گفتگو با مرد ۳۴ ساله‌ای که با کودک ۱۲ ساله ازدواج کرد:یکروز دیدم عروسک بازی میکند حسابی کتکش زدم

بخشهای گفتگوی جالب روزنامه ایران با مردی به نام مسعود را برایتان انتخاب کردیم. فردی که زمانی که ۳۴ ساله بوده با یک دختر ۱۲ ساله ازدواج کرده است:
 
چند سالتان است و اهل کجا هستید؟
 
متولد سال ۵۰ هستم و اهل بوشهرم.
 
۲۲ سال اختلاف سنی با دختری که هنوز کودک بود! به چه دلیل تصمیم گرفتید با یک دختربچه زندگی مشترک را آغاز کنید؟
 
دخترانی که سن و سال زیادی ندارند حرف شنوی بیشتری دارند، کم‌توقع هستند و با غر زدن اعصابت را خرد نمی‌کنند.
 
به نظر شما حرف شنوی و کم توقعی برای همسر بودن کافی است؟
 
بله. دخترهای کم سن و سال جرأت ندارند روی حرف همسرشان حرف بزنند و این یعنی آرامش. مادر من هم تقریباً در همین سن و سال با پدرم ازدواج کرد و من هیچ وقت نشنیدم که حتی پدرم را با اسم کوچک صدا بزند. پدرم تا لحظه مرگ آقای خانه بود و حرفش قانون اول و آخر در خانه. اما در مقابل عمویم همیشه برای ساده‌ترین امور هم از زنش اجازه می‌گرفت بیچاره حسابی زن ذلیل بود.
 
شما از انتخاب و زندگی خود راضی هستید؟
 
بله البته اوایل خیلی اذیت شدم؛ هیچ چیز نمی‌دانست و یک کم هم دست و پا چلفتی بود. اما دختر باهوشی بود و توانستم کم کم او را آنطور که دوست داشتم بار بیاورم.
 
منظورتان این است که آنطور که دوست داشتید او را تربیت کردید؟
 
بله، اوایل فکر می‌کرد زندگی یعنی خاله بازی و خیلی از موضوع‌ها را جدی نمی‌گرفت، مثلاً یک روز دیدم به جای اینکه خانه را تمیز کند یا لباس‌های مرا بشوید عروسک بازی می‌کند. من که برای فردا لباس تمیز نداشتم از کوره در رفتم و حسابی کتکش زدم از آن روز فهمید که زمان بازی تمام شده و باید حواسش به زندگی باشد. البته نه اینکه دوست داشته باشم دست رویش بلند کنم اما گاهی مجبور می‌شوی.
 
چطور می‌توان از دختربچه‌ای که هنوز تجربه سختی‌های زندگی را نداشته و حتی برای گذران برخی از امور زندگی وابسته پدر و مادرش است و به قول خودتان از ترس سکوت می‌کند توقع داشت بتواند وظایف همسری را بدرستی انجام دهد؟
 
خودتان می‌دانید که خدا دختران را ۶ سال زودتر از مردان مکلف کرده یعنی آنها در ۹ سالگی به بلوغ می‌رسند پس نباید به آنها به چشم کودک نگاه کرد. هرچند بعضی از دختران نازپرورده هستند و به قول معروف مادرانشان زیادی نازشان را می‌کشند اما همه آنها می‌توانند وظایف زن بودن خود را انجام دهند هرجا هم که نفهمیدند چه باید بکنند خوب ما راهنمایی شان می‌کنیم.
 
منظورتان از راهنمایی همان کتک زدن است؟
 
همیشه نه اما خوب بعضی وقت‌ها آدم مجبور می‌شه که کمی جدیت به خرج بدهد. قدیمی‌ها بی‌خود نگفتند که جنگ اول به از صلح آخر است.
 
هیچ وقت به این فکر افتادید که‌ ای کاش به جای این دختربچه با دختر جوانی ازدواج می‌کردید که از پس مسائل زندگی بربیاید؟
 
از خدا که پنهان نیست از شما چه پنهان، این اتفاق افتاده، اما فقط در حد فکر بوده چون همسر من دختری باهوش بود که وظایفش را خیلی سریع یاد می‌گرفت. به همین دلیل تصمیم گرفتم کمی تحمل کنم و شکر خدا صبر من نتیجه داد.
 
از صحبت هایتان معلوم است که از ازدواج خود راضی هستید، درست متوجه شده ام؟
 
بله هرچند اوایلش سخت بود مانند هر کار دیگری اما نتیجه مهم است و من حالا از تصمیم و زندگی خود راضی هستم.
 
