اشتباه غم انگیر پزشکی در شیراز : دست راست بیمار به جای دست چپ عمل شد

در پی انتشار خبر انجام عمل جراحی اشتباه بر روی مچ دست یک مصدوم در شیراز ، رئیس بیمارستان شهید رجایی این شهر واکنش نشان داد.
 
رییس بیمارستان شهید رجایی در پی انتشار خبر انجام عمل جراحی اشتباه بر روی مچ دست یک مصدوم گفت: دانشگاه علوم‌ پزشکی و بیمارستان با فرد خاطی برخورد قاطعانه‌ می‌کنند.
 
 چندی پیش دست چپ یک پیرمرد ۷۰ ساله شکسته شده و به بیمارستان رجایی شیراز منتقل می‌شود. باوجود آنکه در دست چپ بیمار آتل بسته شده و عکس های شکستگی نیز قبل از عمل جراحی تهیه می‌شود، اما پس از خروج از اتاق عمل خانواده بیمار متوجه می‌شوند به اشتباه دست راست این پیرمرد که سالم بوده عمل شده و در آن پین گذاشته‌اند!
 
براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس بیمارستان شهید رجایی در خصوص بیمار «الف-ک» که در روز پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه سال جاری برای عمل جراحی شکستگی ناحیه مچ دست برای پین‌گذاری از راه پوست (بدون ایجاد شکاف در محل شکستگی) به اتاق عمل انتقال یافته بود، اظهار کرد: به دنبال بروز اشتباهات فردی، جراحی بیمار در سمت اشتباه انجام شده که به‌محض اطلاع مسوولان ارشد بیمارستان از احتمال این خطا، نشست بررسی ریشه‌ای عارضه (RCA) در محل بیمارستان تشکیل و یک روز پس از انجام جراحی، تمامی اطلاعات و مستندات مربوطه در سامانه وزارت بهداشت ثبت شد.
 
سید امیررضا مصباحی افزود: بدون در نظر گرفتن شکایت بیمار و همراهان، مسوولان بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌صورت جدی و با قاطعیت پیگیر این مسئله بوده و به‌محض دریافت نتیجه و مشخص شدن افراد خاطی، برخورد قاطع و قانونی با مقصر یا مقصران این حادثه انجام می‌شود.
 
رییس بیمارستان شهید رجایی ادامه داد: بیمارستان در خصوص درمان شکستگی دست بیمار هیچ هزینه‌ای دریافت نکرده، همچنین مراحل درمان دیگر مشکلات بیمار ازجمله مشکلات تنفسی که بسیار شدید بوده و حیات این بیمار را در خطر جدی قرار داده بود، با تلاش همکاران بدون هیچ عارضه و به بهترین وجه ممکن انجام و تخفیفات حداکثری نیز اعمال شد.
 
وی اضافه کرد: در زمینه ایجاد خطاهای پزشکی، عوامل مختلفی دخیل بوده و پروسه جراحی یک بیمار پیچیده است و با درگیری گروه‌ها، افراد و بخش‌های مختلف در بیمارستان صورت می‌گیرد که در هر مرحله، امکان بروز خطای انسانی وجود دارد.
 
مصباحی اظهار کرد: در پیشرفته‌ترین مراکز پزشکی دنیا براساس شواهد علمی و مستندات موجود در مقالات مختلف، از بین هر پنجاه تا صد هزار عمل جراحی انجام‌شده، یک مورد خطا در زمینه محل اشتباه جراحی اتفاق می‌افتد که این اشتباه در تعیین صحیح محل جراحی، برای اولین‌بار از بدو تأسیس این بیمارستان اتفاق افتاد که خوشبختانه تبعات و عوارض جسمی برای بیمار به همراه نداشت.
 
رییس بیمارستان شهید رجایی ضمن پوزش از بیمار و خانواده او، از عموم هموطنان تقاضا کرد اخبار و گزارشات مربوط به نظام سلامت را تنها با مستندات قانونی و از رسانه‌های معتبر نظام سلامت پیگیری کنند.
 
وی ادامه داد: بیمارستان امتیاز و فوریت‌های جراحی شهید رجایی به‌عنوان قطب «ریفرال» جنوب کشور و تنها مرکز «ترومای» جنوب، خدمات ارزنده‌ای را ماهیانه به بیش از دو هزار مصدوم استان فارس و استان‌های همجوار ارائه می‌دهد که بر اساس شواهد موجود، خدمات این مرکز بر اساس استانداردهای روز دنیا و با کیفیت بسیار مناسب ارائه می‌شود.
 
رییس بیمارستان شهید رجایی افزود: ماهیانه بیش از یک هزار عمل جراحی مختلف و پیچیده و بسیار حساس در این مرکز به انجام می‌رسد که با توجه به نوع مراجعان در سطح کشور و منطقه کم‌نظیر است.
+15
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان
  تازه این اولین سریهای دکترهای سهمیه ای هستند!!! منتظر اخبار بعدی بمانید
  0
  14
  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.