برای یک شب عزاداری حسینی هیات ها چقدر هزینه می کنند؟

ایران وایر :ده روز اول محرم، در اکثر شهرها و روستاهای ایران از قدیم تکایا و هیات‌های مذهبی برپا بوده است. هیات‌هایی که معمولا با مداحی و سینه‌زنی شروع می‌شوند و پس از پخش نذری به پایان می‌رسند.
 
در سال‌های اخیر گرانی مواد غذایی روی تعطیلی برخی هیات‌های مذهبی تاثیر گذاشته است. رسول دو سالی می‌شود که بساط هیات روزهای عاشورا را تعطیل کرده است. او می‌گوید: «من بابت هیات نذر نداشتم. دلی بچه‌های مسجد را دعوت می‌کردم و یک غذایی در حد ۳۰۰ نفر می‌پختیم و پخش می‌کردیم اما الان انقدر هزینه‌ها بالا رفته برای این‌که بخواهم این کار دلی را انجام بدهم باید از شکم زن و بچه‌ام بزنم.» چند لحظه مکث می‌کند و بعد می‌گوید: «امام حسین هم راضی نیست، می‌دانم.»
 
حرف‌های رسول کنجکاوم می‌کند تا درباره هزینه‌های دو هیات متفاوت سوال کنم.
 
محمدامین پسر بزرگ یکی از بازاریان تهران و از بانیان هیات ثارالله است. این هیات بیش از بیست سال سابقه دارد و در خیابان دروس تهران در یک سالن اجتماعات خیلی شیک و بزرگ برگزار می‌شود. هرسال از اول محرم هر شب تا عاشورا برگزار می‌شود و هر شب حدود ۷۰۰ نفر مهمان دارند. محمدامین راضی نمی‌شود در مورد هزینه‌های هیات چیزی بگوید و اصرار دارد که اگر درباره هزینه‌های هیات‌شان حرف بزند. برکت مال‌شان از بین می‌رود: «ما در بازار طلافروشیم و سرکارمان با سوت است نه گرم -هر سوت ۱۰۰۰ گرم است- خلاصه خواستم بگویم سرکار که هستیم مو لای درز حساب‌وکتابمان نمی‌رود اما اینجا همه مهمان امام حسین هستیم. هیچ‌چیز را حساب‌وکتاب نمی‌کنیم. به قول حاج‌آقا پای حساب‌وکتاب و چرتکه که بیاید وسط، برکت و شأن هیات زیرسوال می‌رود.»
 
طبق گزارش روزنامه‌ی قانون در سال ۱۳۹۶، ایرانی‌ها معادل دوهزار میلیارد تومان غذای نذری در ماه محرم توزیع میکنند و برنج پرفروش‌ترین ماده‌‌ی غذایی در این ماه است.
 
این رقم مربوط به دو سال پیش است؛ یعنی زمانی که قیمت دلار حوالی ۴۰۰۰ تومان بود و نرخ تورم.
 
علی آقا از دست‌اندرکاران هیات ثارالله است و تقریبا از تمامی هزینه‌های هیات باخبر است. او می‌گوید به‌طور متوسط  در دهه‌ی اول محرم در هیات ثارالله شبی ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان هزینه می‌شود.
 
احمدرضا بچه‌ی خیابان کمیل است و ۳۰ سال دارد او می‌گوید: «از ۱۰ سالگی با بچه‌های محل با چند تا چادر و یک زیلو و ۲۰ تا استکان و یک قوطی چای تکیه‌ی علی‌اصغر را برپا کردیم و هیات راه انداختیم. الان اکثر بچه محل‌ها هنوزم دهه اول محرم جمع می‌شوند و هیات علی‌اصغر را راه می‌اندازیم. فقط چندتایی از قدیمی‌ها نیستند که دو تا از آن‌ها مهاجرت کرده‌‌اند و ۲-۳ نفر دیگر هم گویا دیگر اعتقادی ندارند چند بار تماس گرفتیم که بیایند و هر بار به یک دلیلی بهانه آوردند و نیامدند.»
 
