
یکی از اقلامی که بازارش به طور ویژه داغ شد دستمال توالت بود.
 
دستمال توالت آنقدری نایاب شد که یک شرکت آب و فاضلاب در انگلستان هشدار داده راه حل‌های "فی‌البداهه" که برخی از سر ناچاری به آنها روی آورده‌اند آثار مخربی دارد.
 
شرکت نورثومبریان می‌گوید استفاده از روزنامه، دستمال حوله‌ای و امثال آن به جای دستمال توالت باعث گرفتگی فاضلاب‌ برخی خانه‌ها شده و ممکن است به محیط زیست صدمه بزند.
یک شرکت آب و فاضلاب در انگلستان از گرفتگی فاضلاب به واسطه کمبود دستمال توالت خبر داده مدیر شبکه فاضلاب این شرکت گفت: "ما متوجه هستیم که برخی به دلیل محدودیت دسترسی به دستمال توالت ناگزیر به استفاده از محصولات جایگزین هستند"، اما خواسته اگر کسی در چنان موقعیتی گرفتار شد دستمال استفاده شده را به سطل زباله بیندازد.
برگشت از رویکرد 'ایمنی انبوه'
گرفتگی فاضلاب شاید از کوچکترین دغدغه‌هایی باشد که با بحران کووید-۱۹ ذهن‌ها را مشغول کرده است.
 
آن طور که عده‌ای از دانشمندان بریتانیایی به دولت هشدار دادند این ویروس جدید می‌تواند به میلیون‌ها نفر در بریتانیا سرایت کند و در نتیجه نظام درمانی را زیر بار خود از کار بیندازد و شاید حتی جان صدها هزاران نفر را بگیرد.
 
ده روز پیش بیش از ۲۰۰ دانشمند و پژوهشگر در دانشگاه‌های بریتانیا نامه‌ای سرگشاده نوشتند و از رویکرد عمومی دولت بوریس جانسون در برخورد با همه‌گیری کرونا انتقاد کردند.
 
آنها خواهان آن شدند که دولت محدودیت‌های بیشتری برای حضور در اماکن عمومی وضع کند و گفتند رویکرد موسوم به "ایمنی انبوه" کار نمی‌کند.
 
این اصطلاح را مشاور علمی ارشد دولت در مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی به کار برد.
 
پاتریک والانس گفت: "هدف ما این است که منحنی جمعیت مبتلا را به آرامی در طول زمان بکشیم و نقطه اوج آن را پایین بیاوریم، نه این که به کلی آن را متوقف کنیم. اغلب مردم یک بیماری جزئی می‌گیرند و نوعی ایمنی انبوه شکل می‌گیرد."
 
این رویکرد "تخفیف" به جای "توقف" از آن رو مطرح شده که نگرانی‌هایی درباره موج‌های بعدی همه‌گیری وجود دارد.
 
منطق این رویکرد آن است که با ابتلا و ترشح پادتن، افراد به بیماری مقاوم می‌شوند و شیوع آرام بیماری، همراه با مراقبت ویژه از سالمندان و کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند، عملا نتیجه‌ای مشابه واکسینه کردن جمعیت دارد.
 
مثلا اگر بیش از نیمی از جمعیت یک کشور در طی سالیان آبله مرغان بگیرد مشکلی پیش نمی‌آید (کشیدن منحنی در طول زمان). اما اگر کلا جلوی ابتلای احتمالی به آبله مرغان گرفته شود، همه در معرض آن هستند و ممکن است موجی بروز کند که بخش بزرگی از جمعیت را همزمان بیمار کند (نقطه اوج منحنی بالاتر از ظرفیت نظام درمانی).
 
اما مشکل اینجا است که ویروس جدید کرونا آبله مرغان یا واکسن نیست. شدیدا واگیردار و مرگبار است و رویکرد ایمنی انبوه به آن متضمن مرگ انبوه هم هست.
از دولت بوریس جانسون انتقاد شد که چرا زودتر برای محدودیت‌های قرنطینه‌ای اقدام نکرد گروهی از پژوهشگران امپریال کالج لندن با مدلسازی روند شیوع کرونا به دولت بریتانیا هشدار دادند سیاستش را تغییر دهد وگرنه باید منتظر فاجعه جان باختن ربع میلیون نفر باشد.
 
