افزایش چشمگیر روابط نامشروع در زنان متاهل

رویداد 24 نوشت: امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس، ناتوانی جنسی مردان، ازدواج اجباری، کاهش پایبندی به اصول و بسیاری از مولفه‌های دیگر را به عنوان علل افزایش طلاق خوانده و می‌گوید: «نتایج پژوهی نشان داد که ۳۳ درصد زنان متاهل روابط نامشروع دارند و این افراد کار خود را قبیح نمی‌دانند.»
 
آمار ازدواج و طلاق ثبت شده سال ۱۳۹۶ توسط سازمان ثبت احوال منتشر شد. این آمار کاهش هشت درصدی ازدواج در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال پیشین را نشان می‌دهد. این در حالیست که آمار طلاق همچنان افزایش یافته است. در دهه گذشته آمار طلاق همچنان رو به افزایش بوده است. این آمار نشان می‌دهد در ایران از هر ۵ ازدواج ۳ مورد به طلاق می‌انجامد.
 
بر اساس این آمار طلاق در شهرهای بزرگ از جمله تهران نسبت به شهرهای کوچک و مناطق روستایی بالاتر است و کمترین طلاق در مناطق عشایری ثبت می‌شود. همچنین قشرهای اقتصادی و فرهنگی متفاوت میزان طلاق نیز تفاوت دارد.
 
طلاق به خودی‌خود آسیب اجتماعی محسوب می‌شود و از سوی دیگر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ریشه در طلاق دارند.
 
امان‌الله قرایی‌مقدم استاد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو رویداد۲۴ درباره علت اوج گرفتن طلاق در دهه گذشته گفت: ازدواج بدون مطالعه است و جوانان به ازدواج، تنها احساسی نگاه می‌کنند و به صورت ادراکی به این موضوع نمی‌پردازند. تاثیر رسانه‌های بیگانه نیز غیرقابل انکار است. از مهم‌ترین علل طلاق می‌توان به ناتوانی جنسی مردان، ازدواج اجباری، بیشتر بودن سن دختر از پسر، اختلافات سال‌های ابتدایی ازدواج اشاره کرد.
 
او ادامه داد: طلاق به عنوان مد مطرح می‌شود، زمانی که در جامعه افراد پس از طلاق جشن می‌گیرند نمی‌توان توقع داشت که اخلاق پابرجا بماند و روابط پایدار شکل بگیرد. یکی از دلایل طلاق نبودن شادی در جامعه است. در جامعه‌ای که شادی وجود نداشته باشد طلاق اوج می‌گیرد. زوج در ساعاتی که کنار هم هستند به‌جای گفت‌وگو که روابط را تقویت می‌کند با رسانه‌های چون تلویزیون وقت می‌گذرانند که مدام خشونت و غم را ترویج می‌کند.
 
این استاد دانشگاه با بیان این‌که «خواسته‌های مادی خارج از توان مرد و چشم‌وهم‌چشمی در زنان جزو علل اختلاف شمرده می‌شود»، اظهار کرد: روابط خارج از خانواده در میان زنان فروانی یافته است. زنان برای رفع نیازهایشان به روابط نامشروع روی می‌آورند. نتایج پژوهشی در دانشگاه کرج با فراوانی ۸۶۰ زن متاهل نشان داده که خیانت و روابط نامشروع رو به افزایش است. در این تحقیق مشاهده شد این افراد کار خود را قبیح نمی‌دانند. از علت های مهم این خیانت‌ها عدم رضایت جنسی، وعدم تامین مالی بیان شده است.
 
او کاهش پایبندی به اصول اخلاقی، ارزشی و معنوی عامل طلاق برشمرد و بیان کرد: کاهش پایبندی‌ها بستر بسیاری از اختلافات زوجین است. در مردان در رده ۳۵ تا ۴۵ ازدواج مجدد عامل بسیاری از جدایی‌هاست. همچنین در میان افرادی که به‌خاطر شغلشان مدت زیادی را از خانه دور هستند طلاق فروانی دارد. این افراد گاهی ۲۰ روز در ماه را حضور ندارند و زمینه طلاق و حتی خیانت به وجود می‌آید.
 
