شکل و شمایل رابطه جنسی در ایران؛ ناهنجاری‌ها را بشناسیم!

فرارو : یکی از مشکلات جدی کشور در حوزه مسائل جنسی، بیماری‌های مقاربتی است. بیماری hpv به شدت در حال شیوع یافتن است. مخصوصا در نسلی که ازدواج نمی‌کنند و در یک لحظه، یک غافل گیری یا در لحظات سفر که فضا هیجانی است رابطه جنسی برقرار می‌کنند. 
 
فرارو- یک روانشناس می‌گوید: «اگر روابط یک جوان در گروه همسالان را بررسی کنیم می‌بینیم زیر ۵ جلسه قرار باید پیشنهاد سکس را پاسخ بدهد. یعنی وقتی یک نوجوان وارد رابطه می‌شود اولین چیزی که باید در یک رابطه عاطفی با جنس مخالف یا حتی در یک دوستی ساده مشخص کند این است که زیر ۵ جلسه باید نسبت خود را با سکس مشخص کند. یکی از چالش‌های او این است که اگر نمی‌خواهد سکس داشته باشد چطور می‌تواند دوستی را ادامه دهد.»
 
در جامعه ایران در حوزه رابطه جنسی چه خبر است؟ چه اتفاقاتی در حال وقوع است و ما چقدر از ناهنجاری های موجود خبر داریم؟ تصمیمات و برنامه‌های مسئولان چه میزان درست و کارشناسی و برگرفته از واقعیات جامعه است؟ پدران و مادران از چم و خم رابطه نوجوانان و جوانان خود چقدر با خبرند؟ در گفتگو با مهدی مسلمی فر، سکس تراپیست و روانشناس به مهم‌ترین مشکلات مبتلا به ایران در حوزه سلامت جنسی پرداخته‌ایم؛ نظرات این روانشناس را در ادامه بخوانید.
عمدترین مشکلات در رابطه با مسائل جنسی در جامعه ایران چه هستند؟
در حال حاضر در حوزه سلامت جنسی چند اتفاق مهم در حال وقوع است که علنا و عینا با آن مواجه ایم و متاسفانه بعد از ۴۰ سال هنوز در مورد آن‌ها به یک ساختار مشخص و جمع بندی درست نرسیده ایم و تکلیفمان را با آن‌ها مشخص نکرده ایم.
 
اولا شاهد کاهش شدید سن آغاز رابطه جنسی هستیم. این پدیده مشهود، آینده جنسی جمعیت کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. نسل جدید در سن پایین بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و حتی با اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر وارد رابطه جنسی می‌شوند.
 
این در حالی است که بسیاری از پدر مادر‌ها از این مساله بی‌اطلاع هستند. بسیاری از مراجعان ما می‌گویند والدینشان هیچ اطلاعی از روابط جنسی آن‌ها ندارند. در حال حاضر شکاف شدیدی بین نسل دهه ۷۰ و ۸۰ با دهه ۶۰ وجود دارد. باور‌ها و ارزش‌هایی که نسل دهه ۶۰ دارد هنوز این اجازه را به دهه هفتادی‌ها نمی‌دهد که مسائل را با خانواده خودشان به راحتی در میان بگذارند.
 
همچنین در حال حاضر با تغییر ادبیات نسل جدید مواجه ایم. ادبیات جنسی، شوخی‌های جنسی، فضا‌های حسی جنسی و مسافرت‌های گروهی مسائلی است که نسل جدید به راحتی انجام می‌دهند. در حالی که انگار نسل قدیم سعی می‌کند با اغماض و چشم پوشی خودش را به خواب بزند تا شاهد مسائلی نباشد که نمی‌تواند برای آن راهکاری پیدا کند!
 