وقتی صحبت از هزینه‌ها می‌شود احمدرضا با جزئیات هزینه‌ها را بیان می‌کند و می‌گوید: «ما همه کارمند و کارگر هستیم و هیچ‌کدام خیلی پولدار نشدیم اما هر کس به‌قدر وسعش برای هیات کمک می‌کند. ما می‌خواهیم غیر از حال معنوی هیات خاطره بچگی‌هایمان را هم حفظ کنیم.»
 
احمدرضا و دوستانش در ۱۰ شب اول محرم، برای ۲۰۰ نفر شام تدارک می‌بینند: «همان اهل محل را که به هیات می‌آیند، غذا می‌دهیم: « غذا را خانه یکی از اهالی قدیمی محل که همه‌مان را از کودکی می‌شناسد، درست می‌کنیم. سر دیگ از حال‌وروز همدیگرهم باخبر می‌شویم.»
 
به گفته احمدرضا این‌که غذایی که تدراک می‌بینند چه باشد از دو میلیون ونیم تا حدود سه میلیون تومان متفاوت است: «عدس‌پلو باشد کم‌خرج‌تر است، قورمه‌سبزی باشد خرجش بیشتر است.»
در هیات ثارالله، هر شب غذا را از یک رستوران نسبتا معروف در خیابان دولت می‌آورند. علی آقا می‌گوید: «به‌طور متوسط هر پرس غذا را بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان حساب می‌کنند و با احتساب ۷۰۰ تا شام هر شب چیزی حدود ۱۳-۱۴ میلیون فقط هزینه‌ی شام می‌شود.»
 
احمدرضا در تمام این سال‌ها در هیات آشپزی کرده و ریز هزینه‌ها را می‌داند: «مثلا اگر غذا قورمه‌سبزی باشد قورمه‌سبزی مثل بقیه غذاهای خورشتی برای ۲۰۰ نفر چیزی حدود ۳۲ کیلوگرم برنج لازم دارد. البته لزومی هم ندارد که برنج سیاه‌دانه‌ی طارم باشد. برنج هندی خوش عطر را که موردپسند همه هم باشد کیلویی ۸۵۰۰ تومان میخریم و حدود ۲۸۰ هزار تومان خرج تهیه برنج برای هر شب می‌شود ۲۰ کیلوگرم سبزی قورمه لازم داریم که چیزی حدود ۱۲۰ هزار تومان می‌شود برای لوبیا قرمز که حدود ۷ کیلوگرم برای یک خورشت ۲۰۰ نفره لازم است که ۱۰۰ تومان هزینه می‌شود و اما گوشت که خرج اصلی شام هیات است برای خورشت نذری ۲۰۰ نفره چیزی حدود ۱۵ کیلو گوشت خورشتی لازم است و هر کیلوگرم آن حدود ۸۵ هزار تومان است. که حدود یک‌میلیون دویست، سیصد تومان می‌شود. پیاز و لیموعمانی و روغن و ظرف یک‌بارمصرف هم حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد.»
 
به گفته احمدرضا هزینه شام تنها هزینه‌ای است که آن‌ها برای برگزاری هیات می‌پردازند و هزینه دیگری ندارند: «هر شب یکی از اهالی محل با چای یا شیرکاکائو یا شربت هم پذیرایی می‌کند. برای مداحی و سخنرانی هم خرجی نمی‌کنند.» می‌خندد و می‌گوید: «امیر یکی از بچه‌محل‌هایمان از بچگی برایمان نوحه می‌خواند. هنوز هم می‌خواند. مداح حرفه‌ای نیست فقط این ۱۰ روز مداح می‌شود اما واقعا استعداد این‌که مداح حرفه‌ای شود، دارد، از ته دل می‌خواند، راستش ما هیچ‌کدام مذهبی نیستیم اما توی این چند روز صفا می‌کنیم، دلمان را پاک می‌کنیم.» لبخندی می‌زند و می‌گوید: «کلا استعداد خوانندگی‌اش خوب است. اگر نوحه کویتی‌پور بخواند گریه‌ات را درمی‌آورد و دل‌سنگ را آب می‌کند. اگر هم شهرام شپره بخواند همه را به رقص می‌آورد.»
 
