تصاویری که یک عکاس فرانسوی از ایران منتشر کرده

ثانیه آخر: عکاسی به نام Amos Chapple بین تاریخ دسامبر سال 2011 و ژانویه‌ی سال 2013 سه بار به  ایران سفر کرده است. این عکاس فرانسوی در رابطه با سفرهای خود به ایران و تصاویرش چنین گفته است: " از آنچه در ایران دیدم و اختلافی که دنیای غرب در رابطه با این کشور دارند، شگفت زده شدم... من فکر می‌کنم دسترسی به اخبار واقعی ایران سخت است و به همین دلیل کسی تصویر یکسان و قاطعی درباره‌ی ایران ندارد. شاید دولت‌ها و سیاست‌ها دلیل اصلی ناشناخته ماندن ایران باشند، چون آنچه در شبکه‌های ایرانی دیده می‌شود تفاوت زیادی با خبرگزاری‌های غربی دارد و من متوجه شدم که مردم ایران هم دل خوشی از این موضوع ندارند. در تمام مدتی که من در ایران بودم چیزی جز حسن نیت و مهربانی ندیدم. آنچه سربازان خارجی و آمریکایی درباره‌ی ایران می‌گویند، یک اشتباه بزرگ است و تا جایی که من متوجه شدم مردم ایران مشکلی با مردم آمریکا ندارند. "
 
تصاویری که این هنرمند فرانسوی از ایران گرفته است، سبب حیرت افراد زیادی شده. در ادامه با هم به تماشای عکس‌های این عکاس ماجراجو می‌نشینیم و صحبت‌هایش را در رابطه با هریک از تصاویر از زبان خود او بیان می‌کنیم.
1-روستای پالنگان تصویر زیر مربوط به روستای پالنگان است؛ این روستا در نزدیکی کوه‌ها و مرز عراق قرار دارد. اغلب روستایی‌ها یک زمین کشاورزی دارند که از آن راه، هزینه‌های زندگی خود را در می‌آورند و من دیدم که برخی از آنها نیز عضو نیروی بسیج بودند و با غرب‌زدگی مخالفت می‌کردند، البته گویا این کار شغل آنها بود.
2-مسجد وکیل در این تصویر، یک کارگر مشغول به کار را در مسجد وکیل مشاهده می‌کنید. تنها یک توریست خارجی در این مسجد حضور داشت. گرچه گویا صنعت گردشگری در ایران روبه بهبود است اما هنوز خارجی‌ها تنها 10 درصد از توریست‌های ایران را تشکیل می‌دهند. فکر می‌کنم که نشان دادن ایران به عنوان کشوری با مردم بداخلاق، تاثیر زیادی در عدم حضور گردشگران خارجی در این کشور داشته است.
3-کاخ سعدآباد در کاخ سعدآباد تهران که در شمال این شهر واقع شده، مجسمه‌ای از شاه پیشین ایران وجود دارد که گویا انقلابی‌ها آن را به شکل زیر درآوردند. چکمه‌های شاه باقی مانده که نشان‌دهنده‌ی زوال رژیم پیشین در ایران است.
4-بام تهران در این تصویر زنانی را می‌بینید که در حال تماشای غروب خورشید هستند، آنها روی تپه‌ای در شمال تهران ایستاده‌اند. مردم تهران به این تپه، بام تهران می‌گویند. بر اساس قانون ایران، خانم‌ها باید حجاب داشته باشند، اما تا جایی که من متوجه شدم؛ شکل دقیقی را برای آن تعریف نکرده‌اند.
5-کوه های مرز ایران و عراق این چوپان گله‌ی خود را به چرا در روی کوه‌های مرز ایران و عراق می‌برد.
6-مسجد سپهسالار این تصویر، چشم انداز بخشی از تهران را نشان می‌دهد که آن را وقتی گرفتم که داخل مناره‌ی مسجد سپهسالار بودم.
7-بازار تهران یک کارگر جوان را می‌بینید که وقتی در بازار تهران در حال قدم زدن بود، نور پنجره‌های رنگی بازار به او تابید. جالب است بدانید که مردم این کشور به ازدواج و داشتن فرزند تشویق می‌شوند به طوری که آمارها نشان داده که در سال 2009 میلادی، نزدیک به 70 درصد ایرانی‌ها زیر 30 سال سن داشته‌اند.
8-تخت جمشید این عکس تصویری از گوشه‌ای از تخت جمشید است که قدمتش به دوران باستان می‌رسد و روزی امپراتورهای ایرانی در آن ساکن بودند. با این که اسلام، زبان عربی را به ایران وارد کرد، اما هنوز ایرانی‌ها اصالت زبان خود را حفظ کرده‌اند و این موضوع را می‌توان در تخت جمشید هم دید. آنطور که مشخص است، سقوط هخامنشیان یک فاجعه‌ی بزرگ برای ایرانی‌ها بود.
9-مترو تهران این دوقلوها در متروی تهران توجه من را جلب کردند و من از آنها عکس گرفتم.
+47
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  تا جایی که مربوط میشه به ایران و ایرانی و تاریخ وتمدن ایران بسیار زیباست. به حکومت و اسلام که میرسی وحشیانه و تهوع آوره
  10
  60
  دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.