افزایش پدیده ازدواج‌های نامتعارف : ازدواج از نوع دوم!

فرادید : در سال‌های اخیر آمار ازدواج در کشور روند کاهشی داشته، اما بر اساس آمار‌های سازمان ثبت احوال پدیده جدیدی در حال وقوع است به‌طوری که آمار‌ها حکایت از این دارد تمایل افراد مجرد به ازدواج با کسانی که سابقه تأهل دارند بالاتر رفته تا جایی که ازدواج دختران مجرد با مردانی که قبلاً ازدواج کرده اند از ۲.۱ درصد کل ازدواج‌ها در سال ۹۲ به رقم ۶.۹ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده یعنی این قبیل ازدواج‌ها بیش از سه برابر رشد داشته‌اند.
 
البته در این میان تمایل مردان مجرد هم به ازدواج با زنانی که قبلاً ازدواج کرده‌اند، افزایش یافته و از یک درصد در سال ۱۳۹۲ به رقم ۴.۹ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است. حال این سؤال مطرح می‌شود چرا بسیاری از مجرد‌ها دیگر تمایلی به ازدواج با فرد مجرد ندارند و دیگر اینکه روز‌به‌روز آمار ازدواج مجرد‌ها با افرادی که قبلاً سابقه ازدواج داشته‌اند در حال افزایش است؟
 
یک جامعه شناس با اشاره به اینکه چنین ازدواج‌هایی در گذشته هم وجود داشته‌اند می‌گوید: به‌دلیل نیاز اقتصادی از دیرباز چنین ازدواج‌هایی وجود داشت، ولی این روز‌ها با سخت‌تر شدن شرایط ازدواج، مسائل اقتصادی بسیار حاشیه ساز و مهم شده و شاهد ازوج‌هایی با اختلاف سنی بالا هستیم که طرفین هم از ازدواج راضی هستند. می‌بینیم دختری ۳۰ ساله با مردی ۶۰ ساله با سابقه تأهل، ازدواج می‌کند و هیچ مشکلی هم ندارد.
 
به‌گفته مریم یوسفی، افراد این روز‌ها می‌خواهند در لحظه زندگی کنند و در کم‌ترین زمان ممکن به خواسته‌های خود برسند. پسر‌های جوانی که بیکار هستند، ولی در عین حال ظاهر خوبی دارند، می‌دانند که اگر ۷۰ سال هم کار کنند نمی‌توانند ماشین مورد علاقه خود را بخرند، در این میان راحت‌ترین و کوتاه‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و با زنی ۲۰ سال بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کنند تا بتوانند براحتی به آرزو‌های خود دست پیدا کنند.
 
خیلی هم راحت با قضیه کنار می‌آیند، فقط بجای اینکه همسری همسن و سال خودشان در کنارشان راه برود زنی جایگزین می‌شود که مطلقه و مسن‌تر است، اما تمامی شرایط رسیدن به ایده‌آل‌های زندگی را دارد. او در ادامه می‌افزاید: این پدیده پسر یا دختر نمی‌شناسد و اکثراً هم طبقه پایین جامعه را نشانه می‌گیرد.
 
تقریباً می‌توان گفت که کمتر دختر و پسر پولداری سمت این قبیل ازدواج‌ها می‌روند. جالب اینجا است که این مقوله در کشور ما حل شده و در خیلی از موارد وقتی وارد رستوران می‌شوید نمی‌توانید روابط را تشخیص دهید. از خود سؤال می‌کنید که این دو نفر پدر و دختر هستند یا زن و شوهر که عاشقانه دست در دست هم به رستوران آمده اند؟!
 
این جامعه شناس با تأکید بر اینکه مهم‌ترین فاکتور در این میان، بیکاری و مسائل اقتصادی است، می‌گوید: در خیلی موارد دختران جوان با مرد‌هایی مسن ازدواج می‌کنند و سریع هم بچه دار می‌شوند، چون می‌دانند که در زمان کوتاهی مرد به‌دلیل کهولت سن فوت کرده و فرزندش از اموال ارث کلانی خواهد برد. دلیل این ازدواج کاملاً مشهود است و چیزی جز نیاز مالی نمی‌تواند باشد. متأسفانه شکاف طبقاتی و مشکلات اقتصادی هر روز در حال بیشتر شدن است.
 
خیابان‌های پایتخت مملو از ماشین‌های بسیار مدل پایین و مدل بالا هستند؛ بنابراین طبیعی است که همه افراد دوست دارند پیشرفت کنند و همه هم دنبال راحت‌ترین و سریع‌ترین راه ممکن هستند. به‌گفته این جامعه شناس حتی گاهی اوقات مشاهده می‌شود که برخی از جوانان فقط با هدف کسب درآمد بیشتر به‌دنبال ازدواج با زنان مسن پولدارهستند تا از این طریق زندگی را اداره کنند ومتأسفانه این پدیده بتدریج در حال گسترش است.
 
یوسفی با اشاره به‌عامل دیگری که در جهش آمار ازدواج مجرد‌ها با افرادی که سابقه ازدواج داشته‌اند، می‌گوید: گزارش‌ها نشان می‌دهد که فاصله سنی برخی از این افراد به ۲۰ سال هم می‌رسد به‌همین دلیل خیلی از دختران ترجیح می‌دهند با مردان متعهدی که تجربه ازدواج و سن بالا دارند ازدواج کنند تا خیانت نبینند.
+20
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  سخت نگیرید مقصود آموزش هست کسی که تجربه داره به کسی که تجربه نداره آموزش میده...خخخ
  18
  12
  دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
  ۴۲
  CHOPOG - برلین ، اتریش
  آذرمیانه خداوکیلی چندتا زن صیغه ای داری. آیا حاضری با زن خامنه ای یه نشست و برخاستی داشته باشی؟
  4
  21
  دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
  ۵۷
  Sepas - تهران، ایران
  . چه خوب شد هر چه فاصله سنی بیشتر تجربه و پول هم بیشتر از همین الان دست به کارشیم
  1
  11
  دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینجاست که میگن خانومها دنبال مو نقره ای جیب طلایی میگردن! پسرها هم میرن سراغ زنی که همه چی داره فقط یه دست دندون مصنوعی میخواد
  0
  8
  دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۳
  ۵۵
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  آدم نمیدونه گریه کنه یا بخنده به حال و روز این مملکت .نسل بعدی یا از مادر داشتن محرومه یا از پدر داشتن . متاسفانه روزایه خوبی در انتظارمون نیست .
  0
  15
  ‌سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۱
  ۲۷
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::CHOPOG - برلین ، اتریش::]. دوست عزیز من حالت شوخی نوشتم وگرنه این نوع روابط چندش آور و مخرب به حال جامعه هست حساب کن دختر و پسری که با هم باید عشق بازی کنند دختر بره توی بغل یه پیرمرد پسر بره بغل یه پیرزن و در نهایت پس از مرگ اونها اون دختر دیگه مسن شده باید با پولی که گیرش اومده بره پسر جوون پیدا کنه معمولا اون پسر جوون هم پولای اینرو میگیره در کنارش دوست دختر خودش رو هم داره در مورد دختر هم همین داستان حساب کم چه شیر تو شیری در میاد توی جامعه همش جنگ اعصاب و تعقیب و گریز
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.