قرایی‌مقدم درباره تاثیر طبقه اجتماعی طلاق گفت: طلاق در هر طبقه اجتماعی متفاوت ست. طلاق در طبقه میانی رواج دارد و طبقه بالا و پایین جامعه آمار طلاق پایین است. یکی از دلایل اوج طلاق در طبقه متوسط منیت افراد است. وابستگی اقتصادی و قوی بودن سنت‌ها مانع طلاق می‌شود. در طبقات بالا نیز چون زنان از رفاه اجتماعی برخوردار است کمتر به طلاق می‌اندیشد اما در طبقه متوسط زنان شاغل خود اتکا شدند.
 
او رده شغلی زوج به ویژه زنان را در طلاق موثر دانست و بیان کرد: کمترین میزان طلاق در میان معلمان ثبت شده است. در میان پرستاران و کارمندان اداری ۱۰ درصد طلاق وجود دارد.
+76
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  scandal - برلین، آلمان

  دلیل آن بخاطر چشم همچشمی می‌باشد، چون همه "ارزش ها" در جهت منفی‌ به روی افزایش است، پس این ارزش هم بخود گفته که از بقیه عقب نیافتد، دست بکار شد که آمار خود را با همسایه در رختخواب یافتن هم رو به افزایش میباشد!.
  7
  34
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  باغت آباد ، میشه شصد در صد، رکورد زدین اینم یکی از برکات رژیم «ولیه »بیخود صغرا کبارا نچین
  5
  31
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  hesammh - تهران، ایران