همسرتان چطور، او هم راضی است؟
 
بله از خدایش هم باشه. وقتی هم سن و سالانش مجبورند برای یک لقمه نان از صبح تا عصر کار کنند او خانم خانه خودش است. نه تنها سرپناه دارد، نان و بوقلمونی هم بر سر سفره‌اش هست. خدا رو شکر بچه‌های خوبی هم داریم پس چرا راضی نباشد.
 
از بچه هایتان بگویید، چند تا بچه دارید؟
 
۳ تا بچه دارم ۲ تا پسر و یک دختر.
 
اولین فرزندتان چند سال بعد از ازدواج به دنیا آمد؟
 
حدود یک سال و نیم از ازدواجمان گذشته بود که پسر اولم به دنیا آمد.
 
یعنی همسرتان هنوز ۱۴ ساله نشده بود که مادر شد. یک مادر ۱۴ ساله توانسته به نحو احسن موجود دیگری را بدرستی پرورش دهد و تربیت کند؟
 
بچه‌ها را همان طور که دوست دارم تربیت کرده‌ام همان طور که همسرم بی‌چون و چرا مطابق خواسته‌ام رفتار می‌کند پسرها هم حرف شنوی خوبی از من دارند. دخترم هم که عزیز دلم است و از او راضی ام.
 
دخترتان چند سال دارد؟
 
۸ ساله است عزیز دل بابا.
 
حاضرید سه یا ۴ سال دیگر او را به عقد مردی که چندین سال از او بزرگتر است دربیاورید؟
 
این یک موضوع کاملاً شخصی است. من علاقه‌ای به ازدواج دخترم ندارم. شاید دخترم هم دوست داشته باشد ادامه تحصیل بدهد و برای خودش دکتر یا مهندسی شود.
 
اگر او خواست در ۱۲ سالگی مانند مادرش ازدواج کند چه؟
 
دختر من از نظر مالی چیزی کم ندارد که در ۱۲ سالگی ازدواج کند.
 
یعنی همسرتان به دلیل نیاز خانواده‌اش قبول کرد با شما ازدواج کند؟
 
دلیلش هر چه بود الآن زن من است و از زندگی‌اش هم راضی است.
 
مطمئن هستید؟
 
همین شما‌ها هستید که دخترها را پر رو کرده اید. این حرف‌هایی که شما می‌زنید فقط آمار طلاق را بالا می‌برد. حیف وقتی که برای مصاحبه با شما گذاشتم…………
+86
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  فقر فرهنگی و اسلام زدگی و کثافت و جنایت و بچه آزاری و مرد سالاری مطلق ! چه کسی توقع داشتن حکومت جمهوری برای مردم ایران دارد؟ سلطنت هم از سرشون زیادتره. عاشورا سینه زنی یادتون نره بعد بگین تقصیر انگیس و آمریکاست.
  93
  144
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸
  ۶۳
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  مرگ بر خدایتان مرگ بر دین ،مردک دیوانه روانی
  74
  147
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان

  برای اولین بار و آنهم از روی بیکاری، گفتم این داستان را بخوانم که ای کاش اینکار را نمیکردم زیرا به شعور و ایرانی بودنم شک کردم که اینها دیگر چه هیولایی هستند که در ایران زندگی میکنند! هیچ اثری از انسانیت و شعور در این مرد نمیتوان یافت! خدا عاقبت و آخرت ما را به خیر کند! این دیگه چه شیطانی بود!؟
  88
  134
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بحث کردن با یک شخص منطقی و دانشمند خیلی سخت است ولی بحث کردن با یک نادان غیر ممکن است!
  66
  130
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ....یعنی دین غریزه شهوت و کثافت
  67
  94
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
  ۳۹
  رقص پرواز - پراگ، چک