اگر روابط یک جوان در گروه همسالان را بررسی کنیم می‌بینیم زیر ۵ جلسه قرار باید پیشنهاد سکس را پاسخ بدهد. یعنی وقتی یک نوجوان وارد رابطه می‌شود اولین چیزی که باید در یک رابطه عاطفی با جنس مخالف یا حتی در یک دوستی ساده مشخص کند این است که زیر ۵ جلسه باید نسبت خود را با با سکس مشخص کند. یکی از چالش‌های او این است که اگر نمی‌خواهد سکس داشته باشد چطور می‌تواند دوستی را ادامه دهد.
عمر کوتاه روابط
یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه روابط جنسی تغییراتی است که در شکل و پایداری روابط دیده می‌شود. علاوه بر ازدواج، حتی در رابطه دوستی که ۲ سال، آنهم حتی با وجود رابطه جنسی، پایدار و ماندگار باشد دچار چالش هستیم. نسل جدید ما هر چقدر در جذب طرف مقابل، آراستگی، قدرت فیزیکی و بدنسازی ماهر شدند در نگه داری رابطه‌ها ناموفق و عقیم هستند.
 
تعداد بالای جراحی‌های ترمیمی مثل کورتاژ نشان از بارداری‌هایی است که در روابط کوتاه مدت و بدون تعهد اتفاق می‌افتد. ناامیدی جنسی، ناامیدی از تعهد و روابط عاطفی مشخصه بارز روابط امروزی است. تداوم رابطه عاطفی دچار مشکل جدی شده است.
 
از طرفی تعداد مردان آماده رابطه نسبت به زنان کاهش یافته است. مثلا وقتی این نسبت ۷ به ۱ می‌شود، مسئولیت پذیری مردی که می‌خواهد تعهد بدهد یا وارد رابطه بلند مدت شود به دلیل اینکه حق انتخاب زیادی دارد و تعداد کسانی که می‌توانند با این مرد وارد رابطه جنسی یا عاطفی شوند زیاد است، کم می‌شود.
 
نه تنها شرایط اقتصادی ازدواج را بسیار دشوار کرده بلکه وقتی فرد می‌بیند رابطه‌ها به سرعت شکل می‌گیرند و قطع می‌شوند، می‌روند و می‌آیند و... نوعی هراس از برقرای رابطه پیدا می‌کند.
 
پدیده روابط خارج زناشویی، پیمان شکنی و ... نسل به نسل در حال افزایش است. نسل قدیم کم‌تر چنین مسائلی را می‌پذیرفت، اما نسل جدید راحت‌تر می‌پذیرد و می‌گوید «یک رابطه بود شروع شد و قطع شد!»
بیماری‌های مقاربتی
یکی از مشکلات جدی کشور در حوزه مسائل جنسی، بیماری‌های مقاربتی است.  بیماری hpv به شدت در حال شیوع یافتن است. مخصوصا در نسلی که ازدواج نمی‌کنند، در کوچه و ماشین سکس می‌کنند، و در یک لحظه، یک غافل گیری یا در لحظات سفر که فضا هیجانی است رابطه جنسی برقرار می‌کنند.
 
این موضوع وقتی نگران کننده‌تر می‌شود که فرد حتی نمی‌داند این رفتار می‌تواند عامل بیماری زا باشد. خیلی‌ها نمی‌دانند hpv از راه بزاق دهن منتقل می‌شود. موج بسیار چشمگیری از این بیماری را در سال‌های های آینده مشاهده خواهیم کرد.
چرا با بحرانی به نام HPV روبرو هستیم؟
یکی از مشکلات جدی کشور در حوزه مسائل جنسی، بیماری‌های مقاربتی است. ممکن است یک نوجوان یا جوان جراحی ترمیمی انجام دهد و بگوید «اختیار بدنم را دارم»، اما همیشه مساله به همین سادگی نیست. رابطه‌های جنسی ممکن است جوانان را دچار کند.
 
این بیماری به شدت در حال شیوع یافتن است چرا که علائم آن نسبت به ایدز بسیار کمتر مشخص است. برخلاف ایدز که فقط از راه خون و رابطه جنسی و... منتقل می‌شود، بیماری اچ پی وی از راه بزاق دهان (سکس دهانی، سکس اینال یا مقعدی و...) به راحتی می‌تواند انتقال پیدا کند.
 
