«شیرزن»؛ مادری که عاملان تجاوز به دخترش را از پا درآورد

بی بی سی :همین که "ناکوبانگا کمپی" یکی از سه مردی را که به دخترش تجاوز می‌کردند کشت و دو مهاجم دیگر را زخمی کرد، در آفریقای جنوبی با لقب "شیر مادر" شهرت پیدا کرد. او متهم به ارتکاب قتل شناخته شد اما در پی اعتراضات عمومی، رسیدگی به پرونده او معلق گذاشته شد و او توانست بر بهتر شدن سلامت دخترش تمرکز کند.
 
نیمه شب بود که زنگ تلفن ناکوبانگا را از خواب بیدار کرد.
 
دختری از فاصله ۵۰۰ متری زنگ زده بود و می‌گفت سه مرد که همه می‌شناسند در حال تجاوز به "سیفوکازی" دختر او هستند.
 
به گزارش گون فیسچر گزارشگر بی‌بی‌سی در آفریقای جنوبی، ناکوبانگا ابتدا به پلیس زنگ زد اما پلیس جوابی نداد. خوب می‌دانست اگر پلیس وارد عمل هم شود مدتی طول می‌کشد تا به روستای او که در بلندی‌های پر پیچ و خمی در استان "ایسترن کیپ" واقع شده، برسد.
 
تنها خود او بود که می‌توانست کمک کند.
 
او گفت: "می‌ترسیدم اما مجبور شدم بروم چون دخترم بود."
 
"تصور می‌کردم تا که برسم شاید مرده باشد... چرا که مجرمان را می‌شناخت و آنها هم او را می‌شناختند و می‌دانستند که او هم آنها را می‌شناسد، شاید به فکر کشتنش افتاده باشند چون اگر چنین نکنند دختر آنها را لو خواهد داد."
 
سیفوکازی در قسمتی از روستا که در آن چهار خانه کوچک کنار هم قرار دارند، به دیدن دوستانش رفته بود. دوستانش در ساعت ۰۱:۳۰ از آنجا بیرون شدند و او به تنهایی به خواب رفته بود. آنگاه سه مردی که در یکی از همان خانه‌ها مشغول نوشیدن مشروب بودند به او حمله کردند.
 
کلبه ناکوبانگا دارای یک اتاق خواب و آشپزخانه است، او کاردی را از آشپزخانه برداشت.
 
او به گوین فیسچر گزارشگر بی‌بی‌سی گفت: "کارد را برای دفاع از خودم برداشتم، فاصله‌ای که از اینجا تا محل حادثه باید پیاده طی می‌کردم امن نیست، هوا تاریک بود، برای روشن کردن راه باید از چراغ قوه موبایلم استفاده می‌کردم."
 
وقتی به محل رسید صدای دخترش به گوشش خورد که جیغ می‌کشید. به کمک چراغ قوه تلفن توانست محلی را که تجاوز به دخترش در آن اتفاق افتاده، تشخیص دهد.
 
ناکوبانگا می‌گوید: "می‌ترسیدم...دم در ایستادم و پرسیدم چه کاری دارند می‌کنند. وقتی دیدند منم، به طرفم آمدند و این زمانی بود که فکر کردم باید از خودم دفاع کنم، یک عکس‌العمل غیرارادی بود." او از شرح جزئیات ماجرایی که پس از آن افتاد خودداری می‌کند.
 
قاضی در دادگاهی که علیه مهاجمان تشکیل شده بود گفت اظهارات ناکوبانگا نشان می‌دهد که او با دیدن صحنه‌ تجاوز "خیلی احساساتی شده" و دیده که یکی از مردان در حال تجاوز به دخترش هستند و دو نفر دیگر در حالی که شلوارشان تا ساق پاهای‌شان افتاده، منتظر‌ رسیدن نوبت دوباره هستند.
 
قاضی دادگاه عمل او را جرم ندانست و گفت او برای دفاع از خود و دخترش دست به کارد برده است. دو نفر شان به شدت زخمی شدند و سومی کشته شد.
 