  واقعا جای تاسف و تاثر دارد که قانون یک کشور، راه را برای اینگونه کج اندیشان و متحجران هموار میکند تا به راحتی زیر لوای آن، کودکی را قربانی کنند! امیدوارم با کنار رفتن این سیستم مریض و متحجر، روزی دیوارهای صلب بلاهت و کژاندیشی شکافته شود تا سیاهی ها و پلیدی هایی که بر چهره کودکان این سرزمین سایه افکنده فرو ریزد، و افراد مریض به جرم عروسک بازی و کودک آزاری مورد پیگرد قانونی قرار گیرند، تا مانند این مردک بیمار سخیف، با افتخار از لجنزار زندگی اش نگوید! متاسفم برای آن کودکی که قربانی جامعه بیمار ما شده!
  61
  95
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  زیادی شلوغ بازی درنیارین. حسودی رو هم بزارین کنار. تو همین دیار کفر طبق آماری دقیق اولین تجربه دختران حتی هنوز به حیض نرسیده با اقوام درجه یک خودشون بوده.
  93
  68
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  ۳۴
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  [::scandal - برلین، آلمان::]. چرا همش به ایرانی نبودن و ایرانی بودن ربط میدین؟. این حرفا رو کی تو ذهنتون کرده یکی پوستش روشن نباشه ایرانی نیست یا یکی زنشو کتک بزنه ایرانی نیست؟. این حرفا از کی باب شده خودم چندسالیه دورم از اون خراب شده. الان تو پست اون دختری که رفته به دوستش غذای ایرانی داده همه ایراد گرفتن چرا میخنده چرا لبهاش اونطوره چرا صورتش کجه چرا دندوناش نامنظمه. بعدم همون ادما گفتن باید برقع میپوشید. همون ادما نتیجه گرفتن طرف ایرانی نیستش. میبینی چقدر عقب افتادیم؟. از عقب مونده ترین کشور افریقاییم عقب مونده تریم. تو افریقا دارن کار میکنن تا زنهای بیشتری وارد عرصه زندگی و سیاست و فعالیت بشن. تو افغانستان چند شب پیش تو یوتوب ستاره افغانو دیدم حال کردم با کشور و موزیکشون. بعد اینجا یه عده چون طرف دندونهاش کجه میگن نباید طرف میومد جلو دوربین و باید برقع بپوشه. ما همینیم. هیچوقت برتر نبودیم پ هیچوقتم نخواهیم بود.
  4
  29
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. فاطی شله! هر بدبختی که مردم میکشن از صدقه سر حقه بازهایی مثل شماهاست. کی شغلتو عوض میکنی؟
  44
  55
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
  ۴۱
  Hrvatska - زگرب، کرواسی

  داستان ابستراکسیتسه و فالسیویکوواته باور نکنین
  41
  14
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
  ۳۶
  shayan2 - تهران، ایران

