روز جهانی زن: شلیک گاز اشک آور به تظاهرکنندگان در ترکیه + تصاویر

تظاهرات روز زن در ترکیه - استانبورادیو فردا :فعالان حقوق زنان روز جمعه ۱۷ اسفند، روز جهانی زن را به اشکال مختلف از تظاهرات و اعتصاب گرفته تا جلسات مباحثه و جشن برگزار کردند.
 
در ترکیه پلیس ضد شورش به سوی هزاران تظاهرکننده روز جهانی زن در استانبول گاز اشک آور شلیک کرده است.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران نفر، که اکثر آنها زن بودند، روز جمعه در خیابان استقلال استانبول تجمع کردند، اما پلیس اعلام کرد که این تظاهرات غیرقانونی است.
 
پلیس مسیر تظاهر کنندگان را به سوی یکی از خیابان‌های اصلی بست و به سوی تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک کرد.
 
مقام‌های ترکیه طی سال های اخیربرگزاری تظاهرات در این کشور را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرده‌اند.
تظاهرات در سراسر جهانتظاهرات روزجهانی زن در پاکستان به گزارش خبرگزاری رویترز یکی از اولین تظاهرات امروز اجتماع چند صد زن در مرکز شهر مادرید در اولین ساعات بامداد بود که با کوبیدن بر قابلمه و ماهی تابه در جامعه ای که می گویند هنوز در احاطه و کنترل مردان است، خواستار حقوق برابر شدند.
 
در آستانه انتخابات پارلمانی اسپانیا که ۲۸ آوریل برگزار می شود برابری حقوق زنان و مردان به یک موضوع اختلاف برانگیز بدل شده است. بوکس (ووکس) یک حزب راست افراطی جدید در اسپانیا که نظرسنجی ها نشان می دهند در انتخابات آینده برای اولین بار وارد پارلمان خواهد شد خواستار لغو قانون «مبارزه با خشونت علیه زنان» شده که در جامعه و سیاست اسپانیا جایگاه مهم و تاریخی دارد.
 
او ج ت، یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری اسپانیا اعلام کرد که حداقل ۶ میلیون نفر در اعتصاب دو ساعته و نمادین به مناسبت روز زن شرکت کردند که هدف آن تقاضای حقوق و مزایای شغلی برابر برای زنان است. به گفته این اتحادیه تعداد شرکت کنندگان در اعتصاب امسال بسیار بیشتر از مورد مشابه در سال گذشته بوده است.
 
دولت اسپانیا گفت در مورد میزان شرکت در این اعتصاب آماری منتشر نخواهد کرد.
 
دهها هزار زن که بسیاری از آنها دانشجو بودند در خیابانهای مرکز شهر مادرید راهپیمایی کرده و شعار می دادند و پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود «آزادی، برابری، دوستی»، « نحوه پوشش من نباید بر احترامی که شایسته من است تاثیر بگذارد»
 
بسیاری از تظاهرکنندگان لباس و یا تزیین آلات بنفش رنگ به تن داشتند که رنگ نمادین کارزار دفاع از حقوق زنان است.
 
یکی دیگر از برنامه هایی که در مادرید اجرا شد حرکت بیش از۲۰۰ دوچرخه سوار زن در خیابانهای مرکز شهر بود که همه پیراهن بنفش به تن داشتند.
 
خبرگزاری رویترز می افزاید در شهرهای دیگر اروپا از جمله برلین، آتن و کیف نیز تظاهرات گسترده ای در دفاع از برابری حقوق زنان و در اعتراض به خشونت علیه زنان برگزار شد.
 
در پاریس، تظاهرکنندگان هوادار عفو بین الملل در برابر سفارت عربستان سعودی اجتماع کرده، پلاکاردهایی در دفاع از حقوق زنان در دست داشته و خواستار آزادی فعالان حقوق زن از زندانهای آن کشور شدند.
 
امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در مراسمی در کاخ الیزه اولین جایزه ویژه حقوق زنان را که به یادبود سیمون ویل، یکی از وزرای فقید دولت فرانسه و از فعالان حق سقط جنین نامگذاری شده به خاطر قدردانی از فعالیت های آیسا دومارا فعال کنیایی حقوق زنان به او تقدیم کرد.
 
در لندن، مگان همسر شاهزاده هنری نوه ولیعهد بریتانیا همراه با تعدادی از چهره های عالم سینما و موسیقی و جولیا گیلارد نخست وزیر سابق استرالیا در یک جلسه بحث و گفتگو در مورد مسایل امروزی زنان شرکت کرد.
+22
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.