  علت روابط نا مشروع دربین زنان متاهل در این دوران بیشتر از اینکه ناتوان جنسی مردانباشد ،ناتوانی در رفع احتیاجات خانوار است . با ایجاد شدن مشکلات اقتصادی ،تنشها ودعوا های خانگی افزایش یافته است وهمیشه مردها سرافکنده و ناتوان در رفع احتیاجات . این دعواهای کم کم به سردی کانوان خانوده می شود و کم کم به سمت سقوط فنا
  4
  49
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ازاده تهران.لطفا خوب دقت بفرمائید.شما میفرمائید دولت ها باید یک سری اقداماتی انجام بدهند. بسیار خوب. فرمایش شما متین. ولی این موارد و مسائل یک مطلب شخصی و خانوادگی و فردی است بدین معنی که انسانها شخصا پایه گذار زندگی شخصی خود هستند و در این بین اولیا البته در مرحله اول مادر نقش اساسی را در این پایه گذاری دارد. انسانها شخصا بر اساس استعداد و تمایلات شخصی راه ورسم زندگی خود را میاموزند.دولت ها موظف نیستند که برای بنده و شما زن و شوهر انتخاب کنند. یک کودک با کمک مادر و پدر خود و بر حسب استعداد وارد مدرسه میشود و در این مکان است که شخصیت انسان بر حسب استعداد ذاتی شکل میگیرد.اگر یک پسر یا دختری فاقد استعداد فراگیری اعم از درس یا کار های دستی مانند فرش بافی یا ارایشگری یا کوچکترین یا کمترین ها نظافت بیمارستان یا مدرسه و هر کار دیگری بود استعدا یاد گیری را نداشت و استعداد ان بیشتر در رابطه با مسائلی بود که این نوجوان و بعد ها جوان دنباله رو ان است دولت ها کاری نمیتوانند بکنند.من یا شما و همه مردم باید دارای استعداد فطری در رابطه با فراگیری باشیم تا بر حسب امکانات موجود
  16
  8
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  نابرابری زنان و مردان و تبعیض جنسیتی فقر مالی و فقرفرهنگی به همراه دارد. زن ستیزی در جامعه ما مرد ستیزی به همراه دارد. نارضایتی زنان از زندگی شان و عدم فهم حقوق انسانیشان توسط همسرانشان وخانواده ها و جامعه نا امیدی و سرخوردگی به همراه از بین رفتن اصول و ارزشها می باشد. ملاک پیشرفت یک جامعه حقوق زنان آن جامعه است. آقایان مطمئن باشید زنی که با آزادی عمل و تصمیم و آگاهی مرد زندگی اش را انتخاب کند همیشه بهش پایبند می ماند. محدود کردن ودربند کردن زنان یک جامعه به مانند خودکشی و خفگی برای آن جامعه است و آثار و نتیجه آن کاملا در جامعه زن ستیز ایران پیداست.
  5
  22
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. من به این حرف شما باور دارم که همه چیز یک جامعه به زنان و مادران آن جامعه بستگی دارد. سوال من از شما این است که آیا با آزاد بودن و پرورش ورشدو آگاهی زنان میشود مشکلات را حل کرد یا با دربند کردنشان؟ دختری که اجازه رشد وآگاهی و تجربه و تصمیم گیری را نداشته باشد در آینده چطور میتواند سکان اداره یک خانواده و یک زندگی را بدست بگیرد؟ چطور میتواند یک رابطه محکم با همسرش را بر اساس تفاهم فکری و رضایت متقابل پایه ریزی کند. زنان از روی دلخوشی یا لذت به روابط خارج از خانواده روی نمی آورند. دلیل اصلی اش بدست آوردن آزادی فردی و انسانی وزمینه ای برای رشد و استقلال فردی است که بتواننددر این جامعه از هم گسیخته مان از پس خودشان و احتیاجاتشان بر بیایند که اگر این اجازه رشد و پیشرفت را در خانواده خودشان داشتند هرگز آنرا در خارج از خانواده جستجو نمیکردند و صد در صد دولت موظف به بوجود آوردن زمینه حمایت و رشد و آگاهی برای دختران و زنان جامعه است .
  5
  18
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  زنان قدرت بالایی در رشد و پرورش یک خانواده و جامعه دارند. اگر آن را بکار نگیرید موتور پیشرفت آن جامعه از کا ر میافتد.
  11
  24
  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  با دلایل احمقانه تون که بیشتر خیانت رو توجیح کردید احمق ها . با این تحقیقات مسخرتون که الان 90 درصد پسرها که اوضاع مالی خوبی ندارن باید نگران باشن که فردا زنشون میره خیانت میکنه و اینها خودشون مقصرن! اتفاقا همه زنهایی که من دیدم خیانت میکنن همشون از دم هیچ مشکلی نداشتن و فقط خوشی زده بود زیر دلشون . همه از دم زندگی مرفهی داشتن . اکثرا شوهر هیکلی داشتن که اتفاقا تو سکس هیچی کم نمیذاشت . یعنی خود من به این باور رسیدم که حتما باید یه چیزایی رو برای زن کم بذاری که فکرش با اونها درگیر باشه . وقتی ذهنش درگیر هیچ کم و کسری نباشه به دنبال تنوع میافته
  13
  13
  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. متاسفانه وقتی حقوق انسانی زنان در اجتماع و خانواده به صورت دلایل احمقانه مطرح میشود وزن احساس حقارت و خیانت میکند نتیجه اش هم بی اعتمادی و خیانت است. از هر دست که بدهی از همان دست هم میگیری آقای عزیز. من این مشکلات رفتاری را توجیح نکردم ریشه یابی کردم. وقتی مردان قانونا اجازه ارتباط با چند زن را دارند و این حق شیطانی را به خودشان میدهند حتما بی برو برگرد منتظر خیانت از طرف همسرانشان باشند.