  البته تو کشورهای غربی هم دخترهای 10 و 12 ساله دوست پسر دارند و سکس می کنند فقط اسم اسلام بد در رفته
  58
  21
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  آخه این بیشعور نفهم از کی الگو برداری کنه وقتی پیامبرش با یک کودک زیر سن ازدواج کرده و عایشه زمانی که محمد ....باهاش انجام میداد هنوز عروسک بازی میکرد وقتی خمینی با نوزاد چند ماهه لاپایی و سکس انجام میده از این مردم نادان و ابله چه توقعی میشه داشت برای همین ....باید کلا نابود شود و دیگر اثری ....باقی نماند یعنی ما از سودانی ها کمتریم آنها اسلام و دیکتاتوری را پس زدند
  25
  38
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  واقعا در بهترین حالت ١٠٪؜ ملت زیادی هستن
  8
  29
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. فاطی شله تا وقتی که دولت جیره و مواجبش را میپردازد شغلش را عوض نمیکنه فعلا چسبیده به مالش پروستات چون صرف میکنه
  25
  32
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. میتونم خواهش کنم این واژه #شله# رو با زیر و زبر مشخص کنید که منظور شریفه چه هست! اگر منظور شل هست که برم کلاس ایروبیک، اگر هم شل هست که عصا بگیرم زیر بغلم!
  33
  26
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. خجالت بکش خانم، ما با زیر و زبر شما چکار داریم؟!
  22
  39
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  ۴۴
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  با درود. از سلطنت طلبان و سایر گروه(ک) های بی جنبه تقاضا می کنم، درخصوص این داستان،که صحت و سقم روایتش بخاطر عدم درج نام نویسنده مورد تردید است،از آب گل آلود ماهی نگیرند،چرا که این امر در زمان آن مقام همایونی هم مسبوق به سابقه بوده است،چندانکه صادق هدایت در داستان "درددل میرزا یدالله" و جمال میرصادقی نیز در داستان "زن نیمه برهنهُ آینه" از مجموعه داستان"چشم های من،خسته"گریزی به این مسئله زده اند.التماس مکاشفه.
  25
  3
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. گرامی، شما به چند نکته کلیدی اشاره نمودید که نشاندهنده ذهن بیدار و هوشیار شماست! اگر مرا جدی بگیرید که از ایرانی بودم ناراحتم و از آن انتقاد میکنم، چون میبینم در کشوری که زندگی میکنم، مو را از ماست بیرون کشیده م چنان اعمال خود و دیگران را زیر ذره بین دارند که نگو و نپرس که همین رمز پیروزی شان شده، حال اگر کسی از آب گل آلود شخص بنده فرزند راستین روستا، خواهان اسبیلی (یکنوع ماهی شمالی) است، من گناهی ندارم و هوشیاریانه باید با آن "جنگید"! به درود گرامی
  22
  3
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::] . خاک
  26
  9
  شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  نفرین وننگ بر پدر این دختر گه راضی شد دختدش را به کنیزی و بردگی بدهد ,فکر میکنم نفرت انگیزتراز مذهب چیز دیگری نیست.ده ها قرن پیش افراد شارلاتان و با هوش از سادگی مردم سوء استفاده را میکردند و خود را فرستاده خدا جا میزدند. خداوندهیچگاه پیامبرانی را برای راهنمائی بندگان خودرا نفرستاد ,در غیر اینصورت باید اعتراف میکرد چیزی که افریده ناقص است .در طی این 40 سال کاملا ماهیت مذهب بر همهگان روشن شده که جز دروغ و فریب و کلاشی,چیز دیگری نیست
  8
  6
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. اشتباه گفتم ١٠٪؜! ١٠٪؜ بعلاوه یه نفر 😀😀
  2
  6
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۹
  ۳۸
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  چیزیکه جالبه اینه که خودش رفته دختر 12 ساله گرفته بعد میگه ازدواج دخترم به خودم مربوطه این کره .. باید تو .... نگهداری بشه. بچه 12 ساله رو میزنه تازه افتخارم میکنه .........
  10
  17
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۷
  ۶۱
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::] هم میهن: شوربختانه عده زیادی از ما با عُقده ها و فاز هوچیگری و چرت نویسی و چرک نویسی خویش عهد بسته ایم, که باید در هر بود و نبودی قد علم کنیم و مطلبی بنویسیم. خورده گیر باشیم, و مرد سالارانه فکر کنیم! و با نوشتن اراجیف خود را حکیمِ همه چیز دان جا بزنیم. رفیق: جوامع بسته ای چون سودان رهبری عمده اشان بدست دختران و زنان به جلو میرود. ولی ببینیم که ما مردان ایرانی چگونه با زنان جامعه خویش که پیشتاز همه جنبش های اجتماعی هستند برخورد مکنیم؟اشتباه کردن و در لجن افتادن هیچ اشکالی ندارد. ولی ماندن در این جایگاه تعفن فکر و اندیشه فاجعه است.که متاسفانه بسیاری از ما نمی خواهیم تسلیم زمان کنونی شویم, و هنوز در رویاهای گذشته پر می زنیم و خود را سر شار از برتری و غرور پوچ می بینیم ! گویی دنیا بر پاشنه ما می چرخد.ما تا وقتی که غرور فکری خود را چال نکنیم ,اوضاع بر همین منوال برایمان رقم خواهد خورد. دید گاهتان قابل تقدیر است و با شما موافقم.ایام بکام
  4
  24
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
  ۵۲
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  هرچند که در افغانستان و مرزهای ایران چنین ازدواجهایی رواج داره و اکثر نسل های قدیم ازدواج های اینجوری بودن حتی در تهران! اما این داستان الانی جعلی هست و روزنامه ایران غذرخواهی کرد و مجبور شد حذفش کنه
  19
  6
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۳۹
  رقص پرواز - پراگ، چک
  اگر این نوشته ها داستان باشد یا اینگونه موارد در جوامع غربی، در دوران پهلوی، صدسال یا 1400 سال پیش روی داده باشد بررسی مسئله به این مهمی خالی از مزیت نیست. به آمار رسمی ثبت احوال ایران مراجعه کنید تا داستان های واقعی را ببینید. بر اساس این آمار تعداد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ بین ۳۵ تا ۴۱ هزار نفر در ۱۵ استان در نوسان بوده است. بازتاب این مسائل حتی اگر در قالب داستان باشد ممکن است یک کودک را نجات دهد! لطفا از پوستین توجیه بیرون بیایید و به صرف اینکه این اتفاق ها در جغرافیای دیگر و در دورانی دیگری هم رواج داشته به آسیب های مخربی که کودکان را تهدید میکند اعتبار ندهیم! افرادی که مبتلا به اینگونه ناهنجاری های جنسی هستند در هر دین و کشوری وجود دارد مختص اسلام و ایران هم نیست، ولی در دیگر کشورها به تن این افراد بیمار لباس قانون نمی پوشانند و مجرم محسوب میشوند نه اینکه ازدواجشان قانونی ثبت شود. حساسیت نسبت به مسائل مهم جامعه، ماهی گرفتن از آب گل آلود نیست بلکه پویایی و آگاهی جامعه ای است که میکوشد از منجلاب مرداب و سکون بیرون رود!
  5
  9
  یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.