چرا آخوندها در ایران مورد ضرب و شتم قرار میگیرند

عصر ایران : این اولین بار نیست که یک روحانی در معابر عمومی مورد حمله قرار می گیرد. چند ماه قبل در نیشابور به دو طلبه حمله کردند و با فحاشی نسبت به روحانیت، آنها را با چاقو مجروح کردند. در قم نیز مردی به دو روحانی حمله و مجروح شان کرد. در مشهد نیز به یک طلبه چاقو زدند و جانش را گرفتند، در کرمانشاه به یک روحانی و در تهران هم به دو روحانی... و سرانجام از همدان خبر رسید که به یک روحانی شلیک کرده و او را کشته اند.
 
خشونت به هر شکل آن محکوم و مطرود است، خاصه آن که بین اعضای یک جامعه شکل بگیرد و به نفرت پراکنی داخلی بینجامد. این که شهروندانی از یک جامعه صرفاً به خاطر پوشیدن لباس روحانیت مورد آزار و اذیت قرار گیرند، مصداق بارز خشونت کور است چه آن که در این قبیل ماجراها، کسانی آسیب می بینند که شخصاً هیچ گناه و حتی اتهامی ندارند ولی قربانی می شوند. چنین اقدامی یعنی "ترکیب جهالت و خشونت" در جایی در قالب داعش سر بر می آورد و در جایی دیگر به صورت حملات کور به دارندگان یک طرز تفکر یا صنف و لباس و ... بازتولید می شود.
 
واقعیت این است که روحانیون و طلابی که در خیابان و مترو مورد حملات خشونت بار قرار می گیرند، مردمانی عادی اند با این تفاوت که درس روحانیت خوانده و ملبس به آن لباس شده اند. اگر آنها در حکومت و قدرت سهمی داشتند که لابد باید با خودرو و راننده و محافظ جابجا می شدند نه این که در مترو منتظر قطار باشند یا در خیابان، پیاده و در میان مردم دیگر راه بروند.
 
یک بار مهدی کروبی - رئیس اسبق مجلس - گفته بود که بنزش را ما روحانیون صاحب منصب سوار می شویم و ناسزایش را روحانیون عادی که در جامعه بین مردم زندگی می کنند، می شنوند. این سخن درستی است و نباید هر آنچه زمامداران می کنند را به پای شهروندانی نوشت که تنها وجه مشترک شان نحوه لباس پوشیدن است.
 
 گنه کرد در بلخ آهنگری
به شوشتر زدند گردن مسگری
 
اگر عمیق تر و واقع بینانه تر به ماجرا بنگریم، باید بگوییم که عملکرد جریان سیاسی که به روحانیون نزدیک تر است، یکی از ریشه های این اقدامات خشونت بار و کور است. 
روحانیت در تمام تاریخ همراه و پشتیبان مردم بوده است و صرف این که در محله ای یا روستایی یک نفر در کسوت روحانیت باشد کافی بود تا مردم به او اعتماد کنند و خصوصی ترین رازهایشان را با او در میان بگذارند و کمک بگیرند. حتی در برابر حکومت ها نیز این روحانیون بودند که پناهگاه مردم می شدند و از آنها حمایت می کردند. 
 
با این حال، از زمانی که بخش مهمی از روحانیت از مقام رفیع هدایتگری و پشتیبانی مردم پایین آمد و به کارهای اجرایی بسنده کرد، آن نگاه تاریخی به روحانیت نیز رفته رفته دستخوش تغییر شد و رفته رفته کار بدانجا رسید که بسیاری از مردم هر مشکلی را از چشم روحانیت دیدند حال آن که در وضعیت فعلی جامعه - خوب یا بد - مدیران روحانی و غیر روحانی، هر دو سهیم اند و مسؤولان باید پاسخگوی کارها و تصمیمات شان باشند نه این که شهروندان غیر مسؤول اعم از روحانی و غیر روحانی تاوان بدهند. 
 
به صراحت باید گفت اگر یک روحانی بدون داشتن توانایی های علمی و مدیریتی، پستی گرفته، در این نارضایتی و به تبع آن جنایت هایی که علیه روحانیون عادی می شود سهیم است. روحانیونی که از تریبون های عمومی سخنانی می گویند که ناراحتی و سرخوردگی مردم را باعث می شوند در بازتولید این خشونت های کور و بی منطق علیه روحانیون عادی سهیم اند هر چند که این سهامداری از جرم و گناه جنایتکارانی که دست به خشونت می زنند نمی کاهد.
 
حتی کسانی که به کل از روحانیت خوش شان نمی آید نیز باید از خشونت های خیابانی علیه روحانیون احساس نگرانی و ابراز برائت کنند چه آن که وقتی از خشونت در جامعه استقبال شود، تکثیر می شود و جنایتکاران و قربانیان جدیدی از طیف های مخالف هم پدید می آیند. هیچ فرقی هم نمی کند که به روحانیون حمله شود یا به صورت زنانی که حجاب شان کامل نیست اسید پاشیده شود، در چنان جامعه ای هیچ کس نمی تواند طعم زندگی در امنیت را بچشد.
 