در اینجاست که چون شناخت وجود ندارد بی‌دقتی‌هایی صورت می‌گیرد. این در حالی است که مراکز مشاوره ازدواج، بیماری‌های جنسی و حتی مهارت‌های جنسی را آموزش نمی‌دهند. تنها آموزشی که در حوزه سلامت جنسی می‌دهند عدم بارداری است. یعنی تنها آموزشی که ما می‌دهیم کاری نکردن است! ولی در مورد اینکه زوج‌ها چه کار کنند اطلاعاتی نمی‌دهیم.
 
حالا همین بحران را در روابط سن پایین بررسی کنیم. نسلی که ازدواج نمی‌کنند، در کوچه و ماشین سکس می‌کنند، در یک لحظه و یک غافل گیری یا در لحظات سفر که فضا هیجانی است رابطه جنسی برقرا می‌کنند. در این سن به دلیل شرایط بلوغ به راحتی تکانه‌های جنسی و غرایز می‌تواند به رفتار تبدیل شود، حتی رفتاری که خودش هم نمی‌خواهد.
 
این موضوع وقتی نگران کننده‌تر می‌شود که فرد حتی نمی‌داند این رفتار می‌تواند عامل بیماری زا باشد. خیلی‌ها نمی‌دانند hpv از راه بزاق دهن منتقل می‌شود؛ یک لیوان مشترک یا یک بوسه. این بیماری اثراتش را در عضو جنسی فرد می‌گذارد و به راحتی به دیگران منتقل می‌شود. حالا دیگر نوجوان نمی‌تواند بگوید من مال خودم هستم و ترمیمش می‌کنم.
 
موج بسیار چشمگیری از این بیماری را در سال‌های های آینده مشاهده خواهیم کرد؛ درست مثل ایدز و هومو سکچوالیسم که اول انکار کردیم، اما الان مجبوریم برای این مسائل انجمن بزنیم و همایش برگزار کنیم.
 
رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران در مصاحبه‌ای گفت روزی ۹۷ درصد مبتلایان ایدز در ایران مردان بودند و ۳ درصد زنان، اما الان آمار زنان مبتلا به ایدز ۱۰ برابر شده است.
 
این آمار نشان می‌دهد که زنان در حوزه مسائل جنسی جسارت بیشتری پیدا کرده‌اند و بیشتر وارد عمل، رفتار و کنش‌های جنسی شده‌اند. آن‌ها از سطح رابطه تلفنی، عشق ورزی، سداکشن یا اغواگری به رفتار جنسی گرایش پیدا کرده اند.
 
رکن معنویت، احساس و تعهد در روابط امروزی دچار چالش شده است و انگار ما مجبور شدیم به نان جوی از سفره سلامت جنسی قناعت کنیم و به افراد توصیه کنیم حداقل سلامتتان را چک کنید، حداقل با هرکسی نباشد، حداقل اگر می‌خواهید رابطه جنسی داشته باشد با کسی باشد که برای شما امنیت ایجاد کند که بعد از رابطه جنسی در دل خود از هزار جهت متضرر نباشید.
 
متاسفانه در نسل امروز، کیفیت رابطه جنسی بیشتر معطوف به ارضای غریزه است تا احساسات بلند مدت. الان روابط بیشتر مبتنی است بر هوس، سرگرمی و تجربه. علت این مساله فشار‌های روانی بسیار زیادی است که چه از لحاظ مسائل مالی و چه از لحاظ امنیت به جوان ما می‌آید. هیچ جوانی دوست ندارد در یکی فضای ناامن، ناشناخته، بیمارگونه و بی دوام نیازهایش را ارضا کند.
 
نتیجه چنین روابطی همین آمار‌هایی است که در خصوص بیماری‌های مراقبتی، بارداری‌های ناخواسته، مشکلات روانی جوانان و... وجود دارد.
 