هیات ثارالله اما خرج‌های دیگری هم دارد: «هر شب ۷ تا ۸ میلیون دیگر هم خرج چای و اجاره تجهیزات صوتی و از همه مهم‌تر سخنران‌ها و مداحین می‌شود مثلا یک مداح هست که صدای خیلی گرمی دارد و مردم هم او را خیلی دوست دارند و به‌قول‌معروف خیلی جگرسوز می‌خواند به‌محض اینکه حاج‌آقا قبل از دهه با او تماس می‌گیرد قیمت ده شبش را می‌گوید و قبل از اینکه بیاید کلش را دریافت می‌کند همیشه هم تکه کلامش این است « من نوکر امام حسینم حاجی اما بچه‌های منم مدرسه غیرانتفاعی می‌روند و از همان کفش‌هایی می‌خواهند که پسرهای شما می‌پوشند.»
+10
رأی دهید
-94

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  خاک تو سر نذری خور و نذری بده
  34
  117
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  پیش از عنقلاب ننگین 57 اخوندها همیشه غورغور میکردن که پول مردم ایران خرج مراسم جشن سالگرد شاهنشاهی میشوند ولی حالا نه اخوندی پیدا میشود و نه کسی جرات این را دارد بگوید پول و ثروت ایران خرج مراسمهای ماه محرم و دیگر مراسمهای مذهب شیعه میشود.
  19
  97
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  هر گرم 1000 سوت است نه برعکس!
  18
  65
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  ما به اندازه کافی بچه های یتیم و بی سرپرست در ایران داریم و بجای این دلقک بازیها و خود نشان کردنها به این نسل آینده کمک کنید. ننگ بر شما
  9
  77
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  من خوشحال می شوم که این حسین را هر ساله از خاک بیرون بیاورند و دوباره بکشنش . چون خیانت بزرگی به ایران کرد .و عزاداری را برای یزید بگیرند .که توانست آن خیانت کار را از روی زمین بردارد .
  3
  37
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
  ۴۰
  harrp - وین، اتریش

