واتیکان آرشیو «پاپ هیتلر» را پس از چند دهه منتشر کرد

پاپ پیوس دوازدهم از سوی منتقدانش به خاطر آنچه "بی‌عملی" و سکوت در قبال جنایات آلمان نازی خوانده شده، به "پاپ هیتلر" معروف شده است بی بی سی :واتیکان، مقر کلیسای کاتولیک اسناد مربوط به پاپ پیوس دوازدهم را که هدایت کلیسا در دوران جنگ جهانی دوم را به عهده داشت، منتشر می‌کند.
 
پاپ پیوس دوازدهم از سوی منتقدانش به خاطر آنچه "بی‌عملی" و سکوت در قبال جنایات آلمان نازی خوانده شده، به "پاپ هیتلر" معروف شده است.
 
واتیکان در دوران جنگ جهانی دوم اعلام بی‌طرفی کرده بود.
 
پیوس دوازدهم در سال ۱۹۳۹ به عنوان پاپ انتخاب شد و تا سال ۱۹۵۸ در این سمت باقی ماند.
 
او با عنوان کاردینال یوجین پاچلی از سال ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۹ سفیر واتیکان در آلمان بود. از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۹ وزیر امور خارجه واتیکان بود و با مرگ پیوس یازدهم به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان انتخاب شد.
 
اسقف پل ریچارد گالاگر، یک مقام رسمی واتیکان گفته است اسناد رسمی نشان می‌دهد که پاپ پیوس، "قهرمان بشریت" بود که به یهودیان بسیاری در ایتالیا پناه داد و تماس با نهضت مقاومت آلمان را حفظ کرد.
 
پیوس دوازدهم در اقدامی که بعدها یهودیان از آن انتقاد کردند، از امضای بیانیه نیروهای متفقین در نکوهش براندازی و نابودی یهودیان از سوی آلمان نازی خودداری کرد.
 
واتیکان همواره گفته است دیپلماسی پشت پرده پاپ پیوس دوازدهم در دوران آلمان نازی منجر به نجات جان هزاران یهودی شد.
 
پاپ فرانسیس، رهبر فعلی کاتولیک‌های جهان دستور داده تا تمامی اسناد و مدارک مربوط به پاپ پیوس در دسترس عموم قرار بگیرد و گفته است کلیسای کاتولیک "از تاریخ نمی‌ترسد."
 
قرار است محققان و مورخان اسناد منتشر شده را در ماه‌های آینده ارزیابی کنند.
واتیکان می‌گوید دیپلماسی پشت پرده پاپ پیوس دوازدهم در دوران آلمان نازی منجر به نجات جان هزاران یهودی شد پاپ پل ششم در سال ۱۹۶۵ روند قدیس اعلام کردن پاپ پیوس را آغاز کرد. پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۹۰ او را "بنده خدا" نامید که اولین گام از چهار گام‌ در کلیسای کاتولیک برای قدیس اعلام کردن است.
 
پاپ بندیکت شانزدهم در سال ۲۰۰۹ پیوس دوازدهم را "ارجمند و معزز" خواند.
 
بندیکت شانزدهم، در زمانی که پاپ بود قدیس اعلام کردن پیوس دوازدهم حمایت کرد.
 
در قدم بعدی باید معجزه‌ای به پاپ پیوس نسبت داده شود که طی آن او آمرزیده (بئاتیفیه) می‌شود که معنای آن اعلام رسمی ورود شخص وفات یافته به بهشت و توانایی او برای شفاعت است.
 
در آخرین گام، باید معجزه دومی نسبت داده شود که این باعث معرفی فرد به عنوان قدیس می‌شود.
 
در شرایط خاصی، پاپ می‌تواند بدون انتساب معجزه به فرد، او را قدیس اعلام کند.
 
گروه‌های یهودی از واتیکان خواسته‌اند روند قدیس کردن پیوس دوازدهم به حالت تعلیق در آید.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  این خبر را دیدم کمی تو فکر رفتم که در مذاهب ابراهیمی همیشه حرف از خلقت دنیا وخلقت جانوری به اسم انسان که وابسته ونزدیک به خداوند واشرف مخلوقات است شده اما بنظر من حیوان بی آزار وهمیشه مثبتی مثل دولفین نیست نه سلاح میسازه همنوعشو بکشه ونه وحرصوطمعی داره و وقتی حس کنه کمکی میتواند بکند حتی به انسان که احمق مخلوقات است هیچ طمعی در کارش نیست فکر کنم برای نزدیک به دو هزار سال با هیچکی دیگر صحبت نکرد تا حالا وحتماَ پیش خودش فکر میکنه عجب احمقی خلق کردم که هیچ تناسبی با اشرف بودن نسبت به دیگر حیوانات را ندارد
  0
  1
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بعد جنگهایه صلیبی که بعضی برای تجارت و بعضی در راه خدا وتجارت صحنه هایه غم انگیز آفریدند که مردم را بیدار کرد اما در جنگ جهانی دوم دستشان کوتاه بود از لشکر قهریه و اگرنه با هیتلر همدست می شدن به خاطر کشتن مسیح و مسیحیان دو هزار سال پیش نوسط شیخان یهود ،امروز هم قصه همینه با کمی پیچیدگی بیشتر.
  0
  1
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یاد یهودا که مسیح را لو داد افتادم که اصلا چه معنی میده برای کسی که یک داستان را تعریف میکنه وشما شنونده میشنوید که کاهنان یهود توسط یهودا عیسای مسیح را شناسای ودستگیر کردن مگر چقدر جمعیت بوده که کسی این شخص را یعنی عیسی را نمی شناخت مغازه خرازی داشتند دیگه چه مدرک میخواهید که معلوم کند که عیسی را همه می شناختن ،دیگر اینکه تکلیف اون بدبخت یهودا چیه که خداوند اجازه داد به شیطان تا یهودا وسوسه بشه حالا در روز قیامت که یهودا بره در حضور خدا به چه چیزی محکوم میشه به خاطر نقشی که در عمل منفی بوداما باعث کشتن و رستاخیز عیسی و پیروزی او بود محکومش میکنن چه حکمی خواهد گرفت در روزرستاخیز آیا کسی میدونه این قصه مسیحیت که در بعضی موارد سند تاریخی مشکوک هستند.
  0
  0
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  داشتم فیلمی می دیدم به اسم هاسلر دقیقاَ مثل سربازها در عراق و افغانستان میمیرند بخاطر خواسته هایه خودشون خوب یا بد، همیشه همین بوده و هست
  0
  0
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مردم کارو زندگی ندارن کمی تاریخ را مرور کنید جنگهای صلیبی را وجوابتان را می گیرید که چرا این پوپ...اعتراض نکرد و بیطرف یا هیچ طرفی نبود بحضور انورتان برسانم که در زمان اون خدا بیامرز پاب کسی نبوده که به چیزی مربوط بوده باشه تا حرکتی کنه نمونه پاپ در حال حاضر کی گوش میکنه که چی میگه ،دیگه چی؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.