  3
  7
  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. این مثلا ریشه یابی تو بیشتر توجیه ...کارته . نمیدونی چه بهونه ای پیدا کنی میگی چون مرد حق داره زن صیغه کنه پس زن هم حق داره خیانت کنه و از نظر تو این شد برابری حقوق زن و مرد ! باشه اینم دلیل و توجیه جنابعالی . به من چه . دلیلتو قاب کن بزن به دیوار و ادامه بده بگو چون جامعه به من حس حقارت میده و مردها میرن زن صیغه میکنن پس منم به شوهرم خیانت میکنم ! واقعا احسنت به این نبوغت
  8
  5
  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  تنوع طلبی و گاها ازدیاد طلبی سبب اینگونه رفتار ها در خانم ها میشود. داشتن روابط نامشروع فقط در بین زنان ایرانی نیست. این امری است که در تمام دنیا بین بسیاری از زنان متاهل رایج است و البته در این بین مردانی که تن باینگونه ارتباط یعنی ارتباط با زنان شوهر دار میدهند افرادی خاصی هستند تا انجا که من میدانم بسیاری از مردان بمحض اطلاع از متاهل بودن زن امکان ندارد با چنین زنانی همبستر شوند.من در این رابطه اطمینان کامل دارم .ولی ایا زنی پیدا میشود که بمحض اطلاع از متاهل بودن ان مرد و صرفا بدلیل تاهل مرد وارد مسائل مربوط به سکس نشود؟؟ من تا امروز بر خورد نکرده ام. این جمله را من مطمئن هستم که بسیاری از مردان بمحض اطلاع از تاهل زن فورا میگویند( نه نه من با زن شوهر دار هیچ کاری ندارم) البته این امر فقط در بین مردانی که صاحب شرف و مردانگی هستند رایج میباشد
  4
  3
  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ازاده تهران . بدلیل اشتباه در پاسخ پستی که با شما در حال مذاکره بودیم که در نتیجه سایت انرا برای من مرجوع نمود بحث من و شما در رابطه با نقش زنان و همچنین نقش مادران در تربیت کودکان فعلا این بحث را راکد میگذاریم تا در یک پست مناسبی که از طرف سایت انتشار پیدا کند. موفق باشید
  4
  1
  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. اولا فهمیدن قضیه آی کیوی ده نمیخوادو لزومی به پیچاندن مسئله نیست . هرکی بهش خیانت بشه چه زن چه مرد اعتمادش را به طرف مقابل از دست میدهد و از بین رفتن اعتماد همان و پاشیده شدن زندگی همان. دوما نمیتونید کسی را مجبور کنید که به شما وفادار بموند این برمیگردد به اینکه دو نفر چه شخصیتی دارند و چطوری با هم تا میکنند. سوما خیانت انواع مختلف دارد وقتی به کسی نارو میزنید یا وقتی گرانفروشی میکنید یا وقتی پشت کسی بدروغ صحبت میکنید یا تهمت میزنیدیا به حقوق انسانی هم توجه نمیکنید هم میشه خیانت که گاهی وقتها به اندازه خیانت عاطفی دردناک هستند. این که بر اساس چرندیات دینی حقوق نصفی از مردم جامعه که زن هستند نادیده گرفته بشود اصلا مورد بحث من نیست. عواقب خیانت ، بی اعتمادی و از هم فرو پاشیدن روابط است چه بین زن و مرد اتفاق بی افتد چه بین دو زن یا بین دو مرد. نادیده گرفتن اصل حقوق انسانی برابر زنان و مردان میشود جامعه امروز ما که زنان از مردان در خیانت کردن پیشی گرفتند! نوش جان مردانی که فکر میکنند با ظلم کردن و محدود کردن زن میتوانند ازش سواستفاده کنند.
  2
  7
  یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. نه احساس سربلندی به زنان دست میده وقتی شوهرانشان حق خیانت کردن را بهشون دارند
  1
  4
  یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. خیلی جالبه چون مردها حق صیغه دارن ، حالا صیغه بکنن یا نکن پس زن ها میتونن برن خیانت کنن ! نمیدونم چه اصراریه همش می خوای کارتو توجیه کنی . کاریه که کردی و معلومه از سر خوشی هم کردی و بخاطر یه اشتباه کوچک شوهرت بوده و حالا هی می خوای تقصیرو بندازی گردن طرف و اسلام و صیغه و این حرفها . بعد اینکه زن خیانت کرد دیگه خیانتو کرده و کاریه که کرده . دیگه اصلا دلیلش مهم نیس چیه
  5
  1
  دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. شما مردهابجای تهمت زدن چرا جربزه درست کردن قانون را ندارید؟ غیرتتون تا این حد است؟؟؟ اگر قانون درستی نیست چرا عوضش نمی کنید؟ به جای اینکه ندیده به من توهین کنی اگر آگاهی و غیرت داشتین وضع ایران الان اینطور نبود. زنهای زیادی تو خیابانهای بغل دستی تون نصیب عراقی ها و دیگر عربها شدند ولی کو غیرت؟ تو دشمن اندیشه من هستی که به من تهمت میزنی وگرنه کو غیرت؟؟؟
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. متاسفم برای زنی که با تو زندگی میکنه!..... و بی ارزشی از سر تا پای صحبتهات فوران میکند. دفعه بعد خوستی با من صحبت کنی اول دهنت را آب بکش.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. آخوند هم از سرتون زیادتره. نوش جان. لیاقتتون در همین حده.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.