دولت بریتانیا تاکید کرده که برداشت غلطی از صحبت‌های مشاور علمی ارشد شده و سیاست کابینه بر بیمار شدن تدریجی شهروندان نبوده است.
 
البته بسیاری چنین برداشتی داشتند و از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که گفت مقام‌های ایرانی باید مثل بریتانیا به مردم بگویند که به هر حال ۷۰ درصد شهروندان به این ویروس مبتلا می‌شوند.
 
اما رویکرد دولت بوریس جانسون نسبت به بحران کرونا در مدتی کوتاه چرخش بزرگی داشته و در حالی که پیشتر برای سهلگیرانه بودن مورد انتقاد بود، وارد فاز فعالانه‌ای علیه شیوع کرونا شده است.
اقتصاد بیمار
درمان بیماران و تلاش برای پیشگیری از سرایت ویروس به بخش‌های بیشتر مردم تنها قدم‌های اول در مواجهه با بحران کرونا هستند، اما بروز این بیماری به جز چالشی برای نظام سلامت، یک چالش اقتصادی بزرگ نیز هست.
 
ممانعت از ابتلای انبوه به کووید-۱۹ مستلزم خانه‌نشینی اکثریت شهروندان است که به معنی خوابیدن بسیاری از کسب‌وکارها است.
دورهمی‌های اینترنتی محبوب شده و مثلا عده‌ای تمرینات گروه کُر خود را مجازی دنبال می‌کنند کمتر از یک ماه پس از اعلام این بیماری به عنوان همه‌گیری جهانی، تاثیر منفی آن بر بازارهای مالی جهان قابل مقایسه با بحران مالی ۲۰۰۸ است.
 
بحران کرونا به قدری بزرگ است که ۹ ماه مانده به پایان دوران انتقالی برگزیت و قطع کامل روابط تجاری و گمرکی بریتانیا با اتحادیه اروپا در شکل کنونی، برگزیت را کاملا از افکار عمومی پاک کرده است.
 
اندرو نیل، روزنامه‌نگار پرسابقه و از مجریان برنامه‌های سیاسی بی‌بی‌سی درباره تمدید یا عدم تمدید احتمالی دوران انتقالی برگزیت می‌گوید: "به گمانم اغلب مردم این روزها و در مواجهه با با بحران فزاینده کرونا با خودشان می‌گویند: اصلا چه اهمیتی دارد؟"
 
همه مشاغل امکان دورکاری و کار از منزل را ندارند و هنوز مشخص نیست که چه بر سر بخش‌های مختلف اقتصادی می‌آید و هر یک چه طور خود را با بحران کرونا منبطق می‌کنند.
 
چیزی از شیوع کرونا نگذشته که بارهای مجازی به راه افتاده و افراد به واسطه آنها به طور اینترنتی دور هم جمع می‌شوند و موسیقی زنده گوش می‌کنند و به سرگرمی‌های دیگر می‌پردازند.
 
اما چنین تفریحاتی هر قدر هم جالب باشند، عملا حاشیه‌ای و از نظر اقتصادی بی اهمیت هستند؛ چرخ هزاران رستوران و میکده‌ای که باید کرکره‌ها را بکشند با دورهمی‌های اینترنتی نخواهد چرخید.
 
وزیر دارایی بریتانیا تضمین داده که اگر کارفرماها نیروی کارشان را نگه دارند دولت تا سقف ماهانه ۲۵۰۰ پوند ۸۰ درصد دستمزدشان را بپردازد.
 
برخی می‌گویند حتی این اقدام کم سابقه هم کافی نیست و باید برای کارگران روزمزد هم مستمری در نظر گرفت.
به میخانه‌ها دستور داده شده تعطیل شوند دولت بریتانیا در کنار تضمین حقوق نیروی کار، با تعویق مهلت پرداخت برخی مالیات‌ها، وام بدون بهره به کسب‌وکارهای کوچک و اختصاص ۱ میلیارد پوند کمک‌خرجی برای مستاجران، می‌خواهد فشار اقتصادی قرنطینه را کم کند.
 
در دیگر کشورهای اروپایی، از جمله ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه هم اقدامات مشابهی انجام شده که در مواردی دایره‌اش وسیع‌تر از دولت بریتانیا است.
 