ما باید راهکاری برای جلوگیری از فروپاشی و این همه بی سامانی در روابط جوانان پیدا کنیم. باید اجازه دهیم دختر و پسر در یک فضای سامان‌مند که لازم نباشد برای باهم بودن به خانواده دروغ بگویند و پنهان کاری بکنند باهم در ارتباط باشند.
+43
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  در بالا نوشته تعداد مردان نسبت به زنان کاهش پیدا کرده. پیشنهاد میکنم که برای ایجاد بالانس بلادرنگ تعدادی از بانوان‌ مومن و مذهبی و وابسته به حکومت را، مثل بانو بتول چروکیده، بیوه امام هندیزاده را به .... بسپارند.
  6
  15
  جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بابا ما بهترین راهنمایی های سکسی رو در رسالات ممد باقر و ممد صادق و خود ممد و علی اقا داریم! نمیدونم چرا در تیراژ بالا چاپ نمیکنید و در دسترس جوانان نمیذارید؟ اسلام هیچی نداشته باشه، دیگه توی این زمینه ماشالله دست play boy رو سه دور دستبند زده!
  10
  28
  جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. هاها! گل گفتی!😂
  8
  6
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۶
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  با مروری در گوگل و ویکی پدیا: ویروس hpv دارای 200 تایپ( گونه) است، زگیل روی پوست،، یکی از عوارض ان است، 40 گونه ی ان از راه تماس جنسی به دیگران می رسند، کاندوم چندان اثری ندارد، و باین گستردگی از هر 10 نفر هشت نفر این ویروس را در بدن خود دارد، ولی چون در همه زگیل نمی زند، خود ادم از ان خبری ندارد!. احتیاط لازم است، واکسن هم دارد، ولی نگران نباید شد، دختران مبتلا توصیه می شود واکسن بزنند، چون این ویروس از عوامل مهم سرطان دهانه ی رحم است. زگیلهای روی دست بچه ها خطرناک نیست. این بود خلاصه ی انچه من خواندم
  1
  9
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۹
  ۴۱
  Aria samimi - رم، ایتالیا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. از حرفت خنده م گرفت ولی بهت منفی زدم )))))دلیلشم اینه که من خودم با این چیزا شوخی نمی کنم البته سعی کردم خرافاتی نباشم ولی هروقت یه چیزی اینطوری از دهنم پریده ضربه شو خوردم یعنی کارمای حرفم سریع تو یکی دوروز بخودم برگشته : (((
  14
  3
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۳
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. به خودت نگیر. آریا تازه یاد گرفته یک کم نظر بده. زمان میبره به نظر بقیه احترام گذاشتن را یاد بگیره.
  5
  8
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Aria samimi - رم، ایتالیا::]. دمت گرم! همین که میگی خیلی باحالی. ولی حرف بیراهی نزدم. ولی وقتی حضرت علی میگه زنی پیدا کنین که قوزک پاش تپل باشه چون نسبت مستقیم داره به سالن پذیرایی اش، من فقط نقل قول میکنم. حالا یه مسئله دیگه! مولای متقیان ٢٨ تا فرزند داشته، با احتساب نرخ مرگ و میر فرزند و احتمال حاملگی بیا حساب بکن که ایشون بیشتر مشغول امام زاده سازی بودن شبها، یا اینکه با لباس مبدل میرفتن نون میدادن به فقرا، یا اینکه نماز شب میخوندن؟ دوست عزیز این جماعت خودشون جوک ساز خودشون هستن، منتها تا ٢٠-٣٠ سال پیش منبر یه طرفه بود و همه شنونده، ولی حالا منبر مجاری زیاد و خیلی ها هم گوینده. اخه از امام زین العابدین تا نفر یازدهم که توی زندان بوده، ١٥٠٠ تا امامزاده به جا مونده! (من رقم ١١ هزار رو نمیگم که الان داریم). با این رقم، این حضرات بیشتر مشغول رتق و فتق امورات فرج و دُبُر بودن تا اشاعه دین مبین أسمال!!! به جان خودم ریاضیات دروغ نمیگه 😀😀. موفق باشی
  1
  5
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Aria samimi - رم، ایتالیا::]. فکر کنم یک کم هوا یی شدی بد نیست خودتو به دکتر نشون بدی.
  3
  3
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. ممنون. اتفاقا همین که ایشون راحت نظرش رو گفت خیلی خوب بود
  1
  1
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اون بأنوان فقط کافیه به إذن رهبر یه هفته سیبیل رو نزنن، از حاج أمین اقا گنده لات تر میشن
  1
  1
  شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.