شکایت کاربران از کاهش سرعت و کیفیت اینترنت در ایران

دویچه وله :کاهش سرعت و کیفیت اینترنت در ایران در روزهای گذشته شکایت کاربران را در پی داشته است. به گفته وزیر ارتباطات ایران، اختصاص میزانی از پهنای باند فرکانسی برخی اپراتورها به سیستم‌های هواپیمایی، باعث کاهش کیفیت شده است.
 
گرچه موضوع سرعت و کیفیت اینترنت در ایران از سال‌ها پیش از دغدغه‌های کاربران بوده، اما در روزهای اخیر  بیش از پیش باعث شکایت آنان شده است. آمار نشانگر آن است که از میان شکایت‌های مختلف در حوزه‌های ارتباطی ایران، بیشترین شکایت‌ها به حوزه سرعت و کیفیت اینترنت مربوط می‌شود.
 
رسانه‌های داخلی ایران در روزهای گذشته بارها از "شرایط بسیار بد" اینترنت خبر داده و گزارش داده بودند که اپراتورها نیز با وجود ارائه "خدمات ضعیف و بی‌کیفیت"، قیمت‌های زیادی را در نظر گرفته و روند افزایشی قیمت بسته‌های اینترنتی اعتراض کاربران را به همراه داشته است.
 
همچنین گزارش شده بود که در این روزها شبکه موبایل نیز "به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده"، با کاهش سرعت در برخی از شهرهای ایران مواجه شده است.
 
خبرگزاری ایسنا امروز شنبه ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) گزارش داد که طبق آمار سامانه رسیدگی به کاربران حوزه ارتباطات در ایران، شکایت مشترکان در درجه اول به حوزه "اینترنت پرسرعت، ثابت و در بخش‌های پشتیبانی و ارائه خدمات، کیفیت سرویس، مشکلات مالی و تعرفه" برمی‌گردد.
 
اداره کل "حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی" گزارش ماهانه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مشترکین خدمات ارتباطی (موسوم به سامانه ۱۹۵) را تا پایان شهریورماه سال جاری (۱۳۹۸) منتشر کرده که بر اساس آن، اغلب شکایت‌ها به "حوزه خدمات اینترنتی" مربوط می‌شوند.
 
محمد امامی، مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بهمن‌ماه سال گذشته نیز با استناد به نتایج ارزیابی هفتگی سامانه ۱۹۵، اعلام کرده بود که بیشترین شکایت مشترکین مربوط به حوزه اینترنت بوده است.
 
به گزارش ایسنا، بیشترین شکایت‌های مشترکین اینترنت از شرکت مخابرات ایران در شهریورماه گذشته به "پشتیبانی و ارائه خدمات" اختصاص داشته و «اعمال محدودیت زمانی روی مکالمات سامانه ۲۰۲۰ و وجود صف انتظار طولانی جهت اتصال به اپراتور که مصادیق عدم ارائه خدمات پشتیبانی مطلوب است، به‌شدت در شکایات مطرح‌شده در این بازه مشهود است.»
 
همچنین بیشترین شکایت از اپراتور "همراه اول" در حوزه اینترنت به "کیفیت سرویس (عدم دسترسی به اینترنت پرسرعت 3G و 4G)" اختصاص داشته است.
 
طبق همین گزارش، اکثر شکایت‌های ثبت‌شده در حوزه اینترنت از اپراتور ایرانسل نیز به کیفیت سرویس، قطعی و وصلی مکرر اینترنت وایمکس، خصوصا در رابطه با مودم‌های TD-LTE  اختصاص داشته است. تعداد کل شکایت‌های ثبت‌شده از اپراتور رایتل نیز در شهریورماه به نسبت مردادماه گذشته، بیش از ۳۶ درصد افزایش داشته است.
 
وضعیت بد اینترنت در ایران واکنش وزیر ارتباطات را نیز به همراه داشت. به گزارش گجت‌نیوز، محمدجواد آذری جهرمی اخیرا از تشکیل کارگروهی برای بررسی "بازنگری در پهنای باند فرکانسی اپراتورها" خبر داده و دریافت "گزارش‌های زیادی درباره کیفیت بد شبکه تلفن همراه" را تأیید کرده است.
نقش "سیستم‌های هواپیمایی" در کاهش کیفیت اینترنت
وزیر ارتباطات ایران به‌رغم آنکه "هسته اصلی شبکه ارتباطی کشور" را "در وضعیت استاندارد" توصیف کرده، گفته است: «اما با توجه به نیازی که سیستم‌های هواپیمایی کشور داشت، از ماه پیش مجبور شدیم میزانی از پهنای باند روی باند ۹۰۰ مگاهرتس را به سیستم‌های هواپیمایی اختصاص بدهیم. این باند فرکانسی برای ارائه خدمات نسل سوم همراه در اختیار اپراتور اول تلفن همراه کشور بوده و اشتراک‌گذاری آن با سیستم هواپیمایی موجب شده کیفیت ارائه خدمات اینترنتی توسط این اپراتور کاهش پیدا کند.»
 
دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید
 
آذری جهرمی ضمن تأکید بر لزوم بازنگری در پهنای باند فرکانسی اپراتورها، گفته است: «این منطقی نیست که شبکه اپراتوری که خالی است پهنای باند فرکانسی زیادی داشته باشد، اما اپراتوری که مشترکان زیادی دارد در دسترسی به پهنای باند در یک باند فرکانسی با محدودیت مواجه شود. تغییرات در این زمینه به صورت جدی در رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه در دست بررسی است.»
 
وزیر ارتباطات ایران همچنین با بیان اینکه "در ارتباطات بین‌الملل و شبکه داخلی اختلالی دیده نمی‌شود"، تأیید کرد: «اما کاربرانی که از خدمات 4G رایتل و 3G همراه اول استفاده می‌کنند در سرعت و کیفیت اینترنت دچار مشکلات زیادی هستند.»
 
بسیاری از کشورهای جهان "حق دسترسی به اینترنت" را جزو حقوق بنیادین شهروندان خود می‌دانند. طبق قطعنامه‌ای که در سال ۲۰۱۶ میلادی به تصویب سازمان ملل متحد رسید، کشورهایی را که عامدانه باعث عدم دسترسی شهروندان به اینترنت شوند، از نظر این نهاد بین‌المللی ناقض حقوق بشر محسوب خواهند شد. در ایران نیز دولت حسن روحانی در منشور حقوق شهروندی خود در سال ۱۳۹۵ این حق را زیر عنوان "حق دسترسی به فضای مجازی" به رسمیت شناخته است.
 
با وجود این، نه تنها در ایران فیلترینگ در سطح وسیعی اعمال می‌شود، بلکه سرعت و کیفیت اینترنت نیز از سال‌ها پیش دغدغه کاربران فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بوده است. در عین حال از میان شبکه‌های اجتماعی در ایران، فیس‌بوک، توییتر و تلگرام فیلتر شده و تلاش‌های زیادی نیز از سوی برخی چهره‌ها و نهادهای حکومتی برای ممنوعیت استفاده از اینستاگرام در جریان است.
+21
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.