تعویق بازپرداخت وام‌ها، تعویق مالیات‌ها، وعده وام‌های ارزان و گشایش خطوط اعتباری، ملی کردن صنایع و ارائه رایگان خدمات عمومی از سیاست‌هایی هستند که در کشورهای مختلف اجرا یا به بحث گذاشته شده‌اند.
 
شوک اقتصادی کرونا فقط جنبه منفی نداشته است.
 
فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بریتانیا برای پاسخ به هجوم مشتریان ۳۰ هزار فرصت شغلی جدید اعلام کرده‌اند.
 
البته این مشاغل در برابر زیان هنگفت احتمالی ناچیزند. اما شوک اقتصادی کرونا یک جنبه مثبت بزرگ داشته: کاهش آلودگی.
 
با قرنطینه سراسری و تعطیلی بسیاری از صنایع و کاهش تردد خودروها، چین و ایتالیا شاهد کاهش چشمگیر گازهای آلاینده بوده‌اند.
 
شواهد حاکی از آن است که انتشار گازهایی چون دی‌اکسید نیتروژن و دی‌اکسید کربن در جو به شدت پایین آمده است.
 
در ونیز ایتالیا بعد از مدت‌ها آب در کانال‌های قایقرانی زلال شده است.
 
تصور می‌شود که با کاهش فعالیت‌های اقتصادی هوای لندن هم، که یکی از آلوده‌ترین‌ها است، کمی تازه شود.
کانال‌های ونیز که همیشه آبی کدر در آن در جریان بود به قدری شفاف شده که می‌شود دوباره ماهی‌ها را در آن دید به طور تناقض‌آمیزی به نظر می‌رسد به خطر افتادن سلامت اقتصادی کمی به سلامت محیط زیست کمک کرده است.
 
بحران کرونا تنها بحران جهانی نیست. گرمایش زمین هرچند که هنوز به سرعت کرونا قربانی نمی‌گیرد، اما حیات بر سیاره‌مان را تهدید می‌کند. تنها چند ماه پیش بود که آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا تصاویری آخرالزمانی خلق کرد.
 
مدل اقتصادی کنونی حاکم در جهان با رشد اقتصادی گره خورده که تاکنون همراه با افزایش فعالیت‌های آلاینده بوده است.
 
همزمان که دولت‌ها با اقداماتی کم‌سابقه مکانیسم‌های بازار را معلق کرده و در اقتصاد مداخله می‌کنند، شاید راه برای تغییرات دیگری هم باز شود.
 
اد کانوی، سردبیر اقتصادی اسکای می‌گوید بریتانیا دچار ایست قلبی اقتصادی شده و "سرمایه‌داری، آن طوری که می‌شناختیم معلق شده است".
 
هرچند هجوم مشتریان و خالی شدن قفسه‌های فروشگاه‌ها جنبه نزاع فردگرایانه در جوامع ما را نشان می‌دهد، پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا در سراسر جهان خطر ابتلا را به جان می‌خرند، به همراه هزاران داوطلب سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های محلی کمکی که شکل گرفته و اعانه‌هایی که جمع شده حاکی از میل به همبستگی جمعی هم هستند.
 