  همیشه سوالام این بوده که اگه غذا و چایی ندن کسی‌ میره واسه یک عرب جیغ ویغ کنه ؟ مردمو گرسنه نگاه داشتن حالا به‌هوای غذا و میخوان بکشوننشون اونجا
  2
  33
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اون .....که به من منفی داده اند مگه نمیدونن که هر گرم 1000 سوتیه؟ خاک تو سر ساندیس خورتون که بیخود و بی جهت منفی میدین. خاک تو گور امامتون که یه مشت .... تربیت کرده!
  12
  24
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  اتفاقا بچه های حسین هم مدرسه غیرانتفاعی میرفتند و کفشهای اصل (نایک)میپوشیدن و بااتومبیل مخصوص مدرسه بمدرسه شان بکوفه میرفتند,یزید اعتراض کرد,دعوایشان شد که البته این دعوا و کشت و کشتار فقط بفقط بنفع شماها تمام شد و اگر روزی 50 بار خدابیامرزی برای یزید و شمر از خداوند نخواهید ,واقعا بی انصاف و نمک نشناسید
  8
  23
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  مردم را گرسنه گذاشتند بعد خرافات و جهل را با غذا میکنن تو حلقشون که قابل هضم بشه
  8
  23
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  ده روز اول محرم، در اکثر شهرها و روستاهای ایران از قدیم تکایا و هیات‌های مذهبی برپا بوده است. دلیل عقب موندگی این ملت همین جمله قبلیه. الان نیایین بگین جیره خوار اسرائیلم چون این ملت توسری خور بی بخار عقب مونده ی پر شپش رو عقب مونده خطاب کردم.
  1
  13
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
  ۴۱
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  دو هزار میلیارد تومن تقسیم بر دلار 4000 تومن اونموقع میشه 500 میلیون دلار . بعد این مردم از نداری مینالند. این اخوندها هم همین مرده پرستی و خرافات رو دوست دارند و حالا حالاها سوار این ملت هستن. از ماست نه بر ماست !!! خرافات در هر جامعه و دینی پدر ملت رو در میاره و دین فروشان رو به ثروت و قدرت میرسونه و اونها هم از ته دل به ریش ملت میخندند.
  2
  13
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  اینا نوکر هیچکس نیستند و همه این هزینه ها رو از بازاری ها و سایر نهادهای انقلابی تیغ میزنند. گرفتن وامهای بلا عوض از حداقل 5 نهاد و سرکیسه کردن بازاری ها و البته مردمی که مشکلاتی دارند و هزینه میکنند به امید اینکه خداوند مریضشون رو یا گره مشکلاتشون رو حل کنه. پولهایی که نهادها و مراکز برای این مراسم ها هزینه میکنند چندین برابر در بودجه هاشون میزنند و کلا یک وضعیت بخور بخور هستش و میشه گفت یک پارتی هستش که یکسری بعنوان مسئول به جیب میزنند و البته این به جیب زدن رو هم توجه امام حسین به خودشون می دونند. از اون حاج آقای و شیخ و طلبه نوحه خون بگیر تا مداح و برگزارکننده همه واسه این دهه برنامه ریزی درآمدی دارند و این دهه برای این گروه باید به اندازه یکسال درآمدزایی کنه . البته نکته پرسود این مراسم اینه که خیلی از مردم براشون مجانی کار میکنند یعنی آشپز و کمک هاشون و گارسونها و ترابریش رو مردم به امید اینکه با این کاراشون امام حسین نظری بهشون بیاندازه مجانی انجام میدهند ولی نمیدونند که برگزاری این مراسم برای بانی و افرادی که مسئول این مراسم هستند چه برگشت مالی داره.
  3
  5
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این پولها و هزینه ها صددرصد حرام هستش. عمده این پولها یا وامهای بلاعوض نهادها عنقلاب اسلامی هستش یا بازاری ها و حتی قاچاقچی ها برای رد مال بخشی از دزدی ها و گرانفروشی ها شون رو میدهند به این حسینه ها و مراکز نذری. یعنی نون حلال تو این مراسمها نمیاد و من سالهاست که نذری تکیه ها و حسینه ها رو نمیخورم و نیمذارم بچه هام هم لب بزنند. به نظرم هر کسی نذر داره یا میخواد مراسم بگیره بهتره هزینه اش رو خرج مردم فقیر و بچه های بی سرپرست بکنه. قسم میخورم اگر غذای مراسم نوحه خونی رو قبل از مراسم بدهند هیچکس نمی شینه واسه مراسم و نوحه و غیره. پس کل این مردم فقط میان بخورند و بروند دستشویی پس بدهندش و این دور باطل همش حرام و کار بیهوده هستش. اگر یه روزی رفتید دیدید در حسینه ای اول شام و نهار و صبحانه رو میدن و بعد مراسم زنجیرزنی و نوحه خونی دارند بدونید اونجا عاشقان واقعی امام حسین هستند و اگرنه این مراسم فقط دلقک بازی هستش که فقط قراره جیب یک عده نوحه خون و زرنگای حسینه باز رو پر کنه.
  4
  7
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کلا آخوند و نوحه خون نباید برای کارش حقوق بگیره اگر واقعا میگه برای خدا داره انجام میده بره سر کار بعدش هم بیاد روضه بخونه بره. وقتی دین بشه مرکز بدست آوردن پول همه چیز داغون میشه
  4
  5
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
  ۶۰
  zia khan - دبی، امارات متحده عربی
  اهل سنت در روز تاسوا و عاشورا روزه می گیرن ولی این ها که قمه و زنجیر میزنن و خودشون رو بخاطرغم امام حسین خونی می کن چطورمیتونن غذا بخورن . عجب !شاید از خوشحالی گریه و زاری می کنند
  0
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۶
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  دیروز در کلاردشت یک ماشین شاسی بلند تویوتا را دیدم که هر جا نذری میدادن می ایستاد و غذای نذری میرفت.خیلی متاسف شدم.
  0
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۱
  نظر شما چیست؟