شعور جنسی چیست؟ از سکس چه توقعی داریم

 مارتی کلین  با بیش از ۳۰ سال مشاوره جنسی، در کتاب جدیدش « شعور جنسی: از سکس چه توقعی داریم» نشان می دهد چگونه از تب و تاب و سرگشتگی ناشی از امیال جنسی رهایی یابید و به جای آن، خودتان تصمیم گیرنده انرژی زیبای سکس باشید.

گوشه های از مصاحبه اش با مجله سالن را برای تان تهیه کرده ایم
 
۱ – آیا احساس و عقیده مان در باره رابطه جنسی  در طول زندگی باید تغییر کند؟
همه جا فقط یک نوع از رابطه و نیاز جنسی تبلیغ می شود و آن جذبه و انرژی جنسی دوران جوانی است. برای همین بیشتر آدمها خودشان را آماده انواع بلوغ و شعور جنسی نمی کنند. هیچکس نمی داند و نمی خواهد انواع دیگر احساسات جنسی را در خود بپروراند و تجربه کند. انسان ۴۰ ساله به دنبال حس زیبای جنسی برای سن معقول و خوشفکری که در آن قرار گرفته است نیست. همه در هر سنی به دنبال بازگشت و بازسازی رابطه جنسی دوران ۲۰ سالگی خود هستند.

شعور اولیه جنسی انسانها بین ۱۵ تا ۲۰ سالگی شکل می گیرد و در آن سن بدن و قدرت و تشنگی و نیازهایش با انسان ۴۰ ساله فرق می کند. در ۲۰ سالگی بدن انسان بدون هیچ دلیلی، حتی در اوج مثلا مست بودن یا چندین روز کم خوابی، قابلیت جنسی اش مخدوش نمی شود. در ۲۰ سالگی تصویری که از بدن شریک جنسی و بدن خود داریم سر حال و بی نقص است. هیچ نوع چین و چروکی در صورت نیست و …
ما در سن های بالاتر اصلا وقت آزاد کمتری داریم. مسئولیت های جدی زندگی بخش زیادی از انرژی روزانه ما را غصب می کند. بدن ما تغییر اساسی می کند. احساسات و عواطف و حتی نیازهای خشنود سازنده ما فرق می کند. آدم های میانسال باید برای سکس و وقت و مکانش صبر کنند و برنامه ریزی کنند. باید حواس شان به بچه های شان باشد. باید صبح زود به سر کار بروند و …
 
۲ – بر اساس تجربیات خودت به عنوان مشاور جنسی، توقع بیشتر مردم از سکس چیست؟
اگر مستقیماً این سئوال را از مردم بپرسی جواب نامفهومی را در سر می پرورانند که معمولا ترکیبی است از لذت و احساس نزدیکی ولی تجربه و حس خودم از گفتگوی مستقیم و خصوصی که با خیلی ها داشتم این است که به نظر می رسد اغلب شان به دنبال نوعی رضایتمندی عاطفی و احساسی هستند.
ولی اغلب افراد توقع شان از سکس به وجود آوردنِ احساس جوانی، شادابی، وقار و محبت است. احساساتی که تضمین می کند آنها آدم های جمع و جور و نرمالی هستند که رفتار مناسب و تعیین شده ایی که برای شان تکلیف شده را با مهارت و موفقیت انجام داده اند.
 
۳ – به نظر تو چه توقعی باید از سکس داشته باشیم که خشنودی واقعی را فراهم کند؟
راستش را بخواهی جوابش بیشتر بر می گردد به اینکه افراد چقدر وقت و انرژی برای توقعات شان صرف خواهند کرد. مثلاً می شود پرسید چه توقعی از وعده غذایی که خواهید خورد خواهید داشت؟ اگر یخچال تان تقریباً خالی باشد وفقط ۵ دقیقه برای تهیه غذا وقت داشته باشید و ظروف لازم برای پختن در دسترس نباشد و حواس تان معطوف گفتگوی تلفنی باشد و مدام چشم تان را به ساعت بدوزید خوب معلوم است که غذای خوشمزه و خوبی نخواهید خورد.