باید ریشه های نارضایتی ها منجر به خشونت را جست و جو کرد و بی هیچ تعارفی دست به اصلاح زد.
+83
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  خوب همه جای دنیا با میکروب و ویروس مبارزه میکنن. اینکه مردم دلشون میخواد آخوندها و پاسدارها رو نابود کنن هم همینه. چیز عجیبی نیست.
  15
  86
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  چون ظلم میکنن،نون مفت میخورن،صاف صاف راه میروند و مال مردم را چپاول میکنن، تجاوز به کودکان،لوط ووووو
  9
  81
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  برای اینکه روحانیون همیشه مانع پیشرفت ایران و ایرانی شدند. روحانیون فضول هستند و به خود اجازه دخالت و وارد شدن به امور شخصی مردم را میدهند. روحانیت فریبکار هستند و نه از عرق جبین بلکه نان زحمت مردم را بالا کشیدند. روحانیت مانع آزادی زنان و آزادی فردی هستند. روحانیت پول مردم و مستضعفان را بالا کشیدند و به جان و مال و آبروی مردم رحم نمیکنند. روحانیت زن باز و بچه باز تشریف دارند. روحانیت نه بر اساس عقل بلکه بر اساس توهم و خرافات دینی فکر میکنند و همگی از یک ریشه هستند. روحانیت باعث حماقت مردم هستند. و در نهایت روحانیت عرق ملی ایرانی ندارندو ایران را به عربها فروختند.
  11
  86
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ..... درست وقتی بروز میکند که ایرانیان یک جهش فرهنگی کرده و عامل اصلی سقوط و بدبختی خودشان را به درستی می شناسند
  6
  53
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  کی این ننه من غریبمو نوشته؟. اخوند یعنی کرکسی که از تن نیم جان ایران و ایرانی میخوره!. اگه صرفا یک موجود بی خاصیت بود میشد بدون نگاه از کنارش گذشت ولی اینطور نیست!. مفتخوره٫ زالوه٫ شهوتیه و زیر ۱۲ سال دوست داره٫ زن واسش وسیله غذاپذی و نظافته٫ خمس و ذکات از درامد زحمتت رو میخواد٫ عزاداری دکونشه!. خدا از چیزی شاکی بوده موقعیکه اخوندا و مگسها رو ساخته
  8
  57
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  و مهمتر از همه روحانیت شیعه را انگلیس برای چپاول ثروتها و منابع طبیعی ایران بوجود آورده.
  11
  54
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تن لش بی خاصیت همشون روی تخته تنشور خانه قبرستان امیدوارم تک تک این انگلهای مفتخور به درک واصل شوند اینها زالو هستند که خون مردم ایران را میخورند و از پول و دارایی مردم این کثافتها در طویله علمیه خبر مرگشون درس لواط و خوردن حق مردم و طرز تجاوز و این چیزها را می آموزند و در نهایت قاتل مردم ایران میشوند ننگ به همشون .دست کسانی که این انگلها را میکشند درد نکنه و باید آن دستان را بوسید
  6
  28
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  یک آخوند خوب یک آخوند مرده است!
  7
  32
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
  ۳۴
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  ریشه های نا رضایتی های منجر بخشونت همین روباهیت هست که از شکلات خیرات مُرده هم دزدی میکنه
  6
  26
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک

  حالا اینکه چهار تا مریض اسکیزوفرنی به روحانیون عزیز حمله کردند دلیل بر عام بودن این واقعه نمی‌شود. تا همین امروز که با خانواده مشغول چت و اسکایپ بودم، حال همگی خوب و هیچ نشانی از حمله، زد و خورد و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتن، ندادند.
  37
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. ببخشید میشه این آخوند خوب مرده را نام ببری که متوجه بشیم ایشون کی هستند
  5
  10
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. گرامی این در مورد آخوند صدق نمیکند این مربوط به سرخپوستان آمریکا بوده حالا چه جوری امت همیشه در صحنه ربطش میدن به آخوند من نمیدانم
  5
  6
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. پس با این حساب میتوانیم اینجور هم بگوییم یک داعشی خوب داعشی مرده است .اصلا مگرداعشی و آخوند خوب میشوند که حالا مرده اش از زنده اش بهتر و خوبتر باشد این جمله از پایه و اساس اشتباه است نمیدونم چرا اینقدر سعی در تکرار آن دارید
  5
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. مگر ما نگران خانواده تو بودیم که شرح کامل میدهی و خبر سلامتی شان را میدهی اونها از پای کارتون پینوکیو تکون نمیخورند اصلا به ما چه که بد باشند یا خوب برای ما مهم نیست که حالشون چطور باشد مگر ما نگران خانواده همه ی داعشی ها و جا عشی ها باید باشیم
  5
  15
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. در ضمن اسکیزوفرنی اون رهبر شیره ای خل و چل و چلاقت است و کسی که اون آخوند ملعون را به درک واصل کرده یک شیر مرد شجاع بوده
  5
  15
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. البته که میشه شنبلیله خانم. مُرده کسی است که وجود نداره و وقتی میگیم یه آخوند خوب یه آخوند مرده است، یعنی آخوند کسیه که اصلا وجود نداره! به همین سادگی! حالا شما حساب یه دنیای بدون آخوند چه دنیای خوبی خواهد شد!
  6
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
  ۴۰
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  آخوندهای بیشرف را فقط باید به زور از ایران بیرون کرد. این مقاله که از یک نویسنده ساندیس خور منتشر شده خودش نشان دهنده اینه که عمر آخوندیسم و خرافات و ترور به سر امده. مردم دلیر ایران یک تکان کوچک بدهید. عمر رژیم به سر امده
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بلند شو بیا ببینم زورت چجوریه یا فقط حرف از ...!
  9
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  نظر شما چیست؟