در بریتانیا و آلمان بحران کرونا را بزرگترین بحران پس از جنگ جهانی دوم خوانده‌اند. گذر از آن بحران به تثبیت مدل دولت رفاه در بریتانیا و دیگر کشورهای غربی منجر شد، آیا در گذر از بحران کرونا هم تغییرات مشابهی در راه است؟
+34
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  نمیدانم چرا نویسنده های بی بی سی فارسی از اینجور کلمات منسوخ در فارسی امروزی ایران استفاده میکنند.میخانه؟؟ مگه الان زمان سعدی هست؟ اسمش همه جای دنیا بار هست.اصلا میخانه یه چیز دیگه بود تا محیط امروزی بار.
  22
  20
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  یکی از بهترین عملکردهای دولتهای مردمی دستور ببانکها جهت به تعویق انداختن باز پرداخت اقساط وام ,حداقل بمدت دوماه و رعایت کردن صاحبخانه ها جهت اجاره خانه هاست. نه آنکه آنرا ببخشند دو ماه اجاره را بعداز اینکه اوضاع مناسب شد خورد خورد دریافت کنند,اگر اعتقاد بشعر سعدی داشته باشیم که گفت ,بنی آدم از اعضاء یک پیکرند
  6
  13
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  هیچوقت مشکل گرفتگی فاضلاب نداشتم. فقط یکبار و اونهم بخاطر زیاده‌روی در خوردن شکلات که متاسفانه باعث یبوست می‌شود.
  27
  6
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  اول می خواست از دست کهنسالان که برایش هزینه دارد نجات‌پیدا‌کند اما جلوش را گرفتند. این بار و میخانه که‌می گویید بیلیاردر هستن خودشان‌را می زنند به موش مردگی! من با کسی دوست بودم‌مدیر یک میخانه در لندن بود و روزی ۶۰۰۰۰ پوند فروش داشت! البته در مرکز لندن بود که اجاره بالاست اما به نسبت همشون همین هستن! امروز فروشگاه زنجیره ای بودم صف ۲۰ دقیقه طول کشید. هرچی می خواستم داشت البته من صبح زود رفتم ساعت ۷. نمی گذاشت بیشتر از ۲ تا خرید کنی ! منم هرچی می خواستم اگر فاسد شدنی نبود ۲ تا خریدم. شلوغ بود خیلی . مردم وحشت کردن. شاید خود من هم‌ ترسیدم. اما واقعا باید اخوند‌در ایران‌یاد بگیرد از اینکه تعطیل کرد‌و ۸۰٪ حقوق را می دهد.نفت و گازهم ندارند. البته آنهایی که‌در رستوران کار می کنند و بار خوب برایشان نیست چون اصولا انعام بسیار بالایی می گیرند و این بضرر آنهاست اما بازم دمش گرم کاچی به از هیچی!
  15
  25
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  تفاوت از زمین تا آسمان--- در سرزمین کافر روباه پیر انگلستان دولت هزینه بیکاری را تا 2500 پوند در ماه پرداخت میکند اما در ایران اسلامی کشور قانون کشور گل و بلبل مهد تمدن اسلامی کشوری که در آن ربا رشوه دزدی اصلا معنا و مفهومی ندارد طویله بیت رهبری که قوانین قرآنی انس گرفته مردم را مجبور میکند برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز از بانگ ها وام با بهره 12 درصدی (ببخشید بهره حرام است منظور کارمزد 12 درصدی ) بگیرند تا اقتصاد دولت اسلام لنگ نشود
  3
  16
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  واقعا اوضاع موجودی فروشگاه ها در انگلیس چجوره؟ آلمان به غیر از کمبود دستمال توالت فعلا در وضعیت عادیه. جمعیت زیاد هم اجازه نمیدن بره تو. فاصله ها هم باید دو متر باشه. با کارت هم باید پرداخت بشه. دستمال توالت هم هر نفر یک بسته اجازه است خرید بشه.
  0
  9
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  تو نمیری بریم انگلیس بیکار بشیم...!
  7
  7
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
  ۴۰
  2zdO3rghat - آرلون، بلژیک
  هفت هشت تا شهر بلژیک رو گاز دادیم رفتیم فقط دو بسته دستمال کاغذی با دوسه تا صابون پیدا کردیم اصلن نایاب شده نیست بعد پلیس گفته فقط برای پرکردن باک ماشین میتونین برین بیرون آقاجان وقتی هیچی نیست مجبوریم دوسه تا شهرو بریم دیگه. دوتا سوسیولوژ توی تلویزیون حرف می زدن که جامعه بلژیکوفردگرا کردیم مردم بهم رحم نمیکنن و باچین مقایسه میکرد که حکومت کمونیستی دارن ولی مردمش منظم وقانع هستن وازروز اول صف بستن
