سوزاندن دختر بنگلادشی ۱۹ ساله به دستور مدیر مدرسه دینی

دویچه وله :نصرت جهان ۱۹ ساله‌ که از مدیر مدرسه دینی به خاطر مزاحمت جنسی به پلیس شکایت کرده بود، با همدستی چند همکلاسی و به دستور مدیر به آتش کشیده شد. مرگ او در پی سوختگی ۸۰درصدی، اعتراضاتی سراسری را در بنگلادش به راه انداخت.
 
مرگ دردناک یک دختر محصل جوان، وجدان عمومی در بنگلادش را تکان داده است. نصرت جهان رفیع در یک مدرسه دینی درس می‌خواند. او اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ از مدیر این مکتب به خاطر مزاحمت‌های جنسی به پلیس شکایت کرد اما چند روز بعد در شعله انتقام مرد متجاوز سوخت. 
او آن روز همراه برادرش به مدرسه رفته بود تا امتحان بدهد اما  برادر اجازه ورود به مدرسه را نیافت. وقتی نصرت وارد مدرسه شد، چند نفر که سر و روی خود را پوشانده بودند، او را به پشت بام مدرسه بردند و دست و پایش را با یک شال بزرگ بستند. سپس رویش نفت ریختند و کبریت کشیدند. نقشه این بود که مرگ او را خودکشی جلوه دهند اما شال در اثر آتش سوخت، و نصرت جهان که دست و پایش آزاد شده بود، توانست خود را به طبقه پایین برساند. او  که ۸۰ درصد بدنش سوخته بود، ده روز بعد در بیمارستان درگذشت.
 
۱۷ نفر به اتهام دست داشتن در این قتل دستگیر شده‌اند که دستکم ۵ نفرشان در همان مدرسه درس می‌خوانند. یکی از آنها اعتراف کرده که مدیر مدرسه دستور سوزاندن نصرت جهان را داد. پلیس بنگلادش می‌گوید مدیر مکتب به عاملان این قتل گفته بود کاری کنند نصرت شکایتش را پس بگیرد وگرنه او را بسوزانند. 
 
نصرت جهان قبل از مرگش، به کمک موبایل برادرش، در فیلم کوتاهی گفت: «مدیر مرا لمس کرد... تا آخرین نفس برای رسوا کردن او می‌جنگم.» او اسم چند نفر از کسانی را نیز آورده که شریک قتل او بودند.
مرگ نصرت جهان، موجی از اعتراض و خشم در سراسر بنگلادش به راه انداخته است. در مراسم تشیع جنازه او هزاران نفر شرکت کردند. شیخ حسینه، نخست وزیر این کشور قول داده که از هیچ اقدام قضایی برای مجازات عاملان این جنایت فروگذار نکند.
 
سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین‌المللی، همواره بنگلادش را به اهمال در مواجهه با خشونت و تجاوز جنسی علیه زنان متهم می‌کنند. آنها می‌گویند دولت نسبت به روند رو به رشد تجاوز و آزار جنسی زنان تدابیر قانونی لازم را ندارد.
به عنوان مثال، شکایت نصرت جهان نزد پلیس، موضوع کم اهمیتی تلقی شده بود. روزی که مدیر مدرسه اسلامی برای نصرت جهان در دفترش مزاحمت ایجاد کرد، او به همراه خانواده‌اش به پلیس محلی رجوع کرد اما وقتی داشت ماوقع را شرح می‌داد، افسر پلیس شروع کرد به فیلم گرفتن از او.
 
در این فیلم که بعدا عمومی شد، می‌توان دید که نصرت دچار استرس شده و می‌کوشد صورتش را پنهان کند اما افسر پلیس از او می‌خواهد دستش را از روی صورت بردارد و می‌گوید: «چیز مهمی نیست.» این افسر پلیس هم اکنون از مسئولیت خود برکنار شده است.
 