پلیس به محل رسید و ناکوبانگا را بازداشت کرد. مادر در بازداشتگاه نگران فرزند خود بود و نمی‌دانست بر سر او چه آمده است و دختر که به بیمارستان برده شده بود نگران مادر بود و گمان می‌کرد مادرش برای چندین سال در زندان خواهد ماند.
مادر و دختر چند ماه پس از وقوع حمله دو روز بعد مادر به قید وثیقه رها شد و برای دیدن دختر خود به بیمارستان رفت.
 
از حادثه ۱۸ ماه سپری شده است.
 
در آفریقای جنوبی روزانه در حدود ۱۱۰ مورد تجاوز جنسی اتفاق می‌افتد و این وضعیت را رئیس جمهوری این کشور اخیرا یک بحران ملی نامید.
 
روستای محل زندگی این مادر و فرزند، کمتر از ۵ هزار نفر جمعیت دارد اما در دو سال گذشته ۷۴ فقره تجاوز جنسی در آن ثبت شده است.
گزارش‌های مربوط به چنین حوادثی معمولا مدتی طولانی در رسانه‌های آفریقای جنوبی پوشش خبری نمی‌یابند اما ماجرای ناکوبانگا دارای ماهیتی بود که باعث شد او رفته رفته به شیرمادر معروف شود.
 
ابتدا روزنامه‌ای او را "شیرزن" نامید و حمایت از او در میان مردم بیشتر شد به حدی که مردم خواهان رفع اتهام علیه او شدند.
 
یک سال بعد از حادثه، دادگاه هرکدام از مهاجمان را به ۳۰ سال حبس محکوم کرد و شیرمادر تبرئه شد.
+218
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  لقب شیر زن واقعا حقشه
  4
  144
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  درود بشرف چنین مادر واقعا شیر زن. و درود فراوان بان قاضی رسیدگی کننده پرونده که با صدور رای قاطع انسانیت خود را ثابت نمود
  0
  130
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  حالا اگر ایران و دین مبین اسلام بود شیر مادر به اعدام محکوم میشد
  20
  131
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  ۴۸
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  از زممانیکه افریقای جنوبی دسات یک گله میمو افتاد از یک مکشور پیشرفته به یخک بدبختاباد مثل کشورهای دور وورش تبدیل شد.
  11
  21
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  اگر در ایران بود این خانم شیر زن باید دیه پرداخت میکرد و در نهایت اعدام و دخترش هم به جرم رعایت نکردن حجاب در زندان و شلاق .ننگ به رژیم اسلامی اشغالگر لعنت به خمینی و خامنه ای و مرگ بر تک تک سپاهیان و بسیجی ها و ساندیس خوران حشری
  16
  73
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. و عملا میگفتند که دختره عمدا مردها راتحریک کرده و تقصیر را گردن دختر بیچاره میانداختند. ننگ بر ....
  16
  69
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
  ۳۲
  salomeh_f - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا

  دم قاضی گرم .‌ای ولللللا
  0
  65
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  مادران در فداکاری بی نظیرند . مدت ها پیش خبر کوتاهی بود از یک مادر روستایی که شنا هم بلد نبود ، برای نجات فرزندش تو آب پرید و غرق شد ، عشق به فرزند حتی ترس از مرگ را هم نفی می‌کند ،
  0
  57
  دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ:و ننگ و حقارت برآن کسانیکه به کامنت شما منفی دادند. آزاذه - تهران، ایران:.
  5
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۶
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  این که مایک تایسونه. اگه این نمیتونست متجاوزارو بزنه تعجب داشت. دمش گرم که از دخترش دفاع کرده. انسانی که به خاطر چیزش کشته بشه از خجالت باید جسدش آب بشه. آخه ارزش داره. آفریقا که تابوی چندانی ندارن و مثل حلوا روابط آزاد هست.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۱
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::senator x - تهران، ایران::]. مثبت و منفی مهم نیست مهم اینست که وقتی میخونند کمی ماتحت مبارکشان و آرنج مبارکشان جلز و ولز میکند و از حرص و عقده شروع به منفی دادن میکنند هدف سوزاندن ما تحت است که میسوزد
  2
  9
  ‌سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.