  1
  10
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
  ۴۰
  2zdO3rghat - آرلون، بلژیک
  یکی رو هم نشون دادکه رفته 242 بسته رول دستمال توالت خریده انبار کرده من نمیدونم میخواد باهاشون چیکار کنه ؟غیر اینه یه عده گیرشون نمیاد؟این احتکار نیست؟تازه از دیروز ابلاغ کردن که فروشگاهها با پنیک بایینگ مبارزه میکنن نمیذارن کسی زیاد ببره اینه جامعه الان بلژیک هرکی خواست از ایران بیاد اروپای متمدن اینهارو هم ببینه فقط خوبیهاشو نبینه
  6
  7
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. در فارسی امروزی، فارسی گپ زنها از #بار# در این قسم جملات استفاده می‌کنند: کامیون بار زدن، سیگاری بار زدن. نویسنده دستش درد نکنه، کاملا درست گفته، همون میخانه هست.
  16
  2
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::] از این خبرها نیست. این برای آدم‌هایی است که‌حقوقشان به ۱۵۰۰ پوند هم در ماه نمی رسد. خیلی بده ۱۲۰۰ پوند می‌دهد که در لندن پولی نیست با توجه به هزینه. البته دوستان مفتخور پناهنده با کمتر از این زندگی می کنن اما خونه از شهرداری در ساختمانهای در ب و داغان می گیرند زرت و زورت عکس می فرستن واسه فک و فامیل در ایران جوسی میان. و می گن لایک بفرمایید. [::Nakamichi - لندن، انگلستان::] . ترجمه pub در فرهنگ‌لغت دهخدا بمعنی میخانه. . دوستان پناهنده‌خواستین بدو بی راه بگین اشکال نداره البته باید عرض کنم همه اینطور نیستین بعضی هاتون کار سیاه هم‌می کننین و پول در بالشت قایم می کننین جون یک حساب بانکی اجازه ندارین باز کننین دوم آنگه‌مالیات‌ندین.
  14
  13
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. وضع فروشگاها تو سه روز اخیر افتضاح و باور نکردنیه.حتی سوپرمارکتهای بزرگ ساعت ۹ صبح هم بری هیچ چیز نمونده.ساعت کار فروشگاهای ۲۴ ساعته رو تا ب ۱۰ یا ۱۱ شب کاهش دادن و نمیشه مثلا نیمه شب (برای کمتر شدن ریسک واگیری و خلوت بودن) رفت. من پریروز ساعت ۶ صبح به سوپر Tesco Extra خیلی بزرگ همیشگی مان رفتم اما چنان صف طولانی از مردم منتظر باز شدن در دیدم که از اونجا به فروشگاه اکسترا دیگه ای که میشناختم رفتم.ساعت ۶:۲۰ صبح رسیدم و فروشگاه واقعا جای سوزن انداختن نبود (خطر واگیری بسیار بالا) و در عرض همان ۲۰ دقیقه اول کل دستمالها،صابونها،برنج،پاستا،شکر و حبوبات تمام شده بود.البته خوشبختانه تونستم بیشتر خرید کافی خودم برای ۲ هفته انجام بدم اما صف خروج ۱:۳۰ طول کشید (باز هم ریسک واگیری) و نگران کندست که افراد مسن و تنها که ماشین ندارند یا هر کس که نتونه ۶ صبح بیاد باید چکار کنه؟. دلیوری و تحویل در خانه هم تا ۱ ماه بعد رزرو شده هست و تایم خالی وجود نداره.
  6
  10
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  بوریس ترکه تو هم بد شانسی بد موقعی نخست وزیر شدی! خخ
  2
  9
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. اول که کسی از تو‌نظر نخواست عقده ای.دوم اینکه تو از کجا میدونی من کی هستم و چکارم که میگی پناهنده ...؟ نادون مدتیه نظرهای مایخولیاییت رو داریم تحمل میکنیم که همش سرشار از عقده و تو سری خوردن و‌حسرت و توهین به ایرانیان اینجاست حواست رو‌جمع کن و اون اون دهن ات رو برای من باز نکن و زر زیادی نزن.اوکی؟
  12
  11
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۳
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::] تو‌فعلا حرف زدن یاد بگیر نمی خواهد نظرات منو‌تحمل‌کنی. مشخصه اسکیزو فرنیت اود‌کرده بازم! نمونه‌کامل یک ایرانی در اینگلیس هستی ! اوکی؟ .
  4
  6
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۲
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::] بعدشم‌اسکسیزوفرنی مریض تپ از کی تا حالا شدی کل آدمهایی که اینجا مطلب میخوانن که‌کی میگی داریم‌تحمل می‌کنیم! اوکی؟ .
  3
  7
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۱
  نظر شما چیست؟