فعالان حقوق زن در بنگلادش می‌گویند وقتی زنی آزار و اذیت جنسی را گزارش می‌دهد، دوباره زیرفشار می‌رود و به بی‌شرمی متهم می‌شود. در موضوع نصرت جهان نیز وقتی مدیر مدرسه بازداشت شد، گروهی از مردم به خیابان ریختند و ضمن سرزنش شاکی، برای آزادی متجاوز شعار دادند.
+65
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  منوچهری - کرمان، ایران

  وجدان و اسلام در یک جمله نمیگنجه!!
  17
  118
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۸
  ۵۴
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  شرم بر کسانیکه با تکیه بر ادیان بر مردم ساده دل چیره شدن.ماهیت کثیف دین بر همگان مشخص شده و مرگ این لاشخوران نزدیکه.
  8
  75
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
  ۳۸
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  فاسدترین افراد زمین همین فالانژهای دینی مذهبی هستن
  5
  87
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
  ۱۰۵
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  به امیدی ریشه کن شدن و نابودی همه مذاهب که همشون توسط انسانها و برای کنترل و سلطه عده ای بر عوام مردم ایجاد شدن.
  4
  56
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۳۷
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  به امید ریشه کن شدن ظلم و ظالم و انسان های مجرم . متآسفانه نه تنها در بنگلادش بلکه در کوشه و کنار هرکشوری حتی در ایران هم بعضی مواقع شاهد چنین اخبارهای ناراحت کننده ای هستیم
  1
  36
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
  ۵۲
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  خداوندا لعنت به این طرفداران خرت وخودت
  6
  33
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
  ۵۳
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. هموطن میبینی دین شما نه سنیش نه شیعیش هیچجای دفاع نداره. عزیز گفتم سعی نکنید شما بندازید گردن تفکرها (شیعه) فاطی کماندو هم بندازه گردن سنیها( شما) هردو یکبو رو میده اونم خشونت، قتل،تجاوز. ارزوی بیداری شما و برگشتن به خرد نه دین .
  5
  28
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بهترین مجازات برای آن مدیر مدرسه این است که وی را مدتی طولانی در اطاقی همراه با طوسی محبوس کنند.
  0
  32
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
  ۶۶
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  حادثه دلخراش تقریبا مشابه دیگرى در سال ٢٠١٥ براى فرخنده رخ داد. دختر نوجوان افغان که مخالف خرافات مذهبى ( دعا نویسى) در اماکن زیارتى بود. پس از کتک وحشیانه اى که توسط اراذل و اوباش مذهبى به او اعمال شد بدن نىمه جانش در مقابل چشم هزاران نفر که به تماشا و عکس و فیلم گرفتن بودند به آتش کشىده شد.
  0
  20
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
  ۶۳
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  دین زیر شکم، اسلام است آنهم ناب و نابش ... البته در دوران جاهلیت عروسک دستش میدانند و نازی نازیش می کردند یا یقه کلفت میگرفتند و ترتیبش را بنام صراط المستقیم میدادند
  0
  9
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  کجایی فاطی؟ نظرت چه؟ چرا زن سوزی را محکوم نمیکنی؟ کجا قایم شدی؟؟؟
  0
  15
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
  ۳۷
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی دوست عزیزو گرامیم . خدا کنه انسان ظالم و قصیه القلب نباشه و گرنه چه اهل دین باشه و چه نباشه براش فرقی نمیکنه کما اینکه درهیچ ادیانی ظلم مورد ستایش نیست و خدا در همه ادیان بر ظالمین لعنت کرده . اشکال از خود انسان نماهاست عزیزم خدا ریشه اینا را کم کنه
  0
  11
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
  ۴۹
  hovakhshatare - تهران، ایران
  اسلام برترین دین در زمینه قتل و خونریزی و تجاوز و کم‌عقلی و تروریسم و وحشی‌گری است.
  6
  11
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  ۵۶
  liberté - مونترال، کانادا
  ادیان ابراهیمی یک حفره بزرگ امنیتی در داخل خود دارند که باعث میشود هر نخاله روانی پریش بی وجدانی بتواند به راحتی با پیچیدن دو متر پارچه به دور سر یا گذاشتن کلاه های عجیب غریب روی سر و گذاشتن ریش های بلند تبدیل به روحانی و آخوند و کشیش و خاخام شود و از مردم بینوا سواری بگیرد.
  1
  12
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ذز کشور های عقب مانده و عقب نگهداشته شده بدلیل عدم رشد فکری و فرهنگی حمایت از متجاوز یک امر طبیعی است . و این نهایت بدبختی مردم انکشور است
  0
  7
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۶۳
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. رفته حرم شم دزدی
  1
  6
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۳
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. چون اسلام راستین در این کشورهای عقب افتاده حاکم است.
  1
  5
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. دزدی و مزاحمت خانمها و بچه ها.
  0
  1
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ازاده . تهران. درود بتو
  0
  2
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.