مثال ع۰مومی تر دیگری که می توانم بزنم در مورد زوج هایی است که سالهاست با هم رابطه زناشویی دارند. آنها نیز پس از مدتی، وقت و حوصله و انرژی به خرج نمی دهند تا غذای خوشمزه (جنسی) برای همدیگر درست کنند. در نتیجه رابطه جنسی شان معمولا کمتر و کمتر می شود. آنها به شکل منفعلانه ایی صبر می کنند تا وقتی که میل جنسی شان آنقدر قوی شود که مثل مورد اولی که اشاره کردم، سراسیمه، گرسنگی جنسی شان را بدون هیچ توجه و دقت، فقط برطرف می کنند.

بی دلیل نیست که بسیاری از زوج ها به شکلی غیرعادی، خود را از داشتن یک رابطه جنسیعاشقانه محروم می کنند. آنها با ایجاد فاصله زمانی بین روابط جنسی شان، امیدوارند صاحب عطش جنسی از نوع دورانِ جوانی شوند. در صورتی که بعد از مثلاً ده سال رابطه زناشویی، تنها چیزی که مدام نصیب شان می شود فاصله بیشتر بین سکس قبلی و بعدی شان خواهد بود.
 
مشاور زناشویی و نویسنده کتاب پر سر و صدای « زناشویی در قفس» Esther Perel که به شکل خارق العاده ایی به درون امیال جنسی بشر معاصر نقب می زند مصاحبه ایی داشته است با مجله سلامت مردان که بخش هایی از آن را برای تان تهیه کرده ایم:
منظورت از شعور جنسی چیست؟
من در طی سال ها مشاوره زناشویی مدام این بحث زوج هایی که از هم ناراضی هستند را می شنوم که مرد به همسرش می گوید: «همه این سال ها انگار با یک جسد سکس داشتم. هیچ‌وقت احساسی از خودت بروز ندادی.» که زنها هم معمولاً جواب می دهند « این همه سال تو فقط می خواستی سریع تموم بشی و من رو وسط زمین و آسمون رها کنی»
 
این همان اتفاقی است که من آن را کمبود شعور جنسی می دانم. اکثر مردان و زنان یاد نگرفتند از مراحل سکس حیوانی عبور کنند. یاد نگرفتند در خصوصی و شکننده ترین حالتشان یعنی وقتی در کنار هم لخت دراز کشیده اند با هم صمیمی و صادق باشند.
 
تلاش نکردند بفهمند هر کدامشان از سکس چه می خواهند؟ اکثریت بشر شاید حتی یک بار کنار شریک زندگی اش ننشسته و از هم نپرسیدند منظورشان از سکس چیست؟ آیا به دنبال همدلی و یکی شدن هستند؟ آیا در جست و جوی قدرت هستند؟ آیا سکس یک نوع فرار است؟ آیا می خواهند با سکس به یک انسان دیگر تسلط یا مالکیت داشته باشند؟ آیا می خواهند خودشان را تسلیم کنند؟ می خواهند لذت دوست داشتنی بودن را تجربه کنند؟ می خواهند تر و خشک شوند؟ لوس شوند؟ آیا حتی می خواهند بترسند و تحقیر شوند؟
 
مردان و زنان می توانند مراحل خیلی انسانی تری از هوس و میل جنسی و جذبه و بخصوص لذت را تجربه کنند اگر به دام توقع و تربیت حیوانی از سکس نرسند. ما باید بدانیم که حیوانات سکس دارند. ما هوس و لذت جنسی داریم.
 
انسان ها می خواهند حس کنند خواستنی هستند. که مرکز جهان یک نفر دیگر هستند. که بدنشان برای یک فرد دیگر مطبوع است. برای همین مردان و زنان باید با هم حرف بزنند. باید برای رابطه جنسی، قصه و حرف و راز درست کنند.
 
سکس یک هدف نیست که به آن دست یابند. سکس یک لذت است که باید تجربه کنند. لذت هم، مدام می تواند تعریف بهتر و عمیق تری داشته باشد. ما انسانها صمیمانه و بدون خجالت باید برسیم به این حقیقت که سکس یعنی عشق ورزیدن. فقط در این صورت است که سکس از گناه و شرم فاصله می گیرد.
+35
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  آقا اینو این شب جمعه از جنتی بپرسید این شغال ۳۰۰ سال عمر کرده همه جورش رو‌دیده ، هالم‌ بهم خورد فکر کن اخوند در حال تولید نسل با عمامه . البته اخوندا این زحمت رو میدن به برادران هییت ..🤪😂
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.