حشد الشعبی آمریکا را مسئول انفجار انبارهای مهمات خود خواند

ابومهدی المهندس (راست)، معاون فرمانده کل نیروهای حشدالشعبی در کنار قاسم سلیمانی دویچه وله :گروه شبه نظامی حشد الشعبی در عراق طی بیانیه‌ای آمریکا را مسئول حمله به مقرها و انبارهای مهمات خود در سراسر این کشور دانست و اعلام کرد در آینده از جمله به کمک "سلاح‌های پیشرفته" از خود دفاع خواهد کرد.
 
شبه‌ نظامیان حشد الشعبی چهارشنبه ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) اعلام کردند که آمریکا را مسئول سلسله انفجارهای هفته‌های اخیر در مقرها و انبارهای مهمات خود در سراسر خاک عراق می‌دانند.
 
جریان شبه‌ نظامی حشد الشعبی در عراق، آمریکا را متهم کرده است که انبارهای تسلیحاتی این گروه مسلح را هدف حملات نظامی خود قرار داده است.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، ابومهدی المهندس، معاون فرمانده کل نیروهای حشد الشعبی، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) گفته است که آمریکا پهپادهای اسرائیلی را وارد عراق کرده و آنها را علیه پایگاه‌های نظامی حشد الشعبی به کار گرفته است.
 
طی یک ماه گذشته در چهار مقر حشد الشعبی انفجارهایی مشکوک رخ داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اما نه رسانه‌ها توانسته‌اند اطلاعاتی در این باره اخذ کنند و نه گروه یا نهادی مسئولیت انفجارها را بر عهده گرفته است.
 
حشد الشعبی چهارشنبه گفت که تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که نظامیان آمریکایی مسئول انفجارها هستند.
ابومهدی المهندس (راست) در کنار قاسم سلیمانی، در نشستی در خوزستان با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان حشد الشعبی که گروهی شبه نظامی و مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر کرده می‌گوید: «ما اعلام می‌کنیم که اولین و آخرین کسی که مسئول اتفاقاتی است که افتاده نیروهای آمریکایی هستند و ما آن‌ها را مسئول آنچه از امروز به بعد اتفاق بیفتد می‌دانیم.»
 
در بیانیه حشد الشعبی آمده است که حمله‌ها به دست "جاسوسان یا با عملیات ویژه به وسیله هواپیماهای مدرن" صورت گرفته است. در این باره جزئیات بیشتری ذکر نشده است.
 
در بیانیه مزبور همچنین آمده که تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که نیروهای نظامی آمریکایی در سال جاری به چهار پهپاد اسرائیلی اجازه ورود به حریم هوایی عراق را داده‌اند تا "مرکز فرماندهی نظامی عراق را هدف قرار دهند". به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه اسرائیل به دلیل این حمله‌ها به طور مستقیم متهم نشده است.
 
حشد الشعبی در سال ۲۰۱۴ در پاسخ به حمله‌های جهادگرایان "دولت اسلامی" (داعش) در عراق ایجاد شد. این گروه از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شود و بیشتر نیروهای آن موضع ضدآمریکایی دارند. حشد الشعبی به عنوان یک جریان ساخته و پرداخته سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مورد حمایت مالی و تسلیحاتی رهبری ایران شناخته می‌شود. رهبران این تشکیلات که خود سرداران سپاه پاسداران هستند، همانند حزب‌الله لبنان از مقامات نظامی و حکومتی تهران دستور می‌گیرند.
 
حمله به مقرهای حشد الشعبی از اواخر تیرماه آغاز شد. ۲۸ تیر یک پهپاد ناشناس پایگاه مورد استفاده حشدالشعبی "الشهدا" را در آمرلی در استان صلاح‌الدین واقع در شمال عراق بمباران کرد. طی این حمله یک نیروی حشد الشعبی کشته و دو ایرانی مجروح شدند.
 
در آن هنگام وزارت دفاع آمریکا هر گونه دخالت در حمله به پایگاه مزبور را رد کرد.
 
ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا حاضر به پاسخ به پرسش‌های خبرگزاری فرانسه در رابطه با اتهاماتی که حشدالشعبی به آمریکا زده نشده است.
 
آخرین حمله گزارش شده به یکی از انبارهای مهمات حشد الشعبی حاکی از انفجاری در روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد در انبار مهماتی در نزدیکی پایگاه هوایی "بلد" در استان صلاح الدین بود که منجر به مرگ دو نفر و زخمی شدن پنج نفر شد.
 
نزدیک به پنج هزار و ۲۰۰ نیروی نظامی آمریکایی هنوز به عنوان مشاور و مربی نظامی در پایگاه‌های مختلف عراق مستقر هستند.
 
در آغاز تابستان امسال حمله‌های موشکی به چند پایگاه نظامی در عراق نگرانی از برخورد احتمالی میان ایران و آمریکا در خاک عراق را افزایش داده بود.
+13
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر حشدالشعبی که خاری هستند در چشم دشمنان
  21
  1
  ‌پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.